Jak si vybrat podílový fond

Výběr fondu se odvíjí především od toho, na jak dlouho investujete, jaké výkonnosti očekáváte a jaké riziko jste ochotni nést. Podle odpovědí na tyto otázky si vyberete typ fondu; při volbě konkrétního fondu je pak třeba sledovat i další kritéria:

U peněžních a dluhopisových fondů je dobré porovnat výkonnost jednotlivých fondů mezi sebou (investují totiž do zhruba stejných nástrojů a výkonnost ve srovnání s konkurencí je v případě těchto fondů do značné míry obrazem schopnosti portfolio manažera najít nejvhodnější investiční nástroje). Toto srovnání najdete v profilu každého fondu v oddíle výkonnost. V prvním sloupci je uvedena výkonnost fondu za příslušné období, ve druhém pak průměr všech fondů stejné kategorie.

U fondů smíšených a akciových může být takové srovnání zavádějící, neboť každý fond má jinou investiční strategii, a volba smíšeného či akciového fondu bude záviset především na tom, kam daný fond investuje a jakého zhodnocení by investor rád dosáhl.

Velkou roli hrají také poplatky. Ty jsou dvojího druhu. Všechny fondy si účtují poplatek za správu (maximálně do výše dvou procent majetku fondu) a některé si také z každé investice strhávají vstupní nebo výstupní poplatek. Poplatky samozřejmě snižují výkonnost investice, a máte-li na výběr dva podobné fondy, není důvod investovat do toho, který požaduje vyšší poplatky (to platí především pro vstupní a výstupní poplatky, neboť řada zajímavých fondů je k dispozici bez těchto poplatků). Některé společnosti, které si účtují vysoké vstupní poplatky, jejich vliv označují za nevýznamný, ale nezapomeňte, že například při vstupním poplatku pět procent ze stotisícové investice padne prvních vydělaných pět tisíc korun jen na to, aby se vám vrátila původně investovaná částka. 

Pokud budete chtít svou investici průběžně zvyšovat, je dobré si vybrat fond, který umožňuje investorům posílat další peníze (ať už jednorázově nebo pravidelně) bez nutnosti uzavírat další smlouvy či vypisovat jakékoliv formuláře. Stále více společností také začíná nabízet možnost zvýhodněných přestupů mezi svými fondy. Investor může kdykoliv své prostředky převést například z dluhopisového fondu do fondu akciového, a tak pružně reagovat na aktuální vývoj kapitálových trhů či na změnu své investiční strategie.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.