Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jaké jsou podmínky pro získání kreditní karty

Pro vydání kreditní karty musí žadatel splňovat několik základních podmínek. Ten, kdo je nesplňuje, u dané společnosti nemá šanci úvěr získat. Co konkrétně je po klientech požadováno?

V následujícím textu zahrnujeme pod pojem kreditní karta také charge a úvěrové karty.

Základní podmínkou u všech vydavatelů karet je věk žadatele minimálně 18 let. Některé splátkové společnosti navíc přímo v obchodních podmínkách omezují horní věk žadatele na šedesát nebo pětašedesát let. Parametr horního věku ale může hrát roli i v creditscoringových modelech bank, oficielně však tuto podmínu finanční domy neuvádějí.

Druhou významnou podmínkou je úspěšně projít tzv. credit scoringem, neboli prověrkou schopnosti klienta splácet budoucí úvěr z kreditní karty. Prvním a nejčastěji zohledňovaným parametrem je trvalý příjem (nutno doložit), aby bylo z čeho úvěr splácet. Zde nezáleží na tom, je-li tento příjem ze zaměstnaneckého poměru, žadatel pobírá důchod, či má příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Banky mají většinou stanovenu minimální hranici tohoto čistého měsíčního příjmu (pohybuje se od osmi tisíc u karty CCS Kredo MasterCard Electronic do 12 tisíc u karet Citibank). Je třeba dodat, že splnění samotné podmínky minimálního příjmu nezakládá právo kartu získat.

V případě některých bank bylo dříve vyžadováno, aby měl žadatel po určitou dobu (obvykle 3 až 6 měsíců) vedený běžný účet u dané banky. Tato podmínka bankám výrazně usnadňovala proces hodnocení bonity klienta (schopnosti splácet), protože díky ní měly výborný přehled o jeho příjmech, výdajích a chování. Současným trendem je však nabízet kreditní karty i klientům ostatních bank a podmínka účtu u dané instituce mizí.

Použití karet je možné pouze pro osobní spotřebu. Podnikatelé tedy o tuto kartu mohou zažádat, ale pouze pro sebe. Předem vyloučeny jsou pak všechny právnické osoby.

Dodatečné podmínky mají Home Credit a Multiservis. Žadatel o kreditní kartu YES (Home Credit) musí být klientem společnosti, mít s firmou uzavřené jiné úvěrové smlouvy, případně mít takový vztah již za sebou. Multiservis zase požaduje, aby jiné smlouvy s ním uzavřené nevykazovaly nedoplatek.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-33
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK