Státní podpora a daně vztahující se k hypotéčním úvěrům

Stát sesnaží podporovat výstavbu nových bytů a domů. V rámci hypoték se jedná o příspěvek k úrokům z hypotéčního úvěru, daňové odpočty a státní bezúročnou půjčku. Hypotéku je možné zkombinovat také se stavebním spořením.

Příspěvek k úrokům z hypotéčního úvěru

Tento příspěvek mohou získat všichni ti, kteří staví nový dům nebo kupují byt do dvou let po kolaudaci nebo rekonstrukci nebytových prostor na bytové.

PŘÍSPĚVEK JE VŠAK Z DŮVODU NÍZKÝCH ÚROKOVÝCH SAZEB V SOUČASNOSTI NULOVÝ.

Podpora se vztahuje na hypoteční úvěr, který nepřekročí

  • 1,5 miliónu korun na pořízení rodinného domu s jedním bytem
  • 2 milióny korun na pořízení rodinného domu se dvěma byty
  • 12 tisíc korun na 1 metr čtvereční podlahové plochy, nejvýše 800 tisíc korun na jeden byt

Pokud se úvěr použije na koupi pozemku k výstavbě, zvyšuje se limit o 200 tisíc korun. V případě, že je cena nemovitosti vyšší, vztahuje se podpora pouze na uvedený limit. Podstatnou podmínkou čerpání státní podpory je dokončení stavby (vyčerpání úvěru) do čtyř let.

Daňové odpisy

Podnikatel i zaměstnanec může částku zaplacenou na úrocích z hypotečního úvěru sníženou o státní podporu a úroy z úvěru stavebního spoření odečíst ze základu daně z příjmu fyzických osob a to až do výše 300 000 korun ročně. Podnikatel odpis zahrnuje do kolonky daňově odčitatelné výdaje v daňovém přiznání, zaměstnanec přinese z banky vždy na konci roku potvrzení své mzdové účtárně, která tento úkon provede za něj.

Stavební spoření

O tomto produktu a hlavně jak pomocí něj efektivně spořit semůžete dozvědět více zde.

Hypotéky můžete poměrně dobře kombinovat se stavebním spořením:

  1. Nastřádané peníze ve stavební spořitelně včetně úvěru ze stavebního spoření mohou být využity ke krytí vlastních zdrojů, které banka požaduje
  2. Jednorázově v pětiletých cyklech lze penězi ze stavebního spoření splácet jistinu úvěru.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.