Jak efektivně spořit v rámci stavebního spoření

Většina stavebních spořitelen uvádí ve smlouvách povinnost spořit minimálně 0,5 % měsíčně z cílové částky, nicméně spořitelny na tomto smluvním ujednání striktně netrvají. Pokud bude na účtu kladný zůstatek, bude vše v pořádku. Peníze na smlouvu o stavebním spoření můžete ukládat pravidelně měsíčně, ale také jednou ročně, nebo si dokonce smlouvu "předplatit" dopředu na celých šest let. Tady ale pozor, tento postup je po novele zákona možný pouze u smluv, u kterých je uplatněn požadavek na státní podporu a jestliže tento požadavek nebude po celou dobu trvání smlouvy změněn. Změníte-li v průběhu spoření požadavek na státní podporu, bude zapotřebí, abyste pro získání nároku na maximální státní podporu vložili v každém kalendářním roce 20 000 Kč.
 
Platby můžete provádět kdykoliv během celého roku a po jakýchkoliv částkách. Záleží na vašich možnostech a potřebách. Pravidelné placení hraje svou roli v případě, že máte zájem o úvěr. Platí totiž jednoduché pravidlo: pravidelným spořením získáte nárok na poskytnutí úvěru dřív než klient, který své peníze ukládá jednou za rok.

Pro získání státní podpory v maximální výši je potřeba měsíčně na smlouvu o stavebním spoření ročně vložit 20 000 Kč, což odpovídá cca 1 700 Kč. Do základu pro výpočet státní podpory se započítávají i připsané úroky a záloha státní podpory, tj. po několika letech spoření stačí spořit i o něco nižší částku. Konkrétní sumy vám sdělí s ohledem na stav účtu příslušná spořitelna. Při vyšších vkladech zůstává státní příspěvek nezměněný a výnosnost investice tím klesá. Vyšší úložky mají smysl pouze v jediném případě - když jste rozhodnuti požádat stavební spořitelnu o úvěr. Výše úvěru se totiž odvozuje právě od naspořené částky.

Pokud vaše peníze vložené na účet stavebního spoření v jednom kalendářním roce přesáhnou maximum, ze kterého se vypočítává státní podpora, je částka přesahující tento limit z hlediska posuzování nároku na státní podporu převáděna do následujícího roku spoření. I tady ovšem platí, že během celé doby trvání smlouvy na ni musí být uplatněn požadavek na státní podporu. Změníte-li v průběhu spoření požadavek na státní podporu, bude zapotřebí, abyste pro získání nároku na maximální státní podporu vložili v každém kalendářním roce 20 000 Kč.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.