Jak efektivně spořit v rámci stavebního spoření

Většina stavebních spořitelen uvádí ve smlouvách povinnost spořit minimálně 0,5 % měsíčně z cílové částky, nicméně spořitelny na tomto smluvním ujednání striktně netrvají. Pokud bude na účtu kladný zůstatek, bude vše v pořádku. Peníze na smlouvu o stavebním spoření můžete ukládat pravidelně měsíčně, ale také jednou ročně, nebo si dokonce smlouvu "předplatit" dopředu na celých šest let. Tady ale pozor, tento postup je po novele zákona možný pouze u smluv, u kterých je uplatněn požadavek na státní podporu a jestliže tento požadavek nebude po celou dobu trvání smlouvy změněn. Změníte-li v průběhu spoření požadavek na státní podporu, bude zapotřebí, abyste pro získání nároku na maximální státní podporu vložili v každém kalendářním roce 20 000 Kč.
 
Platby můžete provádět kdykoliv během celého roku a po jakýchkoliv částkách. Záleží na vašich možnostech a potřebách. Pravidelné placení hraje svou roli v případě, že máte zájem o úvěr. Platí totiž jednoduché pravidlo: pravidelným spořením získáte nárok na poskytnutí úvěru dřív než klient, který své peníze ukládá jednou za rok.

Pro získání státní podpory v maximální výši je potřeba měsíčně na smlouvu o stavebním spoření ročně vložit 20 000 Kč, což odpovídá cca 1 700 Kč. Do základu pro výpočet státní podpory se započítávají i připsané úroky a záloha státní podpory, tj. po několika letech spoření stačí spořit i o něco nižší částku. Konkrétní sumy vám sdělí s ohledem na stav účtu příslušná spořitelna. Při vyšších vkladech zůstává státní příspěvek nezměněný a výnosnost investice tím klesá. Vyšší úložky mají smysl pouze v jediném případě - když jste rozhodnuti požádat stavební spořitelnu o úvěr. Výše úvěru se totiž odvozuje právě od naspořené částky.

Pokud vaše peníze vložené na účet stavebního spoření v jednom kalendářním roce přesáhnou maximum, ze kterého se vypočítává státní podpora, je částka přesahující tento limit z hlediska posuzování nároku na státní podporu převáděna do následujícího roku spoření. I tady ovšem platí, že během celé doby trvání smlouvy na ni musí být uplatněn požadavek na státní podporu. Změníte-li v průběhu spoření požadavek na státní podporu, bude zapotřebí, abyste pro získání nároku na maximální státní podporu vložili v každém kalendářním roce 20 000 Kč.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Banky zrychlují i platby v eurech. Okamžitě ale nepřijdou

18. 10. 2021 | Olga Skalková

Banky zrychlují i platby v eurech. Okamžitě ale nepřijdou

Za jak dlouho přijde SEPA platba? Které banky dokážou převést eura ještě ve stejný den a do kdy je potřeba takovou transakci zadat? A kdy začnou fungovat okamžité platby v eurech?

Peníze vyřešíme z gauče. Bankovní pobočky mizí

17. 10. 2021 | Michal Skalický | 1 komentář

Peníze vyřešíme z gauče. Bankovní pobočky mizí

Mezi lety 2014 a 2020 klesl počet bankovních poboček téměř o čtvrtinu a banky nechtějí na pobočkách poskytovat běžný servis. Digitalizace tento trend ještě uspíší, píše v komentáři... celý článek

Spořitelna uklidí George. Limity na kartě nastavte včas

15. 10. 2021 | Petr Kučera | 69 komentářů

Spořitelna uklidí George. Limity na kartě nastavte včas

Česká spořitelna upozorňuje klienty, že od pátku 15. října od 23:30 do sobotního odpoledne proběhne plánovaný podzimní úklid systému George. Jedná se o pravidelnou plánovanou odstávku,... celý článek

Bezpečná karta na internet. mBank má virtuální předplacenku

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Bezpečná karta na internet. mBank má virtuální předplacenku

Klienti mBank si nově mohou v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví sjednat eKartu – virtuální kartu určenou pro platby na internetu. Jde o dobíjecí kartu, která není přímo... celý článek

Až o 20 % levnější nákupy. Banky lákají na kreditky

12. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Až o 20 % levnější nákupy. Banky lákají na kreditky

Raiffeisenbank přichází s novou akcí na podporu svých kreditních karet. Všem, kdo si pořídí do konce listopadu karty Easy, Style nebo Premium, vrátí za nákupy v prvních 30 dnech od... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.