Jak efektivně spořit v rámci stavebního spoření

Většina stavebních spořitelen uvádí ve smlouvách povinnost spořit minimálně 0,5 % měsíčně z cílové částky, nicméně spořitelny na tomto smluvním ujednání striktně netrvají. Pokud bude na účtu kladný zůstatek, bude vše v pořádku. Peníze na smlouvu o stavebním spoření můžete ukládat pravidelně měsíčně, ale také jednou ročně, nebo si dokonce smlouvu "předplatit" dopředu na celých šest let. Tady ale pozor, tento postup je po novele zákona možný pouze u smluv, u kterých je uplatněn požadavek na státní podporu a jestliže tento požadavek nebude po celou dobu trvání smlouvy změněn. Změníte-li v průběhu spoření požadavek na státní podporu, bude zapotřebí, abyste pro získání nároku na maximální státní podporu vložili v každém kalendářním roce 20 000 Kč.
 
Platby můžete provádět kdykoliv během celého roku a po jakýchkoliv částkách. Záleží na vašich možnostech a potřebách. Pravidelné placení hraje svou roli v případě, že máte zájem o úvěr. Platí totiž jednoduché pravidlo: pravidelným spořením získáte nárok na poskytnutí úvěru dřív než klient, který své peníze ukládá jednou za rok.

Pro získání státní podpory v maximální výši je potřeba měsíčně na smlouvu o stavebním spoření ročně vložit 20 000 Kč, což odpovídá cca 1 700 Kč. Do základu pro výpočet státní podpory se započítávají i připsané úroky a záloha státní podpory, tj. po několika letech spoření stačí spořit i o něco nižší částku. Konkrétní sumy vám sdělí s ohledem na stav účtu příslušná spořitelna. Při vyšších vkladech zůstává státní příspěvek nezměněný a výnosnost investice tím klesá. Vyšší úložky mají smysl pouze v jediném případě - když jste rozhodnuti požádat stavební spořitelnu o úvěr. Výše úvěru se totiž odvozuje právě od naspořené částky.

Pokud vaše peníze vložené na účet stavebního spoření v jednom kalendářním roce přesáhnou maximum, ze kterého se vypočítává státní podpora, je částka přesahující tento limit z hlediska posuzování nároku na státní podporu převáděna do následujícího roku spoření. I tady ovšem platí, že během celé doby trvání smlouvy na ni musí být uplatněn požadavek na státní podporu. Změníte-li v průběhu spoření požadavek na státní podporu, bude zapotřebí, abyste pro získání nároku na maximální státní podporu vložili v každém kalendářním roce 20 000 Kč.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.