Nový občanský zákoník: Nájemní smlouva

Richard Gürlich | rubrika: Seriál | 25. 11. 2013 | 16 komentářů
Když se řekne nájem, většina z nás si představí nájem bytu či domu nebo jiné nemovitosti. I na to v našem seriálu dojde, je to ale jen podkategorie nájmu obecně – pronajmout se přece dá téměř cokoli. Auto, sekačka na trávu, věci movité i nemovité… Nejprve tedy obecně, co přinese v nájmech nového občanský zákoník, který nabude ú činnosti s příštím rokem.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 11. 2013 19:08, miroslav57

zdravím jen mi nejde do hlavy když nájemníkovi vypovím smlouvu za neplacené nájemného a on se přesto nevystěhuje,tak jak ho asi dostanu z bytu bez soudního nařízení o vyklizení nemovitosti,jak se píše v novém zákoníku nebude třeba soudu,prosím vás kdo ho vystěhuje exekutor?policie? děkuji.hvojník.

+42
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 16 komentářů)

28. 1. 2020 14:27 | Martina

Dobrý den, rada bych se zeptala jestli má majitel bytu právo změnit nájemní smlouvu platnou již par let novou nájemní smlouvou, pro mne nevihodnou. Mám smlouvu na dobu neurčitou s dodatkem zvýšení najmu do roku 2022.. Nyní se majitel rozhodl, ze chce podepsat od března 2020 novou nájemní smlouvu s vyšším najěnym? Děkuji za odpověď. Martia
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 3. 2018 22:02 | Miroslava

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi uzavřenou smlouvou podle starého ob.zákona a podle nového ob.zákona?? Moc děkuji za odpověď Mirka
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2018 22:07

Podnájemní smlouva může být i ústní.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 3. 2018 22:06 | Dominik

Dobrý den, Jiří. Novou smlouvu podepisovat nemusíte. V ostatním záleží, zda je smlouva uzavřena dle nového zákoníku (tj. po 1. 1. 2014) nebo podle starého (před 1. 1. 2014) a dále také na tom, co máte ve smlouvě uvedeno. Každopádně, pokud je pro vás nová smlouva nevýhodná, tak jí nepodepisujte. Dokud budete v bytě bydlet s podepsanou smlouvou na dobu neurčitou, tak Vás pronajímatel nemůže vystěhovat, pokud Vám nedá výpověď. I kdyby Vám však výpověď dal, máte pořád možnost obrátit se na soud pro přezkoumání oprávněnosti oné výpovědi. Doufám, že jsem Vám pomohl, ptejte se klidně dál. S pozdravem, Dominik.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 2. 2018 10:59 | Jiří

Dobrý den, rád bych věděl, zda pokud mám nájemní smlouvu na dobu neurčitou na byt. prostora stávající nájemní smlouva mi vyhovuje a nová smlouva kterou mi pronajímatel předložil na dobu určitou je nevýhodná, musím ji podepsat? Je v tomto stávající smlouva platná a jakou minimální lhůtu mě může pronajímatel určit? jsem důchodce a najít náhradní ubytovaní v krátké době je fakticky nemožné. Co můžu podniknout a jaká práva má rpnajímatel/nájemce. Moc děkuji za odpověd. J.k.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 7. 2014 13:53 | Jaroslav

V jaké formě/pisemné,ústní/ musí být podnájemní smlouva.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 3. 2014 18:58 | Lenka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s úpravou kontrol/návštěv majitelem bytu. Majitel mého bytu se snaží byt prodat a jednou za čas se na byt chodí dívat zájemci. Poslední dobou mi sem majitel se zájemci chodí bez předchozího upozornění a v době, kdy nejsem doma. Má na to právo? Můžu se nějak bránit?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 2. 2014 20:51 | Andrea

Chtěla bych se zeptat, když máme nájemní smlouvu na dobu určitou (na rok) a pronajímatel nás chce vyhodit bez výpovědi, nebere vůbec v potaz výpovědní lhůtu, kterou máme ve smlouvě stanovenou na tři měsíce, co máme dělat, jak se máme bránit. Pronajímatel se chce nastěhovat zpět do bytu ale my bychom potřebovali ještě ty tři měsíce v bytě bydlet. Pronajímatel s námi nemá po celou dobu žádné problémy, nic jsme nerozbili ani neporušili.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2014 9:36 | marie

Jake jsou druzstevni prava.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 2. 2014 9:27

jsem v druzstevnim byte a mam vladtnicks prava.Vlastn prava mam od pritele a na hipotekubyt budr dplscen 2023.muze na nej exekuce na ten bxt.dekuni
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2014 21:12 | Abynka

Dobrý den, ráda bych věděla, zda pokud mám nájemní smlouvu na dobu neurčitou na nebytový prostor užívaný k podnikání a stávající nájemní smlouva mi vyhovuje a nová smlouva kterou mi pronajímatel předložil mi ve více bodech přijde nevýhodná, musím ji podepsat? Je stávající smlouva stále platná?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2014 22:19 | JANČA

Paní Pánková, i mne by to moc zajímalo. Měla jsem v podnájmu chlapce, kteří--jeden odešel bez výpovědi, v půlce roku. (smlouva na dobu určitou-jeden rok.) Druhý odešel o měsíc dřív. Přišly nedoplatky za elektřinu + vodu a topení. To bylo za rok 2012. Do dneška z nich nemohu nedoplatky dostat. Ještě jsou sprostí a drzí. Neví si s nimi rady. Na soud se mi vůbec nechce. Neměla bych na to sílu. Z toho mála co mám navíc podnájmu ještě navíc dotuji bratra v sanatoriu. Oni o tom ví, ale nezajímá je to. Oni totiž dluží za více podnájmů. Prý to střídají a neplatí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 1. 2014 17:19 | Panáková

Kauci musím vrátit do 30 dnů po skončení nájmu, ale vyúčtování družstvem je koncem dubna jednou ročně. Jak řešit nedoplatek.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 12. 2013 14:56 | Honza

Dobrý den, chtěl bych se optat, zda se změny v Občanském zákoníku, konkrétně změny týkající se pronájmu, mohou promítnout i do vztahů mezi firmami. Například v případě pronájmu movité věci od leasingové společnosti. Děkuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 11. 2013 19:08 | miroslav57

zdravím jen mi nejde do hlavy když nájemníkovi vypovím smlouvu za neplacené nájemného a on se přesto nevystěhuje,tak jak ho asi dostanu z bytu bez soudního nařízení o vyklizení nemovitosti,jak se píše v novém zákoníku nebude třeba soudu,prosím vás kdo ho vystěhuje exekutor?policie? děkuji.hvojník.
+42
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 11. 2013 1:14 | XOOL.cz

Dobrý den, Včera mi přítelkyně říkala něco o změnách, ale nikde jsem nic nevyGooglil. Dnes mi práskl váš článek přímo do očí, díky za vyčerpávající článek.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

František Štěpánek

podnikatel, Sokolovská uhelná

Stanislav Bernard

podnikatel, pivovar Bernard

František Štěpánek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Stanislav Bernard
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services