Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Převedení rodičovského příspěvku

Dobrý den. V době čerpání řádné dovolené, mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou, jsem dostala výpověď pro nesplňování kvalifikačních předpokladů s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Poměrnou část výpovědní lhůty jsem vyčerpala v době řádné dovolené a zbytek bych měla čerpat až po skončení rodičovské dovolené, o kterou jsem si zažádala zaměstnavatele. Poté jsem převedla rodičovký příspěvek na mého manžela. Přededení rodičovského příspěvku jsem zaměstnavateli neoznámila. Zaměstnavatel se změnu pobírání dověděl při kontrole pojišťovny a poté mi ukončil PP s tím, že již nečerpám rodičovský příspěvek a tudíž musím dočerpat výpovědní lhůtu a zaregistrovat se na ÚP. Postupoval zaměstnavatel správně? V současné době tak nejsem pojištěna. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: michalkovadag, 23. 05. 2016 19:18

Dobrý den, děkujeme za využití naší poradny, ale s tímto spíše pracovněprávním odkazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání : http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 05. 2016 16:22

Pobírání rodičovskeho příspěvku

Dobrý den, nedávno se nám narodil syn.Jelikož jsem vedená na ÚP nemám nárok na Mateřskou, takže přecházím rovnou na RD. Vzhledem k tomu, že nemám odpracovaný rok, tudíž nemám možnost volby délky.Přítel ale odpracováno má, může pobírat příspěvek a já být doma s dítětem po kratší dobu 3let? Děkuju za odpověď

Dotaz poslal/a: AliTes, 19. 05. 2016 22:20

Dobrý den, díky vyměřovacímu základu otce tzn, alespon jednoho z rodičů je možné získat volbu výše dávky rodičovského příspěvku. Tzn, díky tomu, že je otec dítěte zaměstnán, tak vy můžete získat volbu výše dávky a být s dítětem doma třeba i po kratší dobu, než jsou 3 roky. Podorbnější informace podá Úřad práce, oddělneí dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 05. 2016 09:31

Čerpání rodičovského příspěvku

Dobrý den, začátkem dubna mi končí tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek mam rozpočítaný na pobírání až do konce roku ( necelé 4 roky věku dítěte ). Zažádala jsem zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna z důvodu péče o dítě, ten požadavek zamítl a dal mi výpověď dohodou pro nadbytečnost. Nemohu začít pracovat dokud dítě nepřijmou do mateřské školky. Když budu nadále pobírat rodičovský příspěvek, bude za mě stát hradit zdravotní a sociální pojištění ? Mám se jít hned nahlásit na úřad práce a zažádat o dávku v nezaměstnanosti nebo mohu počkat až dítě začne chodit do školy ? Je vůbec možně souběžné čerpání rodičovského příspěvku a dávky v nezaměstnanosti. Děkuji a radu

Dotaz poslal/a: Labi, 01. 04. 2016 14:05

Dobrý den, Ano, na úřad práce se můžete zaevidovat v souběhu pobírání rodičovského příspěvku, souběh těchto dob nebrání ani pobírání tohoto příspěvku, ani pobírání podpory. Pro podporu v nezaměstnanosti je rozhodující, jestli jste v posledních 2 letech před podáním žádosti vykonávala zaměstnání, ze kterého jste byla důchodově pojištěna. Pokud splňujete 12 měsíců důchodového pojištění, bude Vám podpora náležet z tohoto zaměstnání. Konkrétní situaci lze však stanovit na základě dokladů, které ve správním řízení ve věco podpory doložíte. Z titulu pobírání rodičovského příspěvku jste evidován jako státní pojištěnec tzn. že je za Vás hrazeno pojištění státem. Díky evidenci na ÚP se Váš status státního pojištěnce rozšíří ještě o uchazeče o zaměstnání evidovaného na ÚP. Ve vztahu k systému se tedy nic nezmění, nicméně je vhodné tuto skutečnost na pobočce Vaší zdravotní pojišťovny ohlásit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 17. 05. 2016 22:07

výplata RP

dobrý den! nyní jsem na RD (dítě narozeno 10/2014 - RD na 3 roky), od 3/2016 RD zkrácena na 2 roky z důvodu otěhotnění (termín porodu 10/2016). Z příspěvku 7100 Kč, nyní dostávám 11500 Kč. Zle zažádat o vyplacení zbytku RP nyní najednou? Nechtěla bych přijít o skoro o 70000 kč, tím že ukončím RD dříve. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: daniela1234, 15. 05. 2016 21:23

Dobrý den, je mi líto, ale částka 220 tisíc se dle zákona o dávkách státní sociální podpory musí rozložit tak, aby bylo vypláceno měsíčně maximální možnou částku tj. 11.500 Kč. Bohužel, pokud nedoberete první rodičovský příspěvek a narodií se vám druhé dítě, tak o dávky na první dítě příjdete. Avšak při rodičovském příspěvku můžete pracovat. Podrobnější informace získáte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 05. 2016 20:35

Smlouva na dobu určitou

Dobrý den,moje žena pracuje ve školství, nyní je na mateřské dovolené. V červenci jí končí smlouva, kterou má na dobu určitou. Předpokládám, že mateřskou a rodičovskou na naše první dítě dokončíme normálně, spíše se mě jedná o to, jak to bude s plánovaným druhým dítětem. Pokud ženě skončí na konci července pracovní smlouva (ačkoliv bude na mateřské), tak od 1. srpna běží 180 denní ochranná lhůta. Pokud do tohoto termínu znovu nenastoupí na mateřskou, tak na ni již nemá nárok? Děkuji za odpověď. Milan Janko

Dotaz poslal/a: hornista, 16. 05. 2016 07:27

Dobrý den, ano je to tak pokud v době žádání o mateřskou nebude nemocensky pojištěná tzn. zaměstnaná anebo nebude v ochranné lhůtě, tak bohužel ji u druhého dítěte nárok na mateřskou již nevznikne a po narození dítěte bude pobírat rodičovský příspěvek z úřadu práce. Podrobnější informace získáte na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 05. 2016 20:27

Ukonceny prispevek,dite pouze 2 roky

Dobry den, Byla jsem osvc,takze materskou jsem nedostala ( byla jsem stale v minusu). Dostala jsem  rodicovsky prispvek 7600,protoze jsme planovali 2 dite. Bohuzel druhe dite se nepovedlo a rodicovsky prispevek mi konci,pricemz 1 diteti je teprve 2 a ctvrt.  Je  nejaka moznost jak z tohoto prusvihu ven?  Kdyz se nahlasim na urad prace jako zajemce o zamestnani, ( dite bych pak musela dat do soukr.skolky),dostala bych nejaky maly prispevek nez bych neco nasla? Nebo existuje nejaka jina moznost? 

Dotaz poslal/a: Pizduch, 16. 04. 2016 10:50

Dobrý den, můžete si požádat o dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) na úřadu práce. Co se týče školky, děti starší 2 let můžete dávat do školky zcela neomezeně. Pokud máte pochybnosti, obraťte se na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, tam vám poradí přímo podle vaší konkrétní situace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 05. 2016 16:04

narok na rodicovsky prispevek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek, o který jsem si žádala po ukončení Mateřské dovolené v únoru 2016.Můj přítel(otec dítěte)je zaměstnanec německé firmy a tudíž odvádí daně v Německu.Zažádal si v Německu o příspěvek na dítě a ten mu byl schválen. Žijeme v ČR a bydlíme ve společné domáctnosti, ale oddáni nejsme.Syn se narodil v říjnu 2015.Sociálka mi mou žádost o příspěvek pozastavila a nedala mi stále vědět, zda mám či nemám na příspěvek nárok. Předem mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka S.

Dotaz poslal/a: lenya9, 09. 05. 2016 11:08

Dobrý den, v odůvodnění u pozastavení byste se měla dočíst na jak dlouho a z jakého důvodu, domnívám se, že se jedná zřejmě o to, že na otce dítěte je pohlíženo jako na přeshraničního pracovníka a především není možné pobírat dávku z ČR, když je schválená v jiném státě. Pro podrobnější informace kontaktujte přímo Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory. (Zda jste manželé či nikoliv, tato skutečnost na dávku nemá vliv)

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 05. 2016 15:54

Délka čerpábí

Dobrý den slyšela jsem, že si mohu zkátit délku rodičovské např. ze tří let na dva roky, tím brát vyšší částku ale doma že mohu zůstat ty tři roky?? Prosím, co je na tom pravdy? Nikde se mi nepodařilo to dohledat. Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Aknilutep, 10. 05. 2016 09:40

Dobrý den, ano dávka rodičovského příspěvku umožňuje rodičům volit délku a výši a to jednou za 3 kalendářní měsíce po sobě jdoucí, avšak tuto možnost nemají všichni rodiče. Volba výše se odvíjí od vyměřovacího základů rodičů, doporučuji protop obrátit se na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde vám podají informaci přímo k vašemu případu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 05. 2016 15:51

Vyše nároku

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jaká nejvyšší (a tím pádem nejkratší) je měsíční dávka rodičovského příspěvku u mně možná, pokud jsem byl zaměstnán od března 2015 s hrubou mzdou 13100,-. Mohu si výši měsíční dávky stanovit? Dítě se nám narodilo 5.12.2015 a já šel po šestinedělí na peněžitou pomoc v mateřství. Denní vyměrovací základ od ČSSZ byl stanoven na 394 Kč. Předem velice děkuji za odpověď. Petr Klener

Dotaz poslal/a: pekle, 03. 05. 2016 10:24

Dobrý den, nejvyšší možná částka rodičovského příspěvku je daná zákonem na 11.500,-Kč měsíčně. Co se týče peněžité pomoci v mateřství, tak ta se odvíjí od příjmů z posledního zaměstnání, orientačně zde naše kalkulačka: http://www.penize.cz/kalkulacky/materska http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek Podrobněji poradí na úřadu práce a okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 05. 2016 14:03

Druhé dítě a rodičovský příspěvek

Dobrý den, chci se zeptat, jak vypočítají výši rodič. příspěvků u druhého dítěte? Jsem už rok na pracáku,kam jsem se přihlásila po skončení MD.Čekám druhé dítě.A tak mě zajímá,kdybych měla rizikové těhotenství jako u prvního,nesměla jsem pracovat a jsem vedená na ÚP´,jestli budu pobírat nějaké peníze,než bych nastoupila na druhou MD/rodič.příspěvek.Vypočítají mi příspěvek ze zaměstnání ještě před první MD nebo z té první MD?Děkuji

Dotaz poslal/a: Klara007, 01. 05. 2016 23:54

Dobrý den, můžete si požádat o dávky hmotné nouze a po narození dítěte poté vyřídíte rodičovský příspěvek na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory. Pokud nebudete vy a ani partner/otec dítěte plátcem nemocenského pojištění automaticky budete pobírat dávku v 4leté variantě. Podrobněji poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 05. 2016 14:01

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

zdravotní pojištění, doba pojištění, dítě, zaměstnání, předčasný důchod, starobní důchod, černý pasažér, dobrovolnictví, příspěvek na mobilitu, kupní smlouvy, možnosti trhu, jazyky, bolest, exchange, dětská pojistka, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení kalkulačka, půjčka bez doložení příjmů

4U90828, 7U43370, 8U33370, 3AH9994, 2S26519

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.