Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Zvýšení rodičovského příspěvku dvojčatům

Dobrý den, jsem matkou dvojčat narozených v 3/2015. Momentálně pobírám rodičovský příspěvek, vypočtený až do 9/2018. Mé dotazy: - kde a jakým způsobem žádat o proplacení rodičovského příspěvku na vícerčata? - jak bude částka vyplacena: jednorázově, či se nějak rozpočte? Děkuji Lenka S.

Dotaz poslal/a: LenSeg, 07. 06. 2017 15:20

Dobrý den, sice poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty. Současná výše příspěvku je 220 000 Kč na nejmladší dítě a nezohledňuje dnes stále častější narození dvojčat a vícerčat. Nově (pokud změna bude platit) budou mít tito rodiče od ledna příštího roku nárok na rodičovský příspěvek ve výši 330 000 Kč. Podrobnosti zatím nejsou známy, z důvodu, že změna není účinná, záleží na průběhu legislativního procesu. Rodičovský příspěvek se řídí zákonem o státní sociální podpoře. Navržené změny zatím ještě neprošly Sněmovnou. Podrobněji poradí přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 06. 2017 19:29

OSVČ

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pokud je partner OSVČ a já terpve dokončila školu a v září čekáme miminko.Tak na jaký příspěvky mám nárok? a co vše potřebuji doložit u partnera? děkuji Klimková

Dotaz poslal/a: anonym96, 19. 06. 2017 15:30

Dobrý den, orientačně zde naše kalkulačka: http://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc Nárok na mateřskou získáte, když splníte potřebnou dobu pojištění a budete v době žádání o mateřskou zaměstnaná. Na mateřskou může nastoupit i otec, ale musí splnit podmínky nároku u osvač by si musel platit nemocenské pojištění. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení, kde vám sdělí další podrobnosti a můžete si případně nechat nárok na dávky posoudit. V případě, že nárok nevznikne, od narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek, o který si požádáte na Úřadu práce s rodným listem dítěte.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 06. 2017 19:10

Zkrácení RD při druhém těhotenství

Dobrý den, mám RD do července 2018, ale jsem znovu těhotná. Druhé dítě se narodí v lednu 2018. Mohu teď během druhého těhotenství zkrátit RD, abych dovybrala rodičovský příspěvek na první dítě? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Petra_8, 21. 06. 2017 14:44

Dobrý den, v případě, že jste při žádosti o RD měla možnost volby, tak ano je možnost si dávku upravit, abyste ji vyčerpala co možná nejvíce. Podrobnější informace podá přímo Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 06. 2017 20:42

Narok na RD ako cizinec

Dobry den, chcem sa spytat ci mam narok na rodicovsku dovolenku/prispevok ak nemam trvaly ani prechodny pobyt na uzemi CZ. Po akom case ak si vybavim prechodny pobyt mi prinalezi rodicovsky prispevok? Ak budem nezamestnana prinalezi mi tento prispevok? Dakujem za odpoved

Dotaz poslal/a: Jahodka, 01. 06. 2017 07:56

Dobrý den, pokud budete bydlet a pracovat v ČR, můžete mít nárok i na rodičovský příspěvek. Podrobnější informace k dávce podají na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 06. 2017 20:30

Porod v USA a navrat do CR

Dobry den, rada bych vyuzila teto poradny a poprosila o zodpovezeni meho dotazu. Jsme s pritelem v USA jiz druhym rokem na vizu L1B, pracujeme pro nasi americkou pobocku. Jsem v sedmem mesici a rozhodli jsme se, smlouvu si o rok prodlouzit a porodit tady. Vizum nam konci pristi rok v zari. Snazim se ted zjistit, jestli budu mit narok na rodicovsky prispevek od statu po navratu do CR (nekdy behem pristiho roku) i v pripade, ze dite bude narozeno tady v USA (bude mit ceske I americke obcanstvi). Mnohokrat dekuji. S pozdravem.

Dotaz poslal/a: OlivieK, 16. 06. 2017 16:37

Dobrý den, v případě, že budete trvale žít v ČR můžete pobírat rodičovský příspěvek, bude zapotřebí doložit rodný list v češtině, podrobnější informace podá úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory. www.uradprace.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 06. 2017 20:33

Rodičovský příspěvek po návratu do cr

Dobry den, Již 4 roky žijí v zahranici a to v Belgii. S přítelem (cizincem) mam miminko 9 měsíců. Jelikož se budeme rozchazet, chtěla bych se vrátit zpět do CR. Ke konci příštího mesice skončím v praci. Chci se zeptat, zda-lí mam nárok na rodičovský příspěvek po návratu do cr a pokud ano, na jakou výši. Odstupné ze zaměstnání nedostanu. Žádné přídavky ze zahranici take nedostanu. Pojištěni jsem si platila v zahranici, možno doložit. Pokud nemam nárok na rodičovský příspěvek, na co mam nárok? Dekuji

Dotaz poslal/a: Juiccka84, 15. 06. 2017 09:12

Dobrý den, v případě, že budet trvale žít v ČR ano můžete pobírat na dítě rodičovský příspěvek, který se vyřizuje na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. Bude zapotřebí doložit rodný list dítěte v češtině a také potvrzení, že nepobíráte dávky v Belgii. Podorbněji poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 06. 2017 20:21

Nárok na rodičovský příspěvek

Dobrý den, Jsem cizinec ze zemi mimo EU, žijí a pracují na území ČR jako zaměstnanec se smlouvou na dobu neurčitou delší dobu (6 let). Mám i trvalý pobyt na územi ČR. Moje manželka se teprvé přestěhovala do ČR a má pouze dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny. Teď jsme zjistili, že manželka je těhotna a bude rodit v ČR. V této souvislosti bych se chtěl zeptát, zda máme nárok na rodičovský příspěvek v ČR a s čím je spojena výplata příspěvku? Čili pokud příspěvek bude vyplacen mě a bude počátan z moji mzdy, musím nastoupit na rodičovskou dovolenou také já? Předem děkují za odpověď. S pozdravem, Alexandr

Dotaz poslal/a: Alexandr_B, 18. 06. 2017 17:13

Dobrý den, cizinka nebo cizinec má nárok, na rodičovský příspěvek pokud je hlášen k pobytu v ČR déle než 1 rok a rodiče a dítě májí v ČR platný pobyt. Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory. Žádosti o poskytování dávek rodičovského příspěvku se podávají na krajské pobočce Úřadu práce České republiky podle místa bydliště osoby, která má na dávku nárok, tj. oprávněné osoby. Cizinci mimo zemí EU musí pro nárok na rodičovský příspěvek splňovat stejné zákonem stanovené podmínky jako občané ČR. Podmínka trvalého pobytu je u těchto občanů splněna po uplynutí doby 365 dní ode dne hlášení na území ČR. Občané EU podléhají Nařízením EU č. 987/2009 a 883/2004. V praxi to tedy znamená, že tuto dávku jim vyplácí ta členská země, ve které naposledy odváděli sociální pojištění. Kompetentní stát k výplatě se stanoví na základě výdělečné činnosti obou rodičů, popř. na základě bydliště dítěte. Podorbnější informace podá přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 06. 2017 21:20

Rodičovský příspěvek v těhotenství

Dobrý den, jsem 13měsíců na mateřské dovolené, prvních 6měsíců jsem pobírala mateřskou a od prosince pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500,- měsíčně. Má otázka zní, když bych se teď rozhodla pro druhé dítě, budu nadále pobírat rodič.příspěvek za první dítě během těhotenství, a pak 11týdnů pře porodem se mi rodičovský příspěvek přeruší a začne mi opět běžet mateřská? Nevím, zda těhotensvím se tenhle rodičovský příspěvek nezruší nebo jestli poběží dál než přijde druhé dítě. Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra94, 07. 06. 2017 22:50

Dobrý den, těhotenstvím se automaticky nezruší, rodičovský příspěvek lze pobírat pouze na nejmladší dítě v rodině, Dopručuji obrátit se na úřad práce kde vám podají podrobnější informace. A to přímo Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 13. 06. 2017 13:55

Rodičovská x rizikové těhotenství

Dobrý den, manžel je na rodičovské dovolené. Nyní čekáme další dítě, ale vypadá to, že brzy budu muset jít na rizikové těhotenství. Ovlivní to nějak čerpání rodičovské?

Dotaz poslal/a: Pejsatko, 11. 05. 2017 10:33

Dobrý den, pokud matka otěhotní v době čerpání rodičovské dovolené a těhotenství bude shledáno jako rizikové, tak bohužel v této době nemocenské být vypláceno nemůže. Nemocenské má nahrazovat příjem, kterého nemůže být z důvodu pracovní neschopnosti dosahováno.Vzhledem k tomu,že v době čerpání rodičovské dovolené žádný příjem neztrácíte, tak v této době Vám nemocenské vypláceno být nemůže. Řešením by bylo se zaměstnavatelem domluvit na předčasném ukončení rodičovské dovolené a pobírat nemocenské od OSSZ od následujícího dne Předčasné ukončení rodičovské dovolené je možné pouze po domluvě se zaměstnavatelem,není jeho povinností žádosti o předčasné ukončení rodičovské dovolené vyhovět. Pokud by tento návrh nepřijmul, je možno předat zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti před plánovaným návratem do zaměstnání a nemocenské by Vám mohlo být od následující dne po skončení rodičovské dovolené vypláceno - a to v případě rizikového těhotenství až do nástupu na další mateřskou dovolenou -respektive do vzniku dalšího nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Doporučuji obrátit se na vašeho zaměstnavatele a na správu sociálního zabezpečení pro podorbnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 05. 2017 21:39

Cerpani RP

Dobry den, dcera se narodila v rijnu 2016, a momentalne pobiram RP ve vysi 11500. V rijnu 2017, pote co dcera bude mit 1 rok, ja se vratim do praci na polovicny uvazek. Jelikoz dcera bude navstevovat detskou skupinu 3 dnu v tydnu, zanikne mi narok na RP. Otazka zni, zda kdyz dcera dosahne dvouleteho veku (teda v rijnu 2018) budu moct zase pozadat o RP a docerpat ho? Pripadne, pokud bych musela zas nechat praci a jit na rodicovske dovolene s dcerou (treba, vznikl by nejaky problem s detskou skupinou), mohla bych zase zadat o RP? dekuji dopredu!

Dotaz poslal/a: Diana86, 30. 05. 2017 15:44

Dobrý den, při pobírání rodičovského příspěvku si může matka nebo otec pečující o dítě přivydělávat. Výše výdělku není nijak omezena. Když je rodič v práci, potomka musí hlídat jiná dospělá osoba (např. babička). Děti mladší dvou let je možné dát maximálně na 46 hodin měsícně do jeslí nebo jiného podobného zařízení. Doporučuji kontaktovat přímo Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory pro podorbnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 05. 2017 21:12

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Depozitní certifikát, Reinvestice, Konsolidace, akcniletenky.cz, dálniční známky, azair.cz, rakousko, dovolená, e-stát, ostrov, Real 8, CD, nadační fond inka, pojištění pro případ invalidity, cenové kategorie, živelná událost, automatická převodovka, Rating

9B70540, 4AZ8509, 4Z85199, 4Z85199, 4Z85199

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK