Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Délka čerpání u OSVČ

Dobrý den, Chci se zeptat, jsem OSVČ, od ledna 2017 jsem na nemocenské, v květnu mám termín porodu, nárok na mateřskou nemám ale na rodičovskou ano. Moje dítě nebude mít otce zapsaného v rodném listem, chtěla by jsem čerpat rodičovskou 2-3 roky ne 4.. Je nějaká šance si to nějak zařídit?? Děkuji za odpověď..

Dotaz poslal/a: AlexisLexis, 22. 02. 2017 15:44

Dobrý den, pokud nemáte nárok na dávku PPM, necháte si prodloužit u svého lékaře nemocenskou na doby porodu a šestinedělí. Díky nemocenské v době porodu si pak budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku, na Úřadu práce vám podají další informace a instrukce. O rodičovský příspěvek budete žádat po narození dítěte s rodným listem na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 02. 2017 16:15

prechod z rodicovske na nemocenskou

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s 2,5 letým dítětem.zároveň pracuji na částečný úvazek, rodičovská mi bude končit 28.2.2017. Otehotnela jsem, chtěla jsem se zeptat, z čeho by se mi počítala event.nemocenská, když bych na ni nastoupila ihned po ukončení rodičovské, tedy 1.3.2017. Děkuji

Dotaz poslal/a: zuzka88, 15. 02. 2017 10:18

Dobrý den, na pracovní neschopnosti můžete nastoupit v zásadě ihned na konci vaší rodičovské dovolené.V případě, že Vaše zaměstnání i nadále trvá, pak Vám vzniká i nárok na nemocenské dávky. V době nemocenské či v době těhotenství vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, chrání vás zákoník práce. Nemocenská bude vypočtena ze mzdy z doby před mateřskou dovolenou. Totéž platí i pro peněžitou pomoc v mateřství. Podrobněji poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 02. 2017 14:25

Rodičovský příspěvek

Dobrý den,měl bych na Vás dotaz, týkající se pobírání rodičovského příspěvku. Jsem samoživitel, do minulého měsíce na rodičovské dovolené. Situace je zhruba taková-mám dvě děti, přičemž to že je přítelkyně podruhé těhotná jsme zjistili na konci mateřské, takže vzhledem k rizikovému těhotenství jsme bez přerušení přešli do druhé. Přítelkyně byla na rozdíl ode mě zaměstnaná na HPP, takže uplatnila nárok na PPM. Bohužel na konci šestinedělí se u ní projevila poporodní deprese, v níž později spáchala sebevraždu. V té době bylo dceři tři a půl měsíce. Při vyřizování rodičovského příspěvku mi odsouhlasili tříletou variantu, ovšem po devíti měsících mi bez jakéhokoliv upozornění začalo chodit místo 7600,- pouhých 3800,-. Následně mi úřednice sdělila, že vzhledem k tomu, že jsem si peněžitou pomoc v mateřství nenárokoval já, nemám právo si určovat délku rodičovské dov olené a automaticky jí mám na čtyři roky. Dnes(tzn.v období kdy běžně přicházela složenka) jsem obdržel rozhodnutí ÚP o odebrání rodičovského příspěvku, z důvodu dovršení čtyř let věku dítěte. Pokud jsem to dobře pochopil, tak podmínkou pro tuto variantu nastává ve chvíli, kdy ani jeden z rodičů k datumu narození dítěte není účasten na nemocenském pojištění, což dle mého soudu není tento případ, jelikož přítelkyně nemocenskou placenou měla. Na rodičovském příspěvku mi k dnešnímu dni bylo vyplaceno cca 186 000Kč. Je nějaká možnost nechat si vyplatit i zbývající částku do anoncované sumy 220 000Kč? Děkuji Kučera

Dotaz poslal/a: martyjerry, 15. 02. 2017 11:18

Dobrý den, rodičovský příspěvek pobírá rodič, i když nebyl účasten nemocenského pojištění a nevznikl mu nárok na mateřskou. Rodičovský příspěvek vyřizuje Úřad práce a mateřskou okresní správa sociálního zabezpečení, jsou to dvě rozdílné dávky. Rodičovský příspěvek čerpá rodič ve výši je 220 tisíc, pokud se nenarodí další dítě v rodině. Doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce , kde vám sdělí konkrétně jak postupovat ve vaši situaci a samozřejmě pokud s rozhodnutím Úp nesouhlasíte, můžete podat odvolání a situaci přehodnotí nadřízený orgán, kterým je Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 02. 2017 14:15

Rodičovská a návrat do práce

Dobrý den, chci se zeptat. Snad mi poradíte. V březnu 2017 mi končí rodičovský příspěvěk. Měla bych od března nastoupit do práce, smlouvu mám na dobu neurčitou. Mám ale problém s tím, že syn se nedostal do školky, tudíž jdeme k zápisu až teď v květnu a do práce nastoupím až od září 2017. Rodičovský příspěvek ale už budu mít vyčerpaný v březnu, v práci mi místo podrží do září 2017, ale zajímá mě, zda mám nárok na nějaké dávky v takovéto situaci? Protože za měsíce duben - srpen budu bez příjmu.Ještě mě napadlo, kdo za mne bude v mezidobí platit zdravotní pojištění? Musím si ho hradit sama nebo ho bude hradit ÚP? A napadlo mne, zda by nebylo řešením rozepsat si výši rodičovského příspěvku tak, že bych od dubna až po srpen si nechala posílat např. 200,-, tím pádem bych byla stále evidována na ÚP? a ÚP by za mne hradil zdrav. poj? Vůbec nevím, jak mám tuto situaci vyřešit. Děkuji za pomoc. Koubková

Dotaz poslal/a: Marta34, 08. 02. 2017 12:59

Dobrý den, ano je běžné, že dochází k situaci, že některé maminky pobírají rodičovský příspěvek kratší dobu než jsou na rodičovské dovolené. Maminky, které vyčerpají rodičovský příspěvek dříve, než vyčerpají rodičovskou dovolenou, již do konce rodičovské dovolené žádný příspěvek nedostanou. Během zbytku rodičovské dovolené si však nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. Zdravotní pojištění bude platit stát. Osobní péče o dítě do 4 let věku se počítá jako náhradní doba pojištění, kdy není pojistné placeno a přesto je toto období zohledněno při výpočtu důchodu. Při rodičovské můžete být zaměstnaná. Avšak doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory pro podrobnější informace, jak postupovat ve vaší situaci. Popř. po ukončení rodičovské můžete žádat o dávky hmotné nouze na ÚP.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 17:27

Mateřská v době neplaceného volna

Mám se zaměstnavatelem dohodu o neplaceném volnu po dobu jednoho roku, kdy v zahraničí doprovázím manžela na studijním pobytu na univerzitě.Otěhotněla jsem tam,informovala zaměstnavatele v naší republice a ten mi sdělil, že nemám nárok na mateřský příspěvek, přesto že platím zdravotní pojištění a splňuji odpracovanou dobu.Co bych měla udělat, abych splnila nárok na mateřskou,která by připadala v úvahu asi za 4 měsíce?

Dotaz poslal/a: daggmarr, 08. 02. 2017 19:22

Dobrý den, pro nárok na mateřskou je sice podmínkou odpracovaná doba, ale další podmínka je být v době žádání zaměstnaná tzn. nemocensky pojištěná. Po narození dítěte pokud budete žít v ČR budete obírat rodičovský příspěvek z Úřadu práce. Doporučuji obrátit se přímo okresní správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace k dávce peněžité pomoci v mateřství.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 17:10

Narok na RD

Dobrý deň, chcem sa spýtať či mám narok na rodičovský príspevok z Ciech, ked som slovenka pracovala som v Ceskej republike 3 roky, ale zijem na Slovensku.som vydata a manzel pracuje na slovensku.narok na matersku mam splnam podmienky.Ďakujem

Dotaz poslal/a: Aduska, 18. 02. 2017 00:28

Dobrý den, je mi líto, ale dávka rodičovského příspěvku se vztahuje k pobytu v ČR. Doporučuji obrátit se na tamní úřady, kde vám sdělí podmínky čerpání dávky.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 17:08

RD delší než doba pobírání RP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké mám povinnosti vůči úřadům či zaměstnavateli v případě, že pobírám RP 11500,- do května 2017 a rodičovskou dovolenou chci čerpat až do 3 let věku dítěte, tedy do 28.03.2018. Musím si případně zbytek RP rozložit až do března 2018, aby za mne ZP a SP platil stát? Nebo mohu nastavené čerpání RP ponechat jen do května 2017, stát za mne bude platit pojistné a vůči úřadům a zaměstnavateli mám jen oznamovací povinnost? Jakou konkrétně? Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: ivcab, 08. 02. 2017 15:34

Dobrý den, ano je běžné, že dochází k situaci, že některé maminky pobírají rodičovský příspěvek kratší dobu než jsou na rodičovské dovolené. Maminky, které vyčerpají rodičovský příspěvek dříve, než vyčerpají rodičovskou dovolenou, již do konce rodičovské dovolené žádný příspěvek nedostanou. Během zbytku rodičovské dovolené si však nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. Zdravotní pojištění bude platit stát. Osobní péče o dítě do 4 let věku se počítá jako náhradní doba pojištění, kdy není pojistné placeno a přesto je toto období zohledněno při výpočtu důchodu. doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory pro podrobnější informace, jak postupovat ve vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:55

MD, RD

Dobrý den, mám v péči vnučku ve věku 12 let a byl mi svěřen do péče vnuk 3 měsíce. Začínáme od "nuly". Výživné na žádné dítě nedostávám. Žijeme v pronájmu. Máme nárok na nějakou pomoc? Jak je to s mateřskou a rodičovskou v případě vnuka? Mohu zažádat i o porodné? Děti toho budou dost potřebovat. Nikdy jsem o nic nežádala. Děkuji

Dotaz poslal/a: litrenda, 11. 02. 2017 18:30

Dobrý den, pokud máte dítě svěřeno do péče na základě rozhodnutí soudu přicházelo by v úvahu rodičovský příspěvek a přídavky na dítě. Porodné bohužel ne, na porodné má nárok matka, která dítě porodila. Nárok na dávky by vznikl ode dne svěření do péče dítěte, pokud nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která má před rodičovským příspěvkem přednost. Doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory pro podrobnější informace, jak postupovat ve vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:50

Rodičák

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to bude když jsem na RD s dcerou 1,5rok a jsem po druhe tehotna v 6mesici (termin v cervenci). Mam narok na dalsi rodicak nebo jak a na jakou castku mi bude vypocitan RD? Dekuji za odpoved. Bara

Dotaz poslal/a: Baruska123, 11. 02. 2017 21:02

Dobrý den, rodičovský příspěvek na dceru zanikne a budete jej žádat znovu na nejmladší dítě v rodině s doložením rodného listu, doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory pro podrobnější informace, jak postupovat ve vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:32

Doba čerpání

Dobrý den, jsem evidovaná na úřadu práce od 9/2016, termín porodu mám konec 2/2017. Chtěla bych se zeptat zdali si mohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku nebo je to dané nejdelší možnou variantou jak tomu bylo dříve. Děkuji K. Kubíková

Dotaz poslal/a: kamilakk, 15. 02. 2017 11:56

Dobrý den, v případ,ě že alespoň jednomu z rodičů je možné stanovit vyměřovací základ, máte možnost volby výše dávky, doporučuji por podrobnější informace zkontaktovat přímo Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:36

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Offset, Alternativní investice, Pozůstalostní penze, branná povinnost, vojna, jiří čunek, vojenská služba, školy, národní daňová kriminální agentura, zákon o silničním provozu, Perfekt konto, práva exekutora, jednoduchost, věk odchodu do penze, zákonné pojištění odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, osobní menu, Termínované vklady

9B64519, 9B64519, 9B64519, 4AM0965, 1S95989

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK