Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Zahraničí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli budu mít nárok na rodičovský příspěvek. Jsem čerstvě vdaná, můj manžel je cizinec ze země EU. Nemá na území čr trvalé bydliště, ani zde nepracuje. Já jsem ukončila svůj pracovní úvazek v čr, a střídavě bydlím tady i tam. Nemocenské pojištění budu mít v Itálii(zatím ho však stále mám v čr) a zde se také narodí dítě. Mateřská ani rodičovská tady neexistuje a nikdy jsem v této zemi nepracovala. (resp. se mi nepodařilo najít si práci). Je nějaká možnost dostat rodičovský příspěvěk z čr? Měla bych si kvůli tomu raději platit zdravotní pojištění v čr? Nebo opravdu zůstanu bez prostředků? trvalé bydliště mám stále na území čr. Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Radmila866, 15. 07. 2016 11:50

Vzhledem k tomu, že žijete v zahraničí tak Vám nárok na rodičovský příspěvek v ČR nevznikne. Úřad práce při vyplácení dávky zjišťuje, zda má rodina v ČR faktické bydliště, zda je zde zdravotně pojištěna, zda zde skutečně bydlí apod, to že máte v ČR trvalý pobyt nestačí musela byste se v ČR fakticky zdržovat. Aby Vám na český rodičovský příspěvek vznikl nárok, musela byste se s dítětem přestěhovat do ČR, prokázat,že zde máte fakticky žijete. U mateřské ( tato dávka předchází rodičovskému příspěvku náleží pouze matkám, které byly v ČR účastny nemocenského pojištění v posledních 2 letech po dobu 270 dnů před nástupem na mateřskou) po vzniku nároku na dávku zasílání na účet do zahraničí jde, ale k tomuto více informací podá správa sociálního zabezpečení, doporučuji proto, obrátit se na okresní správu, kde vám sdělí podorbnosti k mateřské www.cssz.cz/kontakty a k rodičovskému příspěvek vám informace podá úřad práce, oddělení dávek stántí sociální podpory. www.uradyprace.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 07. 2016 08:25

Z rodičovské na rodičovskou

Dobrý den, v říjnu 2016 mi končí rodičovská na 3letou dceru. V půlce listopadu mám termín na porod druhého dítěte. Již vím, že nemám nárok na mateřskou, jelikož mi skončila pracovní smlouva na začátku prvního těhotenství, tudíž již nejsem v ochranné lhůtě. Chtěla bych se zeptat, zda se musím registrovat na úřadu práce či nikoli? V říjnu končí rodičovská, poslední peníze by mi měli přijít v listopadu, kdy se má narodit druhé miminko, se kterým nebudu pobírat mateřskou, ale rovnou rodičovskou. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Aishila, 13. 07. 2016 08:55

Dobrý den, pokud vám rodičovská navazuje, tak se nemusíte na ÚP hlásit, z dotazu se domnívám, že se vás netýká stav, že byste nebyla celý kalendářní měsíc nikde vedena a to z důvodu úhrady pojištění. Rodičovská se vyplácí zpětně, Doporučuji obrátit se přímo na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory a s referentkou probrat nejlepší možnosti.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 13. 07. 2016 17:40

Volba výše rodičovského příspěvku

Dobrý den, v tuto chvíli jsem na MD s 1. dítětem do 31. července. Na polovinu srpna čekáme druhé dítě a budu pobírat rovnou rodičovský příspěvek(nejsem již zaměstnaná). O rodičovský příspěvek plánuji žádat tedy na manžela, který ovšem pracuje vždy od dubna do listopadu( prosinec - březen je na ÚP)...je to prosím nějaký problém? Nebo toto jeho odpracované období stačí pro možnost volby rodičovského příspěvku? Děkuji.

Dotaz poslal/a: vostalovi, 22. 06. 2016 13:27

Dobrý den, nevznikne-li vám nárok na PPM, pak si můžete zažádat ke dni porodu o Rodičovský příspěvek. V této situaci byste měla nárok jen na čtyřletou variantu RP, ale pokud při podání žádosti dodáte doklad o tom, že je otec k datu narození dítěte plátcem nemocenského pojištění (alespoň 270 dní v posledních dvou letech) a v jaké výši, pak budete moci na základě tohoto dokumentu volit výši RP a rozložit si ji na kratší dobu. RP přitom zůstane psaný normálně na vás a čerpat rodičovskou dovolenou budete tedy vy. Podrobnější informace podá přímo úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 07. 2016 07:56

mateřská a rodičovská

Dobrý den, jsem OSVČ, jsem v 26. týdnu těhotenství a neplatila jsem si nemocenské pojištění, můj partner je také OSVČ, také si neplatí nemocenské pojištění. Vím, že nemám nárok na mateřskou a dnem porodu nastupuji rovnou na rodičovskou dovolenou, překvapilo mě ale, že si nemohu určit, jak dlouho budu rodičovskou pobírat, musím automaticky nastoupit na čtyřletou variantu. Je ještě nějaká možnost, jak to udělat, abych si mohla alespoň zvolit délku pobírání rodičovského příspěvku?

Dotaz poslal/a: jananadenickova, 27. 06. 2016 15:44

Dobrý den, možnost volby je většinou, když žena pobírá mateřskou, anebo když alespon jendomu z rodičů lze stanovit uričý vyměřovací základ a také když např. před rodičovskou jste na nemocenské v souvislosti s porodem, pro další a podorbnější informace doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, oddělení dávek stántí sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 06. 2016 22:31

výše rod. příspěvku po 3 měsících na ÚP

Dobrý den S manželkou na konci listopadu čekáme dítě, manželce ale pracovní smlouva končí na konci června. Nárok na příspěvek v mateřství má, stále ale zůstávají 3 měsíce, kdy pravděpodobně bude muset jít na ÚP, protože jiné zaměstnání nenajde. Chtěl jsem se zeptat, zda ty 3 měsíce na ÚP ovlivní maximální měsíční výši příspěvku v rodičovství; respektive zda se bude výše stanovovat na základě hrubé mzdy z aktuálního zaměstnání, průměru za poslední rok nebo snad příspěvku v mateřské dovolené. Mockrát děkuji

Dotaz poslal/a: kolmes, 23. 06. 2016 10:56

Dobrý den, i když už nebudete zaměstnaná, ale bude na úp a vejdete se do ocranné lhůty a splníte pdotřebnou dobu pojištění před nástupem na mateřskou, budete pobírat mateřskou z okresní správy a evidence na úp nevadí, po dobu evidence za vás bude hrazeno zdravotní pojištění. Díky nároku na mateřskou pak můžete mít volbu výše rodičovského příspěvku, který vyřídíte po narození dítěte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 06. 2016 22:29

rod.prispevek na 2 roky

Dobry den.Ziju v zahranici (Irsko) skoro 10 let.Narodil se mi syn a pobiram materskou,ktera je tady pul roku.chteli bychom se s manzelem vratit do CR a moje otazka zni,jestli mam narok na rodicovskou v CR.A jestli mam narok si vybrat,na jak dlouho....nebo mi bude automaticky vypocitany na 4 roky.Chtela bych na 2 roky.Pred otehotnenim jsem pracovala v jedne firme nepretrzite 5 let.A dalsi otazka je,jestli dostanu rodicovskou,kdyz se vratim s rocnim ditetem. Dekuji za odpoved.Lucie Sz.

Dotaz poslal/a: Luciesz, 29. 06. 2016 23:29

Dobrý den, pokud budete žít v ČR tak ano vznikne vám nárok na rodičovský příspěvek, poud jej nebudet pobírat ze zahraničí. O dávku si můžete zařádat s českým rodným listem dítěte na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. O rodičovský příspěvek lze požádat až tři měsíce zpětně, za datum požádání se považuje datum razítka z podatelny, event. datum, kdy byla žádost odevzdána.Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte. Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte . Podejte písemnou žádost o rodičovský příspěvek na předepsaném formuláři (na originálním či z internetových stránek vytištěném tiskopisu, příp. elektronicky, pokud vlastníte certifikát pro elektronický podpis) na příslušný úřad práce v místě Vašeho trvalého pobytu. Podrobněji poradí přímo na ÚP.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 06. 2016 21:30

Rodicovsky prispevek

Dobrý den chci se zeptat jak to tedy je kdyz jsem zjistila ze materska mi utekla o 6 dnu diky tomu ze mi bezela ochrana lhuta 180 dni a do ty doby jsem to nestihla .Tak kdyz po porodu budu nastupovat na rodicovskou tak jestly si vazne musim vybrat 4 letou variantu chtela bych 3 roky jelikoz si nemuzu dovolit pobirat jen 3800 tak se chci zeptat co se da delat predem dekuji za odpoved Malá

Dotaz poslal/a: Evelina1992, 16. 06. 2016 20:38

Dobrý den, co se týče volby výše dávky rodičovské, tak nárok na výhodnější (volitelnou) variantu čerpání rodičovského příspěvky ale nemusí být vždy podmíněn jen předchozím čerpáním PPM - peněžité pomoci v mateřství. Volbu výše můžete získat i díky zaměstnání otce anebo třeba také díky nemocenské v souvislosti s porodem, která byla až do 6ti nedělí. Je tedy možné volbu získat díky od dennímu vyměřovacímu základu pro stanovení PPM (či nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění) jednoho z rodičů, který byl nemocensky pojištěn, dosáhl potřebné výše denního vyměřovacího základu, ale nárok na dávku (PPM) neuplatnil. Pro tyto účely byl zaveden tiskopis názvem: Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Tiskopis úřadu práce je však třeba doručovat na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení současně s přílohou o započitatelném příjmu, kterou vystavil zaměstnavatel. Podrobnější informace k rodičovskému příspěvku získáte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 06. 2016 12:32

RP na otce

Dobry den, mam dotaz k RP a jeho cerpaniu na otca. Partnerka ako osoba OSVC si pred otehotnenim neplatila zdravotne odvody a z toho dovodu nema narok na matersku ale iba na rodicovsky prispevok a to v najpomalsom cerpaci. Z tohoto dovodu chceme ziadat o RP na mna ako otca, kedy si mozem zvolit lubovolnu dlzku cerpania. Pokial bude RP cerpany na mna, ako otca bez materskej, ma to nejaky vplyv na moje zamestnanie? Pri materskej by to malo (nemoznost pravovat na rovnaku zmluvu z ktorej je vyplacana materska), avsak niesom si presne isty ako je to u RP. Zmeni sa nejak situacia, ked v danej dobe bude matka evidovana na urade prace a poberat davku v nezamestnanosti? Dakujem za odpoved

Dotaz poslal/a: biker99, 14. 06. 2016 09:48

Dobrý den co se týče volby výše dávky rodičovské, tak Nárok na výhodnější (volitelnou) variantu čerpání rodičovského příspěvky ale nemusí být vždy podmíněn jen předchozím čerpáním PPM - pěněžité pomoci v mateřství. Je možné ho odvodit od denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM (či nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění) jednoho z rodičů, který byl nemocensky pojištěn, dosáhl potřebné výše denního vyměřovacího základu, ale nárok na dávku (PPM) neuplatnil. Pro tyto účely byl zaveden tiskopis názvem: Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Tiskopis úřadu práce je však třeba doručovat na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení současně s přílohou o započitatelném příjmu, kterou vystavil zaměstnavatel. Co se týče práce, tak Při pobírání rodičovského příspěvku si může matka nebo otec pečující o dítě přivydělávat. Výše výdělku není nijak omezena. Když je rodič v práci, potomka musí hlídat jiná dospělá osoba (např. babička).Děti mladší dvou let je možné dát maximálně na 46 hodin měsíčně do jeslí nebo jiného podobného zařízení. Pro starší děti už toto omezení neplatí. Podrobnější informace k rodičovskému příspěvku získáte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 06. 2016 12:30

zdravotni pojisteni behem rodicovske

Dobry den, Momentalne jsem na rodicovske dovolene, rodicovsky prispevek pobiram v Rakousku, jelikoz zde mam trvaly pobyt.V Ceske Republice jsem pred nastupem na materskou (pozdeji rodicovskou) byla zamestnana na dobu neurcitou a muj pracovni pomer stale trva. Rada bych si u zamestnavatele prodlouzila rodicovskou dovolenou na 3 roky, ale rodicovsky prispevek mi bude koncit v 20 mesicich od narozeni ditete.Tudiz 16 mesicu budu bez rodicovskeho prispevku. Chtela jsem se zeptat jak to je se zdravotnim pojistenim v Ceske Republice behem tohoto obdobi? Kdo ho za mne odvadi nebo si ho musim sama platit? Predem dekuji,

Dotaz poslal/a: Alajka, 12. 06. 2016 21:23

Dobrý den, ano je možné ze zákona být na rodičovské do 3 let věku a ještě delší prodloužení by bylo na základě dohody se zaměstnavatelem, zda volno do 4 let věku umožní. Co se týče zdravotního pojištění, tak pokud budete stále v trvajícím pracovním poměru v ČR a budete žít v zahraničí, takl je potřeba nahlásit toto na zdr. pojišťovnu v ČR,s tím že doložíte , že stále jste na rodičovské dovolené a formulář S1 tj. z důvodu zdravotní péče ve 2 státech, aby si to úřady mohly mezi sebou papírově zpracovat.( Formulář S1 slouží k administraci, pokud jste českým pracovníkem, který pracuje a bydlí v jiném členském státě). Po dobu rodičovské za vás je pojištění hrazeno. Podrobnější informace vám podá zdravotní pojišťovna.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 06. 2016 08:58

Příjem v době těhotenství na konci RP.

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené a snažíme se o druhé dítě. Před prvním těhotenstvím jsem pracovala na osvč, které mám přerušené a nebudu v něm pokračovat. RP mi končí 4/2017. Když podruhé otěhotním a termín porodu budu mít např.6/2017 (kdy od porodu budu dostávat RP, na mateřskou nárok nemám), tak by mne zajímalo, co s těmi dvěma měsíci ? mohu se přihlásit na podporu v nezaměstnanosti a budu dostávat nějakě peníze ? popř. jaké mám jiné možnosti, abych ty dva měsíce, kdy budu těhotná měla nějaký příjem ? děkuji

Dotaz poslal/a: Luciekas, 21. 06. 2016 15:23

Dobrý den, o rodičovský příspěvek se žádá až po narození dítěte, nebot k vyřízení je potřeba rodný list dítěte a dávku pak ji zpravidla obdržíte následující měsíc z Úřadu práce. Doporučuji kontaktovat Úřad práce pro podrobnější informace. (Pokud nebudete nikde zaměstnaná a nebudete už na rodičovské dovolené můžete vstoupit do evidence ÚP jako uchazeč o zaměstnání a požádat o podporu v nezaměstnanosti).

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 06. 2016 15:20

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

přijímací zkoušky, odložené platby, vysoké školy, svatba, KupNajisto, autorizovat, příjmy a výdaje, úroková marže, CVC, zajištěné fondy, útvar pro odhalování korupce, Albert Humphrey, srážka, IKS Balancovaný – konzervativní, Expandia banka

3SN8822, 5P81123, 4AX2730, 3M62934, 4AX2727

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK