Není to vaše? Stát hledá majitele skoro 200 tisíc nemovitostí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 11. 2019 | 4 komentáře
Celkem 184 945 nemovitostí v Česku má nejasného nebo neznámého vlastníka. Jde o 179 267 pozemků a 5678 staveb. Informoval o tom Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)

10. 11. 2019 18:22 | Babča

Našla jsem pozemky po dědečkovi a babičce, ale nemám jejich úmrtní listy ani jiné doklady o vypořádání dědictví mezi více sourozenci. Takže tato výzva je mi na nic. Většina původních dědiců je již po smrti a jak jsem se zběžně informovala tak tamní katastr by nehnul ani prstem aby mi nějak pomohl a ještě byla paní velmi nepříjemná. Takže i když bezpečně vím o tom, že pozemky nám patří, je mi to k ničemu a stát bude bohatší.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 11. 2019 13:57 | Jana

Na základě vlastní zkušenosti bych poradila všem kdo mají podezření že by mohli mít nesrovnalosti s majetkem,nebo jejich prapředci vlastnili někde pozemek,a pod.aby se o to začali zajímat. Dostala jsem darem od rodičů domek a pozemky/pole/,pole několik let pronajímala místnímu zemědělskému družstvu,pak přišla digitalizace,zjistilo se že některé z pozemků jsou stále napsány na praprarodiče/nar.kolem r.1800!!/,musela jsem požádat o obnovení dědického řízení ,tím pádem nastalo něco,co se táhlo dlouho.Z velké části jsou pozemky moje,jsem ale už spoluvlastník s dalšími dvěma dědici,některé ty lidi jsem v životě neviděla,neměla tušení že existují.Pokud bych nerozjela obnovení dědického řízení,vše by připadlo státu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2019 23:47

Vážená dámo, jaksi Vám uniklo, že zde bal ( a stále je) bolševický bordel. Spousty nemovitostí vyvlastněny a na státu by měla být povinnost dohledat žijící vlastníky, potažmo dědice. jenže je to přesně opačně, digitalizací katastru, otázkou je, zda velice špatně provedenou záměrně, nebo jen z blbosti a nedbalosti zhotovitele, dochází u cca 80% !! mapových zákresů ke změnám historických hranic nemovitostí. )) bůh pomáhej vlastníkům)) A jedna perlička, co řeknete na : v padesátých letech vyvlastněno, v devadesátých restitučně vráceno a při digitalizaci v roce 2017 opět zapsáno na stát a to na základě "vyvlastňováků" z padesátých let!! No kuwa kde to žijem??:(
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2019 21:31 | Jitka Koňasová

Neidentifikovatelní vlastníci jsou převážně ti, kteří byli do evidence nemovitostí přepsáni z pozemkových knih, kde se neuváděla data narození majitelů nemovitostí. Při komplexním zakládání evidence nemovitostí v letech 1967 - 1987 měli oni (případně jejich potomci) možnost své údaje doplnit. Český úřad zeměměřický a katastrální vyhledal ve své databázi všechny vlastníky s neznámým rodným číslem a seznam předal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Obdobně předal Ministerstvu spravedlnosti seznam všech zemřelých majitelů nemovitostí, kteří jsou stále zapsáni jako vlastníci. Novodobý katastr nemovitostí byl založen roku 1993, seznamy byly předány roku 1994. Skutečnost, že za čtvrt století ÚZSVM nedohledal vlastníky, soudy neprojednaly dědictví po zemřelých a potomci se nepřihlásili o majetek svých předků, nelze klást za vinu katastru nemovitostí!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Koblic

ředitel Burzy cenných papírů Praha

Tomio Okamura

senátor a podnikatel

Petr Koblic
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Tomio Okamura
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services