Jak se v létě ochladit a neprotočit v klimatizaci majlant?

Jana Poncarová | rubrika: Jak na to | 17. 7. 2018 | 8 komentářů
Z přehřátého bytu můžete utíkat k vodě, házet si do pití obří kostky ledu nebo zkusit větrák. Za tropických nocí, kdy kvůli horku nezamhouříte oka, ale stejně zatoužíte po klimatizaci. I když k provozu potřebuje elektřinu, a ta něco stojí, nemusíte hned prochladit majlant. Poradíme, jak klimatizovat efektivně.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 7. 2018 8:13, verka

U obrázku je psáno ve vedru zvlhčit vzduch (rozprašovačem, přehozením vlhkého hadru...).Podle mne je toto nehorázná nelogická hloupost, protože právě ve vlhkém horku se nemůžeme dobře ochlazovat pocením - vlhký vzduch špatně absorbuje další vlhko,např. z našeho ve vedrech se potícího těla. Každý normální člověk ví, že se líp snáší horko než dusno. To velmi špatně snášejí i zvířata a pokud jim s ochlazením nepomůže člověk, rychle uhynou. Pamatuji kterýsi rok v minulém století. Na výstavě psů v Brně v takovém počasí (vlhké horko) uhynulo mnoho vystavovaných zvířat, nehledě k utrpení škoda dosáhla obrovské výše. Takže nechápu logiku takové zavádějící "rady".

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

16. 8. 2021 15:26 | Linda

Dalšími způsoby, jak se trochu ochladit i bez klimatizace, může být třeba pravidelné větrání, vypínání spotřebičů či omezení vaření. Také se dají po bytě rozmístit misky s ledem a před jednu z nich postavit větrák. Tyhle a další typy jsem našla tady https://tvujspravce.cz/klimatizace-do-bytu-jakou-poridit/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 7. 2018 13:34 | Tom

bydlím v panelovém bytě a mám roky klimatizaci. Není třeba chladit na maximum. Stačí když vám klimatizace při chlazení mohutně kondenzuje vodní páry v bytě. Člověk nestačí koukat, jak z trubky na balkóně kape voda. Výsledkem je chladný a hlavně suchý vzduch v bytě, což je paráda. Nejhorší věc, kterou lidé bez klimatizace dělají, že se zabarikádují v horkém bytě. Už po 2 hodinách je vzduch nasycen vodní párou a je tam příšerně. To už je lepší otevřít okna a udělat průvan....sice vaně teplý vzduch ale nedusíte se ve vlastním potu
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 7. 2018 7:28 | L.

Jenže na rozdíl od našich předků my máme moderní izolační skla mají slušné izolační schopnosti, takže v zimě není problém. A v létě to řeší dobře třeba předokenní žaluzie. Ono bydlet v temné kobce taky nic moc.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 7. 2018 17:22 | HonzaV

Teď to ještě jednou čtu pořádně celé, a podle mne jde o nešťastnou formulaci v "Horko líp snesete, když zvlhčíte vzduch,..." - asi jako kdybych napsal "Zimu líp snesete, když budete z kamen vybírat horký popel..."
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 7. 2018 17:18 | HonzaV

Autor rámečku měl asi na mysli využít efektu adiabatického chlazení, tj. při odpařování vody se odebírá ze vzduchu tepelná energie, která se spotřebovává na skupenskou přeměnu vody ve vodní páru. To sice sníží teplotu předmětu, na kterém je mokrý hadr položen (skautská "chladnička"), ale zároveň v uzavřené místnosti zkomplikuje odpařování vody z člověka a tím ztíží ochlazování osob :)
Já bych spíš, když už, rosil a zároveň nějak odvětrával ten nasycený vzduch. Ideálně tohle funguje v průvanu. Přes kolíbky se, co pamatuju, namočená plena dávala, ale proudění tam právě nějak zajištěné bylo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 7. 2018 8:13 | verka

U obrázku je psáno ve vedru zvlhčit vzduch (rozprašovačem, přehozením vlhkého hadru...).Podle mne je toto nehorázná nelogická hloupost, protože právě ve vlhkém horku se nemůžeme dobře ochlazovat pocením - vlhký vzduch špatně absorbuje další vlhko,např. z našeho ve vedrech se potícího těla. Každý normální člověk ví, že se líp snáší horko než dusno. To velmi špatně snášejí i zvířata a pokud jim s ochlazením nepomůže člověk, rychle uhynou. Pamatuji kterýsi rok v minulém století. Na výstavě psů v Brně v takovém počasí (vlhké horko) uhynulo mnoho vystavovaných zvířat, nehledě k utrpení škoda dosáhla obrovské výše. Takže nechápu logiku takové zavádějící "rady".
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 7. 2018 7:09 | vodovod

PS: Nejhorší jak v létě, tak v zimě jsou velké skleněné plochy , které buď promrznou, nebo se neskutečně ohřívají . Zřejmě v minulosti lidé ve svých chaloupkách věděli proč dělali malá okénka . Ta bránila přístupu slunce , ale i mrazu . Dnes ? Vše prosklené a pak je třeba výkonná klimatizace.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 7. 2018 7:05 | vodovod

Klimu nemám . Okna jihovýchod , takže pařák . Zatáhnout žaluzie - navíc hliníkové nestačí . Slunce rozpálí sklo i žaluzie . Takže mám žaluzie, záclony a ještě závěsy. Ve velkých vedrech bylo i to málo. Tak jsem si vymyslela fígl. Použila jsem odrazové folie, které jsou určeny na přední skla aut . Upravila jsem je a navlékla na tenkou tyčku a tu jsem na plastový rám okna upevnila zevnitř tak, aby okno šlo otvírat . Stříbrnou plochu jsem otočila směrem ke sklu Takže další izolace a je to skutečně poznat. Tak dva stupně. Samozřejmě okna se mohou otvírat a větrat až večer, kdy se ochladí. Jinak jsou klimatizace a jiná opatření k ničemu . A nepomůže ani průvan. Pokud přijde návštěva , je jednoduché toto opatření :-D :-D sundat, aby vás nepovažovali za ..... :-D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Brůna

podnikatel, Husky

Vratislav Randa

podnikatel, Tipsport

Petr Brůna
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Vratislav Randa
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services