Spoluvlastnictví a další změny v občanském zákoníku

Daniel Kotula | rubrika: Co se děje | 8. 3. 2017 | 11 komentářů
Novela občanského zákoníku vrací spoluvlastníkům nemovitostí zpět předkupní právo.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 1. 2018 18:24, Jana H.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Otec zdědil po rodičích 2/3 domu. 1/3 domu vlastní bratranec. Problém je, ze vlastnik1/3 má svůj podíl v exekuci ale nechce povolit prodej prodej domu. Je nějaké vychodisko jak prodat dům nebo alespoň 2/3 i bez souhlasu spoluvlastníka?

+77
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

10. 10. 2019 19:06 | Irena

Dobrý den. Já a ex manžel jsme vlastníky 2/3 nemovitosti. Moje matka jako bývalý vlastník 1/3 svoji část prodala. Dům je 7+1, má 3 patra. Nejde rozdělit rovným dílem na třetiny. Současní majitele po dohodě užívají spodní část domu se samostatným vchodem. Chtějí tuto část pronajímat a tudis si na své náklady tuto část částečně odelili. Elektřina a plyn. Nic méně pokud se týká oprav topení, servis kotle, nyní pro mou část kterou užívám, nechtějí již přidávat 1/3 z peněz co vydám za opravu atd. Mam nárok, či ne po nich požadovat část k zaplacení?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 9. 2019 20:07 | Antonín N.

Je nás 10dědiců bytu po rodičích.Všichni souhlasí s prodejem,pouze sestra ne.Lze ho prodat i bez jejího souhlasu a potom jí vyplatit dle dědického podílu.Děkuji
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 7. 2019 12:10 | Josef

Dobrý den. Mám podíl na pozemku na kterém je autobazar.Pozemek jsem zdědil,ale nevím zda je na pozemku nájemní smlouva,zda mám nárok na podíl z nájmu a kde zjistím kdo ji uzavřel.Děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2019 9:13 | Marek

Chcem sa opitat sme spolumajiteli viacerich pozemkou a chceme ICH předat ale nevíme ako a komu alebo daju sa založit u niekoho
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 12. 2018 9:30 | Rostislav

Dobrý den.chci se zeptat na docela veliký problém.V sočastné době jsem již s manželkou rozvedený.Vlastnime rodinný dům na půl a ona pozemek na kterém dům stojí.Neda se s ní domluvit a nechce mi pozemek prodat s tím že ji výplatním.V současné době mám udělaný autoservis který je součástí domu.(minuli rok na servis proběhla kolaudace). pozemek který vlastní dostala darem od rodičů v době kdy už jsme byli manželé.Ona má v péči obě naše děti,s tím že syn chce být se mnou 12.let.budu žádat soud o převzetí syna do péče.dá se nějakým způsobem o dům bojovat?V případě,že budu muset dům opustit přijdu o práci a své podnikání.Dekuji
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 11. 2018 18:49 | Menclova

Dobry den je nas 5 spoluvlastniku domu bydlela jsem s rodici jiz 44 let tatka pred 17lety umrel meli jsme 1osminu a mamka 5 osmin mamka to na nas da vsechy nechala prepsat ale nema tam vecne bremeno ted mi segra dela problemy leze mi po byte vystehovavaj nas z mistnosti nejdriv jednu ted chce druhou na vyplaceni nemam ale mamce je 87 let a chce tady dozit jak jsme byli ustne dohodnuty nevim co mam delat a kam se obratit
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 11. 2018 13:32 | Honza

Dobrý den,je možné změnit pozemek z orné půdy na ostatní plochu(komunikace)bez souhlasu všech spoluvlastníků pozemků? Ostatní spoluvlastnici budou chtít změnu,ale já si ji nepřejí! Vlastníme 1/3 . Děkuji za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 3. 2018 16:42

Dobry den chtela bych se zeptat jestli muj ex manzel s kterym vlastnim byt akde ja bydlim a on tam nebydli sest let muze svoji pulku prodat bez meho vedomi i kdyz mame v dohode o vyrovnani majetku ktere je jaste rok a pul vjednani a podle odhadu bych ho mela vyplatit ale on to prodal je mozne mi odepsat na mail narcisk@email.cz dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 1. 2018 18:24 | Jana H.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Otec zdědil po rodičích 2/3 domu. 1/3 domu vlastní bratranec. Problém je, ze vlastnik1/3 má svůj podíl v exekuci ale nechce povolit prodej prodej domu. Je nějaké vychodisko jak prodat dům nebo alespoň 2/3 i bez souhlasu spoluvlastníka?
+77
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 10. 2017 16:28

Citace - Silvie / 19.10.2017 12:07

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, s manželem sme koupili pozemek, kde při podepisování zmuv figuroval jenom on. Na Katastru je uvedené teda jenom jeho jméno. Je pravda, že vylučním vlastníkem je jenom on i kdež jsem jeho zákonitě maželka a mám právo na půlku? Děkuji
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 10. 2017 12:07 | Silvie

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, s manželem sme koupili pozemek, kde při podepisování zmuv figuroval jenom on. Na Katastru je uvedené teda jenom jeho jméno. Je pravda, že vylučním vlastníkem je jenom on i kdež jsem jeho zákonitě maželka a mám právo na půlku? Děkuji
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ilona Klímová

podnikatelka, Aspius

Jan Kalvoda

advokát a exministr

Ilona Klímová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Jan Kalvoda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services