Jak přenechat majetek. Darování, nebo dědictví? Co se víc vyplatí

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 25. 3. 2015 | 21 komentářů
Danění darů i dědictví prošlo revolucí. Vyplatí se víc darovat byt, dům, chatu a další majetek ještě za života, nebo nechat dělení majetku až na dědické řízení, ať se pozůstalí poperou, jak umí? Propočteme, co vyjde levněji.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 3. 2015 21:47, MoB

Notáři jsou naprosté vyžírky... já při vyřizování dědictví notářku viděl jednou, ale zkásla mě fest. Za nic, protože dědické řízení bylo naprosto bez jakýchkoliv problémů. Kdybych se chtěl mít v příštím životě sakra dobře, stanu se notářem.

+217
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 21 komentářů)

15. 1. 2020 22:17 | Linda

Dobrý večer,
Slyšela jsem, že pokud mi partner daruje půlku nemovitosti, může mi ji do několika let sebrat, pokud bych se k němu chovala nějak nepatřičně? Pokud je to pravda, lze sepsat nějakou smlouvu, že se partner tohoto práva vzdává? Děkuji za odpověd
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 4. 2019 15:16 | Kamil

Pokud jste spolu alespoň rok před převodem žili ve společné domácnosti, bude dar od daně z příjmů osvobozen.... A po převodu části nemovitosti na družku je možné se odstěhovat a změnit trvalý pobyt?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2018 8:56

V případě daru se vůbec neplatí daň z nabytí nemovitých věcí. Ta se daru vůbec netýká a týká se jen úplatného převodu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 11. 2018 8:53 | Jardaporadenstvizdarma

V případě daru se vůbec neplatí daň z nabytí nemovitých věcí. Ta se daru vůbec netýká a týká se jen úplatného převodu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 10. 2017 15:22 | Naďa

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se dají darem obejít zákonní dědicové (respektive nepominutelní dědicové), kteří by měli jinak nárok na povinný díl. Lze je darováním např. rodinného domu jako jediného zůstavitelova majetku takto obejít? Moc děkuji za odpověď. PS: moje otázka vyplývá ze studijních účelů, nikoho obcházet nehodlám :)
+67
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2016 17:20

Citace - Kateřina / 06.09.2016 15:12

Dobrý den, mohu se zeptat, jak to funguje, když si kupuji pozemek a chci polovinu darem převést na partnera, kolik je daň, a jak se musí prokázat že bydlí společně rok, aby se daň neplatila? Děkuji moc
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2016 15:12 | Kateřina

Dobrý den, mohu se zeptat, jak to funguje, když si kupuji pozemek a chci polovinu darem převést na partnera, kolik je daň, a jak se musí prokázat že bydlí společně rok, aby se daň neplatila? Děkuji moc
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 1. 2016 15:40 | Martin

Nebude.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 7. 2015 11:02 | Martin

Zdravim. Jsem uplny analfabet co se tyce prevodu-darovani nemovitosti. Chci darovat druzce (s kterou jsem 8 let) byt v OV v hodnote cca 650tis. Bude se muset zaplatit nejaka dan? Diky
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 7. 2015 18:56 | Karel

Zrovna dnes jsem to absolvoval, ,,odměna,, pro notáře se mi zdá hodně za hranou, ale co mně dostalo úplně nejvíc, je 21% DPH na celkovou sumu!!! HOWGH
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 3. 2015 17:06 | mamcaRBK

Sakulajda, asi jsem něco popletla. Jestliže cizí člověk zdědí peníze - budou s zdaňovat, nebo ne?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 3. 2015 7:36 | Pavel

Mirek se zřejmě ptá, jak dokážete berňáku, že jde o neúplatný převod. Čestné pionýrské mu zcela jistě nestačí. Takže hledáte-li blbce, račte se podívat do zrcadla.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 3. 2015 7:33 | Pavel

Kdyby aspoň znali zákony. Známým se stalo, že při vyřizování pozůstalosti notář nechal zablokovat účty všem účastníkům řízení. Neměl na to nárok a byl za to posléze potrestán, nicméně pět rodin bylo dva měsíce bez prostředků, než se to vyřešilo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2015 23:58 | Broucajz

To je dotaz úplného blbce. Logika: platí se za nabytý majetek = je to úplatné. Vole.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2015 21:47 | MoB

Notáři jsou naprosté vyžírky... já při vyřizování dědictví notářku viděl jednou, ale zkásla mě fest. Za nic, protože dědické řízení bylo naprosto bez jakýchkoliv problémů. Kdybych se chtěl mít v příštím životě sakra dobře, stanu se notářem.
+217
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 3. 2015 9:13 | Pavel

Asi podle nabývacího titulu zaregistrovaného na katastru.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2015 0:15 | Mirek

Myslíte, že to finanční úřad zajímá?:-)) Řeknou Vám, že máte přinést odhad a zaplatit 4% a nazdar.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 3. 2015 23:07 | imágo

To je jednoduchý: jednou se platí, podruhý ne.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 3. 2015 20:50 | Mirek

Jak se to pozná, že je to úplatný nebo neúplatný převod?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 3. 2015 7:39

Daň z nabytí nemovitých věcí se platí jen z úplatných převodů nemovitostí: prodejů a směn. Darovaných nemovitostí se netýká.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Libuše Šmuclerová

ředitelka Ringier Axel Springer

Vladimír Dlouhý

exministr a ekonom

Libuše Šmuclerová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Vladimír Dlouhý
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services