Diskuze - Smlouva o půjčce: podepsat můžeš, přečíst musíš

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

14. 7. 2006 10:49 | Sam

Ne, mám na mysli používání kreditky bez úroků a bez poplatků.
Například u Citibanky jsem za půl roku neplatil za kreditku ani korunu na úrocích ani poplatcích. Roční poplatek za obnovení karty je sice 500 Kč, ale pokud za ten rok kartou zaplatím víc, než 36.000 Kč, nestojí mě nic.
Podobně mám od ČS kartu Kredit+ každý měsíc bez úroků a bez poplatků. Roční poplatek si sice strhnout, ale používáním karty naskakují body, za které se tento poplatek dá vrátit. Stačí jen kartu pravidelně používat - potřebný počet bodů získám při útratě cca 42.000 Kč za rok.
Dokonce neplatím ani poštovní poplatky. Všechno vlastně platí obchodníci, u kterých utrácím. Pouze je nutné dodržet rytmus splácení 100% dluhu ke konci bezúročného období a nevybírat z bankomatu. Zejména Citibanka má za výběr z bankomatu kreditkou nehorázné poplatky, úročení je již od prvního dne.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 7. 2006 2:50 | Jiří

Ještě k "používání zcela zdarma": Přesnější je "používání bez úroků", protože v českých poměrech si banky, jako jejich vydavatelé, účtují poplatek za vystavení nebo obnovení a pravidelné poplatky za vedení úvěrového účtu. Předpokládám, že jste měl na mysli výše uvedenou bezúročnost.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 7. 2006 2:42 | Jiří

Aha, tak to je rozlišení mezi dvěma druhy úvěrových karet. Ty s bezúročným obdobím (grace period) se nazývají "kreditní", ty bez něj "úvěrové". Budiž pochválena bohatost češtiny! ;-)
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 7. 2006 8:10 | Sam

Nákupní úvěrové karty vydávají splátkové společnosti a nemívají bezúročné období. Zpravidla o ni není nutné ani žádat, stačí si vzít nějaké zboží na splátky a po několika měsících splácení ji kartová společnost nabídne sama, resp. ji rovou pošlou poštou.
Kreditní karty vydávají banky a pro její získání jsou o něco málo tvrdší podmínky. Zpravidla mají bezúročné období - při úhradě celé čásky na výpisu do data splatnosti neplatíš úrok. Obvykle se to však netýká výběru z bankomatu.
Kreditní karty mívají nižší úroky a poplatky. Při systematickém používání - placení v obchodech a splátky 100% v termínu - může vyjít jejich používání zcela zdarma.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 7. 2006 19:46 | Jiří

Jaký je rozdíl mezi kreditní a úvěrovou kartou?
Dosud jsem se domníval, že je to jedno a totéž (kredit = úvěr) a "půjčkové karty" se dělí na kreditní (možnost uhradit v úročených splátkach) a charge (zaplatit naráz).
Samozřejmě odhlížím od toho, že se u nás donedávna říkalo kreditky úplně všem platebním kartám.
+55
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 7. 2006 7:21 | Sam

Tak to funguje v případě úvěrových karet, ale ne u karet kreditních. Ty to mají postavené jinak.
Kreditní karty mají zpravidla tzv. bezúročné období. To znamená, že celý měsíc nakupuji kreditkou a na konci mi přijde výpis s datem splatnosti. Mohu se rozhodnout:
- zaplatím celou částku, která je na výpisu, tedy 100%. V tom případě mi banka nebude účtovat žádné úroky a zpravidla ani poplatky. Kreditní karta má v tomto případě vlastnosti charge karty - zaplatím nižší částku, nejméně však minimální (na výpisu je uvedena). Banka mi pak účtuje úroky už od vzniku pohledávky. Bezúročné období není žádné, kreditní karta tím získá podobné vlastnosti, jako úvěrová
Samozřejmě preferuji první variantu, protože úroky z kreditních a úvěrových karet bývají dost vysoké - i přes 2% měsíčně. Raději to dorovnám kontokorentem. Získám tím bezúročné období na kreditce. Kontokorent má zpravidla nižší úročení a je snížen, resp. splacen každou příchozí platbou na běžný účet.
Pokud dlužím 5100, nemá smysl splatit jen 5000, protože bych platil úroky z celých 5100 do data úhrady 5000 a potom ještě úroky ze 100 do konečného splacení.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 7. 2006 9:00 | Honza

Bezúročné období se uplatňuje JENOM v případě 100% splacení dluhů, jinak ne. Podívej se do podmínek.
Jak je produkt postaven víš předem, nemusel jsi ho brát.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 7. 2006 8:28 | MoB

No nevim. Mam na konci bezurocneho obdobi aktualni stav dluhu rekneme 5100. Splatim 5000 a presto mi nauctuji urok za celych 5100 - to je v poradku? Meli by pocitat dluh za 100. Mam neustale pocit, ze prave takto to fungovalo u jinych kreditek - ja snad jeste vyhrabu stare ucty... Ovsem logiku v tom nevidim, jakkoli "produkt je tak postaven". Loupezne prepadeni je taky svym zpusobem postaveny produkt :-)
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2006 15:20 | Tomáš Marný

Ta část úvěru, kterou jste splatil, se úročí od doby čerpání do doby, než jste ji splatil... To je to fakt tak nepochopitelné? Nebo vy znáte nějaký produkt, kde nemusíte z určitého dílu půjčené částky platit úrok?
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2006 13:45 | petr

Co se týče kreditky Citibank, takhle to mají postaveny všechny banky. Tak je postavený produkt.
Kreditka je bezúročná jenom v případě 100% splacení, jinak se úročí dluh počínaje datem transakce. Co je na tom divného?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2006 11:49 | MoB

Kdybych si měl opravdu důkladně přečíst všechny související dokumenty, tak bych mohl strávit v bance třeba i celý den. Většina těchto institucí totiž používá tzv. Všeobecné obchodní podmínky, což je dokument psaný tak nesrozumitelně, že bez právnického vzdělání prakticky není možné jim porozumět. Ještě větší sranda ovšem je, že jim často nerozumí ani ti pracovníci, kteří vám mají teoreticky nejasnosti vysvětlit. A banky jsou schopny lecčeho - např. citibank klidně naformuluje podmínky tak, že nakonec platíte i za tu část uvěru (na kreditce), kterou už jste splatili. A klidně se zašťiťují všeobecnými podmínkami... Takže můj osobní názor je ten, že pro spotřebitele je to vždycky tak trošku ruská ruleta. Dokud se tyto instituce nebudou chovat poctivě (což teď nedělají), lepší to nebude.
+52
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Karel Svoboda

ekonom, prezident APS ČR

Milan Zemánek

podnikatel, Miton

Karel Svoboda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Milan Zemánek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services