Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Ostatní

Přišli jste o práci a chcete požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zajímá vás, jaké má podmínky a jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti? Nevíte, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě nebo třeba porodné? Nemáte jasno v dalších sociálních dávkách nebo důchodech? Zeptejte se odborníků v poradně. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

potřeby pri zadosti v hmotne nouzi

Dobrý den , jsem od cervna roku 2014 na pracovnim urade , brala jsem podporu 4300 do listopadu2014, ale praci stale nenasla. do ted jsem zila z uspor a z pujcek od znamyh. vcera jsem uz ale sla na socialni urad zazadat si hmotnou nouzi . nejen , ze pani byla na mne neprijemna , ale take mi nebyla ochotna poradne poradit. ve finale kdyz jsem ji vysvetlila , ze nevim co vsechno po mne chce , tak mi napsala seznam veci co ji mam donest. ziji sama , dcera je v peci otce a ja ziju v podnajmu. pani na socialce chce po mne prohlaseni od vseh co mi pujcovali na zivobyti a musi bejt overeny podpisy. problem je v tom , ze toto pro mne nikdo neudela , nikdo mi nepujde ani na tu postu a nechteji nikde na socialce figurovat . dale mam auto, ale je nepojizdne , musim pry prokazat ze jsem se snazila auto prodat . prijde mi to postavene na hlavu , ze misto toho aby byl stat rad ,ze jsem mu usetrila penize a netahala z nih penize uz od zacatku a doufala , ze najdu praci a radeji si budu pujcovat , nez abych sla na socialku a ted kdyz uz to jinak neslo tak jdu na socialku a maji to odnaset i lide , kteri mi pomahali . Prosim i o radu , co vse po ne muzou potadovat ?? predem moc dekuji Lenka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Ostatní

Všechny dotazy

Příspěvek na bydlení a danový přeplatek

Dobrý den, Děkuji za předešlé odpovědi, ještě bych se rád zeptal, když jsem si podával daňové přiznání na vrácení daní v Únoru, a dojde mi to v Dubnu, do jakého čtvrtletí se to započítává do 1. 2019 nebo až do 2. 2019? Předem děkuji za odpověd S přáním hezkého dne .

Dotaz poslal/a: Lukas1988, 22. 02. 2019 11:29

Dobrý den, pokud jej dostanete v měsíci dubnu 2019, ovlivní příspěvek na bydlení od měsíce července 2019. Bližší informace obdržíte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. (daňový bonus se do příjmu nepočítá) Vzhledem k tomu, že se jedná o čtvrtletní dávku, tak se dávka za dané čtvrtletí vypočítává z příjmů za předcházející čtvrtletí. Tak je to dané zákonem. Pokud si např. požádáte ve 3. čtvrtletí 2019, dokládáte příjem a náklady na bydlení za 2 čtvrtletí 2019. Doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde vám podají podrobnější informace jak postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 03. 2019 11:17

Nárok na příspěvek na péči

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na příspěvek na péči o blízké, kteří se již nedokáží o sebe sami postarat? Jde mi o mé dvě babičky, obě mají přes 80 let a některé úkony již samy nezvládají (dle tabulek se jedná o závislost II. až III. stupně). Do toho mám ještě malé děti (do 6-ti let), které jsou často nemocné, tudíž musím často pobývat na OČR a zaměstnavateli už se to nelíbí. Proto by mě zajímalo zda existuje možnost jak pečovat o tyto osoby a zároveň mít příspěvek, jelikož platím hypotéku. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Klara101, 15. 03. 2019 10:59

Dobrý den, určitě doporučuji obrátit se na úřad práce, oddělení příspěvku na péči, kde vám poradí jak postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 03. 2019 10:16

domov se zvláštním režimem

Dobrý den, z důvodu velmi těžké formy Alzheimerovy choroby musí být umístěn tchán do Domova se zvláštním režimem. Měsíční poplatky však převyšují výši jeho důchodu. Pobírá i příspěvek na péči, ten se tam odevzdává celý. Má ještě nárok na nějakou dávku k doplacení rozdílu mezi důchodem a výdaji za pobyt v zařízení?

Dotaz poslal/a: muchlacet, 15. 03. 2019 14:33

Dobrý den, ještě mě napadá, že by mohl pobírat dávku na bydlení, ale doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám poradí podrobněji. více také v článku zde: https://www.penize.cz/davky-v-hmotne-nouzi/403053-doplatek-na-bydleni-2019-davka-pro-osoby-v-hmotne-nouzi Doplatek na bydlení jde na rozdíl od příspěvku na bydlení čerpat, i pokud nebydlíte v nájmu, ve vlastním nebo družstevním bytě. Konkrétní druhy bydlení vymezuje zákon o pomoci v hmotné nouzi a patří mezi ně i zařízení sociálních služeb: domov pro seniory, domov pro osoby se zdravotním postižením, azylový dům, domov se zvláštním režimem, chráněné bydlení, dům na půli cesty nebo terapeutickou komunitu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 15. 03. 2019 20:12

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, ke konci února jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Nyní mám ještě do půlky března podepsanou s jiným zaměstnavatelem Dohodu o provedení práce. Kdy je potřeba nahlásit se na úřad práce? Dostanu podporu za druhou polovinu března? Z čeho se bude vypočítávat? Mockrát děkuji

Dotaz poslal/a: lucsemer, 04. 03. 2019 14:42

Dobrý den, do evidence je možné vstoupit až dohoda o provedení práce skončí, poté se doporučuje zaevidovat se do 3 pracovních dnů. Záleží však zda máte z DPP výdělek nad 10 tisíc. Podpora se vypočítá z posledního ukončeního zaměstnání před vstupen do evidence, ze kterého jste důchodově pojištěna. Pokud byste z dpp nebyla účastna pojištění, tak by se podpora vypočítala z příjmu z hlavního pracovního poměru a je zpravidla možné získat podporu i za pár dní, neboli dá se přiznat za deniny, není to až od následujícího měsíce. Doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám podají podrobnější informace jak ve vašem případě postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 15. 03. 2019 19:46

Dobry andel

Dobry den, zajimalo by mne, zda musim prokazovat prijem z darcovskeho programu Dobry andel pri zadosti o prispevek na bydleni, pripadne jine socialni davky. Diky

Dotaz poslal/a: Pajatp, 14. 03. 2019 15:57

Dobrý den, zpravidla se uvádí veškeré příjmy, ale doporučuji doložit potvrzení o přijetí daru, aby úřad mohl příjem správně zařadit a posoudit, v současné době nejsem schopná určit jak tento specifický dar bude úřad práce posuzovat, zda jej do příjmu zahrne či nikoliv. Více a podorbněji poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 15. 03. 2019 19:41

přídavky na děti

Dobrý den, máme 4 děti a pobíráme na ně přídavky. Chtěla jsem se zeptat, jak se budou počítat přídavky ve čtvrtletí, kdy jsem na konci února musela jedno dítě přehlásit do jiného trvalého bydliště, kvůli tomu, aby se dostala na ZŠ kam chodí všichni sourozenci. Bude se po celé čtvrtletí počítat 2,7 násobek životního minima pro 3 děti (čímž ztratíme na 3 měsíce nárok...)? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: ellena, 06. 03. 2019 11:10

Dobrý den, obecně můžeme říct, že trvalý pobyt v tomto případě nehraje v tomto případě roli, důležitý je příjem a společná domácnost.Doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám poradí podrobněji.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 15. 03. 2019 19:39

Starobni duchod

Dobry vecer, chtela bych se zeptat. V prosinci 2019 mam jit podle narozeni 18.10.1958 do starobniho duchodu. 11 let jsem byla v cizine, kde jsem pracovala, ale ne na smlouvu. 10 mesicu jsem pracovala pod Agenturou, ktera mi pojisteni strhavala, ale Agentura skoncila a na adrese kde sidlila, proste nebyla, takze nemam ukonceni. Muj dotaz je, chci zazadat o predcasny duchod, psala jsem si do Prahy na OSSZ o orientacni vypis prehled dob pojisteni. A tak se chci zeptat, jaka je sance jit do predcasneho duchodu i kdyz mi zrejme budou chybet roky. Dekuji.

Dotaz poslal/a: bedulinka58, 24. 02. 2019 21:09

Dobrý den, lidé, kteří mají těsně před důchodem a nemají práci nebo už nechtějí pracovat, mohou odejít do předčasného důchodu. Platí základní podmínka: ti, kteří se tak rozhodnou, musí mít alespoň 35 let důchodového pojištění. Pro předčasný starobní důchod v tomto případě platí stejná podmínka jako u řádného starobního důchodu. Předčasný důchod nemusí být vždy výhodný, protože lidé, kteří ho pobírají, mají zkrácenou měsíční penzi po celou dobu pobírání starobního důchodu. Doporučuji probrat vaši konkrétní situaci na okresní správě sociálního zabezpečení, kde vám také podají podrobnější informace.Odchod do předčasného starobního důchodu je individuální rozhodnutí. Vždy je nutné zvážit konkrétní životní situaci a důkladně si promyslet, zda a případně o jak dlouhou dobu jít do důchodu dříve. Předčasný starobní důchod se bude trvale krátit, dále je třeba vzít v úvahu, že do doby dosažení důchodového věku byste byl jako příjemce předčasného starobního důchodu omezen třeba v možnostech případného přivýdělku.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 03. 2019 20:32

Přídavek na dítě

Dobrý den chci se zeptat zda bude mít dcera nárok na přídavek na dítě.Žije v rodinném domku svého otce bydlí tam s ní ještě její strýc o kterého se stará jde my o to jestli se do společně posuzovaných osob bude počítat i příjem jejího stýce .Děkuji za odpověd

Dotaz poslal/a: irisek, 02. 03. 2019 16:33

Dobrý den, záleží na více okolnostech napříkald pokud mají samostatnou bytovou jednotku, s kým tvoří okruh společně posuzovaných osob popř je možné také požádat o vyloučení z okruhu. obecně platí, že přídavek na dítě dostane pouze rodina, jejíž příjem není vyšší než 2,4násobek jejího životního minima. Započítávají se vždycky příjmy celé domácnosti, ve které dítě žije, respektive příjmy všech společně posuzovaných osob. Doporučuji obrátit se na úřad práce, kde vám přímo poradí jak postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 03. 2019 20:15

Sociální dávky

Dobrý den,snad se nezamotám to toho co vlastně chci napsat. V únoru 2018 zemřel otec mé dcery,které je nyní 4,5 roku.Měli jsme velké neshody před i po narození dcery,já ho chtěla vytrestat a nedala jsem ho zapsat do RL.Když zemřel,rozjelo se soudně-odběry slin mé tudíž i jeho dcery,mě i jeho matky.To vše se uskutečnilo v polovině ledna letošního roku.Pracovala jsem pouze brigádně,pokud se dalo.Ted již delší dobu,vlastně co zemřel,si neumím najít práci,protože sama rodiče již nemám,matka zemřelého bývalého přítele bydlí 200km od nás a stejně má skoro již 75 let,takže by hlídání bylo mimo.celou dobu pobírám dávky okolo 4500 - 5000kč s přídavkami.Starší dcera (má jiného otce),pracuje mimo kraj,vydělává větší peníze,zatím mi finančně vypomáhá,než se určí sirotčí důchod.Na hmotné nouzi mám smůlu,protože bohužel mám na účtu příjmy dcery,která mi prozatím půjčuje než se vše vyřídí. Posílám xxx CV do firem,telefonuji,jezdím nikde mě bohužel jen na ranní vzít nechtějí. Chci se zeptat.....na co kromě příspěvků na bydlení a přídavků mám nárok? Zaplatím kolem 3500,- měsíčně na poplatky,nepíšu již o dalších,jako je školkovné,strava v MŠ.....Já a dcera 5000,- kč je to adekvátní?Bohužel mám větší výdaje než příjmy,at šetřím jak můžu.Bohužel na účtu mi figurují peníze od dcery,to mi řekli že se bude počítat do příjmu,ikdyž to dceři budu jednou muset vrátit.

Dotaz poslal/a: Elis75, 12. 03. 2019 16:27

Dobrý den,obávám se, že mě další typ dávky,které byste mohla pobírat nenapadjí, možná pokud nepobíráte příspěvek na bydlení o něj můžete zažádat pokud jste nájemcem či vlastníkem bytu/domu s trvalým pobytem. Ano je to tak, hmotná nouze zohlední, pokud vám dcera pravidelně zasílá finance, přdpokládám, že stejně tomu tak bude i u dávek státní sociální podpory tj příspěvek na bydlení. Nicméně můžete se obrátit na úřad práce, kde vám podají podrobnější informace k jendotlivým sociálnám dávkám.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 03. 2019 20:02

Příspěvek

Dobrý den, dostala jsem se do nepříjemné životní situace,budu se Vam ji snažit jednoduše popsat a budu ráda,pokud mi poradíte. Od dubna 2016 mám hypotéku s partnerem,jsem tedy poloviční vlastník domu. Letos v dubnu čekám miminko,partner bude uveden v rodném listě jako otec. Od 5.2.2019 jsem na mateřské (příjem 10000Kč/měsíc). Jiný příjem nemám. Od listopadu žiji v domě sama,partner se odstěhoval..,trvale bydliště mám v domě jenom já (jedná se o obec do 1000 obyvatel). S již bývalým partnerem jsme se zatím dohodli tak,že mi bude posilat polovinu splátky na hypotéku. Můj dotaz se týká toho,zda můžu v této situaci žádat o příspěvek na bydlení,příspěvek na dítě nebo zda mám v takovémto případě nárok na nějaké příspěvky? Budu mít nárok na porodné? Vzdát se domu nechci,je to můj domov,i když tuším,že to takhle dlouho nepůjde. Moc děkuji za Váš čas a odborné rady.

Dotaz poslal/a: ZuzanaZuzu, 09. 03. 2019 19:47

Dobrý den, orientačně vám odpoví naše kalkulačky: https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni https://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite https://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne Podrobněji a blíže poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 03. 2019 19:50

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK