Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Ostatní

Přišli jste o práci a chcete požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zajímá vás, jaké má podmínky a jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti? Nevíte, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě nebo třeba porodné? Nemáte jasno v dalších sociálních dávkách nebo důchodech? Zeptejte se odborníků v poradně. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

potřeby pri zadosti v hmotne nouzi

Dobrý den , jsem od cervna roku 2014 na pracovnim urade , brala jsem podporu 4300 do listopadu2014, ale praci stale nenasla. do ted jsem zila z uspor a z pujcek od znamyh. vcera jsem uz ale sla na socialni urad zazadat si hmotnou nouzi . nejen , ze pani byla na mne neprijemna , ale take mi nebyla ochotna poradne poradit. ve finale kdyz jsem ji vysvetlila , ze nevim co vsechno po mne chce , tak mi napsala seznam veci co ji mam donest. ziji sama , dcera je v peci otce a ja ziju v podnajmu. pani na socialce chce po mne prohlaseni od vseh co mi pujcovali na zivobyti a musi bejt overeny podpisy. problem je v tom , ze toto pro mne nikdo neudela , nikdo mi nepujde ani na tu postu a nechteji nikde na socialce figurovat . dale mam auto, ale je nepojizdne , musim pry prokazat ze jsem se snazila auto prodat . prijde mi to postavene na hlavu , ze misto toho aby byl stat rad ,ze jsem mu usetrila penize a netahala z nih penize uz od zacatku a doufala , ze najdu praci a radeji si budu pujcovat , nez abych sla na socialku a ted kdyz uz to jinak neslo tak jdu na socialku a maji to odnaset i lide , kteri mi pomahali . Prosim i o radu , co vse po ne muzou potadovat ?? predem moc dekuji Lenka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Ostatní

Všechny dotazy

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a hodlám studium ukončit a pokračovat v něm na jiné škole, ale až od nového školního roku. Žiji ve společné domácnosti s matkou, která pracuje na smlouvu DPČ a pobírá dávky hmotné nouze: příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, ve kterých jsem s ní posuzována. Mým plánem je po ukončení studia následně zajít na ÚP zaevidovat se a pracovat, alespoň brigádně. Můj dotaz je co vše bude sociální pracovnice hmotné nouze požadovat pokud získám brigádu (zda bude chtít smlouvu?) a jak nás bude posuzovat ?? Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: sabca97, 02. 01. 2018 20:02

Dobrý den, po dobu, kdy budete s matkou bydlet v domácnosti, budete stále společně posuzované osoby. Ano je to tak veškeré změny bude zapotřebí nahlásit tzn. doložit ukončení studia a vstup do evidence ÚP, dále příp. doložit nástup do zaměstnání at už DPP/DPČ nebo hlavní pracovní poměr tzn. pracovní smlouvu. Podrobněji poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 09. 01. 2018 21:22

Hmotná nouze na bydlení-r.2018

Dobrý večer. Bydlím na ubytovni,sama-v Brně. jsem evidovaná na ÚP a pobírám soc.dávky hmotné nouze-na bydlení Ke dni 1.1.2018 se výše nájemnýho zvýšila a platím 7 843,-Kč. Chtěla by jsem se zeptat:zvýšili se dávky-kolik je příspěvek-hmotné nouze na bydlení za r.2018? Předem děkuji S pozdravem Renata

Dotaz poslal/a: slunickovasametka9, 08. 01. 2018 19:42

Dobrý den, dávka hmotné nouze na bydlení není daná přesně, záleží na vašich nákladech a příjmech. Určitě změnu nájmu doložte na ÚP, což bude mít vliv na výši vaší dávky. Podrobněji poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 09. 01. 2018 21:18

Sociální dávky

Dobrý den, mám dotaz ohledně své matky. Žije ve společné domácnosti s přítelem v jeho bytě, považováni jsou jako druh a družka. Oba jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Matka nedostává na své jméno žádný příjem, životní minimum dostává její přítel i za ní na složenku psanou na jeho jméno, příspěvek na bydlení taktéž. Jak to, že ona nemá nárok na vlastní příjem z úřadu sociálního zabezpečení? Děkuji za odpověď. Kateřina Urbanová.

Dotaz poslal/a: Katcha31, 11. 12. 2017 22:45

Dobrý den, dávka je vyplácená jedna a jsou v ní zahrnuty všechny společně posuzované osoby, což byste měla snadno vyčíst z rozhodnutí Úřadu práce, prosím obratte se na Úřad práce, kdy vám referentka vysvětlí celý postup započítávání osob.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 21:00

Nezaopatřené dítě

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jaké má možnosti nebo o jakou pomoc může požádat dítě které vyjde v den zletilosti ze školského zařízení.

Dotaz poslal/a: 88761411, 03. 12. 2017 19:58

Dobrý den, doporučuji obrátit se na Úřad práce, kde může požádat o sociální dávky.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 20:53

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu: pracuji v jedné firmě na smlouvu na dobu určitou, která na konci tohoto roku vyprší a nebude prodloužena. Dostal jsem ale nabídku pracovat ještě v lednu 2018 na DPČ na poloviční úvazek u té samé firmy. Pokud bych se pak evidoval na UP a žádal o podporu, z čeho by byla počítána? 1. Pouze z lednového polovičního DPČ úvazku? 2. Z lednového DPČ úvazku+předchozích dvou měsíců? 3. Z rozhodného období říjen-prosinec 2017? Děkuji velmi předem za informaci, s pozdravem, Strnad M.

Dotaz poslal/a: miran2, 01. 12. 2017 18:07

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že v posledních dvou letech před podáním žádosti, splňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění, v rozsahu nejméně 12 měsíců. Účast na důchodovém pojištění je ve své podstatě to stejné, jako placení sociální pojištění (vám jako zaměstnanci, je na sociální pojištění strháváno pouze důchodové pojištění, zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění, platí ještě nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se zpravidla provádí z průměrného příjmu z posledního kalendářního čtvrtletí. okud byste tedy o podpoprosinci 2017, pak by byl pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, použit průměrný čistý měsíční příjem za období září – listopad 2017. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50: § 50 (1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů. Pracovně právní předpisy, na které se odkazuje zákon o zaměstnanosti, to je především Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., zde je v paragrafu 54 stanoveno rozhodné období na poslední kalendářní čtvrtletí: § 354 (1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. (2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období. (3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí. (4) Při uplatnění konta pracovní doby (§ 86 a 87) je rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období (§ 86 odst. 3). V případě, že by v rozhodném období nebylo odpracováno alespoň 21 dní, pak se počítá tzv. „pravděpodobný výdělek“ – tedy kolik byste si vydělal, pokud byste pracoval dostatečně dlouhou dobu. § 355 (1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. (2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 20:46

pestounska pece

Dobry den,chtela bych se zeptat. Mam dceru ktera je soudne sverena do pece babicky a dostala jsem navrh zda-li bych neouhlasila s pestounskou peci,ale ja jsem si ji chtela casem opet vzit k sobe. Muzu se zeptat byla by casem moznost si ji opet vzit a nebo pestounskou peci stratim veskere sance? Prijde mi ze je to stejne jakobych se ji uplne vzdala coz opravdu nechci.Dekuji za odpoved

Dotaz poslal/a: Monikanka, 11. 12. 2017 17:41

Dobrý den, vyloučeno to určitě není, ale je pravděpodobné, pokud by soud Vašemu návrhu vyhověl,tak Vám stanoví soudní dohled, který je vykonáván prostřednictvím OSPOD. OSPOD je také účastníkem řízení, proto je dobré,abyste i je kontaktovala a snažila se zjistit, co oni požadují pro to, abyste dostala dítě zpět do své péče. Samozřejmě o dítě do své péče můžete žádat i bez souhlasu OSPOD, soud rozhoduje nezávisle, řídí se vždy zájmem dítěte. Doporučuji osobně se obrátit na jednu z občanských poraden nejblíže Vašemu bydlišti. Rodič může požadovat dítě zpět do své osobní péče. Soud návrhu vyhoví, pokud je to v souladu se zájmy dítěte. Rodiče mají vůči dítěti povinnosti a práva vyplývající z rodičovské odpovědnosti, s výjimkou práv a povinností, které zákon stanoví pěstounovi, ledaže soud z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodne jinak. Rodiče mají právo se s dítětem osobně a pravidelně stýkat i právo na informace o dítěti, ledaže soud z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodne jinak.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 20:27

Sociální stipendium a DPČ / DPP

Dobrý den, chtěla bych si přivydělat na studium bud DPČ nebo DPP, ovšem pobírám sociální stipendium. Ovlivní tento příjem sociální stipendium ? Nebo budu mít stále nárok na sociální stipendium při výdělku 3000 měsíčně ? Děkuji za informace

Dotaz poslal/a: janajan, 09. 12. 2017 12:15

Dobrý den, Nárok na sociální stipendium je upraven prostřednictvím § 91, odst. 2 a 3 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, a prostřednictvím § 17 zákona č.117/1995 Sb.,o státní sociální podpoře. Student veřejné nebo soukromé vysoké školy, jenž splňuje zákonem stanovené podmínky, to jest má nárok na přídavek na dítě ve zvýšené výměře (rozhodný příjem rodiny za minulý rok nepřesáhl výši 1,5násobku životního minima), má nárok na stipendium ve výši jedné čtvrtiny základní sazby minimální mzdy za měsíc (k 1. 1. 2017 se jedná o 2 750 Kč) měsíčně, vyplácené deset měsíců v akademickém roce v průběhu standardní doby studia. Student prokazuje tento svůj nárok vysoké škole písemným potvrzením vydaným na jeho žádost orgánem státní sociální podpory, že příjem rodiny zjišťovaný pro účely přídavku na dítě za kalendářní rok uvedený v potvrzení nepřevýšil součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5. Sociální stipendia se nezapočítávají do příjmů rodiny pro výpočet sociálních dávek a jsou osvobozena od daně z příjmů. Pečliví studenti se mohou těšit na prospěchové stipendium. Školy ho poskytují až na základě předchozích studijních výsledků a samozřejmě jen těm nejlepším z nejlepších. Protože se podmínky výrazně liší, je nejlepší prostudovat stipendijní řád své školy. To znamená ano DPČ a DPP jej může ovlivnit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 16:24

Těhotenství - výpověď

Dobrý den, mám takový menší problém a chtěla jsem Vás poprosit o radu. Jsem v 7 týdnu těhotenství a v práci mi končí smlouva 30.12.2017, kterou mi již neprodlouží, to znamená, že se nevejdu do ochranné lhůty 180 dní a v tom případě na mateřskou nemám nárok. Jak byste toto řešily? Co by bylo nejlepší pro mě? Bylo by řešení např. rizikové těhotenství. Předem moc děkuji za každou odpověď.

Dotaz poslal/a: Andrea881, 11. 12. 2017 14:05

Dobrý den, o rizikovém těhotenství může rozhodnout váš gynekolog, co se týče pracovněprávní otázky, dovolm si vás odkázat na naše kolegy: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 16:19

přídavky na dítě

Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně příspěvku na dítě. Do října 2017 jsme byla na rodičovské dovolené, nyní jsem v zaměstnání. Během rodičovské dovolené jsem pobírala příspěvek na bydlení, jelikož žiji jen se synem, otec syna s námi není a ani se s ním nestýkáme. Ptala jsem se na úřadu práce zda si mohu požádat o přídavky na dítě, ale bylo mi řečeno, že to není možné, že bych musela doložit i příjmy otce, případně rozhodnutí o výhradním svěření dítěte do péče. Chci se zeptat zda je to opravdu tak. Rozsudek žádný nemám, neplatí mi ani výživné, a já se popravdě otec nijak připomínat nechci, jsem ráda, že s ním nejsme v žádném kontaktu. Mám v tomto případě nějakou možnost? Děkuji a přeji pěkný den OL

Dotaz poslal/a: opa022, 14. 12. 2017 13:03

Dobrý den, v případě, že je otec zapsán v RL dítěte tak patří automaticky spolu s Vámi a dítětem do okruhu osob společně posuzovaných, takže bude Úřad práce jeho příjem započítávat při posuzování příjmu rodiny pro nárok na přídavek na dítě . Pokud chcete o přídavek na dítě žádat jako samoživitelka, musíte požádat o vyloučení otce dětí z okruhu společně posuzovaných osob pro nárok na dávky SSP. Tato problematika je sice řešena v ustanovení § 7, odst.7, zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. Úřad státní sociální podpory může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované,bohužel však není zákonem konkretizováno jak to že s otcem dětí nežijete dokazovat a posuzovat. Záleží tedy na Úřadu práce, jak záležitost posoudí, zda bude vyžadovat čestné prohlášení, o tom, že s otcem dítěte nežijete ve společné domácnosti nebo tuto skutečnost bude požadovat doložit rozsudkem soudu. Zkuste se na příslušném úřadě dohodnout, sepsat čestné prohlášení,že s Vámi otec nežije pokud Vám otec sám písemně potvrdí, že s Vámi a dítětem nežije ve společné domácnosti, tak Vám to pro účely vyloučení otce z okruhu osob společně posuzovaných, jen pomůže. Pak budete moci požádat o přídavek na dítě jako samoživitelka. Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 01. 2018 16:03

Příspěvek na bydlení

Dobrý den, Děkuji za předešlou odpověd. Ještě se Vás chci zeptat když teda babička měla nárok a brala příspěvek na bydlení bude mít i nárok za 4 čtvrtletí? Co se vyplácí Únor - Duben. Platila nájem v říjnu 4450 , v Listopadu 4450 a nájem jí končil k 15. Prosinci, tam byla poměrná část 2153. Plus každý měsíc 440 Elektřina. A ještě prosím jednu otázku. Kolik dní mám na to nahlásit změnu? Myslím u příspěvku na bydlení. Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Lukin1988, 31. 12. 2017 13:13

Dobrý den, změny se hlásí do 8 dnů. Formulář vám dají Přímo na Úp a je i ke stažení na portálu MPSV zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?FN=ZmOH140101304&CMD=EditForm&SSID=tf4BRo.69OENMxGEyQW4NwP493G7UUbr Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 12. 2017 22:12

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK