Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Ostatní

Přišli jste o práci a chcete požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zajímá vás, jaké má podmínky a jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti? Nevíte, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě nebo třeba porodné? Nemáte jasno v dalších sociálních dávkách nebo důchodech? Zeptejte se odborníků v poradně. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

potřeby pri zadosti v hmotne nouzi

Dobrý den , jsem od cervna roku 2014 na pracovnim urade , brala jsem podporu 4300 do listopadu2014, ale praci stale nenasla. do ted jsem zila z uspor a z pujcek od znamyh. vcera jsem uz ale sla na socialni urad zazadat si hmotnou nouzi . nejen , ze pani byla na mne neprijemna , ale take mi nebyla ochotna poradne poradit. ve finale kdyz jsem ji vysvetlila , ze nevim co vsechno po mne chce , tak mi napsala seznam veci co ji mam donest. ziji sama , dcera je v peci otce a ja ziju v podnajmu. pani na socialce chce po mne prohlaseni od vseh co mi pujcovali na zivobyti a musi bejt overeny podpisy. problem je v tom , ze toto pro mne nikdo neudela , nikdo mi nepujde ani na tu postu a nechteji nikde na socialce figurovat . dale mam auto, ale je nepojizdne , musim pry prokazat ze jsem se snazila auto prodat . prijde mi to postavene na hlavu , ze misto toho aby byl stat rad ,ze jsem mu usetrila penize a netahala z nih penize uz od zacatku a doufala , ze najdu praci a radeji si budu pujcovat , nez abych sla na socialku a ted kdyz uz to jinak neslo tak jdu na socialku a maji to odnaset i lide , kteri mi pomahali . Prosim i o radu , co vse po ne muzou potadovat ?? predem moc dekuji Lenka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Ostatní

Všechny dotazy

sociální dávky, invalidní důchod

Dobrý den, jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti, na nemocenské dávky již nemám nárok a zamítli mi invalidní důchod. Je totiž předpoklad, že se do půl roku uzdravím, LPK tak posuzovala stav budocí a né současný nebo minulý.. Nemůžu zatím vůbec chodit, jsem po operaci kotníku. Žiju v domácnosti s příjmem cca 15000 s matkou v důchodu, matka má nějaký menší majetek, úspory plus pronajatý pozemek v zahrádkářské kolonii. Přivydělat si zatím nemůžu, nikam nedojdu. Nájem plus náklady na bydlení cca 13000. Navíc mi vzniká povinnost platit zdravotní pojištění..

Dotaz poslal/a: plutem, 18. 07. 2018 07:43

Dobrý den, doporučuji obrátit se na úřad práce oddělení pro zdravotně znevýhodněné,kde vám podají podrobnější k infomrace k jednotlivým dávkám a jejich možnostech, vzhledem k vaší situaci. Můžete zkusit zažádat na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory například o příspěvek na bydlení, zde je orientační kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni Co se týče posuzování lpk vašeho zdravotního stavu, můžete zkusit odvolání a požádat o přehodnocení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 07. 2018 18:56

Zdravotní pojištění

Dobrý den chtěla bych se zeptat na mého syna pobírá příspěvek na péči a teď se mi povedlo se zaměstnat na 40h úvazek měsíčně a otázka zní kolik mam hradit zdravotní pojišťovně z výplaty? Jelikož si vydělam jen v hrubým cca 4500kc z částky mi je odečtena částka cca 1330kc místo cca 300kc i když za mě zdravotní platí stát. Papíry jsem jim předala všechny ale i při druhé výplatě mi to bylo znovu odebráno. Teď bych potřebovala poradit strhavaji mi správně nebo bych měla dožadovat nápravu. Děkuji moc za informace Katka

Dotaz poslal/a: snehurka233, 18. 07. 2018 13:07

Dobrý den, s tímto dotazem si vás dovolím odkázat přímo na vaší zdravotní pojištovnu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 07. 2018 18:52

Doplatek na bydlení pro živnost

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali je možné aby osobě, která má živnost, byla uznána dávka - doplatek na bydlení, kdy však přijmy po zaplacení všech výdajů na bydlení nedosahují na životní minimum?

Dotaz poslal/a: Frantisek198095, 19. 07. 2018 14:25

Dobrý den, doplatek na bydlení je dávka hmotné nouze, nemáte spíše na mysli dávku příspěvku na bydlení? tj dávka státní sociální podpory. Obě dávky pomáhají s náklady na bydlení, ale podmínky nároku získání dávky jsou odlišné. Co se týče příznání doplatku na bydlení, tak započítávání příjmů osvač je jiné, než u běžného zaměstnání, takže si netroufám dopředu odhadovat, jestli a jak vysoké dávky byste mohl dostávat. Doporučuji kontaktovat přímo úřad práce, nejblíže vašemu bydlišti, kde vám podají podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 07. 2018 18:50

Výše čistého příjmu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li se příspěvek na dítě a sirotčí důchod započítávají do příjmů domácnosti pro výpočet životního minima? Nikde jsem tuto informaci nenašel. Děkuji moc předem za odpověď!

Dotaz poslal/a: winmap, 10. 07. 2018 11:57

Dobrý den, Co se týče životního minima, tak tj stanoveno zákonem o životním minimu. Životní minimum rodiny na jeden měsíc je dáno součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti podle následující tabulky: pro jednotlivce 3 410 Kč pro první dospělou osobu v domácnosti 3 140 Kč pro druhou a další dospělou osobu v domácnosti 2 830 Kč pro nezaopatřené dítě ve věku: do 6 let 1 740 Kč 6 až 15 let 2 140 Kč 15 až 26 let 2 450 Kč pro jednotlivce, to je osobu, která žije v domácnosti sama, je tedy životní minimum nyní stanoveno na 3 410 korun. Pro dva dospělé činí životní minimum 5 970 korun a například domácnost dospělého s dítětem ve věku pěti let má životní minimum stanoveno na 4 880 korun. Společně posuzovanými osobami v domácnosti jsou i ti, kteří se přechodně kvůli soustavné přípravě na budoucí povolání zdržují mimo byt. Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Pokud máte na mysli dávky státní sociální podpory tj i přídavek na dítě a pak veškeré důchody mezi něj patří i sirotčí, tak tyto dávky ovlivní posuzování částky příspěvku na živobytí dávek hmotné nouze například. Podrobněji a blíže poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 15. 07. 2018 19:49

hmotná nouze

Dobrý den mám dotaz.moje dcera je vdaná a má dvě děti ve věku 5 a půl roků a 9 měsíců.Ted od ní odešel manžel,čili opustil společnou domácnost a má dcera zůstala zcela bez finančních prostředků pobírá pouze rodičovský příspšvek.Prosím o radu kde se obrátit a zda má nárok na finanční výpomoc. Děkuji s pozdravem Rýdlová

Dotaz poslal/a: Zuzana Rýdlová, 12. 07. 2018 10:03

Dobrý den, doporučuji, at se dcera obrátí na oddělení dávek hmotné nouzi a požádá si o příspěvek na živobytí a popř. doplatek na bydlení. určitě doporučuji požádat o úpravu rodičovské odpovědnosti a výivného na děti, s návrhem pomohou pracovnice oddělení právní ochrany dětí městského úřadu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 15. 07. 2018 19:28

Doplatek na bydlení vyloučení osotrvalým

Dobrý den mám dotaz při vyloučení osob z domácnosti s trvalým pobytem,stačí k tomuto jen mé čestné prohlášení? Děkuji Benešová

Dotaz poslal/a: Evik67, 29. 06. 2018 13:58

Dobrý den, doporučuji doložit například že daná osoby má skutečné bydliště jinde, že jste osobu odhlásila ze služeb (voda, topení atd) Bude zapotřebí na Úřadu práce podat přímo žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných oosb, s tím, že prokážáte, že s vámi osoba neuhrazuje společně náklady, že s vámi nebydlí. Podle § 7 odst. 6 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře lze vyloučit osobu z okruhu společně posuzovaných osob v případech, kdy vylučovaná osoba se žadatelem nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežije, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy vylučovaná osoba nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu. Bohužel však není zákonem konkretizováno jak to že s osobou nežijete dokazovat a posuzovat. Je tedy v kompetenci příslušného úřadu, jak záležitost posoudí, zda bude vyžadovat čestné prohlášení, o tom, že s osobou nežijete ve společné domácnosti. Zkuste se na příslušném úřadě dohodnout,sepsat čestné prohlášení,že s Vámi osoba nežije a pokud Vám osoba ještě písemně potvrdí ,že s Vámi a dítětem nežije ve společné domácnosti, tak Vám to pro účely vyloučení osoby z okruhu osob společně posuzovaných, jen pomůže. Blíže a pdrobněji Vám poradí přímo na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 07. 2018 12:33

Socální přípěvky X staebnímu spoření

Dobrý den, chci se zeptat, zda si mohu zažádat o sociální příspěvky, když mám příjem 9000 Kč měsíčně, ale je na mě napsáno stavební spoření, kde je a 250 000 Kč.

Dotaz poslal/a: ĺeniečička, 02. 07. 2018 13:58

Dobrý den o dávky zažádat určitě můžete, u systému dávek hmotné nouze tj pro příspěvek na živbytí a doplatek na bydlení budou pracovníci úp zkoumat celkové sociální a majetkové poměry tj i vaše stavební spoření. během pobírání dávek byste si neměla spořit. Při nároku na tyto dávky se zkoumají Vaše majetkové poměry tzn. (zda máte movitý či nemovitý majetek, finanční prostředky, stavební spoření, kapitálové životní pojištění a jiné). podorbněji a blíže poradí přímo pracovnice Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 07. 2018 12:24

nárok na příspěvek na bydlení

tchýně je ve starobním důchodu, pobírá cca 11000 čistého. Pod tlakem si vzala na své jméno nepřiměřené půjčky a po zaplacení měsíčních splátek ji nezbývá dostatek na živobytí. Měla by nárok na příspěvěk na bydlení nebo jinou dávku, která by jí zmírnila hmotnou nouzi?

Dotaz poslal/a: snacha, 02. 07. 2018 16:09

Dobrý den, může požádat o dávky hmotné nouze příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení . V případě, že žije v nájemním či vlastním bytě/domě s trvalým pobytem tak může žádat ještě o dávku příspěvek na bydlení. Je mi líto, ale systém dávek hmotné nouze k dluhům a splátkám nepřihlíží a částka jednotlivce příspěvku naživobytí je 3410 (to je na základní obživu a osobní potřeby) dávka na bydlení je zvlášt. Obávám se, že s důchodem v uváděné částce nárok na dávku hmotné nouze nevznikne. dávky hmotné nouze a dávka státní sociální podpory příspěvek na bydlení se žádájí zvlášt.Blíže a více poradí přímo na úřad práce. Zde orientační kalkulačky https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni https://www.penize.cz/kalkulacky/zivotni-minimum

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 07. 2018 12:19

Příspěvek na bydlení

Dobrý den, zajímalo by mě jestli je možné jako náklady na nájemní byt uvést pouze nájem? Veškeré energie (voda, topení, elektřina) jsou započítány v ceně nájmu a vyúčtování nájemce nedostává. A do příjmů se počítají i alimenty? Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: janahec, 04. 06. 2018 22:40

Dobrý den, příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory a rozhodný příjem pro dávky státní sociální podpory je čistý měsíční průměr příjmů rodiny za rozhodné období (např. je-li rozhodným obdobím kalendářní čtvrtletí, součet příjmů za čtvrtletí se dělí číslem tři). Jedná se o příjmy, které uvádí zákon o státní sociální podpoře, a řadí se mezi něj i alimenty neboli výživné; Co se týče nákladů na bydlení tak více v článku zde: https://www.penize.cz/prispevek-na-bydleni/330392-prispevek-na-bydleni-2018-kalkulacka-a-prehled-pravidel V případě nájemního bydlení se započítává nájem a náklady a služby související s užíváním bytu. Nicméně doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, pracovnice s vámi žádost vyplní v případě nejasností a pomůže vám údaje zařadit do správných kolonek.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 06. 2018 10:36

Osobní bankrot

Dobrý den. Kde zjistím, zda otec mých dětí má na sebe vyhlášený osobní bankrot. Neplatí alimenty stanovené státem. Děkuji

Dotaz poslal/a: maresovarenda, 24. 06. 2018 21:33

Dobrý den, k záležitostem týkající se úvěru a dluhů a podobných záležitostí prosím kontaktujte naše kolegy z této oblasti: https://www.penize.cz/62583-uvery K tomu, aby bylo zajištěna možnost pro věřitele komplexně zjišťovat úpadek dlužníků, slouží elektronický insolvenční rejstřík (ISIR), odkaz píšu níže. Zde si najdete více informaci o dlužníkovém řízení jak probíhá a zda mu bylo soudem odlužení povoleno.V něm jsou vedeny všechny údaje o všech insolvenčních řízeních, tedy i o všech dlužnících, kteřé do něj vstoupili, nebo proti nimž bylo insolvenční řázení zahájeno. Přístup k údajům z ISIR je veřejně dostupný, lze si údaje z tohoto rejstříku i průběžně stahovat. http://insolvencni-rejstrik.cz /

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 06. 2018 09:31

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK