Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Ostatní

Přišli jste o práci a chcete požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zajímá vás, jaké má podmínky a jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti? Nevíte, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě nebo třeba porodné? Nemáte jasno v dalších sociálních dávkách nebo důchodech? Zeptejte se odborníků v poradně. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

potřeby pri zadosti v hmotne nouzi

Dobrý den , jsem od cervna roku 2014 na pracovnim urade , brala jsem podporu 4300 do listopadu2014, ale praci stale nenasla. do ted jsem zila z uspor a z pujcek od znamyh. vcera jsem uz ale sla na socialni urad zazadat si hmotnou nouzi . nejen , ze pani byla na mne neprijemna , ale take mi nebyla ochotna poradne poradit. ve finale kdyz jsem ji vysvetlila , ze nevim co vsechno po mne chce , tak mi napsala seznam veci co ji mam donest. ziji sama , dcera je v peci otce a ja ziju v podnajmu. pani na socialce chce po mne prohlaseni od vseh co mi pujcovali na zivobyti a musi bejt overeny podpisy. problem je v tom , ze toto pro mne nikdo neudela , nikdo mi nepujde ani na tu postu a nechteji nikde na socialce figurovat . dale mam auto, ale je nepojizdne , musim pry prokazat ze jsem se snazila auto prodat . prijde mi to postavene na hlavu , ze misto toho aby byl stat rad ,ze jsem mu usetrila penize a netahala z nih penize uz od zacatku a doufala , ze najdu praci a radeji si budu pujcovat , nez abych sla na socialku a ted kdyz uz to jinak neslo tak jdu na socialku a maji to odnaset i lide , kteri mi pomahali . Prosim i o radu , co vse po ne muzou potadovat ?? predem moc dekuji Lenka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Ostatní

Všechny dotazy

Rychlá odchod z práce a podpora?

Dobrý den, posledních 10 měsíců marodím a během této doby, kdy mi končila 3. letá pracovní smlouva, jsme se se zaměstnavatelem domluvili, že novou již nepodepíšeme. Nyní tedy pobírám nemocenské dávky (tj. 70% z průměrného pracovního výdělku) ještě od svého bývalého zaměstnavatele. Teď se mi otevřela jedna pracovní nabídka a chtěl bych se nechat zkusit předčasně uschopnit. Obávám se však trochu toho, že mi práce nesedne a já po 2 dnech odejdu. Chtěl jsem se tedy zeptat, co by poté následovalo? Musel bych jít ihned na úřad práce, kde bych měl nárok na podporu? A to v jaké výši (z čeho by se to v takovém případě počítalo)? Není tam nějaká ochranná lhůta a možnost se v takovém případě vrátit zpět na nemocenskou, která by mi mohla trvat ještě déle? Co kdybych zkusil nastoupit do práce (jeden, dva dny) bez toho aniž bych ihned podepsal smlouvu a uschopnit bych se nechal až když bych po dvou dnech věděl, že na tu práci opravdu mám. Vím, že papír o ukončení pracovní neschopnosti se dokládá až do 3 pracovních dnů - dá se to tedy brát tak trochu jako nějaká ochranná lhůta? Jsem ve finanční tísni a nemocenská je pro mě nejspíš výhodnější než jakákoliv forma podpory, ale nestačí pokrýt mé náklady, tak se snažím práci sehnat ihned. Nechci ovšem riskovat a přijít ještě o více peněz. Děkuji

Dotaz poslal/a: Jespe, 26. 02. 2018 16:03

Dobrý den, pokud nebudete nidke zaměstnán (práce vám nesedne) a nenastoupil byste třeba do dalšího zaměstnání, tak se doporučuje vstoupit do evidence úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Po dobu evidence za vás bude hrazeno pojištění. Co se týče nástupu na jeden či dva dvy, tak to si dovlím vás odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání- pracovního poradenství https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Blíže poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2018 20:22

Příspěvek na bydlení pro OSVČ 2018

Dobrý den. Můj dotaz zní: Jsem OSVČ. Co potřebuji k žádosti o příspěvek na bydlení? Mám v soudně v péči šestiletou neteř. Bydlíme v pronajatém bytě 1+1 už asi 3. měsíc kde máme trvalé. Někde jsem vyčetl ,že u OSVČ se příjmy počítají na základě údaje z daňového přiznání za minulí rok tedy 2017?( I když reálně byli mé příjmy cca 25000,-v kolonce příjmy jsem měl asi jen 75000,- neboť sem měl velké výdaje, uplatňuji paušální daň)Daňové přiznání ještě nemám hotové. Musím ho nejprve udělat? Popř. jak si mohu spočítat zda bych na příspěvek dosáhl? Kalkulaček online je mnoho ,ale nenašel jsem pro OSVČ. Předem děkuji za odpověď Bittner

Dotaz poslal/a: Bittner5, 14. 03. 2018 17:51

Dobrý den, o příspěvek na bydlení může žádat nájemce nebo majitel bytu bez ohledu na to, jaký má zdroj příjmů. Žadatel o příspěvek na bydlení musí o dávku požádat na formuláři Žádost o příspěvek na bydlení. Na něm je přesně popsáno, co je k žádosti potřeba doložit. Obecně jde o doklady potřebné k ověření totožnosti všech společně posuzovaných osob, doklady o výši jejich čtvrtletních příjmů, doklad o tom, že byt je užíván na základě nájemní smlouvy nebo na základě vlastnictví k nemovitosti a doklad o výši nákladů na bydlení. Za příjem ze samostatné výdělečné činnosti se považuje měsíční průměr z předcházejícího kalendářního roku, který se zpravidla zjišťuje z daňového přiznání (nejméně však částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství), což upravuje Zákon o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb. Doporučuji kontaktovat přímo úřad práce, který vám podá podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2018 20:14

Sociální šetření

Zdravím, velice by mě zajímalo, zda mohou sociální pracovníci přijít na kontrolní šetření při doplatku na bydlení už v 6 hod ráno, kdy mi ještě děti spí i já. Bylo mi řečeno, že na to mají podle zákona právo. Jak to tedy vlastně je? Jejich pracovní doba je od 8 hod do 17 hod. Mohou chodit i před a po pracovní době? Jak se mám v takovém případě správně zachovat pokud na to právo nemají?? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lasinka1, 21. 03. 2018 12:57

Dobrý den, kvůli dávkám doplatku na bydlení je takto brzké šetření velice neobvyklé a nemělo by se stávat, bohužel přesná doba není nikde uvedena. určitě nejste povinna vstávat ani v 5 ani v 6 ráno. pracovnice Úřadu práce by měly zpravidla šetření provádět ve své pracovní době, která není v 6 ráno. Sociální šetření může být neohlášené, ale pokud vás nezastihnou dobu, měli by se s vámi dohodnout, kdy budete k zastižení. Doporučuji obrátit se přímo na pracovnici Úp a domluvit se na jinou vhodnou dobu popř zkontaktovat vedoucí kontaktní pobočky ÚP, popř. Věřím však, že se s pracovnicí dohodnete, pracovníci, kteří dochází do domácnosti by měli být profesionálové dostatečně proškoleni a ví, že je nepříjemné, když někomu do domácnosti příjde cizí osoba...Podrobnější informace podá úřad práce popř. můžete kontatovat přímo nadřízený správní orgán tj Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2018 19:58

invalidní /starobní důchod

Známý, kterého zastupují je po těžké operaci kyčle a značně nepohyblivý, je uznaný invalida 2.stupně. Na ČSSZ - důchodovém oddělení jsem zjistil, že žadatel nemá přiznaný invalidní důchod a ani nárok na starobní důchod z důvodů chybějící odpravované doby dle zákona. Vzhledem ke své přiznané invaliditě a nemožnosti vykonávat práci v oboru ale i jinou práci si tuto dobu nemůže doplnit a rovněž není schopen doplatit chybějící sociální odvod - cca 150 000,- . Jeho čistí příjem na měsíc je 3 410,- od ÚP na živobytí a po všech povinných srážkách mu zbude na měsíc cca 600,- Kč. Otázka - zda existuje jiná možnost splnění podmínek aby mu byl přiznán jakýkoliv z jmenovaných důchodů - na jakou organizaci se může obrátit pro pomoc ve své situací ? děkuji: Ing.Farný Miroslav

Dotaz poslal/a: arxarx, 14. 03. 2018 20:37

Dobrý den, v případě, že přišlo vyrozumění se zamítnutím nároku na výplatu, je zde možnost požádat písemně o zmírnění tvrdosti zákona a uvést důvod proč nedošlo ke nesplnění podmínek, to znamená z jakého důvodu se nemohly a neodpracovaly počet měsíců či roků, které schází k tomu aby vám nárok na výplatu invalidního důchodu vznikl. Samozřejmě může požádat na úřadu práce o dávky. Bohužel v praxi se stává, že člověk, který je uznán invalidním, ale nemá nárok na výplatu důchodu, čím se dostává jdo těžké situace. Pvní kroky by měly směřovat na okresní správu sociálního zabezpečení, kde se dozvíte veškeré pdorobnosti a vaše možnosti např. zda nebo raději jak lze vzniklou situaci řešit – například přihlášením se k dobrovolnému důchodovému pojištění a podobně. Pokud není možné získat důchod a invalida je bez prostředků, může se obrátit na úřad práce a nechat si posoudit nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi. Je ovšem třeba vzít na vědomí, že u invalidity I. nebo II. stupně se je souběžně třeba zaevidovat na úřadu práce a hledat nějaké zaměstnání pro splnění nároku na dávky. U invalidů III. stupně se už evidence na úřadu práce nevyžaduje. U dávek pomoci v hmotné nouzi je třeba si pamatovat, že je nelze žádat zpětně, a podle toho se při snaze o jejich získání zařídit. Více informace k důchodům podá správa sociáního zabezpčení www.cssz.cz/kontakty a k dávkám úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 20:01

nemocenská

Dobrý den, můžete mi spočítat přibližnou výši nemocenské za období 1.2.2018 - 28.2.2018 při průměrném měsíčním platu za předchozí kalendářní rok 25 500,-Kč. Děkuji, Malý

Dotaz poslal/a: malage, 20. 03. 2018 16:27

Dobrý den, orientačně s výši nemocenské vám pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/nemocenska Blíže k nemocenské poradí přímo na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 19:20

Porodné

Hezký den, chtěla bych se zeptat jaké je minimum měsíčního příjmu při rodině... 3 dospělí a 1 dítě. Děkuji

Dotaz poslal/a: margaritesperla, 20. 03. 2018 16:10

Dobrý den, životní minimum rodiny vám pomůže zjistit orientačně naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/zivotni-minimum blíže a více poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 19:19

Příspěvek na bydlení

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli může bývalý partner pobírat úlevu na dani na dceru. Bydlí jinde než mi, ale dceru mívá skoro polovinu měsíce. Buď ji hlídá u nás doma a nebo u něho.Jsem na rodičovské a u toho chodím několikrát do měsíce na brigádu. Domluvili jsme se, že ji budu mít v péči já.Ale staráme se o ní oba dva, protože bych jinak neměla pro dceru hlídání nechodí totiž do školky. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kocicka25, 20. 03. 2018 16:30

Dobrý den, děkuji za váš dotaz, ale dovolím si vás odkázat na naše kolegy z oblastí daní: https://www.penize.cz/62542-dane

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 19:17

Příspěvek na bydlení

Dobry den, Bydlím v pronajatém bytě za 10 000. Beru plat 14000. Jsem s manželem v insolvenci. Ale nežijeme spolu. Jsem sama se synem. Trvaly pobyt tam mam ja, syn i manžel. Ale nebydlí tam. Mam vubec na neco nárok???

Dotaz poslal/a: Daguna, 16. 03. 2018 15:17

Dobrý den, aby vznikl nárok na příspěvek na bydlení musí být splněny podmínky nároku tj. bydlet v bytě ve vlastnictví anebo v nájemní formě (pozor pronájem nezákládá nárok na příspěvek na bydlení) Pro vysvetlění pokud jste v pronájmu tzn máte podnájemní smlouvu jste 3 osoba ( 1 osoba vlastník, 2 osoba nájemce a 3 vy), ale pokud jste v nájmu tak ano, záleží na typu vaší smlouvy a hlavně musíte být v bytě hlášena k trvalému pobytu. Orientačně kalkulačka zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni Další a podorbnější informace podá přímo Úřad práce, oddělení dávek stántí sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 03. 2018 19:42

prispevek pri diabetu-socialni odbor

chtel bych vedet,na jak vysoky prispevek mam narok pri diabetu pri pobirani soc.davky prispevek na zivobyti dekuji

Dotaz poslal/a: sogeso, 11. 02. 2018 22:41

Dobrý den, pokud jste příjemcem dávek hmotné nouze a musíte dodržovat dietní stravování, vyžádejte si formulář z ÚP: Potvrzení o nutnosti dietního stravování, ten vám potvrdí lékař a poté vám úřad práce změní částku životního minima. Přesnou částku zvýšení vám sdělí na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 03. 2018 19:37

Přídavky na děti

Dobrý den, jsem doma na rodičovském příspěvku. Mám dvě děti - holčičku 2.5 roku a chlapečka 6 měsíců. Manžel pracuje a vydělává cca 21000. U chlapečka jsem už nárok na mateřskou dovolenou neměla a přestupovala jsem z jedné RD na druhou. Rodičovský příspěvek mám psaný na manžela. Mám nárok na přídavky na děti? děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: kiah, 11. 02. 2018 08:52

Dobrý den, orientačně vám pomůže naše kalkulačka zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite Podrobněji a více poradí přímo na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 03. 2018 19:32

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK