Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

2 zamestnani a OSVC

Dobry den, v minulem roce jsem postupne vystridal dve hlavni zamestnani a zaroven podnikal jako OSVC. Me trzby z podnikani nepresahly 6000 a vydaje byly ve vysi trzeb. Je treba vykazovat tuto podnikatelskou cinnost v Danovem priznani nebo staci jen uvest prijmy od zamestnavatelu? Diky!

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení zálohy na daň

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné nějak zažádat o vrácení zálohy na daň, kterou jsem jako student odváděl v roce 2017 (pracoval jsem na DPP s výdělkem přes 10 tisíc). A pokud ano, jaký je nejjednodušší postup?

Celý příspěvek a Odpověd

Sirotčí důchod - odpočet v DP

Dobrý den, Patří prosím sirotčí důchod do příjmů nebo ne? Zajímá mě, jestli můžu využít odpočet daní v DP na manželku, která by limit příjmů 68000 nepřekročila jedině v případě, že by sirotčí důchod nebyl brán jako příjem. Četl jsem i různé výčty, co patří do příjmů, ze kterých předpokládám, že to příjem je, ale nejsem si úplně jistý kvůli některým opačným názorům.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Odpisy z daní

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Odpisy z daní

Dobrý den. Vzal jsem si půjčku,platím z ní úroky. Tyto peníze jsem dál investoval a ze zisku zaplatím daň. Mám nárok na snížení této daně o náklady (úroky z půjčky)? Děkuji předem za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy klecí

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Odpisy klecí

Dobrý den,potřeboval bych vědět, do jaké odpisové třídy se dají zařadit klece pro chov králíků (klasické kovové moduly, např. od Meneghinu... v pořizovací ceně za jednu cca 20 000Kč, přičemž jich je pro chov potřeba několik desítek....nemůžu takovou kategorii nikde najít. Jak se to dá řešit? Mnohokrát děkuji za radu

Celý příspěvek a Odpověd

Zdanění příjmu OSVČ z Polska

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Zdanění příjmu OSVČ z Polska

Jsem OSVČ, daňový rezident ČR, neplátce DPH. Chci se zeptat, jakým způsobem mám danit spolupráci s jedním obecním úřadem v Polsku? Klient mi píše, že potřebuje předložit pouze potvrzení o mém daňovém domicilu a podepsat smlouvu o dílo (tedy že nemám vystavovat fakturu). Nicméně podle čeho já potom tuto transakci zařadím do svého účetnictví? Jak by tedy správně měl tento obchod probíhat? Děkuji. Tereza Ondruszová

Celý příspěvek a Odpověd

Zdanenie za 7 mesiacov

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Zdanenie za 7 mesiacov

Dobry den, za minuly rok mam prijem v CR od jedineho zamestnavatela od 1.6.2017, cize mam prijem za 7 mesiacov. Som danovy nerezident. Vyplnil som online danove priznanie, ktore je dostupne na webe financnisprava.cz, kde som pouzil udaje z "Potvrzeni o zdanitelnych prijmech" od zamestnavatela. Na moje prekvapenie mi vysiel danovy preplatok. Zrejme preto, ze zdanujem za obdobie 1.1.-31.12.2017, ale prijem som mal iba za 7 mesiacov. Je to v poriadku? V online danovom priznani je sice kolonka "za zdaňovací období", ale je tam vyplnene 1.1.2017-31.12.2017 a neda sa to zmenit. Dakujem, ML

Celý příspěvek a Odpověd

Mám podat přiznání z vedlejšího příjmu?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Mám podat přiznání z vedlejšího příjmu?

Dobrý den, omlouvám se, jestli je už někde toto téma, ale nenašel jsem ho. Jsem učítel a jako vedlejší příjem mám doučování na živnostenský list (v tuto chvíli již pozastavený). Chtěl jsem se zeptat, jestli musím v daňovém přiznání za rok 2017 uvést i podnikání na živnostenský list přesto, že jsem za první 4 měsíce nedosáhl výdělku 6000,-. Pak už byl (od konce dubna) živnostenský list pozastaven. Jestli ano, tak jaké všechny přílohy musím k daňovému přiznání přiložit. Výpis z pojišťovny, sociálky apod? Mockrát děkuji a přeji hezký den, Petr Kratochvíl

Celý příspěvek a Odpověd

Odpis 1/2 domu, TZ

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Odpis 1/2 domu, TZ

Dobrý den, v roce 2010 jsem nabyla darem polovinu RD (postaveného za první republiky). V květnu 2012 jsem od maminky druhou polovinu odkoupila. Kupní cena byla stanovena na základě odhadu ze září 2011. Dvě ze čtyř bytových jednotek pronajímám od roku 2016. Za rok 2016 jsem uplatnila pouze reálné náklady z tohoto roku. Letos bych chtěla zahájit lineární odepisování (za rok 2017). Součástí domu je i malý pozemek, který není v kupní smlouvě nijak samostatně ohodnocen. Pozemky se odepisovat nedají, mohu snížit kupní cenu o cenu pozemku (resp o její polovinu) uvedenou ve znaleckém posudku (odhadu) z roku 2011? A je možné odepisovat polovinu RD, ktrá byla nabyta koupí? Druhá část mého dotazu se týká technického zhodnocení. V letech 2012-2017 probíhala postupně rekonstrukce/stavební úprava celého domu. Mohu do TZ zahrnout náklady i když se týkaly celého domu, ne jen pronajímaných bytových jednotek (např. výměna rozvodů vody a topení, zateplení fasády atp.)? A mohu zahrnout i faktury, s nižšími částkami než 40.000 vzhledem k tomu, že TZ se počítá jako celek po jeho uvedení do provozu? Mohu zahrnout náklady, které vznikly po zahájení pronájmu (2017), ale před zahájením odepisování? Ty samy o sobě také přesahují 40tis. Velice děkuji za odpověď na můj poněkud vyčerpávající dotaz.

Celý příspěvek a Odpověd

Daňové přiznání OSVČ s příjmem ze zahra

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daňové přiznání OSVČ s příjmem ze zahra

Dobrý den, manžel pochází ze zahraničí (USA) a v ČR pracuje na živnostenský list a trvale zde žije. V USA vlastní dům, který splácí přes hypotéku. Tento dům zároveň pronajímá. Ráda bych znala odpověď na následující otázky: 1. Pokud jsme to správně pochopili, daňové přiznání bude muset podat v ČR i v USA. Je to tak? 2. Je možné úroky z hypotéky uplatnit i v českém přiznání? 3. Příjmy z pronájmu se uvádějí do přílohy 2 nebo do řádku 29a na první straně? Případně do obého? 4. Je nutné příjem z pronájmu nějak dokládat? Výpis z účtu, apod. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

kde mam podat danove priznani

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > kde mam podat danove priznani

Dobry den, mam prijem v CZE z pronajmu bytu a z prodeje akcioveho fondu u CSAS(do 3let a nad 100t), jenze nemam trvaly ani prechodni pobyt v Cesku, to mam na Slovensku kde nejsem zamestnan a taky nemam zadnej prijem...

Celý příspěvek a Odpověd

Přiznání daní

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Přiznání daní

Dobrý den, mám dotaz ohledně přiznání daní za rok 2017. Mám naráz více prací. V jedné, kde mám podepsaný růžový papír, mám příjem za cca 2500 měsíčně a jsem ta psaná od září 2017. Zde jsem v lednu podepsala přiznání za rok 2017. Došlo mi ale že mám další práci, kde jsem na dohodu na poloviční úvazek od října 2017. Měsíční příjem mam cca 7000, růžový papír zde nemám. zaměstnání se odehrává ve školství. brali si ale na mě potvrzení na studenta, ikdyž jsem říkala, že růžový papír mám podepsaný jinde. Poslední práce je také na dohodu, od září 2017 a měsíční příjem je cca 1000. Mám dotaz, měla jsem své přijmy veškeré napsat do toho daňového přiznání v 1. práci, kde mám podepsaný růžový papír? Pracuji prvním rokem a jsem z toho bezradná, protože mi nemůže nikdo poradit.

Celý příspěvek a Odpověd

bonus na deti

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > bonus na deti

Dobrý den, pracovala jsem ve firme jako administrativni pracovnice, pote jsem sla v roce 2016 na materskou a ve firme stale jsem vedena, a od kvetna 2017 jsem na dohodu o provedeni prace. Nyni si chci podat dan.priznani celkem za tech 8 mesicu jsem si vydelala nezdanenych 80.000. Chci se zeptat deti muzu uplastinit za 12 mesicu nebo jen tech 8. Dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account je daňově poradenská společnost, která nabízí svým klientům nejenom poradenství v oblastí daní, ale také vedení účetnictví,daňové evidence a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi Vám vyhovíme taktéž v oblasti zahraničního zdanění a to jak fyzických osob, tak právnických.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborných kolegiích při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme, jak při řešení běžných situací, tak nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z Vás.
Víme, kde a jak Vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Lichovníková

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK