Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.
  • Vašich dotazů přichází mnoho a my vám za ně děkujeme. Abychom neupřednostňovali kvantitu před kvalitou, tato poradna se každý den po vložení určitého počtu dotazů uzavře a dnes už je plno. Zkuste to prosím zítra.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

2 zamestnani a OSVC

Dobry den, v minulem roce jsem postupne vystridal dve hlavni zamestnani a zaroven podnikal jako OSVC. Me trzby z podnikani nepresahly 6000 a vydaje byly ve vysi trzeb. Je treba vykazovat tuto podnikatelskou cinnost v Danovem priznani nebo staci jen uvest prijmy od zamestnavatelu? Diky!

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení zálohy na daň

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné nějak zažádat o vrácení zálohy na daň, kterou jsem jako student odváděl v roce 2017 (pracoval jsem na DPP s výdělkem přes 10 tisíc). A pokud ano, jaký je nejjednodušší postup?

Celý příspěvek a Odpověd

Sirotčí důchod - odpočet v DP

Dobrý den, Patří prosím sirotčí důchod do příjmů nebo ne? Zajímá mě, jestli můžu využít odpočet daní v DP na manželku, která by limit příjmů 68000 nepřekročila jedině v případě, že by sirotčí důchod nebyl brán jako příjem. Četl jsem i různé výčty, co patří do příjmů, ze kterých předpokládám, že to příjem je, ale nejsem si úplně jistý kvůli některým opačným názorům.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Povinnost podat daňové přiznání

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Povinnost podat daňové přiznání

Dobrý den, Rád bych se zeptal, jestli mám povinnost podat daňové přiznání za situace, kdy jsem mel v 2017 podepsané dvě DPP? V jedné jsem dostaval celou výplatu do 10k měsíčně a mel jsem podepsané růžové prohlášení a v druhé praci jsem platil DPH bez podepsání růžového papiru. Předem díky

Celý příspěvek a Odpověd

HPP/VPP a výdajový paušál

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > HPP/VPP a výdajový paušál

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na HPP s plánovaným příjmem 400000 Kč/rok a zároveň souběžně na VPP (OSVČ) budu mít příjem 300000 Kč/rok. Mohu z vedlejšího příjmu odečíst výdajový paušál tak jako jsem to činil coby OSVČ (hlavní pracovní činnost) ? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Prosim pomoci

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Prosim pomoci

Dobrý den, rada bych se zeptala. Jsem student a od září mam takovou brigádu jenom abych si přivydělali nějakou korunu, pracuji pouze 3 hodiny týdne. U zaměstnavatele mam Dpp a podepsaný růžový papír. Průměrně mam měsíčně okolo 900,-. Chtěla bych se zeptat jestli mam podávat daňové přiznání nebo jak to je. Protože každý mi říká neco jiného, tak jsem zmatená. Předem moc dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

Základ daně

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Základ daně

Dobrý den, přítel podnikal jako OSVČ. V únoru 2016 si koupil bagr za 405 000 Kč plus DPH. V dubnu 2017 bagr prodal za 435 000 Kč plus DPH. Zajímalo by mě, zda se základ daně z příjmů PO počítá z celé této částky, tedy z 435 000 Kč, nebo pouze z rozdílu těchto dvou částek, tedy z 30 000 Kč? Podle jedné účetní by měl platit daň z celé této částky, tím pádem by vzrostla platba za sociální a zdravotní a měl by tedy zaplatit cca 160 000 Kč. Podle jiného účetního se základ daně stanoví jen z rozdílu těchto dvou částek. Chtěla bych se zeptat jak je to správně? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

vstupní cena odepisované nemovitosti

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > vstupní cena odepisované nemovitosti

Dobrý den, mám dotaz. Už jsem nastudovala, kde jaký zákon a furt mi to není úplně jasné. Dokonce jsem narazila i na hodně podobný dotaz ve vaší poradně(https://www.penize.cz/odpisy/333197-odhad-ceny-bytove-jednotky), který mi ale po srovnání s §29 také není jasný. Jedná se mi o to, že jsme koupili v roce 2014 dům. V roce 2017 jsme ho začali pronajímat. Podle výkladu zákona je to do 5 let od pořízení, vstupní cenou by tedy měla být kupní cena + další vstupní náklady na případnou rekonstrukci atd. Co je ale problém, dům jsme koupili včetně zahrady(tedy pozemku) za jednu cenu, u které nejsme schopni říct, kolik stál pozemek a kolik dům. Oslovili jsme tedy odhadce, aby nám cenu určil znaleckým posudkem k datu koupě domu. Ten ho sice udělal, ale tuto cenu nakonec odmítl vyčíslit, že musí vyčíslit současnou hodnotu. Můj Dotaz tedy zní : Jak postupovat v tomto případě a správně určit vstupní cenu pro odepisování domu? Předpokládám, že se použije odpisová sazba pro první rok odepisování 1,4? Pak bych měla ještě jeden obdobný dotaz a ten je k bytu, který taktéž pronajímáme ale od roku 2015. Byt jsme pořídili v roce 2009, tedy 6 let před začátkem pronájmu, zde jsme jasně dle zákona požádali znalce o určení reprodukční ceny a z té se vycházelo pro odpisy. V roce 2015 jsem použila výdajový paušál, tudíž bych předpokládala, že první rok odpisu tedy již nemohu použít a musím v roce 2016 použít odpis pro 2 rok. Požádala jsem daňovou poradkyni,aby mi poradila jak tedy odepisovat a ona mi řekla, že jelikož ten byt vlastním již 7 rok, tak musím použít odpis pro 7 rok a o těch prvních 7 let jsem přišla, i když pronajímám vlastně jen jeden rok. Přijde mi to po přečtení vaší poradny špatně. Omlouvám se za dlouhý a složitý dotaz, ale už nevím kam se obrátit. Děkuji mnohokrát za radu. S pozdravem Katka V

Celý příspěvek a Odpověd

Autorská smlouva

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Autorská smlouva

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se daní Autorská smlouva když jsem student děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

Občanská výpomoc a daně

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Občanská výpomoc a daně

Mám otázku. Jsem zaměstnaný a mám příjem ze závislé činnosti. Příložitostně jedenkrát do roka jsem udělal občanskou výpomoc a obdržel jednorázově částku 28.500,- Kč za rok. Musím zdanit tuto částku? Děkuji Honza jan 60

Celý příspěvek a Odpověd

účetní podala špatné DP

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > účetní podala špatné DP

- Dobrý den, mému známému podala účetní bez jeho vědomí DP na FU a postavila ho pred hotovou vec. Vznikly mu nedoplatky na dani, soc a zdrav pres 200k za rok 2017, zalohy cca 20k mesicne na rok 2018. Ucetni se ani neobtezovala mu vest ucetni evidenci a DP udelala pausalem 60%, tzn, cimz ho znacne poskodila, protoze mel vydaje vyssi nez tech 60% z trzeb, i kdyz ji dodal veskere potrebne doklady - vydajove faktury a prijmove doklady. Znamy ma obchod s potravinami. Ucetni to poslala pres datovou schranku 29.4. a hned si nahlasila dovolenou a pripadnym pripominkam ze se muze venovat az 3.4. s tim, ze pokud neni spokojeny, muze odejit ke konkurenci. Znamy uvazuje o podani opravneho DP, ale boji se kontrol FU, OSSZ i ZP. Co v tomto pripad eradite? Jak se ma zachovat? Dekuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z příjmu (pronájem)

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň z příjmu (pronájem)

Dobrý den, pronajímám byt a chci se zeptat, kdo má být uveden v daňovém přiznání jestli vlastník nemovitosti i když pobírá nájemné někdo jiný a nebo daně odvádí ten kdo je uveden v nájemní smlouvě jako pronajímatel? A v případě využití paušálních výdajů dávám do základu daně celou částku co mi nájemníci posílají ze které platím, energie, fond oprav atp.? Nebo to musím odečíst a v případě, že ano, tak co přesně?

Celý příspěvek a Odpověd

Výdaje §9

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Výdaje §9

Dobrý den, mohu se zeptat, zda je možné uplatit nákup kliky do dveří u nemovitosti, ze které mám příjem z pronájmu? Nebo je nutné mít nemovitost v obch. majetku? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account je daňově poradenská společnost, která nabízí svým klientům nejenom poradenství v oblastí daní, ale také vedení účetnictví,daňové evidence a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi Vám vyhovíme taktéž v oblasti zahraničního zdanění a to jak fyzických osob, tak právnických.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborných kolegiích při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme, jak při řešení běžných situací, tak nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z Vás.
Víme, kde a jak Vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Lichovníková

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK