Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.
  • Vašich dotazů přichází mnoho a my vám za ně děkujeme. Abychom neupřednostňovali kvantitu před kvalitou, tato poradna se každý den po vložení určitého počtu dotazů uzavře a dnes už je plno. Zkuste to prosím zítra.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

2 zamestnani a OSVC

Dobry den, v minulem roce jsem postupne vystridal dve hlavni zamestnani a zaroven podnikal jako OSVC. Me trzby z podnikani nepresahly 6000 a vydaje byly ve vysi trzeb. Je treba vykazovat tuto podnikatelskou cinnost v Danovem priznani nebo staci jen uvest prijmy od zamestnavatelu? Diky!

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení zálohy na daň

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné nějak zažádat o vrácení zálohy na daň, kterou jsem jako student odváděl v roce 2017 (pracoval jsem na DPP s výdělkem přes 10 tisíc). A pokud ano, jaký je nejjednodušší postup?

Celý příspěvek a Odpověd

Sirotčí důchod - odpočet v DP

Dobrý den, Patří prosím sirotčí důchod do příjmů nebo ne? Zajímá mě, jestli můžu využít odpočet daní v DP na manželku, která by limit příjmů 68000 nepřekročila jedině v případě, že by sirotčí důchod nebyl brán jako příjem. Četl jsem i různé výčty, co patří do příjmů, ze kterých předpokládám, že to příjem je, ale nejsem si úplně jistý kvůli některým opačným názorům.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Základ daně

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Základ daně

Dobrý den, přítel podnikal jako OSVČ. V únoru 2016 si koupil bagr za 405 000 Kč plus DPH. V dubnu 2017 bagr prodal za 435 000 Kč plus DPH. Zajímalo by mě, zda se základ daně z příjmů PO počítá z celé této částky, tedy z 435 000 Kč, nebo pouze z rozdílu těchto dvou částek, tedy z 30 000 Kč? Podle jedné účetní by měl platit daň z celé této částky, tím pádem by vzrostla platba za sociální a zdravotní a měl by tedy zaplatit cca 160 000 Kč. Podle jiného účetního se základ daně stanoví jen z rozdílu těchto dvou částek. Chtěla bych se zeptat jak je to správně? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

vstupní cena odepisované nemovitosti

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > vstupní cena odepisované nemovitosti

Dobrý den, mám dotaz. Už jsem nastudovala, kde jaký zákon a furt mi to není úplně jasné. Dokonce jsem narazila i na hodně podobný dotaz ve vaší poradně(https://www.penize.cz/odpisy/333197-odhad-ceny-bytove-jednotky), který mi ale po srovnání s §29 také není jasný. Jedná se mi o to, že jsme koupili v roce 2014 dům. V roce 2017 jsme ho začali pronajímat. Podle výkladu zákona je to do 5 let od pořízení, vstupní cenou by tedy měla být kupní cena + další vstupní náklady na případnou rekonstrukci atd. Co je ale problém, dům jsme koupili včetně zahrady(tedy pozemku) za jednu cenu, u které nejsme schopni říct, kolik stál pozemek a kolik dům. Oslovili jsme tedy odhadce, aby nám cenu určil znaleckým posudkem k datu koupě domu. Ten ho sice udělal, ale tuto cenu nakonec odmítl vyčíslit, že musí vyčíslit současnou hodnotu. Můj Dotaz tedy zní : Jak postupovat v tomto případě a správně určit vstupní cenu pro odepisování domu? Předpokládám, že se použije odpisová sazba pro první rok odepisování 1,4? Pak bych měla ještě jeden obdobný dotaz a ten je k bytu, který taktéž pronajímáme ale od roku 2015. Byt jsme pořídili v roce 2009, tedy 6 let před začátkem pronájmu, zde jsme jasně dle zákona požádali znalce o určení reprodukční ceny a z té se vycházelo pro odpisy. V roce 2015 jsem použila výdajový paušál, tudíž bych předpokládala, že první rok odpisu tedy již nemohu použít a musím v roce 2016 použít odpis pro 2 rok. Požádala jsem daňovou poradkyni,aby mi poradila jak tedy odepisovat a ona mi řekla, že jelikož ten byt vlastním již 7 rok, tak musím použít odpis pro 7 rok a o těch prvních 7 let jsem přišla, i když pronajímám vlastně jen jeden rok. Přijde mi to po přečtení vaší poradny špatně. Omlouvám se za dlouhý a složitý dotaz, ale už nevím kam se obrátit. Děkuji mnohokrát za radu. S pozdravem Katka V

Celý příspěvek a Odpověd

Autorská smlouva

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Autorská smlouva

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se daní Autorská smlouva když jsem student děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

Občanská výpomoc a daně

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Občanská výpomoc a daně

Mám otázku. Jsem zaměstnaný a mám příjem ze závislé činnosti. Příložitostně jedenkrát do roka jsem udělal občanskou výpomoc a obdržel jednorázově částku 28.500,- Kč za rok. Musím zdanit tuto částku? Děkuji Honza jan 60

Celý příspěvek a Odpověd

účetní podala špatné DP

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > účetní podala špatné DP

- Dobrý den, mému známému podala účetní bez jeho vědomí DP na FU a postavila ho pred hotovou vec. Vznikly mu nedoplatky na dani, soc a zdrav pres 200k za rok 2017, zalohy cca 20k mesicne na rok 2018. Ucetni se ani neobtezovala mu vest ucetni evidenci a DP udelala pausalem 60%, tzn, cimz ho znacne poskodila, protoze mel vydaje vyssi nez tech 60% z trzeb, i kdyz ji dodal veskere potrebne doklady - vydajove faktury a prijmove doklady. Znamy ma obchod s potravinami. Ucetni to poslala pres datovou schranku 29.4. a hned si nahlasila dovolenou a pripadnym pripominkam ze se muze venovat az 3.4. s tim, ze pokud neni spokojeny, muze odejit ke konkurenci. Znamy uvazuje o podani opravneho DP, ale boji se kontrol FU, OSSZ i ZP. Co v tomto pripad eradite? Jak se ma zachovat? Dekuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z příjmu (pronájem)

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň z příjmu (pronájem)

Dobrý den, pronajímám byt a chci se zeptat, kdo má být uveden v daňovém přiznání jestli vlastník nemovitosti i když pobírá nájemné někdo jiný a nebo daně odvádí ten kdo je uveden v nájemní smlouvě jako pronajímatel? A v případě využití paušálních výdajů dávám do základu daně celou částku co mi nájemníci posílají ze které platím, energie, fond oprav atp.? Nebo to musím odečíst a v případě, že ano, tak co přesně?

Celý příspěvek a Odpověd

Výdaje §9

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Výdaje §9

Dobrý den, mohu se zeptat, zda je možné uplatit nákup kliky do dveří u nemovitosti, ze které mám příjem z pronájmu? Nebo je nutné mít nemovitost v obch. majetku? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Odpisy

Odpisy_nemovitost Dobrý den, dle ZDP neumím zatřídit do odpisové skupiny položky, které jsem dostala ve znaleckém posudku, jedná se o např. brána oplocení,kanalizační šachta a zpevněná plocha ( parkoviště s dlažbou ). Poradíte

Celý příspěvek a Odpověd

smlouva o dile atd.

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > smlouva o dile atd.

Dobry den, Chci se zeptat, co vsechno z prichozich plateb musim uvadet do Danoveho priznani – nikde jsem na tento pripad odpoved nenasel: - Prijem na zaklade Dohody o provedeni prace - ten predpokladam uvedu - Nekolik malo prijmu na zaklade Smlouvy o dilo (ziskany narazove pouze v letnich mesicich). Myslel jsem, ze takoveto prividelky ani nebudu muset uvadet. Avsak ted vaham, protoze secteno dohromady za rok 2017 necekane mirne presahly castku 30.000 Kc. Jestli toto musim uvadet, tak si nevim rady, do jake casti formulare to psat a co za dokumenty k tomu mam dokladat. OSVC nemam zalozeno. - Musim uvadet prichozi platby ze zahranici, ktere byly poslany na muj ucet –kvuli vhodnejsi mene– pro mou pritelkyni, cizinku, avsak nejsou prijmy pro me od mych zamestnavatelu? Dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

Jak danit odměnu správce domu?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Jak danit odměnu správce domu?

Dobrý den, jsem spoluvlastníkem a současně pověřeným správcem bytového domu ostatními spoluvlastníky. Nejsme podnikatelé ani fyzické osoby. Nemáme IČO. Příjmy (- výdaje) daníme podle §9 ZDP. V této oblasti jsou daně jasné. Jako odměnu za správu domu pobírám částku 9 - 12 tisíc Kč měsíčně. Odměna správce domu je zahrnuta v nákladech z příjmů z pronájmů. Odměnu daním ve svém daňovém přiznání podle § 10 ZDP. Výdaje podle § 10 nemohu odepsat paušálně a kromě benzínu jiné výdaje prakticky nemám. Ten si však kvůli jednoduchosti stejně neodepisuji. Jinak mám příjmy ze závislé činnosti. Otázka zní, zda ve svém daňovém přiznání postupuji správně? Prosím o odpověď. Děkuji Petr Sova

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account je daňově poradenská společnost, která nabízí svým klientům nejenom poradenství v oblastí daní, ale také vedení účetnictví,daňové evidence a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi Vám vyhovíme taktéž v oblasti zahraničního zdanění a to jak fyzických osob, tak právnických.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborných kolegiích při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme, jak při řešení běžných situací, tak nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z Vás.
Víme, kde a jak Vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Lichovníková

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK