Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně

Z daňového systému České republiky se leckdy opotí i zkušený daňový poradce. Laik se v daních těžko vyzná, přesto je musí platit. Proto Peníze.cz pravidelně plní sekci daně množstvím článků, které pomáhají s orientací v daňové problematice, navrch přidáváme daňové formuláře a kalkulačky. Ale co když máte specifický problém a odpověď jste v článcích nenašli? Nevadí, kde nestačí redaktor, pomůže odborník z daňové poradny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

přílohy

Dobrý den, v květnu jsme s manželem koupili stavební pozemek a máme podat daňové přiznání. Daň jsme platili hned při koupi. Minulý týden jsme šli na FÚ a vyplnili daňové přiznání. Jako přílohu chtějí doložit nějaký papír, mam dojem že z katastru nemovitostí ale my jsme nic nedostali, pouze kupní smlouvu. Nevíte o jakou přílohu se jedná a kde se dá sehnat? Děkuji za odpověď Zachatá

Celý příspěvek a Odpověd

sleva na manželku

Dobrý den Manželka byla celý rok na mateřské dovolené a na úřadu práce.Jen od 15.11 až 22.12 bude zaméstnaná na částečný úvazek.Mohu při ročním zúčtování daně uplatnit slevu na manzelku? Druhá otázka: musí manželka dělat roční účtování daně?Děkuji za odpovědi.Pavel

Celý příspěvek a Odpověd

Odkoupení poloviny bytu od sestry

Dobrý den, chci od sestry odkoupit půlku bytu, který jsme zdědili. Budu muset platit daň z nabytí a ona daň z příjmu? A daň z nabytí případně z jaké částky? Z ceny, na které jsme se domluvili, nebo z poloviny odhadní ceny? Děkuji mockrát za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně

Všechny dotazy

Přivýdělek

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Přivýdělek

Dobrý den, jsem studentkou Vyšší odborné školy. Jelikož nebydlím blízko školy a dojíždím, tak je pro mě těžké si najít vhodnou brigádu. Nedávno jsem našla brigádu ohledně doučování. Jsem zaregistrovaná na jednu web stránku jako lektor a platím si za kontakty klientů. Dnes jsem zjistila, že poplatek je čistě jen za kontakt (myslela jsem, že jsou to i odvody daní). Bohužel nemohu být OSVČ, jelikož jsem studentka a ani by se mi to nevyplatilo. Chtěla bych doučavat pouze příježitostně. Někde jsem četla, že pokud přivýdělek nebude činit víc jak 20 tisíc za měsíc, tak daně řešit nemusím. Ale myslím, že bych nejspíš měla. A proto Vám píšu. Zajímalo by mě, jakým způsobem mám tyto daně odvádět a jak se to dělá. Nemám s ničím podobným zkušenosti a bojím se, abych z toho neměla nějaký průsvih. Co tedy mohu dělat, abych si mohla tímto způsobem přivydělat, ale aby se mi to trochu vyplatilo? Děkuji za Váš čas. Petra Bělohlavá

Celý příspěvek a Odpověd

zdanění dluhopisů

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > zdanění dluhopisů

Dobrý den, nakoupil jsem korporátní dluhopisy za 100% ceny a celkovou částku přes 100.000,- Kč. Dluhopis bude ale končit o měsíc dříve než za 3 roky. Znamená to tedy, že i při držení až do konečné splatnosti (opět 100%) budu muset podat daňové přiznání, i když tam bude daň nulová ? Předpokládám, že alikvotní úrokový výnos při nákupu není možné uvést do nákladů, protože je pak vyplacen v kuponu. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Daňový domicil v ČR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daňový domicil v ČR

Dobrý deň. Chcel by som Vás požiadať o radu ohľadom daňového priznania a daňového domicilu. V ČR mám schválený trvalý pobyt od 20.6.2017 a tak isto v ČR vlastním nehnuteľnosť. V ČR ale žijem už cca 12 rokov. Občianstvo mám Slovenské. Od 26.8.2013 do 31.8.2017 som pracoval na HPP v ČR, pred tým som bol študent. Od 1.9.2017 pracujem na HPP v Rakúsku, kde platím aj dane a odvody. Prosím moja otázka je kde mám teraz daňový domicil? Je dostačujúce ako potvrdenie o daňovém domicile potvrdenie od trvalom pobyte na území ČR? Ďakujem.

Celý příspěvek a Odpověd

Pozdné dodanie potvrdenia o štúdiu

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Pozdné dodanie potvrdenia o štúdiu

Dobrý deň, mám na Vás otázku. Som študentka a zároveň pracujem v jednej spoločnosti na DPČ. Na začiatku semestru v září som na HR oddelenie nedodala potvrdenie o štúdiu, čiže mi z výplatnej pásky bola zrazená vyššia suma na zdravotné odvody. Mám nárok na spätné vrátenie sumy pokiaľ dodám potvrdenie o štúdiu ? Vopred ďakujem za odpoveď

Celý příspěvek a Odpověd

Nákup zboží z EU

Daně > DPH > Nákup zboží z EU

Dobrý den, moc prosím o radu. Firma plátce dph nakoupila zboží ze Slovenska od plátce dph (potraviny, ingredience, materiál) na výrobu sendvičů. Faktura je bez dph v eur. Jedná se o tzv. RVCHP takže jde o samovyměření a následný odpočet. (v DPH ř. 3,4 a 43,44). Jedná se mi o to, jakou sazbu dph použít, zda 15% nebo 21% ?Předchozí účetní dávala 21% a nejsem si jistá, zda je to úplně správně. Problém ale je, že faktura má zhruba 50 položek a je v angličtině a zkoumat každou položku, zda jde o materiál nebo potravinu dle přílohy 3 zák. o DPH je dost náročné. Jaké je prosím nejshůdnější řešení, dát 21%, nebo by to byla velká chyba? Moc děkuji předem za odbornou radu. Krásný zbytek dne.

Celý příspěvek a Odpověd

Studium a práce na pracovní dohodu

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Studium a práce na pracovní dohodu

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně studia syna a uplatňování daňového zvýhodnění matkou. Syn víc jak rok pracuje na klasickou pracovní smlouvu. Nyní byl začátkem září 14 dní na pracovním úřadě, kde mu byla přiznána podpora. Nyní opět pracuje na klasickou smlouvu. Můj dotaz zní, můžu si na něj nadále uplatňovat daňové zvýhodnění? Synovy bude 25 let a žije ve společné domácnosti. Měla jse za to, že pokud studuje, daňové zvýhodnění trvá, moje paní účetní si není jistá, spíš tvrdí, že nárok nevzniká z důvodu klasické pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď M.T.

Celý příspěvek a Odpověd

Firma v USA zdanění?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Firma v USA zdanění?

Dobrý den, Založil jsem si firmu v USA resp. v Nevadě, jedná se o Cestovní kancelář (bez zaměstnanců jeden majitel), kdy chci pořádat zájezdy a zprostředkovatelské služby pro české zákazníky, tím pádem příjmy budou plynout z ČR. Jedná se o to, že jsem nerezidentem USA, jsem zaměstnaný v ČR. Chtěl jsem se zeptat, zdali si musím v ČR zakládat živnost, ať nemám problémy s úřady nebo stačí uvést do daňového přiznání tyto příjmy jako „příjmy ze zahraničí“. Dopadne to tak, že budu podávat dvoje daňové přiznání? Jedno v Nevadě a druhé v ČR. Děkuji za rady Petr

Celý příspěvek a Odpověd

Doktorské studium + HPP + OSVČ

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > Doktorské studium + HPP + OSVČ

Jsem student doktorského studia (prezenčně), 26 let a pracuji na univerzitě na částečný úvazek (0,2). Kromě doktorandského platu mám ještě na univerzitě DPP na 10 tis a grant. Nově jsem si přibral práci pro soukromý sektor, kde mám zatím DPP pod 10 tis, ale od příštího roku mi nabídli práci na živnost. Předpokládám, že pokud studuji doktorské studium, mám status studenta do 28 let a tudíž práce na IČO bude automaticky brána jako vedlejší pracovní činnost, nikoli hlavní. Navíc do toho vstupuje práce na částečný úvazek, u kterého si nejsem jistý, zda je to bráno jako HPP.. Chtěl bych se zeptat, jak je to v mém případě s odvodem sociálního, popř. zdravotního. Platí, že pokud nepřesáhne u IČO rozdíl příjmů a výdajů 64 tis ročně, neplatí se sociální? Budu muset začít odvádět nějaké zálohy, nebo je první rok osvobozený? Mám jako student nějaké výhody? Moc děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z prijmu zo zahraničia

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň z prijmu zo zahraničia

Dobrý deň, Pracujem v Českej republike od 1.1.2017 a rovnako tu aj platím odvody. Chcel by som začať pracovať online ako vedľajšia práca popri zamestnaní. Táto práca by bola pre zahraničnú firmu a môj zárobok by bol okolo 400 eur mesačne. Akým spôsobom budem odvádzať dane ? Rád by som chcel vedieť aká je legislatíva v takýchto prípadoch a ako postupovať. Ďakujem veľmi pekne

Celý příspěvek a Odpověd

DPH při dovozu ze 3. země

Daně > DPH > DPH při dovozu ze 3. země

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak jako fyzická osoba - plátce DPH odvedu DPH a jaké výši v případě, že chci koupit zboží (např. na serveru Ebay) ze 3. země a následně ho tady prodat nepodnikajícímu subjektu? Děkuji za informaci.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK