Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně

Z daňového systému České republiky se leckdy opotí i zkušený daňový poradce. Laik se v daních těžko vyzná, přesto je musí platit. Proto Peníze.cz pravidelně plní sekci daně množstvím článků, které pomáhají s orientací v daňové problematice, navrch přidáváme daňové formuláře a kalkulačky. Ale co když máte specifický problém a odpověď jste v článcích nenašli? Nevadí, kde nestačí redaktor, pomůže odborník z daňové poradny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Nestihl jsem zaplatit ani podat přiznání

Dobrý den, v roce 2016 zemřel můj dědeček, matka po něm zdědila starou chatu, kterou darovací smlouvou přepsala 30.12.2016 na mne a mou manželku, každému polovinu, neměl jsem zkušenosti s daní z nemovitosti, tudíž jsem to neřešil. Můžete mi prosím poradit, jak mám nyní postupovat? Neodevzdával jsem ani daňové přiznání, kde bych uváděl vlastnictví nemovitosti ani neplatil žádnou daň. Děkuji. Profes

Celý příspěvek a Odpověd

HPP souběžně s DPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se zachovat v situaci, kdy jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr, kde jsem podepsal prohlášení o slevu na poplatníka a souběžně pracuji i na dohodu o provedení práce, kde mám měsíční výdělky do 7 000Kč bez podpisu prohlášení poplatníka. Zajímá mne, jestli je v mém případě možné požádat zaměstnavatele, u kterého mám hlavní pracovní poměr, o roční zúčtování daně nebo je nutné podávat vlastní daňové přiznání. Ptám se, protože jsem na internetu našel mnoho článků, nicméně nikde jsem nenašel jednoznačnou odpověď a v diskuzích na toto téma se často objevovaly i protichůdná tvrzení. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Pronajem bytu

Když pronajmu svuj byt jako fyzická osoba(zamestnanec), je nutní se registrovat na FU jako podnikatel? Dekuji za vaši reakci, IM.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně

Všechny dotazy

Zrušení studenta

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Zrušení studenta

Dobrý den, letos jsem dovršil poslední ročník školy. A pro jistotu jsem se přihlásil na jinou školu kvůli tomu abych měl status studenta. A při tom hledal nějakou práci. Chci se zeptat jak se status dá rychle zrušit, nebo jestli můžu nastoupit k zaměstnavateli na HPP. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Odečet u spolku

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Odečet u spolku

Dobrý den, když si spolek odečte od daňového základu podle par. 20 odst. 7 zákona o daních z příjmů určitou částku, kterou musí v průběhu dalších 3 let "pronákladovat" - hradit náklady na hlavní činnost. 1. Tady se počítají celé náklady na hlavní činnost, nebo se počítá jen ztráta? 2. A pokud v těch nákladech na hlavní činnost jsou i "nedaňové" náklady - občerstvení, tak se musí z nákladů odečíst?

Celý příspěvek a Odpověd

Přefakturace energií plátci z EU

Daně > DPH > Přefakturace energií plátci z EU

Pronajímáme kancelář slovenské firmě jak postupovat s DPH u přefakturace spotřebovaných energií.Nájem fakturujeme osvobozený a budova se nachází v tuzemsku. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Spolupodíl na domu pro patrnera

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Spolupodíl na domu pro patrnera

Dobrý den. S přítelkyní se kterou žiji (déle než rok) jsme se rozhodli postavit dům. Zatím jsem vše financoval já a vše je psáno na mě. Dům je nyní po kolaudaci. Přítelkyně plánuje prodat svůj byt a za získané peníze "koupit" podíl na mém domku (tzn. domek bude náš obou v předem definovaném poměru). Je nutné starat se o nějakou formu daně? Zdá se mi, že oboje můžeme řešit jako dar a tím pádem bez daní, je tomu tak? Je nutné něco někam (finanční úřad?) dokládat? Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

min. vyměř. základ - slovák, doktorand

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > min. vyměř. základ - slovák, doktorand

Dobrý deň, na českej univerzite študujem Ph.D. a plánujem na nej podpísať ešte aj DPP. Mám 26 rokov a na základe potvrdenia o doktorskom štúdiu je za mňa platcom zdravotného poistenia slovenský štát, ktorý ho uhrádza slovenskej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Bude ho za mňa uhrádzať až do veku 30 rokov. Bude prosím Vás platiť, že „minimální vyměřovací základ“ pre poistné sa na mňa nevzťahuje, pretože som osoba, „za kterou je plátcem pojistného stát“? Vychádzam to zákona č. 592/1992 Sb. - § 3 - (8) - e). Za odpoveď veľmi pekne ďakuje, Mgr. Michal Sedlák.

Celý příspěvek a Odpověd

Zamestnavatel v Anglii ale prace z CR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Zamestnavatel v Anglii ale prace z CR

Dobry den jsem zamestnana u Anglicke firmy na travly pracovni pomer a platim dane atd v Anglii. Rozhodla jsem se vratit do Cr a dat vypoved. Zamestnavatel ale chce abych pro nej pracovala z domu v CR. Jake je nejjednodussi reseni? je mozne stale platit dane v Anglii a v CR jen priplatit na zdravotni nebo ukoncit pomer a pracovat na ZL ? jak se pak plati dane socialni a zdravotni zabezpeceni pri OSVC ?

Celý příspěvek a Odpověd

Daň - prodej bytu

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň - prodej bytu

Dobrý den, prosím o informaci, vztahující se k platbě daně z příjmu v případě prodeje bytu, kdy vlastník má polovinu bytu cca 6 let (je osvobozen od platby) a u druhé vyplatil rod. příslušníka a kupní smlouvou nabyl vlastnictví 12/2015, na bytě nemá trvalý pobyt, v bytě se však z důvodu péče o nemohoucího člena rodiny zdržoval téměř nepřetržitě. Platby za služby jsou psané na něj. Je přesto povinen vlastník v případě prodeje bytu platit daň z příjmu z této poloviny? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

dovoz zboží

Daně > DPH > dovoz zboží

Dobrý den, mám několik dotazů ohledně DPH při dovozu zboží pro ekonomickou činnost s.r.o.- do kterých řádků zapsat DPH: 1. zboží pořízené z EU bez přenesení 2. zboží pořízené z EU s přenesením 3. zboží pořízené z EU s českým DIČ 4. zboží pořízené mimo EU bez cla - do jaké částky? 5. zboží pořízené mimo EU přes celní úřad - clo nevyměřeno 6. zboží pořízené mimo EU přes celní úřad - clo vyměřeno 7. doprava zboží českým dopravcem, který jedná s celním úřadem a je od DPH osvobozená moc děkuji za rady

Celý příspěvek a Odpověd

Dvakrát provedena platba pojistného VZP

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > Dvakrát provedena platba pojistného VZP

Dobrý den. Mám takový problém ohledně platby pojistného, ohledně mého syna. Nastíním situaci. Měl otevřenou živnost(vedlejší činnost, bez příjmů za rok 2016),a byl zaměstnaný v podniku který za něj platil zdravotní pojištění.Po rozvázání pracovního poměru dohodou, odešel z firmy 24.4.2016. Nastoupil do jiné firmy, která ovšem slíbila smlouvu na PP ale po týdnu mu vystavili dohodu o provedení práce. To se mi nelíbilo a syn znovu nastoupil do původní firmy 5.5.2016 (osobně jsem si to ověřil ve mzdové účtárně a doložil potvrzením). Při podání přehledu se zjistilo, že v podstatě 11 dní pracoval jako OSVČ a vedlejší pracovní poměr byl jako hlavní. Dobře, takže v podstatě spadl do povinnosti platit zálohy a bylo mu vyměřena platba za dva měsíce Tj. 3600Kč. A teď můj dotaz: Kde jsou peníze které mu ve dvou měsících podnik strhnul a s příspěvkem zaplatil pojištovně VZP? Tyto peníze by mu měla správně pojištovna vrátit a nebo adekvátně odečíst z poviné platby záloh!Přeci se nemůže pojištění platit dvakrát!Je možné se někde odvolat? VZP praví že podle zákona nikoliv!Je možné že zákon podporuje dvojnásobné platby pojistného? Děkuji moc za odpověď nebo radu. S pozdravem a přáním pěkných dnů V.

Celý příspěvek a Odpověd

problém s vrácením přeplatku

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > problém s vrácením přeplatku

Chtěl bych vás požádat o radu, jak elektronicky nebo písemně (bez nutnosti návštěvy finančního úřadu) vyřešit situaci, kdy finanční úřad odmítá vyplatit přeplatek na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016, protože bankovní účet uvedený v žádosti o vrácení přeplatku není u FÚ zaregistrován (letos jsem jako OSVČ poprvé danil pomocí paušálu). Mámtedy podat oznámení o změně registračních údajů, kde bude uveden onen bankovní účet a spolu s tím opravné daňové přiznání opět s vyplněnou žádostí o vrácení přeplatku?

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK