Diskuze - RPSN, úroková sazba a koeficient navýšení aneb jak

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 25 komentářů)

8. 2. 2021 10:55 | Svata

Dobrý den prosím Vás,mám dotaz. úvěr 1200000 a RPSN 2,87 i spohitkou životní plus katastr a zástavní smlouvy Je to solidní nabídka děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2019 4:23 | JOHN

Hallo, We bieden een internationale lening aan zowel particulieren als bedrijven wereldwijd. Onze rente is 3% per jaar. We geven leningen van elk bedrag van $ 2000 tot $ 30.000.000,00 voor elke legale doel. We geven ook leningen op een lange termijn van 1-25 jaar. Dus als je er een nodig hebt financiële hulp van welke aard dan ook om zaken uit te zoeken, dit is het bedrijf je kunt vertrouwen en doorgeven. Aanvragen zijn beschikbaar voor aanvragers die zijn 18 jaar en ouder. Neem vandaag nog contact met ons op voor uw financiële behoeften. E-mail: mollygreyloanfirm@gmail.com Vriendelijke groeten...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 11. 2012 12:39 | Dominik Procházka

Úroková sazba i RPSN jsou nic neříkající údaje. Prostě si zjistím kolik dohromady celkově se vším všudy nakonec zaplatím a z této částky odečtu tu moji půjčenou, to co zůstane je můj přeplatek (kterej si pak ještě můžu převést na procenta z půjčky, když budu chtít:)) = orientační údaj. Žádná posraná RPSN věda:-)
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2008 12:37 | Jouda z Brd

Zkus Citibank, nemusis ani do banky, prijedou k tobe domu. Jo a zaplatit muzes kdykoliv bez poplatku, takze vyhodnejsi je si vzit penize na 60 mesicu a pak po 3 letech zaplatis zbytek. Zavolej si 844 555 666 a dohodni se.
-10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 4. 2008 9:32 | Karel Mráček

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit kde si nejlépe vzít úvěr na automobil. Plánuji si vzít 100000kč a doba spláccení 3 roky. U české spoř. bch v této variantě přeplatil 21tisíc. Je to někde výhodnější? Děkuji moc z odpověd. mail: ken.ken@tiscali.cz
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 3. 2007 9:35 | Jan Menšík

Pokud Vas zavazek pujcitel podstoupil (prodal) 3. osobe, mel by Vas o tom informovat.
+46
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2006 12:53 | Jura

Milý pane, Nesouhlasím s Vámi, že je přeci nesmysl si brát půjčku, tak abych jí třeba spaltil za rok. Já například jsem v jednání v práci jestli skončím nebo ne. Chci se pojistit, protože studuji, abych ještě v případě vyhazovu dostudoval a nemusel se zapracovávat v nové práce (kdo studoval při zaměstnání ví o čem mluvím).. Pokud mně nevyhodí (reorganizace) tak bych půjčku prostě vrátil v opačném případě čerpal ....To dá rozum ...
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 6. 2006 13:04

který z úvěrů současných poskytovatelů je nej výhodnější?
+54
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 4. 2006 0:48

Myslím, že článek nezmiňuje úrok u úvěrů stavebních spořitelen.Týká se to hlavně překlenovacích úvěrů, kdy klient platí rádoby nízký úrok,ale z celé cílové částky.To znamená i z naspořených peněz, které na účet u stavební spořitelny naspořil, či vložil. RPSN se výrazně zvyšuje s výší cílové částky.U nízkých cílových částek ovlivňuje celkový přeplatek z úroků státní příspěvek na peníze vložené klientem.U vysokých cílových částek, které nyní spořitelny propagují je navýšení za úroky výrazně vyšší.Vliv na zaplacené peníze má také tzv. přidělení řádného úvěru,které u některých spořitelen je do měsíce a u jiných trvé měsíců šest.
+67
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 4. 2006 16:52

Pujcit si na televizi, na dovolenou a pod. nekdo nemusi, protoze ma rezervy nebo ma dost vysoky prijem a je schopen si v relativne kratke dobe na to nasetrit. Ale kdyz ma nekdo nizsi prijem, tak to setreni by mu trvalo hodne dlouho. Nemohu souhlasit s tim, ze mne u "rozumnych pujcšek" sankcni uroky vubec nezajimaji. I kdyz si clovek pujci sebeodpovedneji, nemuze predem znat co vsechno se muze prihodit. Staci delsi nemocenska nebo jina nepredvitalena udalost a vase rodinne finance to vyrazne pociti. Zacnou naskakovat sankcni uroky, za par mesicu mate z puvodniho dluhu o hodne vetsi dluh. Pro poskytovatele je to vyhodne, kde by dnes dokazal takhle vyrazne a v podstate bez rizika zhodnotit penize? Nez stacite zareagovat a nalezt vhodne reseni muze se klidne stat, ze jste vynechali nekolik splatek. Mene solidni firmy k vam posilaji exekutora velice rychle. Maji to osetrene jiz ve smlouve (napr. arbitrazni dolozka), nebo vam velice rychle zabavi a prodaji veci, kterymi za pujcku rucite. Muzete si byt jisti, ze nebudou dlouho cekat, aby to prodali za co nejvic. Svoje penize chteji zpatky rychle, takze to prodaji rychle i kdyz hluboko pod cenou. Nahradit takhle "ztracenou" vec je hodne drahe. Tohle je z realneho zivota, na Olomoucku. Souhlasim spise s pani Behalkovou, ze RPSN neni velice vhodnym ukazatelem vyhodnosti pujcek. Vzorec je silene komplikovany a pro bezneho uzivatele neprakticky. I kdyz pouzijete kalkulacku na internetovych strankach COI, nevite co vsechno poskytovatel pujcky do vzorce zahrnul a co ne. Mel by vam to na pozadani rict. Ale mnohe banky a dalsi pujcovatele vam ani nedaji k prostudovani text smlouvy nez to podepisete. Tim mene vam prozradi zpusob vypoctu RPSN. U kratkodobych pujcek, kde je casova hodnota penez miziva, je celkova cena, kterou za pujcku zaplatite mnohem dulezitejsi. Je hlavne srozumitelnejsi. Zajisteni (pojisteni) pujcky je dobra vec, ale plati jen pro nemoc delsi nez 60, casteji vsak az 90 dni, ztratu zamestnani z duvodu reorganizace, invaliditu, umrti. To ze se vam do cesty priplete nejaka nepredvidana udalost (rodinna udalost radostna nebo velice smutna, nahla nutnost opravy nebo vymeny nakladnejsiho spotrebice a pod.) vam nikdo nepojisti. To si musite spocitat svym zdravym rozumem. Zkuste si spocitat index narocnosti lyzarskeho svahu, urcite neco takoveho existuje. Ale rozumny clovek se podiva, zvazi svoje sily, celkovou kondicku, zkusenosti, momentalni stav, pocasi, nejaky ty silence na svahu - podle toho se rozhodne zda a jak tam bude lyzovat. Zadny magicky ukazatel to za nej nespravi.
+52
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2006 12:38 | Kit

Neberu si půjčku na 5 let proto, abych ji splatil za rok. To dá rozum.
Směšný rozdíl mezi 9,7% a 10,8% dělá při úvěru 100 000Kč asi 92Kč měsíčně, alespoň tedy na začátku splácení. Za 5 let splácení je to necelé 3 tisíce Kč.
+35
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2006 18:35 | Kateřina

Sankční úroky potřebujete znát pouze v případě, že si půjčujete lehkomyslne a musíte počítat s tím, že případně nebudete schopna splácet. U rozumných půjček vás v podstatě sankční úrok nemusí zajímat. Ručit střechou nad hlavou za půjčku na mixér je prostě hloupost, stejně takj ako je hloupost si vůbec ten mixér kupovat na splátky (za mixér dosaďte dovolenou, televizi - cokoli chcete). Jiná věc je u hypotéky, tam tou "střechou nad hlavou" sice ručíte vždy, ale máte možnost se pro nepředvídané události - vážná nemoc apod. - zajistit pojištěním. Rozdíl je také v tom, od koho si půjčujete. Pokud si půjčíte zodpovědně a přesto se dostanete do platební neschopnosti - třeba proto, že jeden z manželů zemře - solidní firma se s vámi dohodne na odkladu a počká, až nemovitost prodáte i s hypotékou či společně najdete nějaké jiné rozumné řešení - a nepošle na vás hned exekutora (pokud nesjte zajištěna zmíněným pojištěním). RPSN je skutečně nejsolidnějším ukazatelem pro srovnávání půjčky od různých poskytovatelů.
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2006 17:26

Chtěla bych reagovat na článek, který zmiňuje mimo jiné i naše sdružení. Sdružení SPES se snaží vést občany k tomu, aby si půjčovali s rozvahou a pečlivě vybírali nejvhodnější produkt. Podle našeho názoru není RPSN skutečně tím pravým ukazatelem, podle kterého by se dalo jasně stanovit, která půjčka či úvěr je nejvhodnější. Ve vzorci pro jeho výpočet totiž nejsou zahrnuty důležité faktory: například způsob ručení, zajišťovací instrumenty, možné budoucí sankční úroky, atd. Jak vtělíte do RPSN například nebezpečí ztráty střechy nad hlavou v případě, že dáte do zástavy za půjčku svůj dům nebo byt? Jediným ukazatelem by proto podle našeho sdružení mělo být, kolik zákazník či klient nakonec celkem za půjčené peníze zaplatí včetně případných sankcí. A to se ze vzorce RPSN podle nás nemá šanci dozvědět. Andrea Běhálková, předsedkyně Rady Sdružení SPES.
+48
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 4. 2006 15:19 | comment

Jeste doplnek - ten koeficient navyseni ma proti vsem ostatnim jednu principialni vyhodu - je extremne jednoduchy a nepocita s nicim takovym, jako je "casova cena penez". Coz je vyhoda proto, ze casovou cenu penez nikdo dopredu nezna - je to vzdy vesteni z kristalove koule. Proto je koeficient navyseni jediny ukazatel, ktery vam dava jasnou, nicim nezkreslitelnou informaci, ktera ma pro kazdeho naprosto zrejmou a nezpochybnitelnou interpretaci.
+40
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2006 8:38 | MZ

Dobrý den, děkuji Vám za upozornění a omlouvám se, máte samozřejmě pravdu. V prvním případě vznikla chyba "grafickým" zpracováním vzorce ( -1 pochopitelně do exponentu nepatří), ve druhém to byla nepozornost. Rovněž přeji pěkný den.
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2006 7:59 | comment

Rozdil ve vasich nazorech je v tom, ze jezevec neni zamestnanec - proto pro nej nema zadny smysl neco jako "kolik si muzu mesicne dovolit splacet", nema zadny fixni zdroj prijmu, penize od nikoho nedostava. Naopak, vse co ma zaplatit musi sam vydelat - proto ho zajima jenom o kolik preplati.
-19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2006 17:52

Hledáme něco co neexistuje, univerzální ukazatel výhodnosti půjčky. Všechny ty ukazatele, RPSN, index navýšení, úroková sazba a pod. jsou jen pomocné a nemohou nahradit informované a zodpovědné rozhodnutí.
Zdravý selský rozum je nejlepším ukazatelem: Kolik, na kolik, za kolik, jaké jsou rizika. Kolik znám - rozumný člověk si půjčí jenom tolik, kolik skutečně potřebuje. Na jak dlouho znám také -není vždy rozumné si půjčit na co nejdelší období, čím déle splácím, tím vyšší riziko že se něco může stát. Spíše znám kolik si mohu dovolit měsíčně dát na splátky a tím je vyřešeno i na jak dlouho. Čím dříve půjčku splatím, tím méně tu půjčku celkově proplatím. Splácet méně než mohu má smysl jedině tehdy, kdybych peníze ušetřené na splátkách dokázal výhodněji investovat (nebo když si chci ponechat bezpečností rezervu pro strýčka příhodu, což je nanejvýš rozumné). Za kolik celkově je parametr, který asi budu srovnávat. Ale spíše u krátkodobých půjček, v případě hypoték je to skutečně vaření z vody. Jaké jsou rizika je také parametr, který budu srovnávat. Není mi jedno, jestli mi po 2 vynechaných splátkách napaří takové pokuty a úroky z prodlení, že se mi z toho protočí panenky.
Známá, advokátka, mně upozornila také na to, že není jedno od koho si půjčím. Když půjde věřitel do konkursu, správce konkursní podstaty může požadovat okamžité doplacení půjčky. Nebo mně věřitel může také prodat, dokonce se o tom ani nemusím dozvědět. Stalo se mi to před léty v USA, kdy mně jako klienta s kreditní kartou (byla zlatá, takže žádné zbavení se problémových klientů) v balíku asi 500 klientů moje banka prodala nějaké pochybné firmě. Byl to horor. Takže není vůbec jedno, od koho si půjčím (je to podobné, jako jít na zájezd s pochybnou cestovkou, navíc bez pojištění proti krachu). Přestaňme hledat zázračný lék proti naší vlastní hlouposti a nezodpovědnosti. Neexistuje.
+28
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2006 17:34 | fiury

vzorci nerozumím, ale chtěl jsem spíš poukázat na jinou věc co se mi stala. Půjčka city online. to že tu dělají z lidí blbce, že smlouvu musíte podepsat POUZE po doručení kurýrem a ne v bance, no budiž, ale za podvod považuji tvrzení, že předčasné splacení je bez sankcí - tvrdí banka. pokud ale budete chtít splatit úvěr za 1 rok místo 5 let, musíte doplatit komplet úroky jakoby za 5 let ! Po přečtení podmínek jsem toto nevyčetl, neboť je to psáno velmi "chytrým" textem. Tedy: můj dojem, že Citybanka je solidní na rozdíl např. od Provident Financial, byl mylný. Nyní jsem si půjčil u Ebanka a kdykoli můžu bez sankcí online vše splatit. Pro úplnost´: City online nabízí cca 9,7% p.a. a Ebanka cca 10,8% - což je směšný rozdíl. Předem díky za komentáře Václav Fiurášek
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2006 15:13 | elevka

Dobrý den pane Ziko, matematiku jsem se učil na střední škole před více jak 30 lety, ale jsem přesvědčen, že ve vzorcích pro výpočet roční úrokové sazby úrok je opakovaná chyba. "-1" nepatří do exponentu. Dále upozorňuji, že úrok p.a. = 1,05^44,63 se nerovná úrok p.a. = 882,4, nýbrž 8,824. Úroková sazba se většinou opravdu vyjadřuje v procentech, potom je nutno doplnit vzorec o součinitele 100. S přáním hezkého dne Pepa Krušnohorský
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 4. 2006 20:27 | jezevec

Asi je každému srozumitelné něco jiného. Já když si půjčím na hypotéku milion - zajímá mne, že do dvaceti let budu muset vrátit zhruba dva miliony - musím je totiž někde vydělat a zaplatit. Údaj o RPSN=7,65847% je mi k prdu, ty slouží leda jako "číslo které lze porovnat". Stejně neexistuje fixace na 20 let takže RPSN je jen vaření z vody (s výhledem na tech 3-6 let). Podobně tak když si půjčím od Pepy z Providentu deset tisíc - zajímá mne, že budu muset vrátit patnáct tisíc. Zdali za půl roku nebo za tři roky už není tak podstatné. Ovlivňuje to pravdivě "časovou cenu peněz", ale ne peníze které skutečně musím vydělat a splatit.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Kohout

ekonom

Tamara Kotvalová

podnikatelka, Carollinum

Pavel Kohout
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Tamara Kotvalová
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services