Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Narok na PPM

Dobry den, chci se zeptat v kvetnu se mi ma narodit miminko a chtela bych vedet jestli mam narok na PPM.momentalne jsem na UP .od (1.2.2014-31.8.2016) jsem pracovala a pak dala vypoved. Od 1.9.2016-31.10.2016 jsem mela brigadu a od listopadu jsem doma.otehotnela jsem 20.8.16 a termin porodu je v pulce kvetna . Mela bych mit tedy narok na PPM kdyz ochranna lhuta (180 pracovnich dni ) vyprsi 10.kvetna ? Dekuji

Dotaz poslal/a: Faterka, 16. 04. 2017 22:36

Dobrý den, Dobrý den, ano i díky ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání můžete získat mateřskou. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu). Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 04. 2017 08:48

Nemocenské před mateřskou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Od 1.10.2016 jsme zaměstnaná , nastoupily jsme k novému zaměstnavateli po dvouletém rodičáku a nyní jsme opět těhotná, ale v práci mi řekli že na mateřskou nebudu mít nárok, protože jsme od 10.4.2017 nastoupila na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím a nemám tím pádem odpracované nějaké měsíce, abych mateřskou dostala. Můžete mi prosím poradit kdy na mateřskou mám nárok a proč bych v mém případě neměla. Děkuji moc Simona

Dotaz poslal/a: Miriota, 17. 04. 2017 08:34

Dobrý den, nemocenská mateřskou neovlivní, důležité je, zda máte trvající pracovní poměr a splníte potřebnou dobu pojištění. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 04. 2017 08:02

po rodičovské do práce

Dobrý den, vracím se přesně po rodičovské dovolené (tj. 3 roky věku dítěte) do práce. Zaměstnavatel je ochoten mě vzít zpět na mé místo, ale už ne jako zaměstnance. Jeho podmínka je, že budu pracovat jako OSVČ. Je to možné? Ráda bych zpět nastoupila za původních podmínek. Mám na to právo? Děkuji

Dotaz poslal/a: liska07, 07. 04. 2017 14:12

Dobrý den, s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovoluji odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 04. 2017 07:58

nárok na mateřskou dovolenou

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se do 270-denní lhůty pro nárok na mateřskou dovolenou započítává i práce brigádně nebo částečný úvazek, nebo zda se započítává jen práce na plný úvazek?!..Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Verr, 10. 04. 2017 12:15

Dobrý den, v případě, že jste z brigády či práce na poloviční úvazek účastná nemocenského pojištění, tak ano. (Dávka mateřské je totiž dávka nemocenského pojištění). Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 04. 2017 07:51

Ne/návrat do práce

Dobrý den, na mateřskou (v tomto případě je to rodičovská v délce 22 týdnů) nastupuje po šestinedělí manžel (jsem OSVČ a neměla jsem na ni nárok). Zajímalo by nás, jaká pravidla pak platí pro návrat do práce po oněch 22 týdnech? Manžel si totiž není jistý, jestli chce zůstat u téhož zaměstnavatele a vypadá to, že bude mít lepší nabídku odjinud. Do kdy musí fakt, že se nebude vracet stávajícímu zaměstnavateli ohlásit? (jak dlouho před koncem mateřské?) Děkuji. Magda

Dotaz poslal/a: xyrickie, 18. 04. 2017 16:40

Dobrý den, s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovoluji odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání:http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 04. 2017 07:50

Mateřská na ÚP

Dobrý den, pracuji jako OSVČ. Kdybych byla těhotná a třeba v 7 měsíci těhotenství bych ukončila činnost a přihlásila se na ÚP. Mám nárok na mateřskou? Pokud ano v jaké asi hodnotě? Děkuji

Dotaz poslal/a: Lenka888, 23. 04. 2017 22:47

Dobrý den, maminky– podnikatelky, přesněji řečeno osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), mají nárok na peněžitou pomoc v mtaeřství neboli PPM, jen pokud si dobrovolněa po určitou dobu platí nemocenské pojištění. OSVČ musísplnit podmínku účasti na nemocenském pojištění osob samostatněvýdělečně činných alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Současně musí účast na nemocenském pojištění(ze zaměstnání nebo z podnikání) trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Avšak v dotazu uvádíte, že byste byla v evidenci na ÚP a tady platí, že do doby pojištění se nezapočítává doba v evidenci na úřadu práce. Ženy v evidenci úřadu práce tedy nemají nárok na mateřskou ani nemocenskou. Žena v evidenci úřadu práce bude ihned po narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek. Zákonné podmínky pro přiznání mateřské v praxi nesplňuje řada žen, například žena pracující na dohodu o provedení práce, OSVČ neplatící si dobrovolné nemocenské pojištění, žena v evidenci úřadu práce, studentka v průběhu studia, pracující žena, která nesplňuje podmínku 270 dní pojištění v posledních dvou letech nebo žena, která čerpala první mateřskou v ochranné lhůtě a během pobírání rodičovského příspěvku otěhotněla. Podrobněji vám poradí přímo na správě sociálního zabezpečení a také na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 04. 2017 07:47

nárok na mateřskou?

Dobrý den, v listopadu 2014 mám první dítě. tehdy jsem měla nárok na meteřskou a mohla si určit následně délku rodičovské. Tu pobírám do listopadu 2017. Smlouva na dobu určitou mi končila v říjnu 2014. Nyní čekám druhé dítě, termín porodu září 2017, avšak již žádná smlouva netrvá. Budu mít nárok na nějakou mateřskou? Případně jak je to s rodičovským příspěvkem? Mohu si zvolit na jak dlouho ho chci? A kdy ho začnu pobírat a v jaké výši? A mohu dovybírat rodičovskou na první dítě zvýšením měsíčního přídavku například do srpna 2017? Děkuji.

Dotaz poslal/a: TerezieP, 19. 04. 2017 12:11

Dobrý den, v případě, že u druhého dtěte nemáte pracovní smlouvu, nemůžete mít nárok na mateřskou, ale po narození budete pobírat rodičovský příspěvek. Tato dávka se pobírá až po naorzení dítěte, nebot k žádosti se dokládá rodný list. Možnost voůby můžete mít díky zaměstnání otce dítěte např. Podrobnějši poradí přímo na Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 04. 2017 20:13

Nárok na mateřskou

Dobrý den, při posledním dítěti mi vznikl nárok na PPM. Do stejného zaměstnání a na stejnou pozici jsem nastoupila v září 2016, když mu bylo 3 a tři čtvrtě roku( od 3 let věku dítěte jsem byla na neplaceném volnu, práci mám na dobu neurčitou). V říjnu 2016 jsem ale zjistila, že jsem opět těhotná a termín porodu je 1.7. 2017. Nyní jsem na nemocenské pro rizikové těhotenství. Budu mít i tentokrát nárok na PPM a z jaké doby by byl vypočítán? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Esterka, 12. 04. 2017 21:49

Dobrý den, nevadí, že jste na nemocenské, ta mateřskou neovlivní, pokud jste u druhého dítěte stále zaměstnána vznikne vám nárok na mateřskou, která bude pravděpodobně stejná jako u dítěte prvního. Pro bližší informace kontaktujte správu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 04. 2017 15:00

Budu mit nárok na PPM?

Dobrý den. Chci se zeptat jestli budu mit nárok na PPM. V srpnu 2014 jsem zacla pracovat a zjistila jsem těhotenství. V květnu se mi narodila dcera, nárok na PPM mi nevznikl o pár dni. Teď bychom chtěli druhé ditě v květnu 2018. Měla bych nárok na PPM, kdybych nastoupila do práce třeba na 2 měsíce? Nebo se mi odpracovaná doba už nezapočítavá. A počítá se to i kdybych nastoupila a sla marodit na rizikové. Děkuji Anna

Dotaz poslal/a: Dracekanna, 01. 04. 2017 09:18

Dobrý den, důležité je, abyste splnila potřebnou dobu pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM tj 270 dnů a v době žádání být zaměstnaná. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 04. 2017 16:05

materska pri zmene zamestnavaele

Dobry den, mam dotaz ohledne toho, jak se bude vypocitavat materska pri zmene zamestnavatele, pro ktereho budu pracovat jenom 2 mesice pred materskou? Termin porodu mam v pulce cervence. Prestoupila jsem na nove zamestnani od 1.dubna (na dpc - vydelek je nad 10 tis kc). Podminku placeni socialniho pojisteni behem 270 dnu za posledni 2 roky splnuju.

Dotaz poslal/a: valerie123, 03. 04. 2017 16:59

Dobrý den, mateřská se zpravidla vypočítá z posledního zaměstnání, ze kterého jste účastná nemocenského pojištění, pro podrobnější informace kontaktujte správu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 04. 2017 16:02

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Index, Bankovní dohled, Omezení konkurence, úroky, termínované vklady, sociální pojištění, spoření, fio banka, WIOF Eastern Mediterranean Performance Fund, notáři, Performance, daň z finančních transakcí, rubikon, Společnost pro informační databáze, evropské zdravotní pojištění, jan pirk, zákoník, partners akademie

8S24129, 8B16571, 2SK3540, 8B16567, 8S24129

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK