Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Mam narok na podporu

Dobry den,chtela bych se zeptat, zda mam narok na podporu v nezapestnanosti? 31.kvetna mi skončila materska a od 1.cervna jsem nastoupula do nove prace, ale musim dat vypoved, mame dva syny (7 let a 3roky) a starsiho syna nevzali do druziny a s manzelem ho casove nestihame vyzvedavat ze skoly. Moje otazka zni,kdyz dam vypoved a nahlasim se na UP budu mit narok na podporu a s ceho by se pocitala? Dekuji za odpoved.

Dotaz poslal/a: Eliik, 11. 06. 2017 14:06

Dobrý den, Když budete o podporu v nezaměstnanost žádat po rodičovské nebo po jiné náhradní době zaměstnání, vypočítá se podpora z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předešlého roku. V roce 2017 tedy z částky 27 000 korun. Orientačně zde:http://www.penize.cz/kalkulacky/podpora-v-nezamestnanosti Podorbněji poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 06. 2017 19:15

Je nárok na mateřskou?

Nemám odpracovaný rok, jsem ve 30tt, v této práci jsem pracovala pouze 5 měsíců. Smlouvu mám určitou- na rok (říjnu končí). Budu mít tedy ve 34tt mateřskou nebo budu stále na neschopence? Nevím, zda na mateřskou mám nárok. Díky za odpoved.

Dotaz poslal/a: mouse77, 21. 06. 2017 10:32

Dobrý den,neschopenka výše mateřské neovlivní. Základní dvě podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství- PPM je především: splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění, tedy že žadatelka o PPM má v posledních 2 letech před podáním žádosti má splněno nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (typicky se jedná třeba o dobu strávenou v zaměstnaneckém poměru, u kterého vzniká povinnost odvádět nemocenské pojištění) V době podání žádosti o PPM je žadatelka účastníkem nemocenské pojištění (je zaměstnaná) nebo je v tzv. ochranné lhůtě (180 dní od skončení posledního zaměstnání) Určitě neváhejte obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit, v případě že by nárok nevznikl po porodu byste pobírala rodičovský příspěvek.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 06. 2017 20:40

Nárok na MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou když jsem nastoupila do nové práce a mám odpracované pouze 4 měsíce? Smlouvu mám na dobu neurčitou takže jsem pořád zaměstnanec. Předtím jsem pracovala 3 roky jiné firmě. Děkuji za odpověď S pozdravem Veronika Hodonská

Dotaz poslal/a: Nikas, 06. 06. 2017 10:56

Dobrý den, nezáleží jak dlouho před nástupem na mateřskou trvá váš pracovní poměr, ale zda splníte potřebnou dobu pojištění. Na mateřskou - peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má nárok pojištěnec, který musí splňovat podmínky pro nárok na dávku tj. účast na pojištění (zaměstnání) alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM a dále je třeba, aby v době nástupu na PPM trvalo zaměstnání. O PPM se žádá na správě sociálního zabezpečení, kde se doporučuji obrátit a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 06. 2017 20:25

Návrat do česke republiky

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak postupovat..Z osobních duvodu se chci vrátit na konci leta do Cech s malym synem, který se narodil v Itálii, manžel kvůli práci zustane zde zatím.Bydlím tu přes dva roky, nepracovala jsem tu a pak otěhotněla, byla jsem pouze evidovaná, že nepracuji, neboť zde sociální pojištění jako u nás nemají, na zdravotní mate pravo hned po snatku nebo pokud pracujete.Před tím jsem v Cechách pracovala do 38.let.Chtěla jsem vědět, zdali budu mít nárok na nějakou mateřskou malému je 8,měsícu.A jaké papíry budu muset dokládat ohledně malého? musí mít uřední překlad např.rodný list, abych vše měla v pořádku a na něco nezapomněla.Předem děkuji za radu s pozdravem hezkého dne Danišová.

Dotaz poslal/a: Studentesa, 22. 06. 2017 13:32

Dobrý den, po návratu do ČR a pokud se rozhodnete zde trvale žít, tak doporučuji žádat o rodičovský příspěvek na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde bude zapotřebí doložit rodný list dítěte v ČR a také potvrzení, že nepobíráte dávky z Itálie. Podrobnější informace podá přímo Úřad práce. www..uradprace.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 06. 2017 20:20

Rodicovsky a matrska po navratu z USA

Dobry den,

Dotaz poslal/a: OlivieK, 16. 06. 2017 16:29

schází dotaz / text

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 06. 2017 20:30

Kdy na rodičovskou??

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na neschopence a běží mi 30tt. Bohužel ještě nemám odpracovaný rok. Tudíž nemám nárok na mateřskou?? Pracovní smlouvu mám na dobu určitou- rok, která mi končí teď v říjnu. V této práci jsem pracovala 5 měsíců. Chtěla bych se zeptat, kdy mi končí neschopenka- zda od data narození dítěte nebo, jestli můžu být po porodu ještě nějaký týden na neschopence?Nebo, co je vyhodnější a jak to mám řešit? Díky za rady.

Dotaz poslal/a: mouse77, 20. 06. 2017 16:36

Dobrý den, po narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek, který je zapotřebí vyřídit na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. Nemocenská by měla skončit nástupem na pobírání rodičovské dávky.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 06. 2017 20:29

nárok na PPM

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na nárok PPM u dalšího dítěte. U prvního dítěte mi nárok po zaměstnání vznikl, ale měla jsem na dobu určitou, která mi zaměstnání ukončila. V době pobírání rodičovské jsem znovu otěhotněla a rodit budu do 2 let ukončení doby určité. Myslím si, že nárok nemám, ale chtěla jsem se ujistit. Děkuji Irena

Dotaz poslal/a: myslikovjanova, 15. 06. 2017 07:53

Dobrý den, v případě, že už vaše zaměstnání netrvá, nárok u druhého dítětě na mateřskou nevzniká, protože nesplníte podmínkutzn. v době žádání o dávku být nemocensky pojištěná tzn. zaměstnaná. pro bližší informace kontaktujte správu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 06. 2017 21:09

dva zaměstnavatelé, mateřská dovolená

Dobrý den, potřebovala bych poradit s takovou situací: Jsem na rodičovské dovolené do října 2017 a u zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou. Během posledního roku rodičovské (září 2016-červen2017) jsem měla krátký pracovní úvazek u jiného zaměstnavatele- smlouvu mám do června. Teď jsem ale těhotná (termín v půlce října 2017). Potřebuji poradit ke kterému zaměstnavateli mám nést ten papír s žádostí o mateřskou- tam kde mám smlouvu na dobu neurčitou, nebo tam kde jsem te´d ten poslední rok pracovala? U nás na úřadě mi řekli, že mám nést dva papíry- tedy oběma zaměstnavatelům, ale že je potřeba, aby ten druhý zaměstnavatel mi nechal tu smlouvu běžet až do září. ten druhý zaměstnavatel (kde jsem měla jen krátký úvazek) mi řekl, že mi tu smlouvu klidně prodlouží a že si myslí, že ten papír na mateřskou mám nést jenom k nim. Jsem z toho dost zmatená. Navíc jsem teď kvůli zdravotním problémům v těhotenství byla na neschopence- nevím kdy mi ji doktor ukončí. Ráda bych tu smlouvu ukončila opravdu v tom červnu, jak jsme se původně domlouvali, abych nemusela být na neschopence celé prázdniny, ale nevím jak je to potom s tou mateřskou. Poradíte mi prosím?

Dotaz poslal/a: Aanicka, 08. 06. 2017 10:20

Dobrý den, mateřská se vypočítá vždy z posledního zaměstnání, kdyby byl souběh dvou zaměstnání, ze kterých jste účastná nemocenského pojištění, také lze. podmínkou pak je to, že obě zaměstnání budou v době nástupu na PPM aktivní, nebo že se nástup na PPM odehraje ještě v ochranné době 180 dní od ukončení zaměstnání. V takovém případě se vám mateřská bude počítat na základě příjmů od obou zaměstnavatelů. Respektive přesněji: mateřská se vám stanoví dvakrát, pro každý příjem zvlášť. Budete tedy mít nárok na PPM jak na základě příjmu z hlavního pracovního poměru, tak i na základě příjmu z vedlejšího pracovního poměru. Pokud jsou oba zaměstnavatele aktivní a bude se jednat o souběh tak žádanku by měli dostat oba, uveďte to svému gynekologovi, který ji vypisuje. Podrobněji a blíže poradí přímo na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 13. 06. 2017 13:53

Komu odevza

Dobrý den, prosím Vás o radu. Čekám druhé dítě. U prvního jsem pobírala rovnou rodičovský příspěvěk, protože jsem porodila chvíli po maturitě, takže jsem neměla odpracováno. Od 1. listopadu 2016 jsem zaměstnaná a mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.července ( i když jsem teď kvůli komplikacím na marodní ). Na OSSZ mi paní vypočítala, že budu mít odpracováno 273 dní, tudíž mohu žádat o mateřskou dovolenou. Termín mám 13. září, takže jsem měla v plánu nastoupit na MD hned od 1. srpna, vycházelo by to na 6 týdnů před termínem. Ale teď nevím komu mám odevzdat žádost o PPM, když mi smlouva v práci končí. Mám se nejdřív zaregistrovat na ÚP a pak žádat? Pokud by to zaměstnavatel odevzdal dříve, tak bych ještě neměla odpracováno. Děkuji za pomoc, je to trochu složité, nikdo na úřadech mi nebyl schopný poradit. Katka Šímová

Dotaz poslal/a: asmanitta, 13. 06. 2017 11:24

Dobrý den, váš gynekolog vám formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Nejlépe žádanku odevzdat hned. Vyplněný tiskopis odevzdáte zaměstnavateli – a rovnou do něj uvedete, kdy se chystáte nastoupit na mateřskou dovolenou. Nejdřív smíte osm týdnů před očekávaným termínem porodu, který stanoví lékař. Obvykle nastávající matky na mateřskou chodí šest týdnů před termínem. Podrobněji poradí přímo na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 13. 06. 2017 13:48

Materska na druhé dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na mateřskou od svého zaměstnavatele. V současné době pobírám rodičovský příspěvek na prvního syna, kterému je nyní 21 měsíců a za měsíc se má narodit druhé dítě. Se zaměstnavatelem mám smlouvu na dobu neurčitou,ale problém je,že zřejmě neví,že čekám druhé dítě. Nemohu si nic anipořádně vyřídit,protože jsem s potížemi hospitalizována v nemocnici. Zajímalo by mě,jak mám tuto situaci řešit a do kdy nejpozději bych si musela o mateřskou zažádat a jakým způsobem,když jsem hospitalizována.Moc Vám děkuji za případnou radu...

Dotaz poslal/a: LucieBerkyova, 13. 06. 2017 10:49

Dobrý den, v případě, že i u druhého dítěte trvá váš pracovní poměr, tak máte i u druhého dítěte nárok na mateřskou. Na mateřskou se nastupuje 6 až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu a rozhoduje o tom váš gynekolog. Doporučuji zaměstnavatele kontaktovat zavčas, at si za vás může najít po dobu vaši mateřské náhradu popř. se podle toho zařídit. Podrobnější informace k mateřské podá správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 13. 06. 2017 13:43

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Maloobchodní bankovnictví, Předkupní právo, Úrazové pojištění, televizní karta, starší, licenční smlouva, spořicí karty, Podnikatelský inkubátor VŠB-TU Ostrava, Maďarsko, eliška wagnerová, rovnátka, Jan Landsman, úrokové sazbym

4AV1409, FBI11111, 1AR1769, 4C76147, 2SY0563

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK