Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

PPM na druhe dite

Dobry den, mam syna, v kvetnu mu budou 3 roky. V prosinci mi skoncila rodicovska dovolena a prispevek a v lednu jsem se vratila do prace, kde jsem zamestnana od r. 2008 a mam smlouvu na neurcito.Nastoupila jsem na zkraceny uvazek, tzn.i nizsi plat. Zaroven jsem ale v lednu zjistila, ze jsem opet tehotna a v pulce cervence bych mela opet nastoupit na materskou dovolenou. Z jake castky se mi bude vypocitavat PPM? Z nizsi soucasne castky nebo z castky pred prvni materskou, kdyz je to do 4 let veku prvniho ditete? Dekuji

Dotaz poslal/a: JaninaB85, 11. 03. 2017 13:30

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste v posledních 2 letech splnila podmínku 270 dnů nemocenského pojištění. Současně musíte být nemocensky pojištěna. Nemocensky pojištěna jste po celou dobu trvání pracovního poměru. Pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám tato dávka vypočítávat z vyměřovacího základu jako první PPM, jestliže to bude pro Vás výhodnější. Pokud budete mít nárok na PPM, budete si moci vybrat dobu čerpání rodičovského příspěvku. Více informací podá správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2017 11:16

Nárok na mateřskou dovolenou

Dobrý den, aktuálně jsem druhým rokem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a tento měsíc dobírám rodičovský příspěvek. V dubnu 2017 mi končí pracovní smlouva a na konci července tohoto roku očekávám narození druhého dítěte. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když v té době již nebudu zaměstnaná? Mám se v období od ukončení pracovní smlouvy až do porodu hlásit na úřadu práce, nebo je lepší si platit zdravotní a sociální pojištění sama, aby event. nárok na PPM vznikl? Nebo spadám do ochrané lhůty 180 dní od ukončení zaměstnání, tudíž bych mohla mít nárok na PPM? Děkuji moc za odpověď a přeju pěkný den. S pozdravem Petra Petra

Dotaz poslal/a: zelvii, 08. 03. 2017 17:10

Dobrý den, aby vznikl nárok na PPM i u druhého dítěte, je nutné, abyste v době podání žádosti byla zaměstnaná, nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A to ve vašem případě podle dotazu nesplníte. Jakmile po ukončení rodičovské nenastoupíte zpět do zaměstnání, doporučuji hlásit se na ÚP a požádat si o podporu a zároveň se nemusíte starat o pojištění, nebot jej za vás po tu dobu bude hradit stát. Co se týče ochranné lhůty, tak záleží kdy máte termín porodu. Doporučuji obrátit se na okresní správu a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2017 11:01

Výše PPM

Dobrý den, ráda bych si ověřila informaci ohledně částky PPM. Na sociálním pojištění se podílím od 05/2016 dosud. Během té doby jsem plynule přešla z jedné práce do druhé (09/2016). Chci se ujistit, zda se mně bude PPM počítat pouze z posledního zaměstnání, když na mateřskou budu nastupovaz nejdéle 21.4.2017. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den!

Dotaz poslal/a: Marta1706, 14. 03. 2017 13:19

Dobrý den, ano ppm se posuzuje z posledního zaměstnání. Na PPM má nárok pojištěnec, který musí splňovat podmínky pro nárok na dávku tj. účast na pojištění (zaměstnání) alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM a dále je třeba, aby v době nástupu na PPM trvalo zaměstnání. O PPM se žádá na správě sociálního zabezpečení, kde se doporučuji obrátit a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2017 10:52

Nárok na materskou

Dobrý den,v září jsem nastoupila na materskou ze zamestnani. Během mateřské mi ale skončila smlouva na dobu určitou. Když bych si během rodičovské našla brigádu na dohodu o pracovní činnosti vznikne mi z ní nárok na další materskou? Druhé miminko plánujeme za dva roky.

Dotaz poslal/a: xmarta1, 11. 03. 2017 11:26

Dobrý den, záleží, zda z brigády budete účastná nemocneského pojištění. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 03. 2017 21:27

Otec pobírá mateřskou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat když otec pobírá mateřskou, ale bude chodit i tak do práce na jiné pracovní pozici co je v té době 22 týdnu, kdy PPM pobírá otec dítěte, s matkou? Resp. jestli musí platit nějaké pojištěni apod.? A s dítětem budu doma já? Bohužel nemám nárok na ppm a nevím jak by jsme jinak vyžili. Aby mohl při mateřské otec pracovat stačí u stejného zaměstnavatele nová smlouva na jinou pozici? Děkuji moc za odpověď Aneta

Dotaz poslal/a: Ankaplanka, 24. 02. 2017 21:50

Dobrý den, PPM tedy může být muži poskytována nejdéle po dobu 22 týdnů (28 – 6). Spolu s dohodou je ještě třeba doložit tiskopis „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, prostřednictvím kterého se uplatňuje nárok na dávku. Bohužel u stejného zaměstnavatele na stejný pracovní poměr otec pracovat nemůže -bude totiž dostávat/dostává dávku, aby mohl být doma a pečovat o dítě, vy s ním uzavíráte dohodu, že o dítě pečuje on. Ale může pracovat např. na dohodu o provedení práce apod. Nebo jít pracovat do jiného zaměstnání, zákon to výslovně nezakazuje, takže je to vlastně dovoleno. Pokud byste nemohli či nechtěli to takto kombinovat, můžete ode dne porodu čerpat rodičovský příspěvek, u kterého si budete moci zvolit jeho výši podle výdělečné činnosti otce. Podrobnější informace podá přímo správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 03. 2017 09:49

Studentka - OSVČ - Zaměstnání

Dobrý den, prosím o radu. 30.5.2016 jsem úspěšně ukončila studium na vysoké škole. Poté jsem začala pracovat jako OSVČ, ale neplatila jsem si nemocenské pojištění. Neplánovaně jsem otěhotněla a 30.8.2017 bych měla rodit. Předpokládám, že v práci bych zůstávala co nejdéle by to bylo možné. Na jak dlouho bych se musela nechat zaměstnat abych měla nárok na mateřskou dovolenou? Počítá se mi 8 měsíců ze studia do těch požadovaných 270 dní a stačí tedy nechat se zaměstnat na měsíc? Výše mateřské by se mi počítala pouze z tohoto měsíce? Předem díky za odpověď.

Dotaz poslal/a: RadkaVa, 04. 02. 2017 17:14

Dobrý den, aby Vám vznikl nárok na mateřskou tak musíte splňovat podmínky nároku a to být zaměstnaná anebo aby se na vás vztahovala ochranná lhůta tj 180 dnů od ukončení pracovního poměru a hlavně být v posledních 2 letech účastná na pojištění po dobu 270 dnů. Ženy samostatně výdělečně činné na mateřskou mají nárok za předpokladu, že si v průběhu dvou let (730 dní) před nástupem na mateřskou platily nemocenské pojištění aspoň 270 dní – a z toho aspoň 180 dní musí spadat do období jednoho roku před odchodem na mateřskou. Zákon nestanoví jak dlouhou dobu musíte před nástupem na PPM pracovat /pokud již máte splněnou potřebnou dobu pojištění/, avšak pokud je to krátce, tak správa sociálního zabezpečení zjišťuje, zda se nejedná o účelové zaměstnání k získání mateřské. I úspěšně ukončené studium se vám může započítat. Obraťte se na správu sociálního zabezpečení a nechte si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2017 22:20

nástup na MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nástup na MD v rozemní 8týdnů před porodem. Od 17.10 jsem zaměstnána, do te doby jsem byla na ÚP. na MD bych tedy měla nastoupit 10.3., ale nevím, zda se počítá do oněch 270 dní placení nemocenského pojištění i ÚP. jaké mám tedy možnosti, když mám před nástupem na MD (8týdnů) odpracováno 145 dní a před tím jsem byla v evidenci na ÚP. Předem děkuji

Dotaz poslal/a: mirusha, 23. 02. 2017 12:14

Dobrý den, o nástupu na mateřskou zpravidla rozhodne váš gynekolog a nástup je možný 6-8´týdnu před plánovaným termínem porodu. Nemocenská případnou výši mateřské neovlivní. Nárok na mateřskou vznikne, pokud jste ze zaměstnání účastná nemocenského pojištění a další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2017 19:31

Otěhotnění po dokončení studia

Dobrý den, rozhodli jsme se s přítelem pořídit si miminko jakmile dokončím vysokou školu. V květnu 2018 bych měla úspěšně studium dokončit a cca do půl roku bychom chtěli, aby se dítě narodilo. Na co bych měla v tomto případě nárok? Na mateřskou nebo pouze na rodičovský příspěvek a o co bych mohla od státu požádat? V jaké výši by se pohybovaly měsíční příjmy v tomto případě? Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: IntelVik, 23. 02. 2017 21:34

Dobrý den, v případě, že po ukončení studia nebudete nemocensky pojištěná- nikde zaměstnaná nebudete mít nárok na mateřskou a po narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek z Úřadu práce. Zkuste poté žádat i o porodné, které se vyřizuje také na Úřadu práce. Orientačně zde naše kalkulačky: http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek http://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne Podrobnější informace získáte přímo na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2017 19:27

Nárok na mateřskou

Dobrý den, měla bych dotaz zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Jsem student, mám vystudovanou vyšší odbornou školu a nyní si dodělávám bakaláře. Od roku 2015 mám střídavě práci na dohodu u stejné společnosti. 20.7.2015 do 1.2.2016 DPP,25.4-29.4.2016 - DPP, od 27.6 - 31.10. 2016 - DPP a od 1.11 do současnosti DPČ. Počítám, že do koně prázdnin bude DPČ trvat. Vzniká mně nárok na mateřskou dovolenou a popř.v jaké výši. Měsíční výdělky jsou v rozmezí od 5-10.tisíc. Děkuji za odpověď. Walterová Lucie

Dotaz poslal/a: lucie112, 27. 02. 2017 13:32

Dobrý den, nárok na mateřskou vznikne, pokud jste ze zaměstnání účastná nemocenského pojištění a další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2017 19:20

Jak chodi penize

Dobry den,mam dotaz chci si zadat o prispevek na bydleni o penize v hmotne nouzi a o prispevek na bydleni a potrebovala bych vedet kdyz si zazadam zda penize chodi za dany mesic ci zpetne???Tudiz kdyz si zadam v breznu zda mi prijdou za brezen nebo mi prijdou v dubnu za brezen????Dekuji za odpoved.

Dotaz poslal/a: Petulenka, 26. 02. 2017 15:04

Dobrý den, podle toho, kdy má dané kontaktní sídlo výplatní termíny. Zpravidla dávky přichází za měsíc zpětně uvedu příklad - např. žádáte v lednu a dávky za ledne obdržíte v únoru. Avšak pokud požádáte např. hned 1 den v měsíci, tak je šance, že výplata dávek se vás bude týkat už v daný měsíc. U nově podané žádosti je podmínkou vyřízení žádosti do 30 dnů a při zvlášť složitých případech do 60 dnů, dle správního řádu. Podrobnější informace k dávkám získáte přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2017 14:36

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Medián mezd, Transfer, Zaplacená smlouva, financování politických stran, david ondráčka, miloslav ludvík, nadstandardy, leoš heger, opotřebené bankovky, forbal, Uniqa, pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání, občané agentury, seventy seven energy, chyba banky, MBS Legal, Dropbox.com, mobilní operátor

1C79222, 1C79222, IAMS0RRY, 2J80475, XXXXXXX1

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK