Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Rodicovska-nemocenska-materska

Dobry den. Chcela by som poradit, 20.2.2017 som mala nastupit do prace po 3 rocnej rodicovskej, no zistila som ze som opat tehotna a lekar ma vypisal na nemocensku. Takze od 20.2.2017 som na nemocenskej. Pracovny pomer mam na dobu neurcitu, do prace som nastupila september 2012. Na matersku s prvym dietatom som nastupila januar 2014. Od vtedy som bola na materskej a potom rodicovskej. Chcem sa spytat, ci v mojom pripade mam narok na vyplacanie nemocenskych davok teraz pocas praceneschopnosti a potom nasledne ci mam narok na matersku? Ak ano, ako sa mi bude materska pocitat, z hrubej mzdy pred nastupom na prvu matersku, alebo z terajsich nemocenskych davok ak budem mat narok? Dakujem pekne za pomoc.

Dotaz poslal/a: julia1234, 21. 02. 2017 14:44

Dobrý den, na nemocenskou máte nárok od konce rodičovské dovolené. V době nemocenské či v době těhotenství vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, chrání vás zákoník práce. Nemocenská bude vypočtena ze mzdy z doby před mateřskou dovolenou, její výše tak bude velice podobná předchozí nemocenské. Totéž platí i pro peněžitou pomoc v mateřství. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 02. 2017 16:24

Budu mít nárok

Dobrý den, do práce (učitelka na ZŠ) jsem nastoupila 1.9.2016 a termín porodu mi vychází na 6.9.2017. Teď jsem od 5.1 do 15.3 na neschopence a chci se zeptat, jestli se i dny na neschopence počítají do odpracovaných dní, aby žena dostala peněžitou pomoc v mateřství a jestli budu mít tedy nárok na mateřskou. A ještě jeden dotaz, jestli nevadí, že v době porodu nebudu už zaměstnaná, protože se mi smlouva se školou ukončí 30.8. Moc děkuji za odpověď, Alice Kučírková

Dotaz poslal/a: AliceKucirkova, 22. 02. 2017 13:13

Dobrý den, abyste měla nárok na PPM je potřeba být v době žádání nemocensky pojištěná tzn,. zaměstnaná anebo se vejít do ochranné lhůty v době nástupu na mateřskou. Na mateřskou se zpravidla nastupuje 6. až 8. týdnů před plánovaným termínem porodu. Ochranná lhůta činí zpravidla 180 dnů od ukončení zaměstnání a vztahuje se pouze na zaměstnání, které nebylo malého rozsahu. Pokud nárok nevznikne, tak od narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek z úřadu práce, o který si zažádáte na oddělení dávek státní sociální podpory až po obdržení rodného listu. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.Nemocenská případnou výši mateřské neovlivní.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 02. 2017 16:21

Účast na nemocenském pojištění

Dobrý den, počítá se do účasti na nemocenském pojištění i dny, během nichž jsem pobírala PPM? Mé první dítě se narodilo před rokem a půl. Nedávno jsem začala podnikat na ŽL, přihlásila se i k nemocenskému pojištění. Pár týdnů nato jsem však zjistila, že jsem opět těhotná a bojím se, že do 6 týdnů před porodem nedosáhnu potřebých 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina D., 07. 02. 2017 17:11

Dobrý den, být účastná nemocenského pojištění znamená, že jste zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, anebo si jej platíte z titulu Osvač. Doporučuji obrátit se přímo na okresní správě sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 02. 2017 14:28

Nemocenské pojištění na mateřské

Dobrý den, počítá se samotná mateřská dovolená do dnů, v nichž si platím nemocenské pojištění? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina D., 16. 02. 2017 21:51

Dobrý den, prosím o podrobnější specifikaci dotazu. Děkujeme

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 02. 2017 14:27

Nárok na mateřskou dovolenou a výška

Dobrý den, plánujeme s manželem pokusit se o dítě, ale předem bych chtěla vědět jak na tom budeme ... Byla jsem zaměstnaná od 1/7/2015 do 31/3/2016, potom jsem byla bez práce a nyní nastupuji do nového zaměstnání od 1.3.2017 pokud jsem vše správně pochopila, předchozí zaměstnání už se mi pro nárok pro mateřskou počítat nebude, tedy až nové zaměstnání, jak by to bylo v případě, že bych otěhotněla po například třech měsících po nástupu do práce a potom musela na rizikové těhotenství, počítají se měsíce v nemocenské jako ty odpracované ? nebo tedy nárok na mateřskou mít nebudu ? Děkuji

Dotaz poslal/a: Kamca129, 16. 02. 2017 18:04

Dobrý den, nemocenská výši mateřské neovlivní a pokud budete v pracovním poměru v době žádání o mateřskou, tak tímto splňujete jednu z podmínek nároku,. Další podmínka je splnit potřebnou dobu pojištění tj 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou. Podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečí.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 02. 2017 14:17

Podpora během těhotenství

Dobrý den, od roku 2011 (září) do roku 2016 (listopad) jsem byla v pracovním poměru (u jednoho zaměstnavatele). Výpověď jsem dala v květnu 2016 a zbylých 6 měsíců jsem byla na nemocenské, ve výpočtovém listu mám uvedeno ukončení prac. poměru k 30.11.2016. Od prosince 2016 jsem na ÚP, kde budu mít podporu do dubna. Jelikož plánuji otěhotnět, chci se informovat, jak je to s mateřskou? Od května budu OSVČ a zajímalo by mě, jak se potom počítají dávky, pokud bych v nejbližších měsících přišla do jiného stavu. Děkuji, Lucie.

Dotaz poslal/a: Lucka44, 19. 02. 2017 20:45

Dobrý den, pro nárok na mateřskou musíte být nemocensky pojištěná tzn. účastná dávek nemocenského pojištění, další podmínkou je splnit potřebnou dobu tj 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou. Doporučuji obrátit se přímo okresní správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 17:06

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, měla bych otázku. V roce 2015 sem vystudovala střední školu s maturitou ( v září ) , po-té pracovala na DPČ 3 měsíce - konec v prosinci. V lednu roku 2016 sem začala pracovat na DPP až do listopadu 2016. Od listopadu pracuji na HPP na dobu určitou - smlouva se každý půl rok prodlužuje. Chtěla sem se zeptat, jaký mám nárok na mateřskou ? Kolik dní přesně musím mít odpracováno? Počítá se i DPP? Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Deniska236, 19. 02. 2017 13:28

Dobrý den, pro nárok na mateřskou musíte být ze zaměstnání účastná nemocenského pojištění a splnit potřebnou dobu tj 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou (i doba úspěšně ukončeného studia se může pro mateřskou započítat). Doporučuji obrátit se přímo okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:52

Manžel žádající o PPM

Dobrý den, jsem těhotná s druhým dítětem a bohužel kvůli zániku firmy, v které jsem předtím pracovala, nemám nárok na PPM. Bylo by možné uplatnit PPM na manžela? Manžel je zaměstnán a účastníkem na nemocenském pojištění po dobu posledních 270 dnů. Pokud by si zažádal o PPM, je nutné, aby o dítě pečoval? Nebo by mohl nastoupit do jiného pracovního poměru v té samé firmě (na novou smlouvu)? Uvědomuji si, že čerpání PPM a zároveň mzdy na tu samou smlouvu není možno. Lze zvolit tento postup? Děkuji a jsem s pozdravem, Marika Š.

Dotaz poslal/a: marikai, 14. 02. 2017 11:56

Dobrý den, Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje (den převzetí dítěte do péče a den porodu) a podpis matky dítěte musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění, tj. OSSZ. Lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte. Do podpůrčí doby pojištěnce, který pečuje o dítě, se však započítává také doba poskytování peněžité pomoci v mateřství matce s výjimkou doby od porodu do konce 6. týdne po porodu.Doporučuji obrátit se přímo na okresní správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:30

Na co máme nárok?

Dobrý den,už si nevím rady proto se obracím na Vás...Můj přítel byl do října 2015 OSVč s vyššími přijmy od listopadu je veden na UP.Já jsem na mateřské dovolené která mi dělá 12300 cca..Máme 2 nezaopatřené děti syn 4.4.2011 a dceru 11.12.2016.A bydlíme v podnájmu.Prosím máme na něco vůbec nárok.Porodné a přídavky mi zamýtli z důvodu vysokeho prijmu tatinka,ale to bylo ted je to jine a mnohonasobne horsi.Do toho ma tatinek jeste jednu vyzivovaci povinnos a od UP nic nebere.Prosim poradte mi na co mame narok.Dekuji

Dotaz poslal/a: Ditus90, 19. 02. 2017 21:39

Dobrý den, doporučuji obrátit se na Úřad práce, oddělení dávek hmotné nouze a požádat si o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Podrobněji poradí přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 15:53

nezaměstnanost x těhotenství

Dobrý den.Čekám své první miminko a dostala jsem se do nepříjemné situace. Nikdo z mého okolí mi neumí pomoci, tak se obracím na Vás.Úřadům moc nevěřím, jelikož umí říkat to, co je nejlepší pro ně a ne pro mne.Od října 2016 jsem zapsána na ÚP a otěhotněla jsem. Ráda bych pobírala PPM, podmínku ohledně 270 nemocensky pojištěných dní v posledních 2 letech splňuji ale mám problém s druhou podmínkou. Chtěla jsem si najít práci, abych byla pojištěna i v den nástupu na mateřskou, ale ÚP vyžaduje, abych svůj stav budoucím zaměstnavatelům oznamovala a ti se mnou na základě faktu těhotenství žádné smlouvy uzavírat nechtějí. Od gynekoložky jsem dostala informaci, že pokud bych byla zaměstnaná, byla by mi vystavena pracovní neschopnost. Ráda bych se Vás tedy zeptala, zda-li mám nějakou možnost druhou podmínku splnit, např. brigádou, kde si ale podle ÚP mohu vydělat jen 5500 Kč.Jelikož jsem nezaměstnaná a bohužel mám pocit, že mne do porodu (měsíc září) ani nikdo nebude chtít zaměstnat, jsem z toho už zoufalá a nerada bych zůstala úplně bez peněz. Manžel vydělává 14000 Kč čistého a já mu chci maximálně pomoci. Děkuji za jakoukoli odpověď. Přeji krásný den

Dotaz poslal/a: Magooor, 15. 02. 2017 12:52

Dobrý den, Úp vás nemůže nutit, abyste svůj stav zaměstnavateli ihned oznamovala, co se týče dotazu z oblasti zaměstnání, dovolím si vás odkázat na naše kolegy: http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo v případě, že byste z dané brigády byla účastná nemocenského pojištěná, tak i tato činnost se vám pro mateřskou započítá, doporučuji pro podrobnější a bližší informace k mateřské kontaktovat přímo správu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:21

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Pojistný fond, Kurz, Monokriteriální, branná povinnost, vojenská služba, vojna, jiří čunek, NATO, veřejný dluh, michal šmída, bezva , vzdělávací systém, osobní inflace, generika, ústavní stížnost, daň z deště, Veronika Jančová

2P55476, 2L11729, 3T77379, 1H99379, 1H99379

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK