Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Ostatní

Přišli jste o práci a chcete požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zajímá vás, jaké má podmínky a jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti? Nevíte, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě nebo třeba porodné? Nemáte jasno v dalších sociálních dávkách nebo důchodech? Zeptejte se odborníků v poradně. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

potřeby pri zadosti v hmotne nouzi

Dobrý den , jsem od cervna roku 2014 na pracovnim urade , brala jsem podporu 4300 do listopadu2014, ale praci stale nenasla. do ted jsem zila z uspor a z pujcek od znamyh. vcera jsem uz ale sla na socialni urad zazadat si hmotnou nouzi . nejen , ze pani byla na mne neprijemna , ale take mi nebyla ochotna poradne poradit. ve finale kdyz jsem ji vysvetlila , ze nevim co vsechno po mne chce , tak mi napsala seznam veci co ji mam donest. ziji sama , dcera je v peci otce a ja ziju v podnajmu. pani na socialce chce po mne prohlaseni od vseh co mi pujcovali na zivobyti a musi bejt overeny podpisy. problem je v tom , ze toto pro mne nikdo neudela , nikdo mi nepujde ani na tu postu a nechteji nikde na socialce figurovat . dale mam auto, ale je nepojizdne , musim pry prokazat ze jsem se snazila auto prodat . prijde mi to postavene na hlavu , ze misto toho aby byl stat rad ,ze jsem mu usetrila penize a netahala z nih penize uz od zacatku a doufala , ze najdu praci a radeji si budu pujcovat , nez abych sla na socialku a ted kdyz uz to jinak neslo tak jdu na socialku a maji to odnaset i lide , kteri mi pomahali . Prosim i o radu , co vse po ne muzou potadovat ?? predem moc dekuji Lenka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Ostatní

Všechny dotazy

Výživné

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyživovací povinnosti ke své dceři. Má dcera má dnes 23let. Studuje (denní) vysokou školu v Praze, kam se odstěhovala a při studiu i pracuje. Doma s námi nežije a ani nás nenavštěvuje. Nejsme ve společné domácnosti. Pro ni neexistujeme. Odhlásila se z trvalého bydliště hned v 18letech bez mého vědomí. Dověděla jsem se to až nyní v lednu 2017.Přesto jsem jí 3 a půl roku platila alespoň nějakou částku, protože to vyžadovala a oháněla se, že je to má povinnost. Všude se dovídám, že rodič má vyživovací povinnost vůči svému dítěti do 26let, ale nevím, jak je to v mé situaci? Úleva na daních se na mě nevztahuje a vyživovací povinnost ano? Prosím, jak to je? Děkuji.

Dotaz poslal/a: marunuska, 22. 02. 2017 15:23

Dobrý den, o vyživovací povinnosti zpravidla rozhoduje soud, samozřejmě se přihlíží k, aby výživné nebylo řekněme nespravedlivé s ohledem na morální okolnosti a sociální situaci. Dcera může zkusit žádat o stipendia, každá VŠ má podmínky stipendií odlišné, at´ se poinformuje. Podrobnější informace k výživnému poskytne každý soud, nezávislé na místě, kde bydlíte.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 02. 2017 16:18

dávky v nezaměstnanosti

Jakým způsobem bude stanovena výše podpory v nezaměstnanosi při přechodu z nemocenské přímo na úřad práce.

Dotaz poslal/a: Makajka, 05. 02. 2017 18:25

Dobrý den, základní podmínkou získání nároku na podporu v nezaměstnanosti je tedy dvanáct měsíců důchodově pojištěné výdělečné činnosti v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Výše podpory se může lišit a to Vždy záleží, zda bude doba nemoci jako poslední a zda ji bude třeba započítat. Možné varianty: Uchazeč pracoval a pro splnění základní podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti (v uplynulých dvou letech odpracoval alespoň dvanáct měsíců) potřebuje započítat tuto náhradní dobu, která běžela po skončení zaměstnání. V tomto případě se výše podpory vypočítá z průměrné mzdy v národním hospodářství. Uchazeč pracoval, dále byl nemocný a poté opět pracoval – podpora v nezaměstnanosti se vypočte z posledního průměrného měsíčního čistého výdělku. Uchazeč o zaměstnání byl v období posledních dvou let dlouhodobě v pracovní neschopnosti z předchozího zaměstnání, pak pracoval, ale v rozsahu kratším než dvanáct měsíců a zaměstnání bylo posledním. Výše podpory se vypočte z průměrného měsíčního čistého výdělku. Podrobnější informace podá přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 17:15

výživné na zletilé dítě

Dobrý den, zajímalo by mě pár věcí kolem výživného na zletilou nevlastní dceru,která 5 měsíců před koncem školy přestoupila na jinou cca 100km vzdálenou kde bydlí u své tety. odešla z domu bez vysvětlení a po mé ženě chce 4000kč kdežto její otec alimenty občas platil občas ne a maximálně tak 1200kč. zajímalo by mě tedy kolik by mohla dostávat nebo jestli vůbec na něco má nárok a kolik. Jo a žena je do května na mateřské,ale pracuje.Děkuji za info.

Dotaz poslal/a: pajcerajce, 19. 02. 2017 04:00

Dobrý den, výši výživného určuje soud vzhledem k celkové situaci rodiny a potřeb dítěte. Doporučuji obrátit se pro podobnější informace přímo na soud.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 17:00

Příspěvěk na bydlení

Sestra žije v bytě, na který má nájemní smlouvu spolu s nezletilým synem.Má v bytě trvalé bydliště. Pobírá příspěvek na bydlení. V bytě se zdržoval i její nyní již bývalý přítel, který tam tvalé bydliště nikdy neměl. Nyní ji vyhrožuje, že půjde nahlásit, že se v bytě zdržoval a že ona bude muset příspěvek na bydlení zpětně vracet. Je to pravda a na co se má připravit. Sestra se bojí zeptat. Děkuji

Dotaz poslal/a: Alibaba62, 18. 02. 2017 14:23

Dobrý den, příspěvek na bydlení zohledňuje osoby s trvalým pobytem. Podrobnější informace k dávce příspěvku na bydlení podá přímo Úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:57

hmotná nouze

Dobrý den, přítel přišel o práci, dostal tzv.paragraf za hrubé porušení prac.kázně a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti půl roku, má během tohoto půl roku vůbec nějaký nárok na alespoň nějakou podporu? děkuji za odpověď.je mu 59 let.

Dotaz poslal/a: drahomura, 17. 02. 2017 19:43

Dobrý den, doporučuji obrátit se na oddělení dávek hmotné nouze a požádat o dávky.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2017 16:33

Porodné

Dobrý den, jedná se teda o porodné z roku 2014, které mi nebylo dovoleno čerpat, protože můj manžel není občanem státu Evropské Unie, tahle informace mi byla dána sociální pracovnicí. Proto bych ráda věděla jak to vypadá v tomto roce. Můj manžel prostě není z Evropy a čekáme druhé miminko, Máme nárok na porodné? Děkuji, Beata A. Andrade

Dotaz poslal/a: beatricetta, 12. 02. 2017 20:36

Dobrý den, dle § 3 zákona č. 117/Sb., o státní sociální podpoře stanoví okruh oprávněných osob, kterým vzniká nárok na dávky sociální podpory. Jestliže Vy s manželem sdílíte společnou domácnost, jste osoby společně posuzované. "Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované .... mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu^1d), jde-li o cizince, podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště (Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.) Dávky státní sociální podpory dále náleží i v případě, kdy osoba a osoby společně s ní posuzované nemají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu 1d), pokud jsou a) cizinci hlášenými na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu^1e), s výjimkou žadatelů o udělení mezinárodní ochrany ubytovaných v pobytovém středisku Ministerstva vnitra, a to ode dne, kterým uplynulo 365 dnů ode dne hlášení, b) cizinci narozenými na území České republiky a hlášenými na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu^1e), s výjimkou žadatelů o udělení mezinárodní ochrany ubytovaných v pobytovém středisku Ministerstva vnitra, do 1 roku jejich věku, c) nezletilými cizinci svěřenými na území České republiky do péče nahrazující péči rodičů nebo do ústavní péče, d) cizinci, kteří jsou držiteli povolení k trvalému pobytu s přiznaným právním postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta v Evropském společenství na území jiného členského státu Evropské unie a bylo jim vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu^1f), e) rodinnými příslušníky cizince uvedeného v písmenu d), kterým bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu^1f), f) cizinci, kterým bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem vědeckého výzkumu podle zvláštního právního předpisu^1g), g) cizinci, kterým byla udělena doplňková ochrana^1h), h) cizinci, kterým bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci podle zvláštního právního předpisu^56), podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště. Můžete se poinformovat na Ministerstvu práce a sociálních věcí v odůvodněných případech požádat o prominutí podmínky trvalého pobytu. Doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce zkusit - podat žádost o porodné Následně Vám přijde rozhodnutí, v případě, že s rozhodnutím nebudete souhlasit máte právo na dovolání a požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí přehodnocení vaší situace a zkusit požádat o prominutí podmínky trvalého pobytu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:35

Marodní

Dobrý den měl jsem marod ní 30 dnů a zaměstnavatel mi krátil dovolenou o 5 dnů že z nějakého zákona se takto má krátit . Mne se ovšem zdá že mi sebral moc tak by jsem potřeboval říci dle jakého zákoníka má na to právo krácení dovolené a v jakém množství .

Dotaz poslal/a: abekuk, 10. 02. 2017 19:31

Dobrý den, s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:28

Podpora pro studenty

Dobrý den. Chci se zeptat,zda bych si jako student SŠ (končím letos v červnu) mohla vyřídit dávky pro student. Chci se osamostatnit od rodičů. Příjmy jsou pouze brigády. Existuje nějaká možnost na příspěvky?

Dotaz poslal/a: NikolMaj, 11. 02. 2017 13:38

Dobrý den, můžete se obrátit na Úřad práce, oddělení dávek hmotné nouze

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:27

Mimořádná okamžitá pomoc

Text otázky: Mimořádná okamžitá pomoc - Prosím o radu. Jsem studentka střední školy maturitní ročník. Od rodiny jsem odešla kvůli nevyhovujícím sociálním poměrům a ze zdravotních důvodů (stala jsem se obětí trestného činu - je podané trestní oznámení). Rodiče jsou rozvedeni a matka mi žádné finanční prostředky neposkytuje. Otec někdy pošle peníze, ale nemá zatím soudně nic nařízeno. Po matce jsem začala soudně vymáhat výživné- zatím nebylo soudní jednání. bydlím v azylovém domě , kde platím nájem 2.000,- Kč. na sociálce mám podanou žádost o přídavek na dítě a je mi vyplácen příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Vzhledem k finanční situaci jsem zažádala o mimořádnou okamžitou pomoc ( hlásím se na vysokou školu a tento měsíc musím zaplatit přihlášku, dále si platím kupon na MHD v Praze a léky, které mi předepisuje lékař- jsem v péči psychiatra).na úřadě se mnou jednají velmi odměřeně a tvrdí, že mimořádnou pomoc mi neposkytnou. A já nevím, kam jinam se obrátit. Jsem opravdu v zoufalé situaci. Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Katerina@, 09. 02. 2017 15:11

Dobrý den, dávka mimořádné okamžité pomoci je dávka nenároková a závisí na posouzení konkrétní situaci žadatele, doporučuji si žádost podat a v případě zamítnutí, můžete podat odvolání a vaši situaci přehodnotí nadřízený správní orgán, kterým je Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:24

byla jsem v dětském domově

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na co mám všechno nárok, když pořád studuji a byla jsem v dětském domově. Nikoho z rodičů na podporu nemám. děkui za radu neboli kam se mám obrátit a o co žádT

Dotaz poslal/a: eva00006, 14. 02. 2017 10:33

Dobrý den, doporučuji obrátit se na úřad práce, oddělení dávek hmotné nouze.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 02. 2017 16:23

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Pojistný fond, Kurz, Monokriteriální, branná povinnost, vojenská služba, vojna, jiří čunek, NATO, veřejný dluh, michal šmída, bezva , vzdělávací systém, osobní inflace, generika, ústavní stížnost, daň z deště, Veronika Jančová

2P55476, 2L11729, 3T77379, 1H99379, 1H99379

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK