Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti, zkrátka majetkové daně – víte, že existují, ale nejste se jisti, jestli je musíte platit? Zkuste se zeptat v naší daňové poradně. Pokud se vás daň z nemovitosti nebo ostatní daně spojené s vlastnictvím majetku týkají, jistě oceníte i naši nabídku daňových formulářů a kalkulaček.

Porovnejte si nabídky finančních produktů

Končí vám povinné ručení, potřebujete půjčit nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Daň z nemovitosti

Dobrý den, společnost s. er. o. má v pronájmu objekt. Dle smlouvy o nájmu společnost užívá objekt výhradně k účelu provozování své podnikatelské činnosti a dle smlouvy hradí veškerou údržbu, opravy, rekonstrukce, stavební změny, úklid, pojištění apod. Je možné, aby společnost uhradila daň z nemovitosti a měla ji v účtniství jako daňově uznatelný náklad? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Odhlášení daně z nemovitosti

Dobrý den, prodala jsem nemovitost a chci se odhlásit z placení daně z nemovitosti. Jakým způsobem postupovat? Je na toto speciální formulář?

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z nemovitosti

Dobrý den, Na základě darovací smlouvy jsem dostal garáž 09/2015 od dědy.Osvobozeno tudíž od daně.Nenapadlo mě ale že dědeček měl daň na Sipo a v roce 2016 jsem měl podat daňové přiznání?Teď v roce 2017 mám podat daňové přiznání pro rok 2016? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daň z nemovitosti

Všechny dotazy

Kdo platí daň z nemovitosti za rok.2017?

Prosím o radu, kdo bude platit za letošní rok daň z nemovitosti, když jsme jej nabyli k 1.2.2017. Daň z nabytí (převodu) nemovitosti zaplatí podle kup.smlouvy prodávající, ale výši musíme zajistit my, jako kupující. Je možné použít odhad přiložený ke kupní smlouvě nebo musí být nový? Děkuji předem,LK.

Dotaz poslal/a: Liborec47896, 11. 04. 2017 14:40

Dobrý den, pane/paní, děkujeme za důvěru, s kterou jste se obrátili na naši daňovou poradnu. Velmi se omlouváme, ale momentálně množství dotazů překračuje kapacitní možnosti našeho poradenského teamu. Pokud se situace změní, rádi zodpovíme Váš dotaz. Přejeme hezký den, team NeoTax

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková, 13. 04. 2017 09:38

Koupě novostavby

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kupujeme novostavbu, v katastru byl pozemek rozdělen na dvě části - zastavěná a pozemek, původní vlastník pozemku je fyzická osoba. Jsme povinni odvést nějakou daň? Je to kompletně osvobozené, i když v katastru je to zanesené jako dvě parcelní čísla? Nemusíme platit DPH za pozemek nebo jinou daň? Děkuji

Dotaz poslal/a: ennie, 14. 03. 2017 08:22

Dobrý den, pane/paní, děkujeme za důvěru, s kterou jste se obrátili na naši daňovou poradnu. Velmi se omlouváme, ale momentálně množství dotazů překračuje kapacitní možnosti našeho poradenského teamu. Pokud se situace změní, rádi zodpovíme Váš dotaz. Přejeme hezký den, team NeoTax

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková, 21. 03. 2017 09:22

nezaplacena dan

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak koupil jsem byt v 6 měsici 2014 a ted mi na FU rekli, že jsem nezaplatil dan u koupi toho bytu. Myslel jsem, že dan z prodeje plati prodavajici je to snad jinak? Děkuji za odpoved.

Dotaz poslal/a: luciaknyblova, 27. 04. 2015 12:59

Dobrý den. Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí jejich jeho prodávající, pokud se s kupujícím v kupní nebo směnné smlouvě nedomluví jinak, a to že poplatníkem je kupující. V takovém případě je ale kupující ručitelem a ručí za případnou, prodávajícím nezaplacenou, daň. FU Vás může, za určitých okolností vyzvat k plnění z titulu Vaší pozice ručitele, uvedené ovšem musí být uvedeno a řádně zdůvodněno ve výzvě správce daně.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 04. 05. 2015 16:11

Kdy nastává povinost platit daň z nemovitosti?

Dobrý den, koupili jsme nemovitost v listopadu 2014, ale v katastru jsme se stali majiteli 5.1.2015. Kdo je povinen zaplatit daň z nemovitosti? Přišel nám dopis z finančního úřadu, že máme podat toto přiznání, načež jsme v lednu 2015 volali na finanční úřad a tam nám tehdy řekli, že tento rok nemusíme platit my, jelikož jsme byli zavedeni v katastru nemovitosti jako majitelé až letos v lednu, proto jsme se už o to nestarali. Jak je to tedy? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Dorothy, 28. 03. 2015 05:18

Dobrý den. Pro účely daně z nemovitosti je rozhodující stav vlastnictví k 1. 1. 2015. V případě nemovitých věcí, zapisovaných do katastru nemovitostí, dochází ke změně vlastnictví dnem doručení návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Nikoliv tedy dnem podpisu kupní smlouvy, nebo dnem, kdy byl proveden samotný zápis do Katastru nemovitostí.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 13. 04. 2015 16:25

Rozestavěná stavba

Dobrý den, prosím Vás o radu. V roce 2014 jsem koupila pozemek určený pro stavbu. Nyní je na pozemku již rozestavěný dům (ještě nezapsaný v katastru nemovitostí). V přiznání k dani z nemovitosti musím tedy uvést jednak pozemek + rozestavěnou stavbu nebo zatím jen pozemek bez stavby? Děkuji.

Dotaz poslal/a: marketab, 11. 01. 2015 14:44

Dobrý den. Předmětem daně ze staveb je, nachází-li se na území České republiky, zdanitelná stavba. Patří se také budova, ve smyslu definice podle §2 katastrálního zákona. Pod pojmem budova se zde rozumí, nadzemní stavba spojená se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek převážně uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí. Z hlediska daně z nemovitých věcí je irelevantní, zda taková budova je nebo není evidována v katastru nemovitostí. Budova se stane předmětem daně ze staveb svým dokončením. V daňovém přiznání proto zatím uvádíte jenom stavební pozemek.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 20. 01. 2015 08:32

daň z pozemku

Dobry den, dozvěděla jsem se, že od roku 2015 musí platit daň za pozemky pronajaté soukromému zemědělci vlastník a ne nájemce, jako to bylo doposud. Ve stejném katastru vlastním rodinný domek se zahradou , za který daň platím. Mám daňové přiznání označit jako řádné, dílčí, dodatečné ? V témže katastru jsem koupila v prosinci r.2014 od obce malý pozemek označený jako ostatní plocha- podléhají takto označené pozemky dani z nemovitosti ?

Dotaz poslal/a: jeljarka, 07. 01. 2015 08:48

Dobrý den. Předpokládám, že se jedná o pozemek ve vlastnictví fyzické osob, nezatížený právem stavby. Poplatníkem daně z pozemků u pronajatého nebo propachtovaného pozemku je vždy nájemce nebo pachtýř, pokud je pozemek evidovaný v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem (patří sem pozemky, které nejsou geometricky a polohově zaměřené). Uvedené platilo i v předcházejících zdaňovacích obdobích. Pokud ale byla, v průběhu roku 2014 provedena obnova katastrálního operátu, nebo pozemková úprava, pozemky dosud evidované ve zjednodušené evidenci byly převedeny do katastru parcel. Z uvedeného důvodu se v těchto katastrálních územích u pronajatých nebo propachtovaných pozemků, stává poplatníkem daně vlastník pozemku nově evidovaného v parcele katastru. Pokud u Vás došlo, ve srovnání s rokem 2014, ke změně osoby poplatníka, daň jste povinna přiznat v dílčím daňovém přiznání podaném do 31. ledna 2015. V přiznání uvedete nastalou změnu (vlastnictví pozemku) a provedete nový výpočet daně. Předmětem daně z pozemků jsou všechny pozemky umístněné v ČR a vedené v katastru nemovitostí, s výjimkou pozemků uvedených v §2 odst. 2 Zákona o dani z nemovitých věcí (tj. lesní pozemky, vodní plochy a obecně pozemky zastavěné stavbami a pozemky určené pro obranu státu), tzn. včetně ostatních staveb.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 13. 01. 2015 20:25

Daň z nemovitosti získané v dědickém řízení v roce 2014

Dobrý den, v letošním roce jsem se v rámci dědického řízení stal vlastníkem bytu, ve kterém mám trvalé bydliště. Původní majitel, který platil daň z nemovitosti v roce 2014, má v bytě taktéž trvalé bydliště. Jaký je správný postup pro rok 2015? Stačí, když původní majitel nahlásí změnu vlastnictví nebo musím podat nové přiznání k dani? Děkuji.

Dotaz poslal/a: JelenJiri, 10. 12. 2014 10:33

Dobrý den. Pro daň z nemovitých věcí je rozhodující stav k 1. 1. daného zdaňovacího období a dne 1. 1. 2015 jste již majitelem bytu Vy. Skutečnost, že původní majitel splnil své povinnosti podle §13a Zákona o dani z nemovitých věcí, Vás nezbavuje povinnosti podat daňové přiznání k této dani za rok 2015 a to do 31. 1. 2015.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 25. 12. 2014 20:06

Jaké daňové přiznání?

Jednomu správci daně platím daň z nemovitostí ze dvou různých katastrálních území. Z jednoho od r. 2009, z druhého od r. 2013. V r. 2014 jsem se nemovitosti v jednom katastru zbavil,ve druhém se daňová povinnost nezměnila. Jak mám postupovat vůči správci daně v lednu 2015?

Dotaz poslal/a: bezpalec, 24. 11. 2014 14:53

Dobrý den. Podle §13a Zákona o dani z nemovitých věcí, ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí, postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období. Ve vašem případě se ale nezměnila vlastnická práva ke VŠEM nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, ale jenom k jedné z nich. Správce daně se ale o Vámi uvedené skutečnosti musí dozvědět, jinak Vám bude i nadále vyměřovat daň za nemovitost, kterou již nevlastníte. Domnívám se, že jste povinen postupovat podle odst. 10 výše uvedeného ustanovení zákona, a oznámit změnu (zánik daňové povinnosti u jedné nemovité věci) správci daně do 30 dnů ode dne zániku.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 01. 12. 2014 01:07

platba dan z nemovitosti

Krásný den,mám prosbu, koupili jsme pozemek,již 15 let stojí garáž a dílna,ale není zakreslená v katastru i když už je postavená tak dlouho ale původní majitelé ji používali jako hotovou.Mám zajít na příslušný FÚ a nahlásit stavbu?? Podle mě jsme se dopustili danového úniku...prosim moc o radu děkuji Vám.

Dotaz poslal/a: mirka9, 29. 10. 2014 11:21

Dobrý den. Pro účely daňového řízení je rozhodující skutečný stav a ne stav formálně právní. Nicméně, dle mých zkušeností, úředníci FÚ v této věci rigidně vycházejí z informací uvedených v Katastru nemovitostí. Pokud chcete stavbu zlegalizovat (co doporučuji ale ne jenom z daňových důvodů), čeká Vás dlouhý a finančně náročný proces. Podrobné informace Vám sdělí na Katastrálním úřadu.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 08. 11. 2014 11:20

daň z koupeného pozemku

Dobrý den, máme obytný dům ve spoluvlastnictví, z kterého platí za všechny daň z nemovitosti jeden z nás. Letos jsme koupili od města pozemek pod domem a malé "zázemí". Když byl soused na FÚ podat dodatek k daňovému přiznání na dům(připsat koupený pozemek), bylo mu řečeno, že pokud je pozemek volně přístupný, nic takového dělat nemusí. Ani platit. Přiznám se, že se mi to příliš nezdá. Můžete mi, prosím, potvrdit či vyvrátit tento fakt? Děkuji. Čeňková

Dotaz poslal/a: cenkova, 28. 08. 2014 18:46

Dobrý den. Pozemek, který je zastavěný obytným domem není předmětem daně z pozemků, a to v rozsahu plochy zastavěné uvedenou nemovitostí. Dále je možné, za určitých podmínek, pozemek od daně z nemovitých věcí osvobodit. Možnosti osvobození najdete v §4 Zákona č. 338/1992 Sb. Od daně z pozemků jsou osvobozeny např. i pozemky veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť. Pokud se jedná o tento případ, nárok na osvobození není potřeba uplatnit v daňovém přiznání, tzn., nepodává se.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 31. 08. 2014 23:10

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dynamické metody hodnocení investic, Kotace měnových kurzů, Výkaz cash flow, uber, radim jančura, aleš michl, ivan bartoš, matěj stropnický, poplatek za ošetření, PKIS Růstový, individuální investor, průkaz, novinky, Devon Spurgeonová, Swiss TravelClub, Úrazové pojištění, sleva za nepohodlí, univerzální banky

2SR1835, 2SR1835, 9A96147, 2P51535, 4M10006

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK