Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Zatímco za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění a sociální pojištění zaměstnavatel, podnikatelé a živnostníci se musejí starat sami. Nejste si jistí, kolik platit na zdravotní pojištění a jestli máte povinné sociální pojištění? Chcete vědět, kolik vám odvody ukrojí ze mzdy? Pokud jste nenašli odpovědi v článcích, kterými pravidelně plníme sekce sociální pojištění a zdravotní pojištění, a nenapověděly ani kalkulačky, ptejte se v naší poradně.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Smlouva o dílo

Dobrý den, dostala jsem nabídku formou smlouvy o dílo s příležitostným a nepravidelným výdělkem nepřesahujícím 8000,-Kč měsíčně. Zajímalo by mne, jak je to s odvody na zdravotní a sociální pojištění + daň. Vzhledem k tomu, že jsem odešla do starobního důchodu o rok dříve, nemohu mít příjem zakládající účast na sociálním pojištění. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Pojistné při výkonu sportovní činnosti

Dobrý den. Syn je student a hraje za hokejový tým, má od 1.7.2016 do 30.6.2017 smlouvu o spolupráci při výkonu sportovní činnosti. Jeho příjem je přibližně 3000,- Kč měsíčně, celkem za rok 2016 měl 20 000,-. Musí platit sociální a zdravotní pojištění. Mimo to měl brigádu na dohodu o pracovní činnosti na 5 měsíců. Čistá mzda činila 27 000,- za celou dobu, pojistné zaměstnavatel odvedl. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Pojistné při zaměstnání na dpp/dpč

Dobrý den, od února se chystám přerušit studium a najít si brigádu. Chtěla bych se zeptat, jak to bude s odvody na sociální a zdravotní pojištění při dpp či dpč při příjmu okolo 8000, resp. do 10 000? A také zda se mi bude ztrhávat něco na dani? Kdyby například byla moje hrubá měsíční mzda 8000, kolik by byla čistá mzda? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Všechny dotazy

Odvody pojistného při práci zároveň v Rakousku a ČR

Dobrý den, prosím Vás o radu. 3 dny v týdnu bych pracoovala v Rakousku jako pečovatelka a po zbytek týdne se živím masážemi v ČR. Jak správně platit odvody na sociální a zdravotní, když by to bylo na obou stranách oficiálně přes ŽL? Děkuji.

Dotaz poslal/a: 007bv, 19. 04. 2015 11:34

Dobrý den. V tomto případě je potřeba postupovat podle čl. 13 Nařízení č. 883/2004/ES, podle kterého se určí Vaše příslušnost k systému sociálního a zdravotního pojištění. Pokud tedy obvykle pracujete v Rakousku i v ČR, vztahují se na Vás právní předpisy toho členského státu, na jehož území máte svoje bydliště, vykonáváte-li podstatnou část své pracovní činnosti v tomto státě. Bydlištěm je, pro tyto účely, myšleno obvyklé bydliště, ve smyslu střediska Vaších zájmů. Pro určení toho, ve kterém členském státě je vykonávána podstatná část Vaších činností, budou zohledněna kritéria jako je zejména pracovní doba, obrat resp. příjem a počet poskytnutých služeb. Podíl nižší než 25 % dle výše uvedených kritérií je v rámci celkového hodnocení ukazatelem toho, že v příslušném členském státě podstatná část Vaších činností vykonávána není. Podrobné informace o tom, jak postupovat v případě výkonu práce ve dvou členských státech, najdete v čl. 14 a čl. 16 prováděcího nařízení č. (ES) č. 987/2009

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 29. 04. 2015 12:34

dodanění zásob OSVC evidence

Dobrý den, 3.1.2015 mi zemřela maminka OSVC, v roce 2015 žádné příjmy ani výdaje, vedla daňovou evidenci k 2.1.2015 zbyly jen neprodané zásoby ve výši cca 25tis CZK o tyto jsem zvýšila daňový základ v odd.E. Zvýšil se mi tím vyměřovací základ pro soc. a zdravotní pojištění? děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: zdenka12, 20. 04. 2015 20:01

Dobrý den. Vyměřovací základem OSVČ pro SP se stanoví alespoň ve výši 50 % z daňového základu. Daňovým základem se pro tyto účely rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 ZDP po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů. Úprava základu daně při ukončení podnikání se provádí podle § 23 odst. 8 ZDP, tzn., zvyšuje vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění. Vyměřovací základ pro výpočet ZP se u OSVČ, vypočítá z 50 % příjmu z podnikání po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Uvedené platí pro OSVČ s daňovou evidencí. Z uvedeného je zřejmé, že úprava základu daně při ukončení podnikání nemá žádný vliv na výši pojistného pro zdravotní pojištění OSVČ, která vede daňovou evidenci. Jenom u OSVČ, která vede účetnictví, je rozhodující základ daně z příjmů této činnosti.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 29. 04. 2015 12:33

Pobyt a prace v zahrnici a zdravotni pojisteni v CR

Dobry den, nez jsem odjela do zahranici, tak jsem se neodhlasila ze zdravotniho pojisteni a to je muj problem. Pojistovne chci predlozit formular S1 ze zahranici, ze jsem cele ty roky mela zdravotni pojisteni v UK. Bylo mi receno, ze nemuzu byt pojistena ve dvou zemich a tak ma pravo po me zdravotni pojistovna nadale zadat zaplaceni zdravotniho pojisteni zpetne v CR, kdyz jsem byla pojistena v UK a mam doklad, ktery vyzaduji? Dekuji za odpoved M

Dotaz poslal/a: MiroslavaK, 17. 04. 2015 21:58

Dobrý den. Ve Vašem případě je nutné dodatečně určit Vaší příslušnost k právním předpisům SP a ZP jednoho státu EU. V této věci je nutná úzká spolupráce s Vaší ZP a případně i příslušnou OSSZ (pokud jste byla v zahraničí výdělečně činná). Zdravotní pojištění se platí jenom ve zmíněném jednom státě. Zdravotní pojišťovna Vám ovšem může vyměřit pokutu za nesplnění povinností nepeněžní povahy (zejména oznamovací povinnost).

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 29. 04. 2015 12:31

Sociální a zdravotní pojištění, Student - DPČ

Dobrý den, mám brigádu, kde jsem vedena na DPČ. Soustavně se připravuji na vzdělání a mám statut studenta. Moje měsíční výdělky přesahují 2500,-, ale né výce než 8000,-. Zaměstnavatel mi během minulého roku strhul jak sociální a zdravotní pojištění. Na začátku roku jsem si žádala o vrácení. Bylo mi vráceno pouze část zdravotního pojištění a sociální vůbec s tím, že je vše v pořádku, že i když jsem student tak se to platit musí a nic se nevrací. Můžete mi tuto informaci potvrdit? Ještě během minulého roku mi zaměstnavatel měnil poměr sociálního a zdravotního pojištění, že jeden měsíc bylo vyší sociální, další měsíc zase byla větší částka za zdravotní pojištění. Během února mi bylo pojištění opět strženo, přesto, že jsem podepsala prohlášení a odevzdala potvrzení o studiu jako předešlý rok. U předchozího zaměstnavatele jsem vždy dostala zpět celou výši.

Dotaz poslal/a: LucieProch, 27. 03. 2015 15:06

Dobrý den. Statut studenta Vás nezbavuje obecné povinnosti platit pojistné na SP a ZP z příjmů ze závislé činnosti, pokud zakládají účast na pojištění a vstupují do vyměřovacího základu pro výpočet pojistného. DPČ nad 2,5 tis. za měsíc zakládá účast na nemocenském pojištění a platí se z ní rovněž zdravotní pojištění. Pojistné se vypočítá ze skutečně dosažených příjmů, tj. na studenta se nevztahuje povinnost platit pojistné na zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu (9.200 Kč). U sociálního pojištění není, u příjmů ze závislé činnosti, minimální vyměřovací základ stanoven.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 04. 04. 2015 00:07

ZTP a OSVČ

Dobrý den,chtěla bych zjistit jak je to se socialním a zdravotním,jestli musím platit,pokud mám ČID a kartu ZTP a chtěla bych začít podnikat,tedy OSVČ.Zajímaly by mě i výhody jako má člověk se ZTP,pokud je OSVČ.Děkuji

Dotaz poslal/a: Timotius, 23. 03. 2015 09:18

Dobrý den. Pobíratel ČID je považován, pro účely SP a ZP, za „státního pojištěnce“. To znamená, že se na něho nevztahuje povinnost platit minimální pojistné, pojistné tedy platí ze skutečného vyměřovacího základu (základ daně resp. rozdíl skutečně dosažených zdanitelných příjmů o daňových výdajů dělené dvěma). Dále, jako pobíratel ČID a ZTP si můžete uplatnit slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. c) až e) Zákona o daních z příjmů. Bližší informace najdete ve FAQ dotazech.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 31. 03. 2015 00:20

dotaz na DPP v r. 2015

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na DPP v roce 2015 s pohledu zdravotního a sociálního pojištění. Pronikla ke mně informace, že v roce 2015 se bude zohledňovat kompletní součet výdělků všech dohod zaměstnance u jednoho zaměstnavatele bez ohledu na konkrétní měsíc a při překročení součtu 10.000,-Kč se bude odvádět zdravotní (sociální) pojištění. Jaký je správný výklad pro tento rok?

Dotaz poslal/a: leos3333, 12. 02. 2015 08:49

Dobrý den. Podle § 5 písm. a) Zákona o veřejném zdravotním pojištění, s účinností od 1. 1. 2015, se u více dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele bere v potaz úhrn příjmů z takových dohod v kalendářním měsíci. Dosáhl-li zmíněný součet příjmů částku 10 tis. Kč, zakládá zaměstnanci účast na zdravotním pojištění. Příjem z DPP zúčtovaný zaměstnavatelem až po skončení dohody o provedení práce se považuje za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž tato dohoda skončila. V oblasti sociálního pojištění ke změnám nedošlo. Povinnost platit pojistné na sociální pojištění i nadále zakládá souběh více DPP uzavřených s jedním a tím samým zaměstnavatelem, ze kterých součet odměn překročí v daném měsíci 10 tis. Kč.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 19. 02. 2015 07:59

Změna závislé činnosti na neplacené volno u OSVČ jako činnost vedlejší, podání přehledů pro zdrav.poj. a sociálku.

Do poloviny března 2014 jsem byla zaměstnaná (učitelka MŠ), zároveň OSVČ (výuka jazyků), pak z vážných rodinných důvodů změna - od poloviny března jsem na neplaceném volnu, starám se stále v GB o dospělou dceru, která onemocněla leukémií. Platím v ČR povinné zdravotní pojištění školce, ta toto odvádí VZP. Pojistné na sociální jsem přerušila, momentálně neplatím. V roce 2014 jsem neměla žádný příjem jako OSVČ. Potvrzení o zdanitelných příjmech ze zaměstnání mám. Je mi jasné, že řádné daňové přiznání podávám sama, byť s nulovými hodnotami v příloze pro OSVČ, protože jsem podnikání nepozastavila. Nevím ale, co s VZP a sociálkou?? Kde budou uvedeny zálohy podávané přes školku na VZP ?? Do Přehledu pro OSVČ u VZP mám také uvést nulové hodnoty? Nebyl mi stanoven minimální vyměřovací základ. Totéž u sociálky. ??? Děkuji za reakci. Zaol

Dotaz poslal/a: Zaol, 06. 02. 2015 12:23

Dobrý den. Pokud jste při podnikání rovněž zaměstnancem, a zaměstnavatel za Vás odvádí pojistné na ZP nejméně z minimálního vyměřovacího základu (minimální mzda, aktuálně je to 9.200,- Kč/měsíc), jste považována, pro účely zdravotního pojištění, za OSVČ vedlejší. Uvedené Vás nezbavuje povinnosti podat ročný „Přehled OSVČ“, kde uvedete svoje příjmy i výdaje z podnikání, i když jsou nulové. Pokud jste za rok 2014 podnikala alespoň jeden měsíc, podáte povinně i „Přehled o příjmech a výdajích OSVČ (pro CSSZ)“, rovněž s nulovým základem daně. Výše vyměřovacího základu ze zaměstnání se v posledně zmíněném přehledu uvádí v řádku 37. Výše zaplaceného pojistného ze zaměstnání se přehledech OSVČ neuvádí.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 10. 02. 2015 09:04

Student nad 26 a DPČ --> OSVČ vedlejší?

Dobrý den, je mi čerstvě 26 let, od loňska jsem OSVČ, zatím jako vedlejší činnost. Vedle toho stále studuji a ještě pár let budu. Nyní mi byl převedena SVČ na hlavní, mám platit vyšší odvody. Vydělávám si různě, stále i nestále. Na ĆSSZ mi řekli, že když se nechám zaměstnat na Dohodu o pracovní činnosti a budu mít měsíční příjem alespoň 2500 Kč, zaměstnavatel za mě začne odvádět soc. a zdrav.pojištění a já se tak jako student stávám OSVČ vedlejší s nižšími odvody. Je to prosím tak, můžete poradit či mě odkázat na nějaký článek? Děkuji!

Dotaz poslal/a: richie-lukas, 23. 01. 2015 17:46

Dobrý den. Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší, pokud OSVČ v kalendářním roce vykonávala zaměstnání. Zaměstnáním se, pro tyto účely, rozumí činnost zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (tzn. i DPČ nad 2499,- Kč/měsíc). Pokud se stanete OSVČ vedlejší, neplatí pro Vás minimální vyměřovací základ, a platíte nižší zálohy na pojistné resp., za určitých podmínek Vám může i zaniknout účast na důchodovém pojištění. Bližší informace najdete na stránkách CSSZ , viz www.cssz.cz.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 04. 02. 2015 20:56

Zálohy na sociální a zdravotní

Dobrý den , Rád bych se dozvěděl jak to teď mám udělat ze zálohami.Před pár měsíci jsem skončil živnost. Teď bych rád chodil jen brigády a Dohody o provedení práce ale ne částečné úvazky. Chtěl bych vědět jak to mám udělat s těmi zálohami , jestli platit jako při živnosti 3800 ,- nebo jeslti stačí platit jen zdravotní 1148 ,- jak jsem někde četl .. Co proto musím udělat co to obnáší a jaké jsou podmínky. Student nejsem.Děkuji Tomáš

Dotaz poslal/a: Thomasor, 16. 12. 2014 16:58

Dobrý den. Práce na DPP do částky 10 tis. Kč/měsíc nezakládá účast na pojistném na SP a na ZP. Pokud nemáte jinou výdělečnou činnost, budete platit toliko zálohy na zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Další informace najdete ve FAQ dotazech nebo v sekci Studenti a daně.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 25. 12. 2014 19:40

Odchod celé rodiny od nového roku 2015 do Rakouska

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pár tipů a rad. Moje situace je následující. Našel jsem si práci ve Vídni a s celou rodinou (manželka na mateřské a měsíční dítě) chceme odejít do zahraničí. Jde o to, že stále váhám a mezi dvěma variantami: 1. Ponechat si trvalé bydliště v ČR a stát se tzv. "pendlerem". Jedna z výhod může být možnost tzv. "žluté karty" - mít možnost zdravotní péče jak v Rakousku tak i v Čechách (předpokládám, že je to platné pro mě a celou moji rodinu). 2. Nebo nadobro odejít z ČR, kde se odhlásit ze zdravotního pojištění, odhlásit trvalý pobyt (?) a nebýt nadále jakkoliv provázán s Českou republikou. Co byste mi poradili v mé konkrétní situaci? Já myslím, že pro začátek fungovat jako pendler. V Brně jsem vlastníkem bytu, který si chci ponechat pro příjezdy domů, časem ho možná pronajmout. No a po delsí době života ve Vídni a usazení se například přejít k variantě 2. Co se mé situace týče, kdy budu pracovat v zahraničí, co vše je potřeba vyřídit u nás v ČR pro mě a moji rodinu? Samozřejmě záleží na volbě jedné z variant. Vím o formuláři S1, který se musí vyřídit pro nás pro všechny na zdravotní pojišťovně. Tento formulář mám vyřizovat v pojišťovně v Rakousku nebo v Česku? Co se týče mé manželky na mateřské s dítětem. Mateřskou bude pobírat zhruba do února 2015. To už budeme ve Vídni. Co je pro nás lepší? a) Zůstat bydlištěm v ČR, pendlovat a pobírat mateřskou a následný rodičovský príspěvek z ČR? Jaké další přídavky jsme oprávněni brát z Rakouska? b) Anebo podat výpověď ze strany mé manželky a pobírat podporu či přídavky v Rakousku? Pokud na nějaké má manželka nebo já jako zaměstnanec právo. Tohle je poměrně těžká otázka a o to tíž se mi na ni hledá odpověď. Dále co se týče zdanění: c) Jak to chodí se zamezením zdvojeného zdanění? Je potřeba něco vyřídit i z mé strany? d) Vztahuje se na nás v jednom ze dvou zmíněných variant 1.,2. společné zdanění manželů? Předem děkuji za odpovědi. Budu Vám velice zavázán, pokud mi poradíte. A kdyby Vás cokoliv dalšího napadlo, neváhejte se o tom zmínit. Hezký den. S pozdravem, Ing. Vladimír Šindelář

Dotaz poslal/a: VladimirSindel, 02. 11. 2014 14:43

Dobrý den. Bohužel neuvádíte, zda budete pokračovat v práci pro stejného zaměstnavatele (vyslání), nebo nikoliv. Předpokládám tedy, že se jedná o zaměstnání…Práci v zahraničí je primárně potřeba nahlásit u české zdravotní a sociální pojišťovny, které Vám vystaví potřebný tiskopis. Co se týče dávek ze zdrojů v Rakousku, v této věci se prosím obraťte na příslušnou rakouskou instituci. Dvojí zdanění zahrnuje 2 oblasti, jednak je to určení státu, který má právo na zdanění Vašeho příjmu ze zaměstnání, které bude vykonávané v Rakousku. Dále je to možná změna Vaší daňové rezidence z české na rakouskou, podmínky, možné výhody a nevýhody. Obojí jsem podrobně popsala a najdete ve FAQ dotazech. Výkon práce v zahraničí nemusíte českému FÚ nahlašovat, jde spíš o zvážení ekonomické varianty, zejména co se daňové rezidence týče. Dvojí zdanění bylo v ČR již před léty zrušeno, co se týče možnosti využití tohoto institutu v Rakousku, prosím obraťte se na rakouského daňového poradce.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 08. 11. 2014 11:41

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Opční typ, PIN, Reálná veličina, daň z příjmů, daně, přiznání k dani z příjmů, daňové odpočty, rozbité silnice, obchodní bilance, SG, rezervní měna, ceny bytů, konto pracovní doby, Aviva Životní pojišťovna, vyslání, velký investiční seriál, euroskeptik, oceňování majetku

3K16954, 8A90539, 6T81730, 2A80332, 2U37362

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK