Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - DPH

Daň z přidané hodnoty je jedním z největších příjmů státní kasy. Jste plátcem DPH a máte nejasnosti? Odborníci z naší daňové poradny vám pomohou. Na Peníze.cz najdete také formulář přiznání k dani z přidané hodnoty a hodně napoví i články v sekci DPH.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

DUZP

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, jsme společnost, která vede účetnictví, pokud bude v jednom měsíci uskutečněna zálohová platba za zboží a předání zboží bude následovat až po přijetí platby, bude uvedeno na faktuře datum zdanitelného plnění datum přijetí platby nebo datum předání zboží. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

samovyměření DPH

Dobrý den, mám e-shop a v průběhu 2 let jsem nakoupila zboží v ČR jako neplátce. V případě, že se stávám plátce DPH z důvodu dosažení 1 mil Kč za 12 měsíců jak budu řešit DPH na vstupu u tohoto zboží když již budu muset fakturovat zákazníkům s DPH, ale v okamžiku nákupu jsem nebyla plátce DPH? Budu moci udělat samovyměření z nákupních cen a v jakém okamžiku? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stavba RD dodavatelsky

Dobrý den,při celkové fakturaci za stavbu má být materiál(obklady,dlažby ,dveře,okna ...) a jiné pořizovací předměty ( umyvadlo,sprcha a pod ),které jsou součásti dodávky musí být bez DPH,pouze v konečném součtu s 15% DPH ? Děkuji za odpověď a příjemný den.Štefan

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - DPH

Všechny dotazy

pronájem sodobarů na Slovensko

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Česká firma bude pronajímat na Slovensko (firmě se Slovenským DIČ) sodobary - něco jako velké láhve na sifon, z vodovodu do toho teče voda, vytéká sodovka. Ty bude mít slovenský zákazník umístěné v Bratislavě na prodejně, kde je bude provozovat. Spotřební materiál (filtry, kelímky, CO2) je v ceně pronájmu, slovenský zákazník si jej vyzvedne v ČR a ve vlastní režii převeze na Slovensko. Předpokládám, že půjde o reverse charge, fakturování bez české DPH, daň vypočítá a odvede slovenský zákazník, my pouze transakci uvedeme v souhrnném hlášení. Prosím o potvrzení, že jsem v úvahách nikde neudělal chybu - případně kde jsem ji udělal. Předem děkuji za odpověď. Traxler

Dotaz poslal/a: jantraxler1, 20. 03. 2017 12:13

Dobrý den, pane/paní, děkujeme za důvěru, s kterou jste se obrátili na naši daňovou poradnu. Velmi se omlouváme, ale momentálně množství dotazů překračuje kapacitní možnosti našeho poradenského teamu. Pokud se situace změní, rádi zodpovíme Váš dotaz. Přejeme hezký den, team NeoTax

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková, 21. 03. 2017 09:01

Živnostník neplátce DPH, služba pro zahraničního plátce v tuzemsku, jak určit místo plnění?

Dobrý den, potřebuji poradit s obchodně-právním vztahem v rámci EU. Živnostník neplátce DPH se sídlem v ČR vykonává pro firmu plátce DPH usídleného v Německu služby IT (převážná většina jsou elektronické služby poskytované po internetu a síti, i tzv. vzdáleně ze sídla živnostníka) na území ČR, smluvní vztah je od dubna 2014. Nyní se chystá poprvé fakturovat. Službu ale vykonává nikoliv pro pobočku nebo provozovnu stejné firmy zadávající zakázku, nýbrž pro smluvního partnera/zákazníka Německé firmy. Spolupráce českému živnostníkovi ročně vynese alespoň půl milionu Kč. Jak je to v tomto případě s místem plnění? Bude místo plnění v Německu, kde má firma zadávající zakázku českému živnostníkovi sídlo, nebo bude místo plnění v ČR u zákazníka německé firmy? Jakými pravidly se řídí takový smluvní vztah a jak to působí na povinnost registrace k DPH? Musí se český živnostník registrovat jako osoba identifikovaná k dani a podávat FÚ souhrnná hlášení? Nebo by se měla německá firma registrovat v ČR jako osoba identifikovaná k dani a odvádět v ČR DPH sama? Předem děkuji za poradu a jsem s pozdravem, Kamila.

Dotaz poslal/a: LadyLo, 28. 04. 2015 11:43

Dobrý den. Především je potřeba určit, kdo je odběratelem služby, německý nebo český subjekt. Z Vašeho dotazu jsem vyrozuměla, že zadavatelem prací a tedy i skutečným odběratelem je německá společnost, která Vaše práce (subdodávky) následně sama vyfakturuje svému českému zákazníkovi. V takovém případě je místo plnění ve státě odběratele, tzn. v SRN. Českému dodavateli i vzniká povinnost identifikace k české DPH a následně povinnost podávat související daňová přiznání a souhrnná hlášení. Podrobné informace o povinnostech identifikované osoby najdete v sekci “DPH“ resp. ve FAQ dotazech.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 06. 05. 2015 08:42

Platba DPH při ubytování v Itálii

Dobrý den, chtěli bychom zprostředkovávat ubytování v apartmánech v Itálii přes italskou agenturu. Není nám ale jasné, kdo by měl platit DPH. My nejsme plátci. Hradí DPH podle § 10 ZDPH italská agentura? Jde o služby vztahující se k nemovitostem? Nám složí zákazník celou částku a my ji sníženou o provizi převedeme na účet italské agentury. Ta provádí přímo na místě i ubytování. Nebo se musíme též registrovat? Děkuji za odpověď. Horák

Dotaz poslal/a: horak7, 30. 04. 2015 09:33

Dobrý den. Místo plnění u služby pronájmu nemovitosti, včetně jeho zprostředkovaní se nachází na území toho státu, ve kterém je nemovitost umístěná. Dále zákon o DPH v § 10g upřesňuje, že pokud poskytujete službu zprostředkování osobě nepovinné k dani, a jednáte přitom jménem a na účet jiné osoby, je místem plnění zprostředkovatelské služby místo, kde je místo plnění zajišťovaného plnění (pronájem nemovitosti). Služba proto, v každém případě není předmětem české DPH a dále je potřeba postupovat podle italského zákona o DPH, který buď to umožní přenos daňové povinnosti na příjemce služby, nebo stanoví povinnost registrace dodavatele služby k italské DPH.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 04. 05. 2015 16:15

Vrácení DPH

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jak je to když bych chtěl zakoupit Nákladní automobil (tahač) v Německu jak to mám udělat z odpisu Dph v české republice. Jsem Plátce Dph. Děkuji

Dotaz poslal/a: Kejlic, 18. 04. 2015 16:03

Dobrý den. Postup je stejný, nakupujete-li nový nebo oježděný dopravní prostředek od osoby registrované, nebo od osoby neregistrované k DPH v SRN. Transakce je posouzena jako pořízení zboží z JČŠ. To znamená, že je předmětem české DPH. Daň se samovyměří a současně uplatní případný nárok na odpočet DPH. Podmínkou odpočtu je plánované použití automobilu v souladu s §72 a násl. Zákona o DPH. V daňovém přiznání transakci uvedete v řádcích 3, 4 (vyměření DPH) a v řádcích 43 nebo 44 (odpočet DPH). V případě pořízení nového dopravního prostředku od osoby, která není osobou registrovanou k DPH v JČŠ, Vám vzniká povinnost přiložit k daňovému přiznání hlášení o pořízení nového dopravního prostředku a kopii daňového dokladu, který Vám vystavil dodavatel.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 03. 05. 2015 06:20

Ukončení registrace DPH

Dobrý den, prosím o radu, do kdy musím vystavovat faktury s DPH. Vyrozumění o ukončení DPH od FÚ mi přišlo 2.4.2015. Jsem čtvrtlení plátce a vystavuji vždy faktury na konci měsíce za celý měsíc. Nemám žádné zboží ani majetek, které bych musela dodaňovat. Podávám přiznání až k 25.7.2015? Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: jitkachpl, 22. 04. 2015 22:57

Pokud Vám byla zrušena registrace k DPH z moci úřední, podle § 106 Zákona o DPH, přestáváte být plátcem DPH dnem nabytí právní moci rozhodnutí, kterým Vám je registrace zrušena. V právní moci je takové rozhodnutí, které je účinné a proti kterému se nelze odvolat. U dobrovolné žádosti o zrušení registrace zákon lhůtu nestanovuje, pokud správce daně de-registraci vyhoví, velice pravděpodobně ke dni uvedené v žádosti plátce DPH. Jelikož neznám přesný obsah rozhodnutí, můžu Vám poskytnout jenom obecní informace.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 29. 04. 2015 12:28

DPH při montáži v Německu

Dobrý den, prosím o radu, zda česká OSVČ, která vykonala pro německou stavební firmu pouze montáž - bez použitého vlastního materiálu (montáž zábradlí na domě pro seniory v Německu) fakturuje správně bez DPH, s tím že DPH má odvést příjemce služeb (německá stavební firma která je plátcem DPH v Německu). Předem moc děkuji za informaci.

Dotaz poslal/a: zuzyh, 16. 04. 2015 09:05

Dobrý den. Jedná se o práce na nemovité věci, které mají místo plnění na místě, kde je nemovitost umístěna. Dále je potřeba postupovat podle německých zákonů, které můžou umožnit přenos daňové povinnosti na příjemce služby nebo i stanovit povinnost registrace české OSVČ v SRN. S přihlédnutím na znění komunitární legislativy je pravděpodobnější první varianta.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 18. 04. 2015 15:34

založení dph

Dobrý den, založili jsme v únoru nové s.r.o. a mám dotaz ohledně vydaného daňového dokladu. Registrace byla aktuální od 19.03.2015, ale daňový doklad jsme museli vystavit už 18.03.2015. Můžeme vystavit tento doklad bez dph. Děkuji Dvořáková

Dotaz poslal/a: dvoji, 15. 04. 2015 11:52

Dobrý den. Doklad musíte vystavit bez DPH, pokud jste dne 18.3.2015, ještě nebyly plátcem daně z přidané hodnoty.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 18. 04. 2015 15:16

Sazba DPH při opravě topení

Dobrý den, prosím Vás o pomoc. Jaká sazba DPH se použije při fakturaci: Oprava topení. Oprava topení se dělala v domě s byty. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dudanka, 01. 04. 2015 12:56

Dobrý den. Při poskytnutí stavebních nebo montážních prací provedených na dokončené stavbě, pokud se jedná o stavbu pro bydlení nebo stavbu pro sociální bydlení, se uplatní snížená sazba DPH 15%. Za stavbu pro bydlení je považována i stavba bytového domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí. A konečně, mezi stavebně – montážní práce lze zařadit i opravu a údržbu bytového domu.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 09. 04. 2015 23:56

Dovoz stroje z USA, převzetí v Německu, sídlo firmy v ČR

Dobrý den, jako PO (s.r.o.), si chci teď koupit stroj prostřednictvím kterého budu vyrábět produkty v ČR. Stroj chci dovézt z USA (faktura bude na mou firmu vedenou v ČR), ale vyzvednout si ji chci v Německu, dodací adresa tedy bude Německo (z důvodu, že doprava z USA do Německa je v tomto případě asi o 800 USD levnější). Chtěl bych se zeptat jak mám postupovat v případě DPH a cla. Kdy a kde mám zaplatit a jestli si DPH mohu také odečíst? Mockrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Danielson2014, 24. 03. 2015 07:39

Dobrý den. Dovoz zboží z USA do Německa bude podléhat zdanění v SRN, tady je potřeba postupovat podle německých zákonů upravujících oblast DPH. Následný převoz stroje z Německa do ČR bude v tuzemsku považován za přemístění obchodního majetku, a řídí se v ČR stejnými pravidly jako nabytí zboží z JČŠ (viz §16 odst. 5 písm. b) a násl. Zákona o DPH. Na základě uvedeného Vám doporučuji ověřit si, u německého daňového poradce, zda Vám v SRN nevznikne povinnost registrace k německé DPH, co je pravděpodobné.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 31. 03. 2015 00:30

Přerušení živnosti a DPH

Podnikatel, měsíční plátce DPH, přerušil živnost 31.12.2014, odchází na ÚP do 29.3.2015. Živnost obnoví 30.3.2015. V lednu a únoru 2015 podá "nulové" přiznání k DPH. V lednu 2015 dostane vyúčtování O2 za prosinec 2014, v únoru nakoupí zásoby v předstihu na duben,31.3.2015 opět nakoupí zásoby. V březnu podá opět přiznání k DPH. Které položky z těchto 3 uvedených může prosím zahrnout do Přiznání ? Děkuji.

Dotaz poslal/a: galousek, 13. 02. 2015 10:23

Dobrý den. Plátce DPH je oprávněn k odpočtu daně na vstupu u přijatého zdanitelného plnění, které v rámci svých ekonomických činností použije pro účely uskutečňování plnění podle § 72 odst. 1 Zákona o DPH. Podnikatel provozoval ekonomickou činnost v měsíci prosinec 2014 až do 31. 12. 2014. Odpočet DPH z přijatých plnění použitých, pro zmíněné účely v prosinci, si tedy může uplatnit (služby O2). Uvedené platí i pro nákup zásob, které bude prodávat po 29. 3. 2014, protože je rovněž použije, v rámci svých ekonomických činností (v čase kdy je bude vykonávat), pro účely podle § 72 odst. 1 ZDPH. V této souvislosti si Vás ale dovoluji upozornit na jisté riziko zrušení registrace plátce z moci úřední podle §106 odst. 1 Zákona o DPH

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 15. 02. 2015 23:08

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Skonto, Kapitálová přiměřenost (capital adequacy), Výnosově-rizikový profil, přiznání k dani z příjmů, cestovní pojištění, pěstounská péče, žádost o dávku pěstounské péče, zdravotní pojištění, obuv, měnová plolitika, statistická data, Fond soudržnosti, vodící pec, prodejce pojištění, smlouva o založení ES, letecké linky, offshore, růst mezd

1P00120, 2A07608, 2A07608, 3C93781, 1P00120

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK