Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Právní poradna

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Těhotenství,smlouva na dobu určitou, neschopenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015, jsem těhotná, můžu na neschopenku nastoupit od 1.7.2015 nebo je potřeba nastoupit o pár dní dřív před skončením smlouvy? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

výpověď

Dobrý den, mám dotaz. Může mi můj zaměstnavatel nějak bránit ve výpovědi? Chci podat výpověď, ale můj zaměstnavatel mi brání v tom, že za mne nejdříve musí sehnat náhradu – je to vůbec možné, aby mi bránil ve výpovědi a odkazoval se na to, že nemá za mne náhradu? To si myslím, že není můj problém, ale problém zaměstnavatele. Poradíte mi, jak mám správně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.

Celý příspěvek a Odpověd

tvůrce webových stránek kontra jejich provozovatel

Moje firma vytvoří webovou stránku, na které bude její majitel provádět finanční transakce, bude mít přístup k účtům zákazníků. Je nějaký paragraf, zákon, který by určoval, že za případné chyby a finanční podvody nese odpovědnost POUZE majitel a provozovatel webu, nikoli tvůrce webu? Děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Právní poradna

Všechny dotazy

Zrušení spoluvlastnictví

Právní poradna > Občanské právo > Zrušení spoluvlastnictví

Dobrý den, prosím o radu. Jsme tři spoluvlastníci rodinného domku po rodičích (domek má 8 místností). Kvůli sporům a nemožnosti se na čemkoliv domluvit bych ráda nechala soudně spoluvlastnictví zrušit a vypořádat. Netuším ale, jak časově a finančně náročná je taková záležitost, kolik např. by mohly stát právní služby a zda musím složit nějakou částku u soudu. Jak průměrně dlouho vyřízení takovéto záležitosti vlastně trvá? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

pracovní cesta

Právní poradna > Pracovní právo > pracovní cesta

Dobrý den, mám dotaz ohledně náhrad poskytnutých při pracovní cestě. Zaměstnavatel mě vyslal na pracovní cestu do Dánska. Bydlím v Brně a pracoviště mám v Praze. Mohu si tedy počítat pracovní cestu od doby výjezdu z Brna, přespání v hotelu v Praze až do ranního odletu jako tuzemskou prac. cestu a od doby odletu z Prahy jako zahraniční prac. cestu? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Proplacení dovolené za rok 2017

Právní poradna > Pracovní právo > Proplacení dovolené za rok 2017

Dobrý den, v polovině února 2017 nastupuji na MD, do této doby jsem pracovala jako učitelka ZŠ, od 1.12.2016 v pracovní neschopnosti. Zajímalo by mě, zda mám po dobrání mateřské (konec srpna 2017) také nárok na proplacení dovolené za rok 2017, nejsem si jistá, jak je to u učitelů, kteří si vybírají volno přes hlavní letní prázdniny, smlouvu mám na dobu určitou pouze do 30.6.2017. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Pracovní smlouva - mzdový výměr

Právní poradna > Pracovní právo > Pracovní smlouva - mzdový výměr

Dobrý den Mněl jsem pracovní smlouvu s uvedenou pevnou částkou mzdy. Před dvěma lety mi zaměstnavatel podstrčíl dodatek k pracovní smlouvě – mzdový výměr. Zachoval výši mzdy. Dnes vím, že to byl zjištný záměr od zaměstnavatele. Podepsal jsem – stalo se. Dnes mi však chce tento mzdový výměr „zdokonalit“. Nahradit ho novým se zavedenou pohyblivou složkou mzdy. Tarifní složka plus pohyblivá prémie by mněla v součtu být shodná se stávající výši tarifní mzdy. Nesouhlasím. Musím podepsat? Co hrozí v případě nepodepsání? Zaměstnavatel je firma s.r.o. se zahraničním majitelem a bez odborů - kolektivní smlouvy. Děkuji za odpověď jiri.bartunek13@seznam.cz

Celý příspěvek a Odpověd

zakoupený automobil od fyz.os. reklamace

Právní poradna > Občanské právo > zakoupený automobil od fyz.os. reklamace

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, týkající se mého nákupu ojetého vozidla, od fyzické osoby které vydrželo jezdit pouzé pár měsíců. Již zmiňovanou událost Vám popíši, dále níže. Koupil jsem někdy koncem října 2016 ojety automobil od náhodného prodávajícího z inzerátu. Vozidlo jsem užíval tři měsíce, a jednoho dne mi auto vypovědělo službu. Nyní automobil nejede už skoro měsíc a nachází se v autorizovaném servise FORD kde jsem dal auto, aby zjistili příčinu poruchy. Před pár dny jsem obdržel telefonát z již zmiňované servisu kde mi sdělili nepříjemnou zprávu a to, že motor je ve stavu neslučitelném s dalším užíváním a také rozsah poruchy je natolik fatální že nejde ani spravit. Jediným možným řešením je koupě nového motoru kde mi cenu odhadem nacenili na cca 80 tis. korun což je bezmála polovina kupní ceny automobilu. Tím to se chci zeptat, zda-li mám jako kupující nárok a právo požadovat od prodávajícího alespoň poměrnou část peněz jenž si vyžaduje oprava vozidla. Předem Vám děkuji za informaci či radu jak postupovat popřípadě na koho se obrátit a jakou formou.

Celý příspěvek a Odpověd

Smlouva

Právní poradna > Finanční právo > Smlouva

Dobry den,chtela bych vas pozadat o radu.Pracuji jako servirka u firmy cca rok,mam podepsanou smlouvu.Nyni jsem tehotna.Kvuli rizikovemu zacatku jsem byla mesic na neschopence.Muj sef i pres doruceni neschopenky nic nezaslal.Pote jsem si neschopenku zaslala sama.Cssz mi zaslala doporuceny dopis kde me zadali o kopii smluv a o cestne prohlaseni jakou praci vykonavam ,kolik pobiram plat a kdo je muj zamestnavatel.Vse jsem odeslala,pote prisel dopis pro sefa aby dolozil zbytek casti neschopenky ,ale to neudelal a nekomunike.Pristi mesic mam uz nastoupit na materskou.Doted jsem nedostala penize z nemocenke a prisel mi dopis ze muj zamestnavatel neni ani prihlasen v tegistru zamestnavatelu.Jak mam dale postupovat abych mohla pote dolozit na urade ze jsem opravdu zamestana a mam idpracovane dane dny a narok na materskou.Dekuji za odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

Home office v zahraničí

Právní poradna > Pracovní právo > Home office v zahraničí

Dobrý den, zajímalo by mě, zda naše česká legislativa nějakým způsobem reguluje práci v rámci home office v ČR, když mám pracovní smlouvu s německým zaměstnavatelem. Německý zaměstnavatel by mi tento způsob práce rád v omezeném rozsahu příležitostně umožnil, ale má obavy, aby to nemělo vliv na změnu příslušnosti v placení daně z příjmu nebo sociálního pojištění z německého do českého systému. Existují zde nějaká pravidla?

Celý příspěvek a Odpověd

Odstoupení z funkce jednatele společnost

Právní poradna > Obchodní právo > Odstoupení z funkce jednatele společnost

Dobrý den, chci odstoupit z pozice jednatele společnosti - společnost fakticky 14 let neexistuje (nepodává daňové přiznání,nemá účet atd.) . Jsem jeden jednatel a společnost má jednoho společníka, kterého jsem již 20 let neviděl. Jak mám postupovat abych mohl z tohoto " bludného kruhu vystoupit " ? Nemohu být totiž pro tento zádrhel zapsán jako žadatel o zprostředkování zaměstnání.

Celý příspěvek a Odpověd

Propagace za hmotný dar

Právní poradna > Finanční právo > Propagace za hmotný dar

Dobrý den, pořádáme jednu akci a máme možnost získat od jisté firmy hmotný dar na zajištění chodu naší akce výměnou za propagaci na akci. Chtěla bych se proto zeptat, jaký typ smlouvy s touto firmou máme sepsat, smlouvu o reklamě a propagaci? A může potom v té smlouvě stát, že zajistíme firmě propagaci hodnotě XX Kč a ona nám za to poskytne hmotnou věc také v hodnotě XX Kč? Děkuji mnohokrát a zdravím

Celý příspěvek a Odpověd

Prosím o radu hledně DPČ

Právní poradna > Pracovní právo > Prosím o radu hledně DPČ

Dobrý den, mám na Vás několik dotazů ohledně nesrovnalostí v mé práci. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli je možné, aby zaměstnavatel neproplácel přesčasy, i když se o nich nic ve smlouvě nepíše. Pokud tomu dobře rozumím, tak se smlouva řídí Zákoníkem práce o proplácení přesčasů. Za Listopad 2016 jsme měla 15 hodin přesčasů a ve výplatnici je nemám proplacené. Podle zákoníku by přesčasy měly být jen vyjímečné (mám je každý den brigády cca 2 hodiny, jak kdy). Dále jsem četla o možnosti neproplácení přesčasů do 150 hodin. Platí toto i pro smlouvu o DPČ? V DPČ mám zapsánu odměnu za vykonanou práci ve výši 78 Kč hodinově hrubého. Tudíž se domnívám, že bych měla mít proplacenou každou hodinu, co jsem na brigádě. Probírala jsem tento problém s kolegy a ti také nemají proplacené přesčasy a to mají nad 150 hodin. Měla bych si tedy evidovat přesčasy a hlídat si až budu mít nad 150 hodin a požadovat poté po zaměstnavateli proplacení nebo poskytnutí náhradního volna? Od Ledna 2017 v této společnosti pracuji na HPP. Práce je tak časově náročná, že se nedá stihnout v základní pracovní době 7,5 hodin. Kolega, který zde pracuje již druhým rokem má každý měsíc minimálně 30 hodin neproplacených přesčasů. Když jsem říkala vedoucí, že se mi nelíbí, že jsem pokaždé v práci déle a nemám to proplacené, tak mi odpověděla, že brigádníkům se přesčasy neproplácí a až budu pracovat na hlavní pracovní poměr, tak že se to dá kompenzovat osobním ohodnocením či odměnami. Kolega za cca 30 hodin dostane 400Kč v odměnách. Neměl by být tento přesčas vyúčtován jako přesčas a ne jako odměna? Jsou zde velké finanční rozdíly. Příjde mi to jako nedodržování Zákoníku práce. Dalším problémem s kterým jsem se setkala v této práci je strhávání odvodů za zdravotní a sociální pojištění při DPČ i když jsem evidována na ÚP( vědí to) a jsem studentem ( doložila jsme potvrzení o studiu). Za Listopad 2016 mi bylo sthnuto zdravotní i sociální pojištění. Pokud jsem evidovaná na ÚP, tak za mě přeci zdravotní a sociální platí ÚP. Nerozumím tedy tomu, proč by mi ho měli strhávat z výdělku. Proč by se za mě mělo odvádět sociální a zdravotní dvakrát, když jsem jeden člověk. Řešila jsem to se svou vedoucí a ta mi odpověděla, že nad 2500 Kč se odvádí ZP a SP. Neplatí to pouze pro osoby, které nejsou evidované na ÚP? Předem velmi děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Povinné pojištění vkladů, Rezervní fond, Basket certifikát, euro, pavel drahotský, eva zamrazilová, martin mašát, generální finanční ředitelství, 300.000, Luděk Marold, druhotná platební neschopnost, výplata penzí, SVT Energie, tarifní věstník, bankovní obchody, Otomar Gottstein, léčebný režim, společenství vlastníků

2K28610, 2P20781, 2P96425, 2P96425, 2P96425, 1L81908, 2P20843, 2B24214, 2A16159, 2S14195, 1M93047, 2K28678, 2J14108, 2K28679, 2B24215

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK