Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Právní poradna

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.
  • Vašich dotazů přichází mnoho a my vám za ně děkujeme. Abychom neupřednostňovali kvantitu před kvalitou, tato poradna se každý den po vložení určitého počtu dotazů uzavře a dnes už je plno. Zkuste to prosím zítra.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Těhotenství,smlouva na dobu určitou, neschopenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015, jsem těhotná, můžu na neschopenku nastoupit od 1.7.2015 nebo je potřeba nastoupit o pár dní dřív před skončením smlouvy? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

výpověď

Dobrý den, mám dotaz. Může mi můj zaměstnavatel nějak bránit ve výpovědi? Chci podat výpověď, ale můj zaměstnavatel mi brání v tom, že za mne nejdříve musí sehnat náhradu – je to vůbec možné, aby mi bránil ve výpovědi a odkazoval se na to, že nemá za mne náhradu? To si myslím, že není můj problém, ale problém zaměstnavatele. Poradíte mi, jak mám správně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.

Celý příspěvek a Odpověd

tvůrce webových stránek kontra jejich provozovatel

Moje firma vytvoří webovou stránku, na které bude její majitel provádět finanční transakce, bude mít přístup k účtům zákazníků. Je nějaký paragraf, zákon, který by určoval, že za případné chyby a finanční podvody nese odpovědnost POUZE majitel a provozovatel webu, nikoli tvůrce webu? Děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Právní poradna

Všechny dotazy

Firma v insolvenci

Právní poradna > Pracovní právo > Firma v insolvenci

Dobrý den, chtěla bch Vás poprosit o radu.Nyní jsem na rodičovské dovolené a před koncem roku jsem se dozvěděla, že firma je v insolvenci. V konkurzu je od 4/2016, čekala jsem, že se mi insol. správce ozve, ale v lednu jsem ho kontaktovala již já,neboť mi nyní v březnu skončila rodičovská dovolená.(měla jsem ji na 3 roky).S insol. správcem jsme se dohodli, že pro mě práci nemá, tudíž mi dá výpověď z nadbytečnosti s dvouměs. výpověd. lhůtou. Jenže odstupné na, které bych měla nárok ani zbylou dovolenou mi neproplatí, jelikož žádný majetek bývalá firma nemá a nejsou ani žádné peníze v pokladně. Informovala jsem se tedy (doporučil mi ins. správce)na ÚP zda mi odstupné vyplatí, a tam mi řekli, že jsem propásla lhůtu 5 měs. a 15 dní. Jen tomu trochu nerozumím, co jsem propásla, když jsem ještě v prac. poměru a nemohla jsem vědět, kdy mi správce ukončí prac. poměr? Nehledě na to, že mě vůbec sám nekontaktoval, a nevím, co by bylo, když bych se v lednu tedy sama neozvala a nezačala se o to zajímat. Mohu znát, prosím, Váš názor? Děkuji H. Blahutová

Celý příspěvek a Odpověd

Změna místa výkonu práce

Právní poradna > Pracovní právo > Změna místa výkonu práce

Moc Vás prosím o zodpovězení dotazu ohledně vysílání pracovníků na pracovní cesty do místa, kam zaměstnavatel stěhuje postupně výrobu. Pracujeme v německé firmě, která postavila novou výrobní továrnu v sousedním kraji, vzdálenou od místa našeho dosavadního pracoviště 25 km. Zde zavedla novou výrobu a od letošního února postupně stěhuje stávající výrobu do těchto prostor. V prosinci loňského roku proběhl s každým zaměstnancem zvlášť pohovor (výslech), kde vedení firmy zjišťovalo, kdo ze zaměstnanců je ochoten jít do nových prostor pracovat a v případě odmítnutí chtělo vědět důvody. Ty ale nebylo vůbec ochotné uznat. V pracovní smlouvě máme uvedeno místo pracoviště v dosavadním sídle firmy. Většina pracovníků odmítla přejít pracovat do nových prostor a vedení firmy se rozhodlo toto vyřešit tím, že bude zaměstnance na své náklady vozit každý den do nového působiště. Poukazuje přitom na to, že v pracovní smlouvě jsme podepsali souhlas s vysíláním na pracovní cesty. Na konci ledna dostalo asi 13 pracovnic výpověď s nárokem na odstupné. Polovina z nich jsou pracující důchodkyně. Čekali jsme, že postupně budou dostávat výpověď další zaměstnanci s tím, jak se budou stěhovat jednotlivá střediska, ale dál už se tak nestalo. Jelikož firma nesehnala do nových prostor dostatek nových zaměstnanců, rozhodlo se vedení, že nás tam bude vozit denně na pracovní cesty. Několik zaměstnanců už měsíc takto vozí. Nevíme přesně jestli na toto má zaměstnavatel právo, lidé se mezi sebou jen dohadují a spekulují, jsou ve stresu z toho co je čeká. Prý pokud by jsme toto odmítli, je to hrubé porušení pracovní kázně. Byli jsme všichni přesvědčeni, že dostaneme výpověď podle § 52 písm.b) zákoníku práce s nárokem na odstupné, ale nyní to vypadá, že pokud dál nechceme pro tuto firmu pracovat budeme muset podat výpověď sami. Myslíme si, že právě toho se snaží vedení svým jednáním docílit. Dotaz tedy zní: Jak dlouho nás může vedení firmy nutit absolvovat tyto pracovní cesty a má na to vůbec právo?

Celý příspěvek a Odpověd

necela vyplata

Právní poradna > Pracovní právo > necela vyplata

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mi firma pro kterou dělám neposlala do vyplaty přesčasy a úlevu na daních za děti(asi 6000kč). Je možné to brát jako součást vyplaty, pokud to nedostanu do 15dnu od terminu vyplaty. Že bych dal okamžitou vypověd. Ja jsem dal vypověd minuly měsíc tak mi běží dvouměsíční vypovědní lhůta.

Celý příspěvek a Odpověd

daňový dopad smlouvy o důchodu dle obč.z

Právní poradna > Finanční právo > daňový dopad smlouvy o důchodu dle obč.z

Dobrý den, můj dotaz zní: Otec daroval své dceři a jejímu manželovi byt do SJM. Za to budou oba společně otci vyplácet důchod dle obč. zákoníku. Bude tento důchod u příjemce podléhat dani z příjmu dle § 10? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení peněz - jazykova škola

Právní poradna > Obchodní právo > Vrácení peněz - jazykova škola

Dobrý den, již měsíc a půl mi jazyková škola Tutor nevrací peníze za jimi zrušený kurz. Emailem potvrzuje že bylo odesláno druhý den stále není na učtu a takto jde už x dí. Telefonicky mi oznámí, že zrovna paní z finančního oddělení není přítomna. Vedoucí zrovna odejde atd. Nevím jaké mám nyní učinit kroky. Prosím o radu. Děkuji moc Horaková

Celý příspěvek a Odpověd

Neposkytnutí neplaceného volna po RD

Právní poradna > Pracovní právo > Neposkytnutí neplaceného volna po RD

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně prodloužení rodičovské dovolené ze 3 na 4 roky. Vím, že u zaměstnavatele jsem v ochranné lhůtě do 3 let věku dítěte a poté musím podat písemnou žádost o poskytnutí neplaceného volna. Chtěla bych se ale zeptat na situaci, kdy této žádosti zaměstnavatel nevyhoví a současně dítě nebude od 3 let věku přijato do státní školky? Je to překážka na straně zaměstnance, kvůli které nemůže zaměstnanec nastoupit zpět do práce ve stanoveném termínu. Jak se k tomuto přihlíží ze strany zaměstnavatele? Dostanu v takovém případě výpověď? Jaký důvod může mít výpověď od zaměstnavatele? Je při ní nárok na případné odstupné nebo ne? A ještě dotaz k té školce - přihlášky budeme podávat do státní školky, ale pokud dítě nepřijmou, může mě zaměstnavatel nutit, abych si zajistila soukromou školku nebo paní na hlídání? Moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

okamžité zrušení PP

Právní poradna > Pracovní právo > okamžité zrušení PP

Dobrý den nastoupila jsem 2.1. 17 do práce,od 11.1. jsem v PN,zaměstnavatel mě nenahlásil na sociálním a zdravotním,hlídala jsem si to na těchto úřadech už od ledna,sama jsem jim tam doložila prac.smlouvu,ale bylo mi řečeno,že to musí hlavně udělat zaměstnavatel.Vyřizovala jsem to 2 měsíce,kdy mě až ke konci února zahlásil,.....výplatu jsem od něj dostala až 3.3.17 za leden,se zpětným datem na 20.2.=jako že toho dne mi byla vyplacena,aby jim to prý sedělo,...od OSSZ zatím vyplaceno nic,protože neodeslal papíry,že jsem nastoupila nemocenskou,ani papír na peníze -co jsem dostala od lékařky.Vím,je to hrubé porušení,můžu dát výpověď s okamžitou platností,ale nevím zda to můžu udělat,protože jsem ještě dál na nemocenské,28.3. ještě jedu na MR-vyšetření,výsledek prý bude až první nebo 2 týden v dubnu.A to už bych musela pak asi dát výpověď s 2-měsíční lhůtou,....že?Nebo i pak můžu dát výpověď s okamžitou platností?? stejně mě bude vyplácet OSSZ. Do konce března=můžu dát výpověď o zrušení PP,s okamžitou platností,pak už 2-měsíč.výpovědní lhůtou. Dokud zaměstnavatel nedodá papír od nemocenské a papíry 2x na peníze(od lékařky),tak nedostanu zaplacenou nemocenskou od ledna doposud. Je proto možné z mé strany okamžitě zrušit PP,?......za neustálé hrubé porušování zaměstnavatelem? Děkuji za info.Hana

Celý příspěvek a Odpověd

minimální mzda MiloG

Právní poradna > Pracovní právo > minimální mzda MiloG

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli se na mně a pár přátel vztahuje MiloG, jsem zaměstnání u české firmy jako řidiči (MKD), a práci nám dává Nizozemský dispečink,vykládky zboží máme ve Francii a nakládky v Rakousku, a tranzitně jezdíme přes Německo,Belgii a Lucembursko. A jak by jsme měli případně postupovat aby nám firma začala tuto minimální mzdu vyplácet, děkuji za odpověď a s pozdravem Knejfl Jiří.

Celý příspěvek a Odpověd

Havarijní pojištění

Právní poradna > Pracovní právo > Havarijní pojištění

Dobrý den, prosím o radu. Ve své práci používám soukromé vozidlo, na které musím mít sjednáno havarijní pojištění. Je nějaká možnost, aby mi toto havarijní pojištění zaměstnavatel zaplatil? Například jako prokázaný nutný vedlejší výdaj. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Grubice

Celý příspěvek a Odpověd

DPP

Právní poradna > Pracovní právo > DPP

Dobrý den, uzavžel jsem s bezp. agenturou DPP. V lednu jsem normálně pracoval dle rozpisu služeb. V únoru jsem žádnou službu nedostal. Na dotaz co bude, mi řekli, že budou přebírat do ostrahy nový objek a tam že mně zařadí. Ale dosud se nic nestalo. Můj dotaz: mám nárok nebo mohu požadovat náhradu ( a kolik) jako na př. když v továrně nemají práci, jsou dělníci doma za 60% mzdy. A co dál. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Splynutí cenného papíru, Poplatek při odkupu, Nekalá soutěž, jiří čapek, leoš heger, miloslav ludvík, lukáš kovanda, registr smluv, Tchaj-wan, stimulační balíky, zájezd na poslední chvíli, PPF, parametrické úpravy, psychicky, mlčenlivost, volno, zákon o základních registrech, karla šlechtová

5AM9643, 4S44444, 1C79222, 1C79222, IAMS0RRY

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK