Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně

Z daňového systému České republiky se leckdy opotí i zkušený daňový poradce. Laik se v daních těžko vyzná, přesto je musí platit. Proto Peníze.cz pravidelně plní sekci daně množstvím článků, které pomáhají s orientací v daňové problematice, navrch přidáváme daňové formuláře a kalkulačky. Ale co když máte specifický problém a odpověď jste v článcích nenašli? Nevadí, kde nestačí redaktor, pomůže odborník z daňové poradny.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Daňové přiznání

Dobrý den, zjistila jsem že přítel nepodal daňové přiznání za rok 2015. Vím že dostane pokutu. Přesto jak mám vyplnit kolonku daňového přiznání - danové přiznání řádné? - není opravné a žádný papír na posunutí neměl, bohužel se na to vykašlal (bude podávat dp za rok 2015 a 2016 v jeden den.) Předem děkuji za odpověd Katerina

Celý příspěvek a Odpověd

dane z prijmu u DPP

Dobry den, v roce 2016 jsem byla jen po dobu dvou mesicu zamestnana na DPP (vzdy prijem maximalne 10000kc za mesic).Prihlaseni k dani jsem u zamestnavatele nepodepisovala.Chtela jsem se zeptat zda nedostanu odectenou dan za minuly rok zpet. Behem minuleho roku jsem byla na rodicovske dovolene.Predem dekuji za odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

DPČ a následná PČ - vrácení daní

Dobrý den, od ledna do července jsem pracovala na DPČ, měla jsem podepsaný růžový papír. Neodvedla jsem reálně žádnou daň, neboť částka, kterou bych měla odvést byla vždy max. 2070 Kč (tzn. sleva na poplatníka pokryla celou daň). Od října do konce roku jsem potom pracovala již na plný úvazek, kde mi již vzhledem k vyššímu příjmu daňová povinnost vznikla a odvedla jsem celkově na dani 7406 Kč po odečtení slevy na poplatníka. Nyní vypracovávám daňové přiznání za rok 2016 a stále mi v daňových kalkulačkách vychází, že by mi mělo být celých 7406 Kč vráceno. Jak je to možné? Slevu na poplatníka jsem přece uplatňovala kromě dvou měsíců celý rok. Podle mě by tedy mělo být vráceno max. 4140 Kč (2*2070Kč). Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně

Všechny dotazy

Daňové přiznání

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Daňové přiznání

Dobrý den, potřebuji poradit, jestli musím podávat daňové přiznání. Mám jednu celoroční brigádu, kde mám podepsané růžové prohlášení, pracuji na dohodu o pracovní činnosti a můj výdělek nikdy nepřesahuje 2 500kč za měsíc. Celkem jsem si tam za rok vydělala 15 100. Pak mám druhou "letní" brigádu, na dohodu o provedení práce a můj výdělek nikdy nepřesáhl 10 000kč za měsíc. Celkem jsem si tam vydělala 11 800. A přišlo mi z téhle brigády potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, kde je uvedeno: Úhrn skutečně sražené daně 1 769kč. Opravdu se v tom nevyznám a nechci mít pak problémy, že jsem to přiznání nepodala. Děkuji za radu.

Celý příspěvek a Odpověd

Daňové přiznání

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daňové přiznání

Dobrý den. Potřeboval bych se zeptat, zda musím podepsat daňové přiznání za loňský rok u předchozího zaměstnavatele? K 31.12.2016 jsem u něj ukončil pracovní poměr. Zároveň bych se chtěl zeptat, zda musím doplácet za 1.1.2017 zdravotní a sociální, když jsem do současného zaměstnání nastoupil od 2.1.2017? Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

pronajem - fond oprav

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > pronajem - fond oprav

dobry den, pri snaze uplatnit fond oprav v danovem priznani jsem narazila na skutecnost, ze nedokazu ze SVJ dostat informace o tom, jake castky z fondu oprav byly uctovany jako naklad na provoz a udrzovani a jake jako zhodnoceni. Pry takove informace "nikdo neeviduje", nikdo mi je do terminu danoveho priznani 31.3. neposkytne, mozna by to dokazala ucetni, ktera je externi (jako ve vetsine pripadu), ale na tu nemuzu samozrejme dostat kontakt a ani by jeji sluzba nemohla byt zdarma. Jsou prosim nejake paky, jak tyto informace ze SVJ dostat a dostat je vcas? Predpokladam, ze toto neni jen muj problem... velice dekuji, pb

Celý příspěvek a Odpověd

odpis družstevního bytu převedeného do O

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > odpis družstevního bytu převedeného do O

Dobrý den, mám dotaz: v roce 2009 jsem koupil byt v bytovém družstvu. Za družstevní podíl jsem zaplatil částku 2 mil. Kč. V roce 2010 mně bytové družstvo převedlo již bezúplatně byt do osobního vlastnictví. V roce 2016 jsem byt začal pronajímat. Mohu jej také začít odepisovat? A jak stanovím jeho počáteční hodnotu? Mohu si nechat znalecký posudek nechat vypracovat na tržní hodnotu nebo pouze na úřední hodnotu, která je nižší? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nebytový prostor v bytovém domě

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Nebytový prostor v bytovém domě

Dobrý den, jsem vlatníkem nebytového prostoru (obchod v přízemí), který je součástí bytového domu. Mám dotaz na odpis této nebytové jednotky vzhledem k pozemku domu. Pozemek v katastru nemovitostí je zapsán v podílovém vlastnictví na společných částech domu. Mohu odepisovat nebytový prostor společně s podílem pozemku, tedy za kupní cenu? Děkuji za odpověď, Jiří

Celý příspěvek a Odpověd

Nezaměstnaný - vyplatí se podávat danové

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Nezaměstnaný - vyplatí se podávat danové

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se mi vyplatí podávat daňové přiznání. Od 5.1 2016 do 24.10.2016 a od 5.11.2016 jsem vedena na pracovním úřadě. Měla jsem od 1.3. 2016 - 31.5.2016 nekolidující zaměstnaní(brigáda). Od 25.10.2016 do 4.11.2016 jsem byla zaměstnaná na HPP. Během přihlášení na pú jsem měla vyplacené 2měsíční odstupné a následně jsem pobírala 5měsíců podporu. Chtěla bych se zeptat zda se vůbec vyplatí v tomto případě podávat daňové přiznání abych tam nechodila kvůli pár stovkám, zda potřebuji k tomu doložit nějaký papír o tom odstupném a nebo zda se to nevyplatí a nejsem povinna to podávat? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Příjem ze zahraničí

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Příjem ze zahraničí

Dobrý den, manžel měl v roce 2016 příjmy ze zahraničí. V zahraničí neplatil žádnou daň a má zdanění provést u nás. Kam má tyto příjmy do daňového přiznání uvést? Do přílohy číslo 3, s tím, že příjmy sníží o 40% paušální výdaje a takto snížené příjmy zanese do řádku 31 daňového přiznání?Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Danovy nerezident s prijmem v CR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Danovy nerezident s prijmem v CR

Dobry den, mam dotaz ohledne zdaneni danovych nerezidentu (fyzickych osob), jiz maji prijem na uzemi CR, tj. od ceske firmy. Jedna se totiz o danoveho nerezidenta bez trvaleho bydliste v CR, ktery ma podepsanou smlouvu o poskytovani konzultacnich sluzeb s ceskou spolecnosti. Odmena mu bude vyplacena na jeho ucet zalozeny v ceske bance. Jelikoz mezi CR a zemi jeho danove rezidence je podepsana dohoda o zamezeni dvojimu zdaneni, rada bych se zeptala, jak ma dotycny postupovat po pripsani odmeny na jeho ucet, tedy zda ji musi/muze zdanit v CR (pokud ano, jaka je procedura?), nebo dolozit ceske bance jeji zdaneni v zemi rezidence (vyzadovany postup/terminy?). Predem moc dekuji za odpoved, Ludmila Vanova

Celý příspěvek a Odpověd

Zdanění zahraničních příjmů

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Zdanění zahraničních příjmů

Dobrý den, mám dotaz, týkající se zdanění zahraničních příjmů. Jednalo se o sezonní práce a příjmy již byly zdaněny v Norsku. Jak mám prosím postupovat při podání daňového přiznání v České republice? Děkuji za odpověď. I.

Celý příspěvek a Odpověd

rezident s pobytem pod 183 dni

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > rezident s pobytem pod 183 dni

Dobrý den, pobývám přechodně (více než 183 dní v roce) v Lucembursku, kde žije i má rodina. Mám trvalý pobyt v ČR. Jsem OSVČ (s provozovnou v ČR) a jednatel a společník s.r.o. se sídlem v ČR. Všechny mé příjmy ze závislé činnosti i ze SVČ mi plynou z ČR. Pracuji většinou na dálku, přes internet, do ČR dojíždím na cca 130 dní v roce. Podle lucemburského FÚ nejsem daňovým rezidentem Lucemburska (dle dohody o zamezení dvojího zdanění, kvůli provozovně/ám v ČR, protože nemám žádné příjmy ze zdrojů v Lucembursku). Domnívám se, že jsem daňovým rezidentem ČR. Kam mám správně uvést lucemburskou adresu pobytu do DP, mám ji tam vůbec uvádět? Mám podávat DP FÚ dle místa trvalého pobytu (provozovny SVČ – nižší % příjmů než ze s.r.o.) nebo dle sídla s.r.o., která mě „zaměstnává“? Děkuji mockrát za radu.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Demografie, Úvěrový registr, Správce fondu, zdravotní pojišťovny, daňové přiznání, daňové přiznání, zdravotní pojištění, daňový poradce, rozpočtová pravidla, růst blahobytu, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Lin, obnova střechy, bagelman, CK, IDSN, erste energy services, jan kolmaš

606L0JZA, 5AF4169, 2AZ1587, 3SN9899, 3SN9899

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK