Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně

Z daňového systému České republiky se leckdy opotí i zkušený daňový poradce. Laik se v daních těžko vyzná, přesto je musí platit. Proto Peníze.cz pravidelně plní sekci daně množstvím článků, které pomáhají s orientací v daňové problematice, navrch přidáváme daňové formuláře a kalkulačky. Ale co když máte specifický problém a odpověď jste v článcích nenašli? Nevadí, kde nestačí redaktor, pomůže odborník z daňové poradny.
  • Vašich dotazů přichází mnoho a my vám za ně děkujeme. Abychom neupřednostňovali kvantitu před kvalitou, tato poradna se každý den po vložení určitého počtu dotazů uzavře a dnes už je plno. Zkuste to prosím zítra.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Zdravotní pojištění OSVČ při dlouhodobém pobytu v zahraničí

Jsem OSVC ale budu dlouhodobě mimo ČR (pracovně - pracuji jako delegátka CK, mám český ŽL ale zároveň budu mimo ČR více než 6 měsíců) Tady se o sebe třou dva zákony. Jeden říká, že pokud je člověk OSVČ, musí si platit sociální a zdravotní pojištění ( §.8 - upřesněno §.5 písmeno b zákona č 48/1997 Sb). A druhý zase říká, že pokud je člověk pryč ze země min 6 mesíců, má se z pojištění odhlásit ( § 8 odst.4 zákona č 48/1997 Sb). Podmínky odhlášení ze zdrav.poj je pobyt min 6 měsíců a také cestovní pojištění po celou dobu (což je potřeba poté doložit po návratu na pojišťovně) BOjím se ale aby po mě pojištovna zalohy nechtěla zpětně včetně penále. Jinými slovy nevím kterým zákonem se mám/můžu řídit. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Uplatnění výdajů na auto používané při pronájmu nemovit.dle §9

Dobrý den, s manželem jsem pronajali byt. Prosím o radu, co lze prosím zahrnout do výdajů na osobní automobil využívaný při pronájmu nemovitosti fyzickou osobou nepodnikatelem podle §9 zákona o daních z příjmu (auto ani nemovitost neni zahrnuta do obchodního majetku). Je možné uplatnit do výdajů souvisejících s pronájmem odpisy za auto, výdajový paušál za auto, výdaje na opravy a údržbu, pojistné za auto, dálniční známku, apod, když za auto se neplatí silniční daň? V případě odpisů za auto, jak případně prokázat vstupní cenu pro odpisy u auta koupeného před 7 lety? Děkuji. Eva H.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň pouze z příjmů v zahraničí

Dobrý den V loňském roce jsem pracovala pouze v zahraničí u jediného zaměstnavatele, od kterého jsem před pár dny obdržela CUD, ve kterém by měly být všechny potřebné informace k vyplnění daňového přiznání. Mám povinnost si přiznání podat poprvé a bohužel nejsem schopná najít žádný návod. V Itálii jsem odpracovala 182 dní, tz. že v ČR jsem při trvalém bydlišti strávila 183 dní, tedy mám povinnost ho podat pouze na území ČR. ČR má s Itálií uzavřenou smlouvu na metodu vynětí s výhradou progrese (na zdanění) to znamená, že v Čr nebudu nic doplácet ani mi nebude nic vráceno. V CUD dokumentu z Itálie jsou obsaženy částky jako Příjem, daň z příjmů, hrubá daň, celkový odpočet. A to je téměř vše. Nicméně když se podívám na obsah daňového přiznání, hlavně přílohy třetí, která se tohoto problému týká nevím si vůbec rady. Podle určité aplikaci bych měla vyplnit řádek 31 - celkové hrubé příjmy...pak řádek 34 daň z příjmů (to mám v CUD) a aplikace mi dopočítá řádek 35 (nevím jak)a mělo by to být všechno. Je to opravdu takhle dostačující? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně

Všechny dotazy

Živnostník neplátce DPH, služba pro zahraničního plátce v tuzemsku, jak určit místo plnění?

Daně > DPH > Živnostník neplátce DPH, služba pro zahraničního plátce v tuzemsku, jak určit místo plnění?

Dobrý den, potřebuji poradit s obchodně-právním vztahem v rámci EU. Živnostník neplátce DPH se sídlem v ČR vykonává pro firmu plátce DPH usídleného v Německu služby IT (převážná většina jsou elektronické služby poskytované po internetu a síti, i tzv. vzdáleně ze sídla živnostníka) na území ČR, smluvní vztah je od dubna 2014. Nyní se chystá poprvé fakturovat. Službu ale vykonává nikoliv pro pobočku nebo provozovnu stejné firmy zadávající zakázku, nýbrž pro smluvního partnera/zákazníka Německé firmy. Spolupráce českému živnostníkovi ročně vynese alespoň půl milionu Kč. Jak je to v tomto případě s místem plnění? Bude místo plnění v Německu, kde má firma zadávající zakázku českému živnostníkovi sídlo, nebo bude místo plnění v ČR u zákazníka německé firmy? Jakými pravidly se řídí takový smluvní vztah a jak to působí na povinnost registrace k DPH? Musí se český živnostník registrovat jako osoba identifikovaná k dani a podávat FÚ souhrnná hlášení? Nebo by se měla německá firma registrovat v ČR jako osoba identifikovaná k dani a odvádět v ČR DPH sama? Předem děkuji za poradu a jsem s pozdravem, Kamila.

Celý příspěvek a Odpověd

Platba DPH při ubytování v Itálii

Daně > DPH > Platba DPH při ubytování v Itálii

Dobrý den, chtěli bychom zprostředkovávat ubytování v apartmánech v Itálii přes italskou agenturu. Není nám ale jasné, kdo by měl platit DPH. My nejsme plátci. Hradí DPH podle § 10 ZDPH italská agentura? Jde o služby vztahující se k nemovitostem? Nám složí zákazník celou částku a my ji sníženou o provizi převedeme na účet italské agentury. Ta provádí přímo na místě i ubytování. Nebo se musíme též registrovat? Děkuji za odpověď. Horák

Celý příspěvek a Odpověd

nezaplacena dan

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > nezaplacena dan

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak koupil jsem byt v 6 měsici 2014 a ted mi na FU rekli, že jsem nezaplatil dan u koupi toho bytu. Myslel jsem, že dan z prodeje plati prodavajici je to snad jinak? Děkuji za odpoved.

Celý příspěvek a Odpověd

Dodatečné podání

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Dodatečné podání

Dobrý den, prosím, důchodce měl příjem loni od dubna do konce roku, pracoval jako DPČ. Ve výplatě neměl do července uplatněnu slevu na daně Kč 2070,-. Je možné ještě podat dodatečné přiznání? A kde najdu, jak spočítat skutečné daně. Moc děkuji Štěpánková

Celý příspěvek a Odpověd

Roční zúčtování daně v minusu

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Roční zúčtování daně v minusu

Dobrý den, jsem zaměstnanec na stálý pracovní poměr na dobu neurčitou. Naše firma si nechává zpracovávat výplaty a roční zúčtování daně pro zaměstnance externě. Mám 60.000 Kč hrubého a v listopadu jsem dostal prémie 200.000 Kč hrubého. Nyní mi přišlo na výplatní pásce "roční zúčtování daně - minus 16.000 Kč", čili tato suma mi byla odečtena z výplaty. Rád bych se zeptal, jestli je to vůbec možné a pokud ano, mohl jsem tomu předejít kdybych například o roční zúčtování nezažádal? A pokud ano, neměl mi to nabídnout ten, který mi daňové přiznání dělal? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Sleva na dan

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Sleva na dan

Dobrý den,zajimalo by mne zda si byvalý manžel který s námi nebydlí ve společné domácnosti a nemá děti ve své péči může uplatnovat slevu na dani na děti,děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení DPH

Daně > DPH > Vrácení DPH

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jak je to když bych chtěl zakoupit Nákladní automobil (tahač) v Německu jak to mám udělat z odpisu Dph v české republice. Jsem Plátce Dph. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Odvody pojistného při práci zároveň v Rakousku a ČR

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > Odvody pojistného při práci zároveň v Rakousku a ČR

Dobrý den, prosím Vás o radu. 3 dny v týdnu bych pracoovala v Rakousku jako pečovatelka a po zbytek týdne se živím masážemi v ČR. Jak správně platit odvody na sociální a zdravotní, když by to bylo na obou stranách oficiálně přes ŽL? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

dodanění zásob OSVC evidence

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > dodanění zásob OSVC evidence

Dobrý den, 3.1.2015 mi zemřela maminka OSVC, v roce 2015 žádné příjmy ani výdaje, vedla daňovou evidenci k 2.1.2015 zbyly jen neprodané zásoby ve výši cca 25tis CZK o tyto jsem zvýšila daňový základ v odd.E. Zvýšil se mi tím vyměřovací základ pro soc. a zdravotní pojištění? děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Pobyt a prace v zahrnici a zdravotni pojisteni v CR

Daně > Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění > Pobyt a prace v zahrnici a zdravotni pojisteni v CR

Dobry den, nez jsem odjela do zahranici, tak jsem se neodhlasila ze zdravotniho pojisteni a to je muj problem. Pojistovne chci predlozit formular S1 ze zahranici, ze jsem cele ty roky mela zdravotni pojisteni v UK. Bylo mi receno, ze nemuzu byt pojistena ve dvou zemich a tak ma pravo po me zdravotni pojistovna nadale zadat zaplaceni zdravotniho pojisteni zpetne v CR, kdyz jsem byla pojistena v UK a mam doklad, ktery vyzaduji? Dekuji za odpoved M

Celý příspěvek a Odpověd

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

úrokové sazby, rusko, banky, běžné účty, polatek za vedení účtu, segment. institucionální fondy, pasivní zákazník, asociace, AXA investiční společnosti, východní německo, lombardní sazba, koupě nemovitosti, slabý dolar, ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu, pojištění proti vloupání

5H46620, 2SC9096, IAMS0RRY, 7B47444, 2K98330

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK