Diskuze - Daňové otázky penzijního připojištění

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 21 komentářů)

15. 2. 2023 17:53 | Walzde

Jsem již starobní důchodce a požádal jsem o jednorázové vyrovnání místo starobní penze. Podle zákona mi byla stržena daň z výnosů a příspěvků od zaměstnavatele. Žádný jiný příjm mimo důchod jsem neměl. Mohu nyní v daňovém přiznání tento příjem (výnosy + příspěvky od zaměstnavatele) přiznat jako příjem a daň započíst se základní slevou na poplatníka a tak by se mi stržená daň vrátila?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 3. 2022 10:14 | Jitka Umlaufová

Tento článek již opravdu neposkytuje aktuálně platné informace, prosím editujte nebo smažte
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 12. 2021 8:08 | jarda

naspořil jsem si na doplnkovém penzijním spoření 300000 tisíc a požádal jsem o mesíční vyplácení po dobu 60 měsíci a najednou mám z toho platit dan,čili státní přízpěvek si vemou nazpět
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 3. 2019 22:35 | Oscar76

Nechal jsem si vyplatit odbytné ze svého pennzijního připojištění. Před dvěma lety jsem si po dobu kalendářního roku spořil 18 000, mohl jsem si tedy ten rok odečíst 6000 od základu daně z příjmů, což jsem udělal. Teď bych mě uspořenou daň vrátit, ale nevím, jak to udělat, v daňovém přiznání fyzických osob na to není kolonka. Nemá s tím někdo zušenosti prosím?
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 2. 2019 20:22 | vlk142

Tak to zdanění příspěvků od zaměstnavatele je jen okrádání poctivých střadatelů a nemá nic společného s podporou spoření na penzi.Autor této zlodějiny by měl popadnout lopatu a poctivě makat osm hodin nebo tou lopato dostat zrovna přes záda.
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 1. 2019 20:23 | Tomáš Bařina

Dobrý den, zajímalo by mne jak je to s daní v případě výsluhové penze po 15 letech. Děkuji za odpověď
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 8. 2018 11:03 | Tomad

Dobry den , mam dotaz na zdaneni v pripade vyplaty invalidni penze, je vyplacena formou jednorazoveho vyrovnani dle penzijni spolecnosti. Dekuji
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 6. 2018 12:12 | Antikapitalista

V článku píšete, že "další postih ze strany státu za toto nerozumné chování však přichází v podobě další daně s vyšší sazbou." Jestli je toto rozhodnutí nerozumné si dokážeme rozhodnut sami a nepotřebujeme vaše paternalistické žvásty. Pro někoho je možná v určité životní situaci rozumnější vybrat naspořené peníze, než si půjčovat od banky.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 5. 2018 6:50 | Alena

Mám 60 let a už proto chci vybrat všechny naspořené peníze.Bude mi z těch penězJź mých i příspěvku od zaměstnavatele)odečteno 15 procent daně.Trošku nechápu proč se musí zdanit peníze i od zaměstnavatele,když už daň odečetl zaměstnavatel při výplatě?Takže budu zdaňovat peníze od zaměstnavatele 2x :-(
+32
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 4. 2018 16:23 | Axina

Je to jinak. Příspěvek zaměstnavatele je ve Vaší mzdě nezdanitelný příjem. A pro zaměstnavatele většinou (nechci zabíhat do detailů) výhodný, tj. daňově uznatelný výdaj. Souhlasím ale, že je od státu sprosté svalit na účastníka PP daň i za všechny příspěvky zaměstnavatele na PP! Ono nestačí, že jsou pojištěnci dodaněny VÝNOSY ze všech připsaných státních příspěvků, ze všech příspěvků účastníka PP a všech příspěvků zaměstnavatele, on musí ještě zdanit samotné příspěvky zaměstnavatele. Prý tím demonstruje "nechuť" k jednorázovému vyrovnání s účastníky PP...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 4. 2017 10:21

Právě že ty příspěvky zaměstnavatele jsou od daně osvobozeny, takže se daní pouze a jedině, pokud si penzijko vyberete anjednou. I tehdy z nich ale zaplatíte jen 15% daň, nikoli zdravotní a sociální pojištění.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2016 13:29 | Petr

Pro zamestnavatele to nebude znamenat vubec nic,krome toho,ze Vam da vice!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2016 13:26 | Petr

Domnivam se,ze je nesolidni,kdyz stat zdanuje prispevky zamestnavatele,kdyz uz byly jednou zdaneny pri vyplate se mzdou. Je to dvoji zdaneni a je to nefer vuci obcanum!!!!
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 1. 2013 15:18 | Petr

Dobrý den, mám penzijní připojištění a nově mi je zaměstnavatel ochoten přispívat na důchod. přip. ve výši, která však přesahuje 3% hrubé mzdy, částka má být max. 5% ze základu (jde o částečný úvazek). Nicméně účetní poradce navrhuje držet se hranice 3%. Rád bych zjistil, co to bude znamenat pro zaměstanvatele, pokud mi přispěje částkou až do výše 5%? Děkuji. Petr
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 11. 2012 10:52 | Tomáš

Dobrý den paní Ivo,
pro dosažení příspěvku od státu 230 Kč stačí vkládat měsíčně 1000 Kč ze svého. Nicméně tato změna platí až od 1.1.2013. Dále tedy cokoli nad tuto hranici (12.000 za rok) si lze následně odečíst od daňového základu (do výše 12.000 Kč/rok) Tedy optimální úložka je skutečně 2000 Kč/měsíčně. Nicméně změnu bych udělal až od 1.1.2013, od listopadu či prosince je to předčasné. Dáel dle věku manžela, bych se zamyslel, zda těch 1000 Kč co vkládáte navíc, nelze mít uloženo lépe. Ono ta úleva 1800 Kč/rok na daních vypadá na první pohled hezky, nicméně pokud máte do výběru peněz třeba 10let, už to tak zajímavé není.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 10. 2012 11:33 | Alena

Mám penzijní připojištění ,penzijní plán číslo 2, to znamená možnost výběru peněz již v 50 letech. Daňové odpočty jsem využívala po celou dobu v plné výši. Je mi 55 let. Mohu vybrat své peníze, aniž bych musela dodanit uplatněné slevy na dani?
+152
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 9. 2012 15:32 | Iva

Dobrý den, manžel si platí penzijní připojištění ve výši 1500Kč/měs a zaměstnavatel mu přispívá 1000Kč/měs. Přišlo nám doporučení od finanční poradkyně, že si má zvýšit měsíční úložku od listopadu 2012 na 2000Kč. Prosím o informaci, jaká je minimální výše platby penzijního připojištění pro plné využití měsíční podpory 230Kč? Maximální možný roční odpočet z daní je 12000Kč? Děkuji předem za odpověď. Iva
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 2. 2012 13:52 | František

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat kdy chodí od čes sporitelny potvrzeni na penzinko abych to mohl poslat na podnik děkuji
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 1. 2012 13:20 | slámová

Dobrý den.
chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na daňové zvýhodnění.Snížení základu daně o částku 6000Kč Platím penzijní připojištění - penzijní fond Alianz.
Měsíčně 500Kč - celkem za rok 6000Kč
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 9. 2011 13:20 | Tomáš

Ano Marie, základ daně lze snížit jen o příspěvky převyšující částku 6 000 Kč ročně, s tím že maximální částka, kterou lze snížit základ daně je 12 000 Kč za jedno zdaňovací období (rok). Maximální odpočet je tedy možný při měsíční úložce 1 500 Kč (ročně 18 000, 18 000 - 6 000 = 12 000 snížení daně). Celkem lze tedy ušetřit na maximálním odpočtu 1 800 Kč
Tomáš
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Dienstl

podnikatel, Czech Coal

Adam Walach

podnikatel, Walmark

Jan Dienstl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Adam Walach
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services