Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

výše mateřské

Dobrý den, 28.unora 2014 mi skončila rodičovská dovolená, hned 1.března jsem nastoupila na HPP do kauflandu, kde jsem už rok pracovala brigádně při rodičovské dovolené. Plánujeme s přítelem další miminko a já se chci zeptat zda budu mít nárok na mateřskou už ted. jestli se mi budou počítat odracované dny na DPP nebo až od HPP.. děkuji Lišková

Celý příspěvek a Odpověd

Studentka a peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, jsem studentka a v roce 2014 plánuji první dítě. Měla bych nárok na mateřskou, když bych pracovala třeba jen 3 měsíce? Protože jsem předtím byla studentka. A z tohoto krátkého pracovního poměru by se mi vypočítavala mateřská? Kdybych chtěla na tuto rodičovskou navázat hned dalším potomkem? Měla bych nárok na další mateřskou (kdyby mi pracovní poměr skončil během první rodičovské? Moc děkuji za odpověď Katka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Nárok na PPM

Dobrý den, plánujeme miminko a chtěla bych vědět, jestli budu mít nárok na nějakou podporu. Byla jsem na OSSZ, kde mi paní řekla, že mám přijít, až když budu těhotná. Všude se píše, že musím mít odpracováno 270 dní za poslední 2 roky. To ale nesplňuji, mám odpracováno s přestávkami pouze 5 měsíců. Teď nepracuji, jsem vedena na ÚP. Mám vůbec nárok na nějaký příspěvek od narození dítěte, až do jeho 3 let? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Katchen, 07. 08. 2019 17:57

Dobrý den, v případě, že nesplníte nárok na mateřskou z okresní správy, tak určitě po narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek z úřadu práce a také doporučuji zažádat o porodné a přídavek na dítě. orientačně zde naše kalkulačky, ale podorbněji poradí přímo na úřadu práce https://www.penize.cz/kalkulacky/materska https://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 08. 2019 21:54

Jak dlouho reálně může otec pobírat PPM

Paní Ledesmová, z vašich příspěvků (např. https://www.penize.cz/materska-dovolena/401775-ppm-na-otce), ale i jiných článků jsem pochopil, že otec dítěte může po sepsání smlouvy s matkou pobírat PPM až 22 týdnů. Na sociálce v Praze, mi ale tvrdí že to může být nejdéle 16 týdnů. Jak to tedy je? Důvod je prý takový, že po narození dítěte musí být čerpání PPM ukončeno vždy do 22 týdnů po porodu. Přičemž žena musí vyčerpat prvních 6 týdnů po porodu a na otce pak zbyde zmíněných 22-6=16 týdnů. Myslel jsem si, že když žena NEnastoupí na MD, obvyklých 6 týdnů před porodem, ale až přesně dnem porodu, kdy zároveň začne pobírat PPM. Tak z celkového počtu 28 týdnů si na sebe vyčerpá pouze zákonných 6 týdnů a pak předá dítě do péče na 22 týdnů otci, který po tu dobu bude opět čerpat PPM. Sociáka mi sice potvrdila, že žena může na MD nastoupit až v den porodu, ale tímto se doba čerpání neprodlužuje, resp. neposouvá. Takže žena jen nevyužije možnost čerpat PPM v 6 týdnech před porodem, které ale otec nemůže využít, takže by byla hloupost aby je nevyužívá ani žena. Kdo má tedy prosím pravdu? Paní na přepážce snad poprvé slyšela, že by čerpal PPM otec dítěte a 2x kvůli tomu někam telefonovala kde ji sdělili výše popsané. Není třeba rozdíl v PPM a MD jejichž termíny se nemusí přesně překrývat? Dekuji moc za odbornou radu, termín porodu se nám blíží..

Dotaz poslal/a: Coudy, 11. 07. 2019 23:44

Dobrý den, u otce je u PPM (pěněžité pomoci v mateřství) je podpůrčí doba pro může 22 týdnů, s tím, že muž na ni může nastoupit až po šesti nedělí a čerpat min 7 max 22 týdnů. s tím, že během pobírátní PPM, nesmí vykonávat činnost, ze které je PPM účasten. Samozřejmě musí být splněny podmínky nároku. Pokud žena nenastoupí 6. až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu, tak je to jak píšete, že dochází ke krácení. může nastoupit i i ode dne porodu, ale PPM se krátí a nic se ji neprodlužuje, je to i takto možné, záleží vždy na domluvě a také případně i na rozhodnutí lékaře. Podrobněji a blíže k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 08. 2019 21:46

Výpočet

Dobrý den, od letošního května jsem OSVČ, platím zálohy ZPMV 2208 KČ a ČSSZ 2388 Kč, a nepovinné nem. 300 Kč.(v kalkulačkách totiž nikde není počítáno s nepovinným nem.). Předtím UP 6měs. a před tím HPP. Planujeme dítě, ale chci se zeptat v mém případě jaká bude mateřská a jaká bude rodičovská? Děkuji Lenka

Dotaz poslal/a: Lenna, 09. 07. 2019 10:17

Dobrý den, orientačně pomůžou naše kalkulačky: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek avšak podrobněji k mateřské poradí přímo na okresní správě a k rodičovské na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 08. 2019 20:20

Nárok na PPM na druhé dítě

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, zda mi vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Momentálně jsem na rodičovské dovolené, na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 01.06.2018, aktuálně čekáme druhé dítě a nástup na druhou mateřskou dovolenou by měl být 01.02.2020, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Pokud by mi nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, mohu rodičovský příspěvek na druhé dítě čerpat ihned po porodu? Moc děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Nela08, 10. 07. 2019 15:05

Dobrý den, pokud bude váš pracovní poměr trvat, tak nárok na mateřskou vznikne i u druhého dítěte.Blíže a podrobněji k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení. Každopádně pokud by z nějakého důvodu nárok na mateřskou nevznikl tak po narození dítěte automaticky vzniká nárok na rodičovský příspěvek z úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 08. 2019 20:14

Nárok na mateřskou

Dobrý den, moc ráda bych Vás požádala o radu. Jsem zaměstnaná u společnosti od 1.10.2018 smlouvu mám na dobu neurčitou. S manželem plánujeme miminko, ale ve firmě nám oznámili, že se stěhuje do Prahy a buď přejdeme též nebo bude pracovní poměr ukončen 31.12.2019 s tím, že dostaneme odstupné pokud firmu podržíme a zůstaneme do konce roku. Trochu se to zkomplikovala a přemýšlím, zda si mám hledat práci a na dítě ještě hold rok počkat nebo se pokoušet dále. Když otěhotním do konce roku 2019 mám potom nárok na mateřskou, když budu od ledna nezaměstnaná? Běží tam nějaká ochranná lhůta, ale nerozumím tomu. Pokud otěhotním až někdy po Novém roce tak už tam nárok určitě není že. Takže v případě, že se do konce roku nezadaří, nezbyde mi nic jiného než hledat práci a na dítě počkat, až odpracuji alespoň rok.. Předem moc děkuji za odpověď. Silvie Dvořák

Dotaz poslal/a: Silvinka92, 16. 07. 2019 14:31

Dobrý den, tzv. ochranná lhůta. Jedná se vlastně o jakousi ochranu matek, které mají například sjednán poměr na dobu určitou nebo otěhotní až po obdržení výpovědi. Tato ochranná lhůta trvá zpravidla 180 dní (tedy cca půl rok) a počítá se ode dne konce pracovního poměru do doby nástupu na mateřskou. dle ustanovení § 15 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství zpravidla 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (tj. zaměstnání). Pokud zaměstnání bylo kratší než 180 kalendářních dní, ochranná lhůta se tomu úměrně zkracuje. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě z tohoto nového pojištění (§ 15 odst. 2 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů). Jestliže zaměstnání ukončíte, je pravděpodobné, že Vám začne běžet ochranná lhůta. Protože byste pak plyně vstoupila do nového zaměstnání, běh této ochranné lhůty by se tím pravděpodobně přerušil. Těch 180 dnů není vždy automaticky u každé ženy, záleží jak dlouho zaměstnání trvalo, pro podrobnější informace k vaší situaci prosím kontaktujte přímo okresní správu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 08. 2019 20:11

Nárok na mateřskou po změně zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, momentálně jsem na rodičovské dovolené, která končí na začátku listopadu (3.roky), jeliko), vedoucí po mě chce,abych nastoupila již od 1.rijna, jenže mi nemůže být vyhověno polovičního úvazku a dítě by mi neměl kdo dávat a vyzvedávat ze školky (manžel pracuje přes 200km daleko), rozhodli jsme, že si prodloužím RD do čtyř let věku.Nyni není ještě jasné,zda mi zaměstnavatel vyhoví, mezitím mi ovšem byla nabídnuta práce na poloviční úvazek,s roční smlouvou.u nynějšího zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou.A vzhledem k tomu, že plánujeme druhé dítě bych nerada přišla o následnou mateřskou.Mela hych nárok na mateřskou,pokud bych u nynější zaměstnavatele dala výpověď a nastoupila do nového zaměstnání na poloviční úvazek a během této práce otěhotněla(cca během pul roku) Pripadne z čeho by se mateřská počítala? děkuji

Dotaz poslal/a: Ajja87, 29. 07. 2019 17:27

Dobrý den, standartně je RD do 3 let věku, pokud chcete být doma déle tj do 4 let věku je zapotřebí souhlas zaměstnavatele. Abyste měla mateřskou i u druhého dítěte při změně zaměstnání musíte si pohlídat, abyste ze zaměstnání byla účastná nemocenského pojištění, Doporčuji proto obrátit se na okresní správu, kde vám podají bližší podrobnosti k mateřským dávkám..

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 08. 2019 19:52

Nárok na mateřskou dovolenou

Dobrý den, blíží se můj nástup na řádnou mateřskou dovolenou, dle termínu porodu vychází nástup na 8.8., což je 6 týdnů. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že je možné nastoupit mateřskou 8 týdnů předem. Můj zaměstnavatel nemá proti tomu žádné výhrady, jen sestra od mé lékařky mi řekla, že musí být splněna doba odpracovaných dní. Můj případ je složitější v tomto: U svého zaměstnavatele jsem zaměstnaná od května 2010, v únoru 2014 se mi narodila dcera, 13.02.2017 jsem se vrátila zpět do práce na 7,5 hod. úvazek. Od dubna 2017 do června 2018 jsem byla na nemocenské. Od července 2018 do února 2019 jsem pracovala u svého zaměstnavatele na poloviční úvazek ze zdravotních důvodů. Od března tohoto roku se můj úvazek navýšil na 6 hodin denně. Mám vůbec nárok na mateřskou dovolenou? A pokud ano, můžu nastoupit i 8 týdnů předem? Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: KubikovaP, 22. 07. 2019 09:26

Dobrý den, ano nástup je 6 aý 8 týdnu před plánovaným termínem porodu a o nástupu zpravidla rozhoduje gynekolog, doporučuji poradit se s ním. Ano pro nárok na mateřskou musíte splnovat potřebnou dobu pojištění, nemocenská na výši mateřské vliv nemá, ale musíte mít zaměstnání ze kterého budete účastná nemocenského pojištění. Doporučuji obrátit se na okresní srpávu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 08. 2019 19:46

Peněžitá pomoc

Dobrý den, mám dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství. Mám na ni nárok, když mám smlouvu na dobu neurčitou, ale posledni 3roky jsem na rodičáku?

Dotaz poslal/a: MarkyKa, 05. 08. 2019 14:53

Dobrý den, pokud vaše pracovní smlouva stále trvá, tak i u druhého dítěte mateřskou budete pobírat. Blíže a podorbněji k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 08. 2019 19:43

Přispěvek v 16 let

Dobrý den,chtěla bych se zeptat za týden mi bude 17 let mám nárok na nějaky příspěvek když nestuduji a momentálně nepracují. Po případně kam mám zajít? Děkuji hezký den :)

Dotaz poslal/a: Naty16, 26. 07. 2019 08:48

Dobrý den, zpravidla by vám do 18 let měli zajistit výživu rodiče, doporučuji obrátit se na úřad, na oddělení péče o dítě, kde vám případně poradí jak postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 08. 2019 14:56

Materska a polovicni uvazek

Dobrý den, chci se zeptat. Po první rodičovské jsem nastoupila na poloviční úvazek. 4.9. To bude rok. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, budu mí nárok na mateřskou a rodičák. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: MarketaKunc, 04. 08. 2019 17:28

Dobrý den, pokud stále trvá váš pracovní poměr, ze kterého jste účastná nemocenského pojištění, tak ano i u druhého miminka budete moci mateřskou pobírat. určitě neváhejte kontaktovat okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poskytnou veškeré podrobnosti.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 08. 2019 14:46

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Operátora opustíte snadněji. Pokuty klesnou, převod zrychlí

Operátora opustíte snadněji. Pokuty klesnou, převod zrychlí

Polepší si nejenom spotřebitelé, ale i živnostníci. Operátoři mimo jiné budou muset vracet...více

Změny při platbě kartou a v internetbankingu jsou tu. Projděte si přehled

Změny při platbě kartou a v internetbankingu jsou tu. Projděte si přehled

Nastal Den PSD2. O tom, co všechno se má změnit, jsme na webu Peníze.cz psali s předstihem,...více

Rozšíření EET neuteče skoro nikdo. Projděte si, co schválili poslanci

Rozšíření EET neuteče skoro nikdo. Projděte si, co schválili poslanci

Poslanci definitivně schválili rozšíření elektronické evidence tržeb. Vládní koalice odmítla...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.