Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

výše mateřské

Dobrý den, 28.unora 2014 mi skončila rodičovská dovolená, hned 1.března jsem nastoupila na HPP do kauflandu, kde jsem už rok pracovala brigádně při rodičovské dovolené. Plánujeme s přítelem další miminko a já se chci zeptat zda budu mít nárok na mateřskou už ted. jestli se mi budou počítat odracované dny na DPP nebo až od HPP.. děkuji Lišková

Celý příspěvek a Odpověd

Studentka a peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, jsem studentka a v roce 2014 plánuji první dítě. Měla bych nárok na mateřskou, když bych pracovala třeba jen 3 měsíce? Protože jsem předtím byla studentka. A z tohoto krátkého pracovního poměru by se mi vypočítavala mateřská? Kdybych chtěla na tuto rodičovskou navázat hned dalším potomkem? Měla bych nárok na další mateřskou (kdyby mi pracovní poměr skončil během první rodičovské? Moc děkuji za odpověď Katka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

zahraničí, PN, ŘD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se do dnů účasti na nemocenském pojištění počítají: 1) dny zaměstnání v zahraničí (Anglie) - zaměstnání nebylo posledním vykonávaným před porodem 2) dny, kdy byla čerpána řádná dovolená (zaměstnání v ČR) 3) dny v dočasné pracovní neschopnosti 4) víkendy, státní svátky. Dále bych se chtěla prosím ujistit, že dobře rozumím výpočtu lhůt. Le-li předpokládaný termín porodu 18.6.2020, je odchod na mateřskou 30.4.- 13.5.2020? A lhůta 180 dní (od ukončení posledního zaměstnání) by znamenala ukončit zaměstnání nejdříve 22.12.2019. Je to tak?

Dotaz poslal/a: Elmo, 31. 10. 2019 08:38

Dobrý den, co se týče mteřské a započítání dob ze zahraničí, tak pokud žijete a pracujete v jiném státu EU, je možné si po návratu do ČR zažádat o mateřskou tady v ČR. Na Okresní správě sociálního zabezpečení vystaví formulář - myslím E101 o příslušnosti k právním předpisům. Na základě tohoto formuláře a jiných dokladů pak za splnění určitých podmínek můžete dostat mateřskou v ČR. Doba, po kterou jste pracovala v zahraničí se sečte s dobou kterou jste pracovla, pracujete v ČR. Ještě dodávám než zemi EU opustíte, zjistěte, zda mate šanci získat mateřské dávky z této země. do účasti nemocenského pojištění se započítá doba, kdy jste byla nemocensky pojištěná zaměstnaná-pracovní smluva. nemocenská vyýši mateřské neovlivní. odchod na mateřskou je cca 6 až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu, váš lékař vám to uvede do žádosi o ppm, kdy je nástup na mateřskou. Ochranná lhůta 180 dní se počítá od ukončení pracovního poměru, ne vždy je přesně 180 dní. Nicméně určitě doporučuji zkontaktovat okresní správu soicáního zabezpečení, kde vám poradí jak přesně postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 10. 2019 19:07

Mám nárok?

Hezký den, Rada bych se zeptala měla jsem vždy rodičovský příspěvek. Nyní pracuji ale stále pobírám i rodičák... Budu mít nárok ba mateřskou dovolenou? Jaké tam jsou prosím podmínky? Mít odpracovano 270 dní? Počítá se do toho i dovolená a nemocenská? Jsem ve zkušební době kdybych šla na nemocenskou a vyhodili by mne jak mi skončí zkušební doba dostanu mateřskou nebo ne... Děkuji moc. Když půjdu ve zkušební době na nemocenskou až do porodu tudíž nejakych 7 měsíců budu dostávat nemocenskou nebo ne v případě že si mne tam po zkušební době nenechají... Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Marusek, 24. 10. 2019 16:54

Dobrý den, nemocenská výši mateřské neovlivní, pokud váš pracovní poměr bude trvat při podání žádosti o mateřskou, anebo se vejdete do ochranné lhůty tzn., že i když nebudete už pracovat, ale budete v ochranné lhůtě (obecně 180 dnů o ukončení pracovního poměru) tak i tak můžete získat nárok na mateřskou. Pokud by nárok na mateřskou nevznikl, po narození dítěte byste z úřadu práce pobírala rodičovský příspěvek. Kdybyste během zušební doby onemocněla, tak není vyloučeno, že byste mohla mít nárok na nemocenské dávky, doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí podrobněji.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 10. 2019 19:51

nárok na mateřskou

Dobrý den, jsem těhotná a potřebuji ověřit, zda mám narok na placenou mateřskou dovolenou. Má první práce trvala od 27.8.2017 do 18.8.2019, od 19.8.2019 jsem nastoupila do nového zaměstnani, ale od 19.9.2019 jsem v pracovní neschopnosti. Obdržela jsem nyni výpověď a to ve zkušební době ke dni 31.10.2019. Termín porodu je 2.4.2020, budu mít narok na vyplatu mateřské dovolené a kde se mám po výpovědi 31.10.2019 hlasit? Neschopeka trvá. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Andy50, 10. 10. 2019 17:25

Dobrý den, žádanku na mateřskou odevzdáte vašemu poslednímu zaměstnavateli, i kdyby jste u něj už nepracovala. Pokud nebudete v době žádání o mateřskou zaměstnaná bude se zkoumat ochranná lhůta, která potvrdí, zda nárok na dávku vznikne či nikoliv. Ochranná lhůta činí zpravidla 180 dnů od ukončení pracovního poměru, ale někdy může být kratší. Určitě doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám podají více podrobností.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 10. 2019 19:57

nárok na PPM

Dobrý den, během posledních 2 let jsem odpracovala více než 270 dní, nyní jsem bez práce a jsem evidována již 3 měsíce na ÚP. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Od 1.11.mám nastoupit do práce. Chci se zeptat, jak dlouho musím v tomto novém zaměstnání pracovat, abych získala nárok na PPM? Kdybych byla vyhozena ve zkušební době, budu mít nárok na PPM? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Gabish, 14. 10. 2019 14:23

Dobrý den, pro nárok na PPM bud budete v ochranné lhůtě nebo budete zrovna zaměstnaná. Doporučuji obrátit se na okresní správu a nechat si nárok na dávky PPM posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 10. 2019 19:41

mateřská v kombinaci osvč a zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá mateřská, pokud by porod vycházel po 9 měsících v zaměstnání a předchozí 3 roky na OSVČ, kalkulačky jsou jen pro každou zvlášť. Jako OSVČ si platím 173 už dva roky na nemocenské, ale kvůli těhotenství přemýšlím, že bych živnost přerušila a nechala se zaměstnat, pokud by se náhodou povedlo hned otěhotnět, tak bych pobírala dejme tomu 9 měsíců příjem 27000 hrubého. Dá se někde vypočítat, kolik by dělala mateřská? Děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: Barbora16B, 08. 08. 2019 20:41

Dobrý den, kalkukačky k mateřské jsou orienatční, podrobněji a blíže k mateřským dávkám poradí na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:58

Peněžitý příspěvek v mateřství

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu peněžitého příspěvku v mateřství. Jsem momentálně na RD a ráda bych nastoupila na částečný úvazek ke svému zaměstnavateli na původní smlouvu. CCa na rok, něž otěhotním podruhé. Předpokládám, že z rodičovské dovolené bych plynule přešla na druhou mateřskou dovolenou. Z jakého základu by se mi případný druhý peněžitý příspěvek v mateřství vypočítával? Z původního úvazku před prvním těhotenstvím, nebo ze zkráceného, na který bych pracovala během rodičovské dovolené? Děkuji za odpověd Jana Brzoňová

Dotaz poslal/a: mansonia, 02. 09. 2019 19:27

Dobrý den, pokud se dítě narodí do 4 let věku prvního dítěte tak by zpravidla výše dávky byla stejná jako u prvního, pokud však se změná během RD váš příjem, a bude doloženo, že jste z něj byla účastná nemocenského pojištění, tak by vaše dávka mateřské mohla být jiná. jednalo by se o souběh příjmu. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:55

Výpočet mateřské

Dobrý den, moje partnerka je těhotná, od 28.12.2018 a termín porodu je 4.10.2019, pracovala ve firmě kde se 1.1.2019 zmenil název firmy (IČO zůstalo stejné) a podepsali se nové smlouvy se zaměstnanci. Na rizikové těhotenství (nemocenskou nastoupila 24.4.2019) od té doby jsou problémy s posíláním peněz. Když nastoupila 15.8.2019 na mateřskou dovolenou a zjišťovala si informace, tak na OSSZ jí bylo řečeno, že výměr bude počítány od 1.1.2019. Na internetu se dočítáme, že by se měla mateřská dovolená počítat za posledních 12 odpracovaných měsíců. Tím jsem pochopil, že by se neměla 12cti měsíců počítat nemocenská. Prosím o radu je možné počítat nemocenskou jak řekla paní na OSSZ nebo se máme proti takové situaci bránit a jak? Děkuji Březina

Dotaz poslal/a: Daive123, 18. 09. 2019 18:28

Dobrý den, obecně platí, že nemocenská výši mateřské neovlivní. na mateřskou díky trvajícímu prac poměru nárok vznikne,ale určitě doporučuji obrátit se v této složitejší situaci na českou správu sociálníhi zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace. Žádost o mateřskou bude partnerka posílat poslednímu zaměstnavateli.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:40

Příjem během neschopenky

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu výše mateřské. Situace je následující: v dubnu byly odpracovány tři dny a pak došlo k nástupu na rizikové - tedy neschopenka. Standardně se výše mateřské počítá z odpracovaných 12 měsíců před neschopenkou. Jenže v průběhu neschopnosti byly vyplaceny ještě odměny, které u zaměstnavatele podléhali schvalování a tudíž nebyly proplaceny ihned s výplatou. Byly v řádu stokorun (ve třech měsících po 500,-). Ty byly započítány jako hrubá mzda a tedy z nich bylo odvedeno sociální a zdravotní. Jak se teď vypočítá mateřská? Doufám, že se ty tři měsíce nezapočitají, jinak přijdu o velkou část peněz, na které mám nárok. Případně jak a s kým to mám řešit? Děkuji!

Dotaz poslal/a: hanysek456, 03. 09. 2019 23:31

Dobrý den, zpravidla se pro mateřské dávky započtou příjmy rok zpětně, pokud v tom období byly vyláceny příjmy, které spadnou do toho zminovaného období, tak to započteno bude. njedině nemocenská výši mateřské neovlivní. Podrobněji a blíže k mateřským dávkám poradí na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:20

Čerpání řádné dovolené

Zaměstnankyně nastoupila 11.6.2018 na mateřskou dovolenou (do 23.12.2018). Z roku 2017 ji zbývaly 4 dny nevyčerpané dovolené. V roce 2018 vyčerpala 3 dny řádné dovolené (27.12.-31.12.2018). Od 1.1.2019 čerpala rodičovskou dovolenou. Do zaměstnání nastoupila 1.8.2019. Dotaz 1: Přechází jí den nevyčerpané dovolené z r. 2017 do roku 2019? Dotaz 2: Přechází jí 20 dní dovolené za rok 2018 do roku 2019? Dotaz 3: Krátí se jí řádná dovolená za rok 2019 o 7/12, tedy 11,5 dne?

Dotaz poslal/a: KarelIII, 16. 09. 2019 14:15

Dobrý den, s tímto spíše pracovně právním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Obecně platí, že nevyčerpaná dovolená u matek z předchozího roku se přesune do roku následujicího. Při výpočtu nároku dovolené v roce 2019, kdy se vrací matka do zaměstnání se musí zohlednit také to, kolik dní v roce je na rodičovské, nebot pokud je to více jak 100 dní dovolená se krátí o jednu dvanáctinu. tzn od 1. ledna 2019 do 31.7 2019 kolik to bylo dnů (pozor na svátky). Případně prosím kontaktujte účetní oddělení zaměstnavatele, tam poradí blíže a prodrobněji.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 09:08

Mateřská dovolená

Dobrý den, v Anglii, kde jsem pracovala se mi narodila dcera. Pobírala jsem tam 9 měsíců mateřskou a Child benefit, poté pouze Child benefit.V roce a půl dcery jsme se vratili do ČR, kde mi byla uznána rodičovska dávka, která mi má končit v březnu 2020.Chci se zeptat, když příští rok otěhotním, mám nárok na další mateřskou a rodičovskou? Záleží na tom, jestli budu od března pracovat nebo ne?

Dotaz poslal/a: Ivana16, 17. 09. 2019 14:19

Dobrý den, pokud budete zůstávat v ČR, tak můžete mít dávky i u druhého miminka. mateřská je podmíněna tomu, že byste musela být nemocensky pojištěná (mít pracovní poměr, ze kterého byste byla účastná nemocenského pojištění), blíže k mateřské vám poradí na okresní správě sociálního zabezpečení. K rodičovské podrobněji sdělí jak postupovat na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 09:00

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Počet finančních poradců klesl za pět let o dvě třetiny

Počet finančních poradců klesl za pět let o dvě třetiny

Počet finančních poradců spojených s takzvanými MLM společnostmi podnikajícími v oblasti...více

Nový rekord na burze. Nabídka akcií Saudi Aramco je největší na světě

Nový rekord na burze. Nabídka akcií Saudi Aramco je největší na světě

Primární nabídka akcií ropné společnosti Saudi Aramco bude největší na světě. Státem ovládaná...více

Nejlepší termínovaný vklad zvyšuje úroky. S pár tisíci ale jděte jinam

Nejlepší termínovaný vklad zvyšuje úroky. S pár tisíci ale jděte jinam

Dvě banky, které dlouhodobě patří ke špičce v nabídce spoření, změnily od prosince úroky....více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.