Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Sleva na poplatníka

Dobrý den, nastoupila jsem na brigádu, kde mám dohodu o provedení práce (mohu si vydělat max. 10 000,-). Při podpisu smlouvy jsem podepisovala zároveň slevu na poplatníka - ten "růžový papír" s vědomím, že vím, že tento papír nemám nikde jinde podepsaný. Přes to mi účetní za první měsíc strhla daň. Myslím si, že když jsem ale podepsala tu slevu na poplatníka, tak bych měla mít nárok uplatnit slevu i v tom prvním měsíci. Jako důvod proč mi to strhla uvedla, že jsem nenastoupila 1. den v měsíci, ale zhruba v půlce měsíce. Sdělila mi, že by mi tu daň nestrhla tehdy, pokud bych jí k tomu "růžovému papíru" dala i čestné prohlášení, že si slevu na poplatníka v tom daném měsíci neuplatňuji současně dvakrát. Myslím ale, že za podpis té slevy na poplatníka si ručím sama, a že neměla důvod mi tu daň za první měsíc strhnout. Co si myslíte Vy? Nevím, jak mám teď postupovat pro získání té daně zpět za jeden měsíc (v dalším měsíci mi účetní řekla, že se daň nestrhává).Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Dvě smlouvy u jednoho zaměstnavatele

Dobrý den,pracuji u firmy na DPČ 20 hodin týdně. Firma mi platí sociální i zdravotní pojištění a uplatňuji také daňové zvýhodnění na dvě děti. Nyní u stejné firmy budu pracovat na jiné pozici a s novou smlouvu,bude se jednat o klasickou pracovní smlouvu na zkrácený úvazek 10hodin týdně. Budu mít tedy u jednoho zaměstnavatele dvě smlouvy na dvě odlišné činnosti. Zajímá mě,jak to bude s placením sociálního a zdravotního pojištění? Bude se mi strhávat z obou výplat,když jsou sice dvě smlouvy,ale u jedné firmy? Moje druhá otázka se týká daňového bonusu na děti. V případě,že u jedné té smlouvy nesplnim podmínku výše výdělku (nad polovinu min.mzdy) u druhé smlouvy také nesplnim,ale celková mzda za obě smlouvy ,za obě pracovní pozice přesáhne polovinu min.mzdy-budu mít na daňové zvýhodnění na děti nárok v měsíčním vyplácením od zaměstnavatele ?

Celý příspěvek a Odpověd

Prodej darovaného bytu

Dobrý den, prosím o informaci, zda darovaný byt, který chceme s manželem prodat, podléhá se zdaněním příjmu lhůtě 5 let od nabytí. Kromě toho vázne na bytě věcné břemeno (maminka), ale ta je již umístěna v domě s pečovatelskou službou. Ta splňuje podmínku 2 let od nabytí, v bytě bydlela a byt nám darovala před 2 lety. Jak máme postupovat v případě prodeje a nebo je lépe počkat a splnit zákonnou lhůtu 5 let? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Jak je to s bitcoinem?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Jak je to s bitcoinem?

Dobrý den, mám na vás dotaz: jak se to má s daněním bitcoinu? V minulosti jsem nakoupil určitý počet bitcoinů, který za léta poměrně výrazně vzrostl na hodnotě. Rád bych bitcoin směnil zpět na peníze a převedl na bankovní účet, jak ale na to? Většina bank u nás v poslední době blokuje transakce z burz, obchodujících s kryptoměnami, ale nabízí se možnost vybírání v hotovosti přes bitcoinový bankomat a poté vložit na účet v bance. Teď se dostávám k jádru věci, jak příjem zdanit? Nemám žádný doklad o koupi bitcoinů, chci mít vše v pořádku a nechci abych vypadal jako člověk, který operuje se špinavými penězi, tady jsem však v úzkých. Máte s touto problematikou zkušenosti? Jak postupovat? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Identifikovaná osoba při zaměstnání

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Identifikovaná osoba při zaměstnání

Dobrý den, jsem zaměstnán, dostávám klasické roční zúčtování a rád bych se stal identifikovanou osobou kvůli Google reklamě. Lze se stát identifikovanou osobou při stálém zaměstání a jestli ano, musím něco doložit/dokládat zaměstnavateli, případně mění se nějak vztah mezi mnou a zaměstnavatelem?

Celý příspěvek a Odpověd

Zrušení životního pojištění

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Zrušení životního pojištění

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně životního pojištění v ročním zúčtování daně. V životě jsem uplatňoval daňovou úlevu životního pojištění jen jednou a to v roce 2014, částku 3800. A pokud se nepletu, počítá se stejně jen 15%. V roce 2015, 2016, jsem roční zúčtování ani nedělal. No a teď jde o to, že chci to životní pojištění zrušit a případně si udělat nové od 2018. Nevím jak to bude s odkupným, ale každopádně bych tu částku dodanil a je klid. No ale nevím jaký je postup a jak moc se mě dotkne finančně. Co jsem vyčetl, musím podat daňové přiznání a ne roční zúčtování daně. Pracuji teď od února, takže určitě "něco" podám, protože mě vrátí daňovou slevu na poplatníka. Jednoduše řečeno, musím dodanit jen ten jeden rok, kdy jsem uplatnil tu slevu z životního pojištění a moje otázka zní, jak moc to bude "stát". Díky za zprávu Honza

Celý příspěvek a Odpověd

Daně z USA

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Daně z USA

Zdravím, je mi 15 let a začátkem léta jsem v USA na turnaji vyhrál $1500. Chci se zeptat, jak postupovat s výběrem, jestli mám jako student možnost zaplatit méně než standardních 30%, případně refundovat. Předem díky za odpověď :)

Celý příspěvek a Odpověd

Výpočet daně ze dvou zaměstnání

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Výpočet daně ze dvou zaměstnání

Dobrý den, nastupuji do dvou prací. V jedné budu na DPČ s hrubou mzdou 90 Kč/hod. (20 h/ týdně) a ve druhé budu na poloviční úvazek s hrubou mzdou 110 Kč/hod. Nejsem si jistá, ve kterém z těchto dvou zaměstnání se mi vyplatí podepsat prohlášení poplatníka daně a přiložit slevu na studenta. Při výpočtech z online kalkulaček mi vychází: Varianta 1: DPČ - uplatním slevu na dani + studenta, pak mi měsíční čistá mzda vyjde 5895 Kč. VPP - neuplatním slevu na dani, pak je měsíční čistá mzda 6125Kč. Varianta 2: DPČ - neuplatním slevu na dani, měsíční čistá mzda 4440Kč. VPP - uplatním slevu na dani + studenta a měsiční čistá mzda je 7985 Kč. Nejsem si především jistá, zda jsou tyto výpočty dle internetových kalkulaček správné. Předem děkuji za Váš čas. Hezký den

Celý příspěvek a Odpověd

FÚ udělal chybu?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > FÚ udělal chybu?

Obracela jsem se na Vás s dotazem FÚ udělal chybu. Vše je vyřízeno k naší spokojenosti,manželovi nic nevrací a nemusí nic platit,částka se rovná O .Ze strany FÚ omluva,¨špatná formulace vyjádření". Děkuji Vám za ochotu,již nemusíte odpovídat. Přeji krásný den.Bernatíková Alena

Celý příspěvek a Odpověd

Špatný výpočet ze strany FÚ?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Špatný výpočet ze strany FÚ?

Prosím. Manžel je zaměstnanec. Za rok 2016 byla jeho hrubá mzda 465308kč. Záloha na daň činila 68775kč. Podal přiznání a nyní jsme obdrželi z FÚ vyrozumění,že má zaplatit 24 840kč,rozdíl mezi cituji-vyměřenou daní a daní tvrzenou. Vyměřovací daň je 65460kč,což je nižší,než odvedl,ale letos dostal 3795kč v ročním zúčtování. Samozřejmě jsme přesvědčeni,že je to nesmysl,kde,prosím,vznikla chyba.Můžete mně,moc prosím,odpovědět na email? Děkujeme Vám.Bernatíkovi

Celý příspěvek a Odpověd

Podnikani na OSVC s 50% home office v CR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Podnikani na OSVC s 50% home office v CR

Dobry den, v roce 2017 jsem vykonaval podnikatelskou cinnost po dobu 180 dni (duben - zari). Jsem tedy danovy rezident v CR. jako OSVC pro Svedskou spolecnost s 50% home office v Ceske Republice (misto podnikani tedy CR). Jako danovy rezident v CR danim vsechny sve prijmy vcetne prijmu ze Svedska v CR. Mame take vyplnenou A1, ze soc. a zdrav. platim v CR. Je potreba neco dolozit na Svedske urady? Jak se pocita 180 dni pobytu v zahranici - kdyz 50% je vykonavano jako home office? Ja to uvazoval jako celkovy pocet dni kontraktu bez ohledu na Home Office a bez ohledu na vikendy. Predem dekuji za odpovedi.

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy, pronájem bytú

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Odpisy, pronájem bytú

Dd. Měl bych dotaz ke vstupní ceně bytu (v OV) pro odepisování, který pronajímám a budu uplatňovat skutečné náklady v DP. V kupní smlouvě (uzavřena 2016) mám od developera cenu rozdělenou za byt, sklep a pozemek, na kterém dům stojí. Pronajímám byt vč. sklepa. Samozřejmě vím, že nemohu odpisovat cenu pozemku. Jak je to s cenou sklepa. Můžu použít jako vstupní cenu pro odpis součet ceny bytu a sklepa uvedenou v k.smlouvě nebo pouze bytu? Kromě toho nejsem podnikatel (tedy ani plátce DPH), mohu odepisovat cenu bytu (příp. i sklepu) včetně DPH, domnívám se správně? Děkuji. Pavel K.

Celý příspěvek a Odpověd

Zrušení studenta

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Zrušení studenta

Dobrý den, letos jsem dovršil poslední ročník školy. A pro jistotu jsem se přihlásil na jinou školu kvůli tomu abych měl status studenta. A při tom hledal nějakou práci. Chci se zeptat jak se status dá rychle zrušit, nebo jestli můžu nastoupit k zaměstnavateli na HPP. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK