Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Výše daně z příjmu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: v srpnu mi končí rodičovská dovolená (na které jsem byla 5 let se 2 dětmi) a měla bych od září prozatím pracovat jako OSVČ za 15.000,-kč měsíčně s tím, že 1x za čtvrt roku k tomu přibude dalších 15.000,-kč (takže celkem každé 2 měsíce 15 a každý třetí měsíc 30 tis.) Zajímalo by mě, zda při takovém příjmu budu platit vysoké daně z příjmu, popř.jak vysoké budou? Jedinou odpočitatelnou položkou budu mít - pokud mohu využít - 18.000 kč za úroky hypotéky (nebo pokud je možná i sleva na poplatníka? O té nevím, za jakých podmínek může uplatnit). Na děti, předpokládám, slevu uplatnit nemohu při paušálních/procentuálních výdajích. A nebudu plátce DPH --- Ještě mám možnost tu samou práci dělat na zaměstnanecký poměr, zde by byl plat jen 13.000 hrubého a děti bych si odečíst mohla. Nevím však, zda to bude výhodnější než OSVČ, jakou částku bych dostala měsíčně čistého na výplatní pásce při 13 tis. měsíčně a dvou dětech? Předem děkuji za odpověď, Johana

Celý příspěvek a Odpověd

brigáda a daň v zahraničí

Dobrý den prosím o radu jak je to s výdělkem z brigády studenta na farmě ve Skotsku? Nemá ani přes 1.000 liber a přesto mu strhli pojištění 58 liber a daň 40 liber. Jde zažádat o vrácení této daně? Popřípadě jak postupovat dál? Za dva týdny se vrací domů. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

HPP souběžně s DPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se zachovat v situaci, kdy jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr, kde jsem podepsal prohlášení o slevu na poplatníka a souběžně pracuji i na dohodu o provedení práce, kde mám měsíční výdělky do 7 000Kč bez podpisu prohlášení poplatníka. Zajímá mne, jestli je v mém případě možné požádat zaměstnavatele, u kterého mám hlavní pracovní poměr, o roční zúčtování daně nebo je nutné podávat vlastní daňové přiznání. Ptám se, protože jsem na internetu našel mnoho článků, nicméně nikde jsem nenašel jednoznačnou odpověď a v diskuzích na toto téma se často objevovaly i protichůdná tvrzení. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Zrušení studenta

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Zrušení studenta

Dobrý den, letos jsem dovršil poslední ročník školy. A pro jistotu jsem se přihlásil na jinou školu kvůli tomu abych měl status studenta. A při tom hledal nějakou práci. Chci se zeptat jak se status dá rychle zrušit, nebo jestli můžu nastoupit k zaměstnavateli na HPP. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Odečet u spolku

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Odečet u spolku

Dobrý den, když si spolek odečte od daňového základu podle par. 20 odst. 7 zákona o daních z příjmů určitou částku, kterou musí v průběhu dalších 3 let "pronákladovat" - hradit náklady na hlavní činnost. 1. Tady se počítají celé náklady na hlavní činnost, nebo se počítá jen ztráta? 2. A pokud v těch nákladech na hlavní činnost jsou i "nedaňové" náklady - občerstvení, tak se musí z nákladů odečíst?

Celý příspěvek a Odpověd

Zamestnavatel v Anglii ale prace z CR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Zamestnavatel v Anglii ale prace z CR

Dobry den jsem zamestnana u Anglicke firmy na travly pracovni pomer a platim dane atd v Anglii. Rozhodla jsem se vratit do Cr a dat vypoved. Zamestnavatel ale chce abych pro nej pracovala z domu v CR. Jake je nejjednodussi reseni? je mozne stale platit dane v Anglii a v CR jen priplatit na zdravotni nebo ukoncit pomer a pracovat na ZL ? jak se pak plati dane socialni a zdravotni zabezpeceni pri OSVC ?

Celý příspěvek a Odpověd

Daň - prodej bytu

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň - prodej bytu

Dobrý den, prosím o informaci, vztahující se k platbě daně z příjmu v případě prodeje bytu, kdy vlastník má polovinu bytu cca 6 let (je osvobozen od platby) a u druhé vyplatil rod. příslušníka a kupní smlouvou nabyl vlastnictví 12/2015, na bytě nemá trvalý pobyt, v bytě se však z důvodu péče o nemohoucího člena rodiny zdržoval téměř nepřetržitě. Platby za služby jsou psané na něj. Je přesto povinen vlastník v případě prodeje bytu platit daň z příjmu z této poloviny? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

problém s vrácením přeplatku

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > problém s vrácením přeplatku

Chtěl bych vás požádat o radu, jak elektronicky nebo písemně (bez nutnosti návštěvy finančního úřadu) vyřešit situaci, kdy finanční úřad odmítá vyplatit přeplatek na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016, protože bankovní účet uvedený v žádosti o vrácení přeplatku není u FÚ zaregistrován (letos jsem jako OSVČ poprvé danil pomocí paušálu). Mámtedy podat oznámení o změně registračních údajů, kde bude uveden onen bankovní účet a spolu s tím opravné daňové přiznání opět s vyplněnou žádostí o vrácení přeplatku?

Celý příspěvek a Odpověd

OSVC a silnicni dan

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > OSVC a silnicni dan

Dobrý den, manžel podniká jako truhlář, tuto činnost má i zapsanou v ŽL. Musí platit bezpodmínečně silniční daň, nebo jsou nějaké alternativy? Jedna účetní nám říká, že ano, protože to logicky odpovídá výkonu jeho činnosti, jiná tvrdí že ne. Jaké podmínky musí být doopravdy splněny, aby truhlář, podlahář apod. musel platit silniční daň? Co když OSVČ nemá žádné vozidlo? U kterých oborů činnosti se předpokládá, že z logiky věci, tedy z logiky náplně oboru činnosti, je potřeba k výkonu samostatné činnosti vozidlo? Předem děkuji za odpověď Kateřina

Celý příspěvek a Odpověd

převod družstevního podílu

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > převod družstevního podílu

Dobrý den, má situace je taková, že v roce 2015 na mě byl v rámci dědictví převeden podíl v družstvu z mého zesnulého otce. Podíl nemohl být zapsán na dvě osoby (společně s bratrem) proto jsme se dohodli, že bude napsán jen na mě a po prodeji bytu mu 1/2 peněz daruji. V bytě mám hlášeno trvalé bydliště již od roku 1990. Fyzicky v něm však již několik let nebydlím. Otec v bytě žil až do smrti. Byt byl do DV převeden před více než 5 lety. Mé otázky jsou: 1) pokud byt prodáme letos jako družstevní, musíme zaplatit 15% daň z příjmu fyzických osob? 2) pokud bychom s prodejem počkali po převedení do OV, daň z příjmů bychom nehradili? 3) musí bratr platit nějakou daň z peněz, které mu převedu/daruji za prodaný byt? 4) je v takovéto situaci třeba platit ještě nějaká jiná daň? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

2 brigády současně

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > 2 brigády současně

Dobrý den, měla bych hned 2 dotazy, jeli možné :) 1) Jsem student VŠ a našla jsem si novou brigádu, na DPP, pak přejdu na DPČ. Ve staré práci mám DPČ. Tzv. růžové prohlášení jsem si nechala dát do nové práce, protože tam si vydělám víc, ale budu docházet i do staré práce. Četla jsem, že když si bez té studenské slevy vydělám do 2500kč, neplatím zdravotní ani sociální, jen tu 15% daň ze mzdy, kterou můžu na konci roku žádat zpět. Je to tak správně? Případně nešlo by to ještě nějak "obejít" abych si mohla vydělat ve staré více a nestrhávali mi toho tolik? 2) Během toho měnění práce, jsem ve staré nahlašovala změnu, a že už u nich nechci tu studenskou slevu uplatňovat, jenže jsme se nějak špatně pochopili a ještě ji uplatnili v měsíci, kdy jsem ji už uplatnila v té nové práci. Nebudu z toho mít nějaký průšvih, případně jak to mám řešit? Předem velice děkuji za Vaši odpověď :)

Celý příspěvek a Odpověd

Letuška pracující v Dubaji.

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Letuška pracující v Dubaji.

Prosím o odpověď, po celý rok 2016 jsem pracovala jako letuška u Emirates v Dubaji,( daně se zde neplatí)zde jsem žila a budu žít. Mám trvalé bydliště v ČR a zde jsem i zaplatila daně z příjmu(navýšené o superhrubou mzdu), který jsem měla v Dubaji. Budu muset platit daně v ČR, když si zde zruším trvalé bydliště.

Celý příspěvek a Odpověd

Danění odměny z literárního díla

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Danění odměny z literárního díla

Dobrý den, prosím o pomoc - 31. 3. 2017 jsem uzavřel "Smlouvu o vytvoření literárního díla a o jeho užití a šíření". Jednorázová odměna za vytvoření literárního díla mi bude vyplacena v červnu 2017 a půjde o částku vyšší než 10 000 Kč. Od ledna 2017 do května 2017 jsem zaměstnancem jedné firmy, od června 2017 budu v jiné firmě. Živnostenská oprávnění mám od roku 2015 pozastavená. Jak se postupuje v tomto případě ve zdanění odměny a placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění, když jsem po celý rok 2017 zaměstnancem? Moc děkuji za zprávu a vstřícnost.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK