Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

HPP a vrácení dopaltku

Dobrý den, jsem studentem na VŠ od dubna jsem pracoval na DPČ až do října během teto doby mam nárok na vrácení srážky z daně. Od října jsem nastoupil na HPP se zkráceným úvazkem. Zajímá mě především, zda za období, kdy pracují na HPP mám nárok na srážku z daně. A pokud by jsem neměl nárok na vracení přeplatku z daně z období října a dál, tak bych mohl třeba využít slevu na daních například z odběru krve říkám to dobře? Děkuji moc za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Zaměstnanec a OSVČ zároveň

Dobrý den, jsem zaměstnaná na poloviční úvazek a zároveň bych chtěla pracovat na živnostenský list. Mé příjmy z práce na ŽL budou vyšší než příjmy ze zaměstnaneckého poměru. Jak je to v tomto případě s placením sociálního a zdravotního pojištění a daní? Děkuji za odpověď!

Celý příspěvek a Odpověd

Pokuta za podání NE přes dat. schránku

Dobrý den, prosím o radu. Účetní mi udělala chybu a daňová přiznání (příjmu a silniční) mi podávala papírově i přesto, že vlastním datovou schránku. Datovou schránku jsem byla nucena zřídit v době, kdy se to muselo, ale vůbec ji k ničemu nevyužívám. Bohužel nyní na tento fakt přišel finanční úřad a vyměřil mi pokutu 12tisíc za roky zpětně. Je nějaká možnost, jak se proti tomu bránit? Neudělal finanční úřad chybu, že od roku 2014 přijímal má přiznání bez výtky a neupozornil mě na toto dříve? Může to vyměřit takto zpětně? Všude se píše, že max pokuta je 2000 za jedno podání, neměli mi to tedy vrátit hned po prvním podání s touto pokutou? Myslím, že je to chyba účetní, pokud si u ní platím vedení účta a ona podání provádí, nebo nesu rizika za chyby já? Budu ráda za jakoukoli radu, co mám nyní dělat.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Pozdné dodanie potvrdenia o štúdiu

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Pozdné dodanie potvrdenia o štúdiu

Dobrý deň, mám na Vás otázku. Som študentka a zároveň pracujem v jednej spoločnosti na DPČ. Na začiatku semestru v září som na HR oddelenie nedodala potvrdenie o štúdiu, čiže mi z výplatnej pásky bola zrazená vyššia suma na zdravotné odvody. Mám nárok na spätné vrátenie sumy pokiaľ dodám potvrdenie o štúdiu ? Vopred ďakujem za odpoveď

Celý příspěvek a Odpověd

Studium a práce na pracovní dohodu

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Studium a práce na pracovní dohodu

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně studia syna a uplatňování daňového zvýhodnění matkou. Syn víc jak rok pracuje na klasickou pracovní smlouvu. Nyní byl začátkem září 14 dní na pracovním úřadě, kde mu byla přiznána podpora. Nyní opět pracuje na klasickou smlouvu. Můj dotaz zní, můžu si na něj nadále uplatňovat daňové zvýhodnění? Synovy bude 25 let a žije ve společné domácnosti. Měla jse za to, že pokud studuje, daňové zvýhodnění trvá, moje paní účetní si není jistá, spíš tvrdí, že nárok nevzniká z důvodu klasické pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď M.T.

Celý příspěvek a Odpověd

Firma v USA zdanění?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Firma v USA zdanění?

Dobrý den, Založil jsem si firmu v USA resp. v Nevadě, jedná se o Cestovní kancelář (bez zaměstnanců jeden majitel), kdy chci pořádat zájezdy a zprostředkovatelské služby pro české zákazníky, tím pádem příjmy budou plynout z ČR. Jedná se o to, že jsem nerezidentem USA, jsem zaměstnaný v ČR. Chtěl jsem se zeptat, zdali si musím v ČR zakládat živnost, ať nemám problémy s úřady nebo stačí uvést do daňového přiznání tyto příjmy jako „příjmy ze zahraničí“. Dopadne to tak, že budu podávat dvoje daňové přiznání? Jedno v Nevadě a druhé v ČR. Děkuji za rady Petr

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z prijmu zo zahraničia

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň z prijmu zo zahraničia

Dobrý deň, Pracujem v Českej republike od 1.1.2017 a rovnako tu aj platím odvody. Chcel by som začať pracovať online ako vedľajšia práca popri zamestnaní. Táto práca by bola pre zahraničnú firmu a môj zárobok by bol okolo 400 eur mesačne. Akým spôsobom budem odvádzať dane ? Rád by som chcel vedieť aká je legislatíva v takýchto prípadoch a ako postupovať. Ďakujem veľmi pekne

Celý příspěvek a Odpověd

Príjmy v 3 štátoch a daňový rezident

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Príjmy v 3 štátoch a daňový rezident

Dobrý deň. Som občan SR, ale od r. 2007 pracujem a žijem v ČR (oficiálne trvalý pobyt stále SR, prechodný ČR). V r. 2017 som bola 4 mesiace zamestnaná, momentálne som na úrade práce a zároveň som niekoľko mesiacov v roku prenajímala byt v osobnom vlastníctve na Slovensku. Chcem sa opýtať, kde budem daňovým rezidentom a v ktorom štáte budem daniť ktoré príjmy za rok 2017, keď sa v novembri sťahujem na rok do Kanady a predpokladám, že už v tomto roku tam budem oficálne pracovať. Ďalej sa chcem opýtať, aké podklady budem prikladať k priznaniu príjmov, ktoré budem daniť v ČR. Ďakujem.

Celý příspěvek a Odpověd

Dvě brigády

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Dvě brigády

Dobrý den. Začala jsem nyní chodit na brigádu, kde jsem podepsala DPP. Jelikož jsem jako studentka podepisovala růžový papír o slevě na dani, chtěla jsem si plánovat směny do 10.000, aby ke zdaneni nedoslo. Nyni jsem se ale pres svou vedouci dozvedela, ze mi i presto bude strhavano socialni a zdravotni od vydelanych 2.500. Lisi se v takovemto pripade strhavana dan z prijmu pod a nad 10.000? Jaky vydelek by byl pro me vyhodnejsi? Vim, ze lze podat danove priznani, pokud vydelek necini vice jako 10.000. Jak je to ale, kdyz ma student dve brigady najednou a u obou si vydela max 10.000-tedy 20.000 dohromady? Muze stale alespon z jedne dostat slevu na dani? Predem moc dekuji za odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

Registrace auta k silnicni dani

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Registrace auta k silnicni dani

Dobry den, mam hlavni prac. pomer a jsem OSVC na vedlejsi zivnost, nejsem platcem DPH. Auto pouzivam pracovne i soukromne. Muzu zpetne nahlasit auto a doplatit silnicni dan za pul roku 2017 a vyuzit tak pausalne 4000Kc/mesic jako nakladovou polozku? Musi byt auto registrovane na zivnost nebo nemusi? Dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

souběh příjmů a hrozba DPH

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > souběh příjmů a hrozba DPH

Finanční poradce je osvobozen od DPH, ale v případě, že začne pronajímat byt, spojí se jeho příjem ze zprostředkování s příjmem za pronájem,bude pak muset být plátcem DPH (roční obrat těsně nad 1 mil.) Lze nějak oddělit tyto dva příjmy? Aby se DPH vyhnul? Nelze zapojit osobu blízkou, žádná není.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z příjmů ze zahraničí daněná v ČR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň z příjmů ze zahraničí daněná v ČR

Dobrý den, mám prosím stručný, avšak poněkud spěchající dotaz. Jestliže mám OSVČ příjmy převážně ze zahraničí, avšak sídlem, procentním poměrem práce, vykonávané v ČR a dle smluv o zamezení dvojího zdanění, a tak dále, mám zákonnou možnost zůstat daňovým rezidentem pouze v ČR a danit veškeré příjmy zde, jaké přílohy podávám k přiznání daně z příjmu? Pokud se nemýlím, tak pouze přílohu č. 1 (vedu daňovou evidenci) a příloha č. 3 ani příloha Seznam pro poplatníky uplatňující nárok a vyloučení dvojího zdanění podle § 38f odst. 10 ... se nepoužijí, jinak řečeno v daňovém přiznání přijmy neodděluji a vše uvedu v řádcích, jako by byly všechny z tuzemska? Děkuji za Váš čas.

Celý příspěvek a Odpověd

Kombinovaná forma a daně

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Kombinovaná forma a daně

Dobrý den. Od září tohoto roku jsem studentkou kombinované formy Vyšší odborné školy zdravotnické. Škola probíhá celkem tři dny v měsíci, zbytek je samostudium, dále nás čeká praxe, což je za první semestr v prvním ročníku celkem 200 hodin. Zároveň pracuji na dvě dohody o provedení práce. A teď přichází můj dotaz - jak je to s daněmi? Platím si sama zdravotní a sociální pojištění? Mám nárok jako student, byť kombinované formy na nějakou úlevu na daních? Děkuji moc za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK