Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daně z příjmů

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

dane a matka samozivitelka

Dobry den,rada bych se zeptala na otazku ohledne uveru a odectu z dani. Jsem matka samozivitelka a mam uver na byt,mesicne splacim 7000 Kc. Mam narok na odpocet dani za rok 2017 i kdyz jsem sama s dcerou? Dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

3brigady

Dobry den,mam v roce tri brigady ktere se prekryvaji,v jedne brigade mam podepsany ruzovy papir aby me nestrhavali dane.tudiz u ostatnich uz ano.chci se zeptat kdyz chci vratit dane s tech dvou.musim vypsat ružový papir ze vsemi brigadami nebo stačí jenom z jedne brigady z ktere chci vratit dan.a tam kde jsem podepsala ruzovy papir uz nepodam?

Celý příspěvek a Odpověd

Daň při prodeji části pozemku

Dobrý den, v roce 2016 jsem zakoupil větší pozemek určený ke stavbě, který jsem následně rozparceloval a dvě parcely prodal zájemcům. Hodnotově to bylo tak, že jsem zakoupil za 500,-/m2 a prodal o rok později za 800,-/m2. Při letošním daňovém přiznání daním tedy rozdíl (800 - 500 = 300 kč/m2) anebo beru celkovou sumu za celý pozemek před rozdělením a sumu z prodeje dvou pozemků ? protože tímto bych byl ve ztrátě a nevím, jak bych danil eventuální další prodej další parcely ... Děkuji za vysvětlení.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně z příjmů

Všechny dotazy

Přivýdělek

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Přivýdělek

Dobrý den, jsem studentkou Vyšší odborné školy. Jelikož nebydlím blízko školy a dojíždím, tak je pro mě těžké si najít vhodnou brigádu. Nedávno jsem našla brigádu ohledně doučování. Jsem zaregistrovaná na jednu web stránku jako lektor a platím si za kontakty klientů. Dnes jsem zjistila, že poplatek je čistě jen za kontakt (myslela jsem, že jsou to i odvody daní). Bohužel nemohu být OSVČ, jelikož jsem studentka a ani by se mi to nevyplatilo. Chtěla bych doučavat pouze příježitostně. Někde jsem četla, že pokud přivýdělek nebude činit víc jak 20 tisíc za měsíc, tak daně řešit nemusím. Ale myslím, že bych nejspíš měla. A proto Vám píšu. Zajímalo by mě, jakým způsobem mám tyto daně odvádět a jak se to dělá. Nemám s ničím podobným zkušenosti a bojím se, abych z toho neměla nějaký průsvih. Co tedy mohu dělat, abych si mohla tímto způsobem přivydělat, ale aby se mi to trochu vyplatilo? Děkuji za Váš čas. Petra Bělohlavá

Celý příspěvek a Odpověd

zdanění dluhopisů

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > zdanění dluhopisů

Dobrý den, nakoupil jsem korporátní dluhopisy za 100% ceny a celkovou částku přes 100.000,- Kč. Dluhopis bude ale končit o měsíc dříve než za 3 roky. Znamená to tedy, že i při držení až do konečné splatnosti (opět 100%) budu muset podat daňové přiznání, i když tam bude daň nulová ? Předpokládám, že alikvotní úrokový výnos při nákupu není možné uvést do nákladů, protože je pak vyplacen v kuponu. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Daňový domicil v ČR

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daňový domicil v ČR

Dobrý deň. Chcel by som Vás požiadať o radu ohľadom daňového priznania a daňového domicilu. V ČR mám schválený trvalý pobyt od 20.6.2017 a tak isto v ČR vlastním nehnuteľnosť. V ČR ale žijem už cca 12 rokov. Občianstvo mám Slovenské. Od 26.8.2013 do 31.8.2017 som pracoval na HPP v ČR, pred tým som bol študent. Od 1.9.2017 pracujem na HPP v Rakúsku, kde platím aj dane a odvody. Prosím moja otázka je kde mám teraz daňový domicil? Je dostačujúce ako potvrdenie o daňovém domicile potvrdenie od trvalom pobyte na území ČR? Ďakujem.

Celý příspěvek a Odpověd

Pozdné dodanie potvrdenia o štúdiu

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Pozdné dodanie potvrdenia o štúdiu

Dobrý deň, mám na Vás otázku. Som študentka a zároveň pracujem v jednej spoločnosti na DPČ. Na začiatku semestru v září som na HR oddelenie nedodala potvrdenie o štúdiu, čiže mi z výplatnej pásky bola zrazená vyššia suma na zdravotné odvody. Mám nárok na spätné vrátenie sumy pokiaľ dodám potvrdenie o štúdiu ? Vopred ďakujem za odpoveď

Celý příspěvek a Odpověd

Studium a práce na pracovní dohodu

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Studium a práce na pracovní dohodu

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně studia syna a uplatňování daňového zvýhodnění matkou. Syn víc jak rok pracuje na klasickou pracovní smlouvu. Nyní byl začátkem září 14 dní na pracovním úřadě, kde mu byla přiznána podpora. Nyní opět pracuje na klasickou smlouvu. Můj dotaz zní, můžu si na něj nadále uplatňovat daňové zvýhodnění? Synovy bude 25 let a žije ve společné domácnosti. Měla jse za to, že pokud studuje, daňové zvýhodnění trvá, moje paní účetní si není jistá, spíš tvrdí, že nárok nevzniká z důvodu klasické pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď M.T.

Celý příspěvek a Odpověd

Firma v USA zdanění?

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů právnických osob > Firma v USA zdanění?

Dobrý den, Založil jsem si firmu v USA resp. v Nevadě, jedná se o Cestovní kancelář (bez zaměstnanců jeden majitel), kdy chci pořádat zájezdy a zprostředkovatelské služby pro české zákazníky, tím pádem příjmy budou plynout z ČR. Jedná se o to, že jsem nerezidentem USA, jsem zaměstnaný v ČR. Chtěl jsem se zeptat, zdali si musím v ČR zakládat živnost, ať nemám problémy s úřady nebo stačí uvést do daňového přiznání tyto příjmy jako „příjmy ze zahraničí“. Dopadne to tak, že budu podávat dvoje daňové přiznání? Jedno v Nevadě a druhé v ČR. Děkuji za rady Petr

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z prijmu zo zahraničia

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Daň z prijmu zo zahraničia

Dobrý deň, Pracujem v Českej republike od 1.1.2017 a rovnako tu aj platím odvody. Chcel by som začať pracovať online ako vedľajšia práca popri zamestnaní. Táto práca by bola pre zahraničnú firmu a môj zárobok by bol okolo 400 eur mesačne. Akým spôsobom budem odvádzať dane ? Rád by som chcel vedieť aká je legislatíva v takýchto prípadoch a ako postupovať. Ďakujem veľmi pekne

Celý příspěvek a Odpověd

Príjmy v 3 štátoch a daňový rezident

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Príjmy v 3 štátoch a daňový rezident

Dobrý deň. Som občan SR, ale od r. 2007 pracujem a žijem v ČR (oficiálne trvalý pobyt stále SR, prechodný ČR). V r. 2017 som bola 4 mesiace zamestnaná, momentálne som na úrade práce a zároveň som niekoľko mesiacov v roku prenajímala byt v osobnom vlastníctve na Slovensku. Chcem sa opýtať, kde budem daňovým rezidentom a v ktorom štáte budem daniť ktoré príjmy za rok 2017, keď sa v novembri sťahujem na rok do Kanady a predpokladám, že už v tomto roku tam budem oficálne pracovať. Ďalej sa chcem opýtať, aké podklady budem prikladať k priznaniu príjmov, ktoré budem daniť v ČR. Ďakujem.

Celý příspěvek a Odpověd

Dvě brigády

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Dvě brigády

Dobrý den. Začala jsem nyní chodit na brigádu, kde jsem podepsala DPP. Jelikož jsem jako studentka podepisovala růžový papír o slevě na dani, chtěla jsem si plánovat směny do 10.000, aby ke zdaneni nedoslo. Nyni jsem se ale pres svou vedouci dozvedela, ze mi i presto bude strhavano socialni a zdravotni od vydelanych 2.500. Lisi se v takovemto pripade strhavana dan z prijmu pod a nad 10.000? Jaky vydelek by byl pro me vyhodnejsi? Vim, ze lze podat danove priznani, pokud vydelek necini vice jako 10.000. Jak je to ale, kdyz ma student dve brigady najednou a u obou si vydela max 10.000-tedy 20.000 dohromady? Muze stale alespon z jedne dostat slevu na dani? Predem moc dekuji za odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

Registrace auta k silnicni dani

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Registrace auta k silnicni dani

Dobry den, mam hlavni prac. pomer a jsem OSVC na vedlejsi zivnost, nejsem platcem DPH. Auto pouzivam pracovne i soukromne. Muzu zpetne nahlasit auto a doplatit silnicni dan za pul roku 2017 a vyuzit tak pausalne 4000Kc/mesic jako nakladovou polozku? Musi byt auto registrovane na zivnost nebo nemusi? Dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK