Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Pracovní právo

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.
  • Vašich dotazů přichází mnoho a my vám za ně děkujeme. Abychom neupřednostňovali kvantitu před kvalitou, tato poradna se každý den po vložení určitého počtu dotazů uzavře a dnes už je plno. Zkuste to prosím zítra.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Těhotenství,smlouva na dobu určitou, neschopenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015, jsem těhotná, můžu na neschopenku nastoupit od 1.7.2015 nebo je potřeba nastoupit o pár dní dřív před skončením smlouvy? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

výpověď

Dobrý den, mám dotaz. Může mi můj zaměstnavatel nějak bránit ve výpovědi? Chci podat výpověď, ale můj zaměstnavatel mi brání v tom, že za mne nejdříve musí sehnat náhradu – je to vůbec možné, aby mi bránil ve výpovědi a odkazoval se na to, že nemá za mne náhradu? To si myslím, že není můj problém, ale problém zaměstnavatele. Poradíte mi, jak mám správně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.

Celý příspěvek a Odpověd

Dovolená při ukončení pracovního poměru

Budu dávat výpověď z HPP. Mám cca 4 dny dovolené z roku 09, plus na výplatní pásce je již uveden nárok na 25 dnů nové dovolené (2010). Skončí-li pracovní poměr k 30.5. (ať již dohodnou nebo mojí výpovědí), kolik dní budu moci vyčerpat než skončím? děkuji J. Matějka

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Pracovní právo

Všechny dotazy

Firma v insolvenci

Dobrý den, chtěla bch Vás poprosit o radu.Nyní jsem na rodičovské dovolené a před koncem roku jsem se dozvěděla, že firma je v insolvenci. V konkurzu je od 4/2016, čekala jsem, že se mi insol. správce ozve, ale v lednu jsem ho kontaktovala již já,neboť mi nyní v březnu skončila rodičovská dovolená.(měla jsem ji na 3 roky).S insol. správcem jsme se dohodli, že pro mě práci nemá, tudíž mi dá výpověď z nadbytečnosti s dvouměs. výpověd. lhůtou. Jenže odstupné na, které bych měla nárok ani zbylou dovolenou mi neproplatí, jelikož žádný majetek bývalá firma nemá a nejsou ani žádné peníze v pokladně. Informovala jsem se tedy (doporučil mi ins. správce)na ÚP zda mi odstupné vyplatí, a tam mi řekli, že jsem propásla lhůtu 5 měs. a 15 dní. Jen tomu trochu nerozumím, co jsem propásla, když jsem ještě v prac. poměru a nemohla jsem vědět, kdy mi správce ukončí prac. poměr? Nehledě na to, že mě vůbec sám nekontaktoval, a nevím, co by bylo, když bych se v lednu tedy sama neozvala a nezačala se o to zajímat. Mohu znát, prosím, Váš názor? Děkuji H. Blahutová

Dotaz poslal/a: HBlahutka, 16. 03. 2017 10:15

Podle insolvenčního zákona mohou zaměstnavatelé v rámci insolvenčního řízení samostatně uplatňovat své mzdové nároky vůči zaměstnavateli. Zákon č. 118/2000 Sb., jim však dává jednoduší cestu k náhradě nevyplacené mzdy. Mohou totiž požádat o uspokojení svých mzdových nároků kteroukoliv krajskou pobočku Úřadu práce nebo kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce (§ 4 odst. 1 zákona č. 118/2000 Sb.). Navíc je tento způsob náhrady pro zaměstnance ulehčen tím, že podle zákona č. 118/2000 Sb. je příslušný úřad práce povinen vyvěsit na úřední desce neprodleně poté, co jej soud vyrozumí o zahájení insolvenčního řízení, informace o zaměstnavatelích, jejichž zaměstnanci mohou uplatnit své mzdové nároky u úřadu práce, a současně je povinen informovat o lhůtě, do které mohou zaměstnanci tyto nároky uplatnit. Stát pak vyplacené mzdové nároky sám na svůj účet uplatňuje v insolvenčním řízení u zaměstnavatele. Zaměstnanec tak na základě takového oznámení může uplatnit své mzdové nároky nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů následujících po dni, kdy úřad práce zveřejnil informace podle výše uvedeného odstavce 4 na úřední desce, jsou-li splněny další podmínky stanovené tímto zákonem. Jestliže v této lhůtě soud rozhodl o insolvenčním návrhu jinak než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den právní moci soudního rozhodnutí. Nárok na uspokojení mzdových nároků zaniká, není-li uplatněn ve lhůtách uvedených ve větě první a druhé. Ve Vašem případě Vám tedy nezbývá, než uplatňovat své mzdové nároky po ins. správci.

Lefensor, s.r.o., 21. 03. 2017 14:18

Změna místa výkonu práce

Moc Vás prosím o zodpovězení dotazu ohledně vysílání pracovníků na pracovní cesty do místa, kam zaměstnavatel stěhuje postupně výrobu. Pracujeme v německé firmě, která postavila novou výrobní továrnu v sousedním kraji, vzdálenou od místa našeho dosavadního pracoviště 25 km. Zde zavedla novou výrobu a od letošního února postupně stěhuje stávající výrobu do těchto prostor. V prosinci loňského roku proběhl s každým zaměstnancem zvlášť pohovor (výslech), kde vedení firmy zjišťovalo, kdo ze zaměstnanců je ochoten jít do nových prostor pracovat a v případě odmítnutí chtělo vědět důvody. Ty ale nebylo vůbec ochotné uznat. V pracovní smlouvě máme uvedeno místo pracoviště v dosavadním sídle firmy. Většina pracovníků odmítla přejít pracovat do nových prostor a vedení firmy se rozhodlo toto vyřešit tím, že bude zaměstnance na své náklady vozit každý den do nového působiště. Poukazuje přitom na to, že v pracovní smlouvě jsme podepsali souhlas s vysíláním na pracovní cesty. Na konci ledna dostalo asi 13 pracovnic výpověď s nárokem na odstupné. Polovina z nich jsou pracující důchodkyně. Čekali jsme, že postupně budou dostávat výpověď další zaměstnanci s tím, jak se budou stěhovat jednotlivá střediska, ale dál už se tak nestalo. Jelikož firma nesehnala do nových prostor dostatek nových zaměstnanců, rozhodlo se vedení, že nás tam bude vozit denně na pracovní cesty. Několik zaměstnanců už měsíc takto vozí. Nevíme přesně jestli na toto má zaměstnavatel právo, lidé se mezi sebou jen dohadují a spekulují, jsou ve stresu z toho co je čeká. Prý pokud by jsme toto odmítli, je to hrubé porušení pracovní kázně. Byli jsme všichni přesvědčeni, že dostaneme výpověď podle § 52 písm.b) zákoníku práce s nárokem na odstupné, ale nyní to vypadá, že pokud dál nechceme pro tuto firmu pracovat budeme muset podat výpověď sami. Myslíme si, že právě toho se snaží vedení svým jednáním docílit. Dotaz tedy zní: Jak dlouho nás může vedení firmy nutit absolvovat tyto pracovní cesty a má na to vůbec právo?

Dotaz poslal/a: Janim, 13. 03. 2017 21:07

Pracovní cestou je podle § 42 odst. 1 zákoníku práce časově omezená cesta k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu lze pouze na základě dohody s ním (tato dohoda však nemusí být písemná). Pro účely poskytování cestovních náhrad se však podle § 156 odst. 2 ZP za pracovní cestu považuje také cesta mimo pravidelné pracoviště a mimořádná cesta v souvislosti s výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště. Vždy musí samozřejmě jít o cestu za účelem výkonu druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě podle § 34 zákoníku práce nebo takové činnosti, kterou zákoník práce za výkon práce považuje. Před vysláním zaměstnance na příslušnou cestu zaměstnavatel (nikoliv zaměstnanec) určuje podmínky jejího konání. Musí tak učinit i před cestami, které sice pracovními cestami podle § 42 ZP nejsou, ale pro účely cestovních náhrad se za takovéto cesty považují (viz výše).Při stanovení podmínek konání cesty je zaměstnavatel povinen přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. Obecné, pro všechny zaměstnance platné podmínky přitom mohou být uvedeny ve vnitřním předpisu zaměstnavatele (např. směrnice), specifické podmínky mohou být uvedeny na tiskopisu cestovního příkazu anebo v jiném dokumentu (zápis z porady, organizační opatření, příkaz k jízdě služebním vozidlem apod.), kterým je zaměstnanci pracovní cesta nařízena. Pou- žívání uvedených, ani jiných tiskopisů týkajících se pracovních cest není nařízeno žádným obecně platným předpisem a nemusí být používány. Je pouze na zaměstnavateli, jakou vhodnou formu stanovení podmínek pro konání pracovní cesty a pro její vyúčtování sám zvolí. V průběhu pracovní cesty nevykonává zaměstnanec práci nepřetržitě. Část pracovní cesty stráví cestou v určeném dopravním prostředku do místa výkonu práce a po vykonání příslušné práce zpět do místa ukončení pracovní cesty, část výkonem práce, pro který byl na pracovní cestu do určeného místa zaměstnavatelem vyslán, část čekáním, odpočinkem apod. Za dobu výkonu práce na pracovní cestě přísluší zaměstnanci samozřejmě mzda nebo plat. Podle ustanovení § 210 ZP se doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů, která spadá do pracovní doby, považuje za překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanci se za tuto dobu mzda nebo plat nekrátí.

Lefensor, s.r.o., 21. 03. 2017 10:59

necela vyplata

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mi firma pro kterou dělám neposlala do vyplaty přesčasy a úlevu na daních za děti(asi 6000kč). Je možné to brát jako součást vyplaty, pokud to nedostanu do 15dnu od terminu vyplaty. Že bych dal okamžitou vypověd. Ja jsem dal vypověd minuly měsíc tak mi běží dvouměsíční vypovědní lhůta.

Dotaz poslal/a: Ledy, 20. 03. 2017 16:52

Obdobím splatnosti podle §141 odst. 1 zákoníku práce je následující kalendářní měsíc po vykonání práce, za kterou mzda náleží, tj. období splatnosti mzdy za leden končí poslední den v únoru. Teprve nevyplatí-li zaměstnavatel mzdu nebo její část do 15 dnů od tohoto data, může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. Prvním dnem, kdy lze okamžitě skončit pracovní poměr pro nevyplacení lednové mzdy, je tedy 16. březen.

Lefensor, s.r.o., 21. 03. 2017 10:46

Neposkytnutí neplaceného volna po RD

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně prodloužení rodičovské dovolené ze 3 na 4 roky. Vím, že u zaměstnavatele jsem v ochranné lhůtě do 3 let věku dítěte a poté musím podat písemnou žádost o poskytnutí neplaceného volna. Chtěla bych se ale zeptat na situaci, kdy této žádosti zaměstnavatel nevyhoví a současně dítě nebude od 3 let věku přijato do státní školky? Je to překážka na straně zaměstnance, kvůli které nemůže zaměstnanec nastoupit zpět do práce ve stanoveném termínu. Jak se k tomuto přihlíží ze strany zaměstnavatele? Dostanu v takovém případě výpověď? Jaký důvod může mít výpověď od zaměstnavatele? Je při ní nárok na případné odstupné nebo ne? A ještě dotaz k té školce - přihlášky budeme podávat do státní školky, ale pokud dítě nepřijmou, může mě zaměstnavatel nutit, abych si zajistila soukromou školku nebo paní na hlídání? Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: martina_22, 10. 03. 2017 22:11

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: Dle § 196 zákoníku práce je k prohloubení péče o dítě zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni/zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Po dobu rodičovské dovolené náleží při splnění stanovených podmínek dávka státní sociální podpory - rodičovský příspěvek. Po dosažení 3 let věku dítěte již není zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnankyně či zaměstnance v práci z důvodu péče o dítě, ačkoliv rodičovský příspěvek bude čerpán např. až do 4 let věku dítěte. Zaměstnankyně či zaměstnanec mohou v této souvislosti požádat zaměstnavatele o neplacené volno, jejich žádosti však zaměstnavatel nemusí vyhovět a může trvat na jejich nástupu do práce. Po skončení rodičovské dovolené má zaměstnankyně či zaměstnanec právo na zařazení na práci a případně pracoviště dle pracovní smlouvy. Dojde-li k situaci, že zaměstnanec/zaměstnankyně po rodičovské dovolené nemůže nastoupit zpět do zaměstnání z toho důvodu, že nemá možnost zajistit péči o dítě v předškolním zařízení ani pomocí jiné osoby, nebo že zaměstnanec/zaměstnankyně podal(a) žádost o pracovní volno do 4 let věku dítěte, které zaměstnavatel nevyhověl, může zaměstnanec/zaměstnankyně řešit vzniklou situaci mj. výpovědí. V případě, že dotyčný nenastoupí řádně a včas do práce, tak se zaměstnavatelé obecně domnívají, že s takovýmto zaměstnancem/zaměstnankyní mohou okamžitě zrušit pracovní poměr dle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce a to pro hrubé porušení povinností dotyčného. Vždy jde ale o posouzení konkrétního případu s ohledem na všechny okolnosti, míru intenzity porušení zaměstnancových povinností apod. Tento závěr vyplývá i z rozsudku Nejvyššího soudu ČR (spis. zn. 21 Cdo 4411/2007, ze dne 10. října 2008). Obecně by se dalo říci, že zaměstnanec/zaměstnankyně, které(mu) zaměstnavatel poskytl na žádost rodičovskou dovolenou, porušuje povinnost stanovenou právními předpisy, jestliže po jejím skončení nenastoupí do práce. Platí ale, že o porušení, které by mohlo být důvodem k rozvázání pracovního poměru, se může jednat pouze tehdy, byla-li pracovní povinnost porušena zaviněně, tj. úmyslně nebo alespoň z nedbalosti. Z výše uvedeného tedy plyne, že nenastoupí-li zaměstnanec/zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení a že nemůže nějak jinak zajistit řádnou péči o dítě, a vyrozumí-li o tom řádně svého zaměstnavatele, není pochyb o tom, že zaměstnanec/zaměstnankyně nemůže nastoupit po skončení rodičovské dovolené do práce z důležitých důvod a z těchto důvodů má nárok na poskytnutí pracovního volna dle zákoníku práce. Bude-li zaměstnanec/zaměstnankyně naplňovat a postupovat dle výše uvedeného, tak její/jeho jednání nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností a tudíž nedojde k naplnění § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce. Co se týče zajištění péče o dítě v době, kdy je rodič v zaměstnání, tak toto je plně v kompetenci rodičů při respektování práv dítěte dle platných právních předpisů. Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 13. 03. 2017 16:20

okamžité zrušení PP

Dobrý den nastoupila jsem 2.1. 17 do práce,od 11.1. jsem v PN,zaměstnavatel mě nenahlásil na sociálním a zdravotním,hlídala jsem si to na těchto úřadech už od ledna,sama jsem jim tam doložila prac.smlouvu,ale bylo mi řečeno,že to musí hlavně udělat zaměstnavatel.Vyřizovala jsem to 2 měsíce,kdy mě až ke konci února zahlásil,.....výplatu jsem od něj dostala až 3.3.17 za leden,se zpětným datem na 20.2.=jako že toho dne mi byla vyplacena,aby jim to prý sedělo,...od OSSZ zatím vyplaceno nic,protože neodeslal papíry,že jsem nastoupila nemocenskou,ani papír na peníze -co jsem dostala od lékařky.Vím,je to hrubé porušení,můžu dát výpověď s okamžitou platností,ale nevím zda to můžu udělat,protože jsem ještě dál na nemocenské,28.3. ještě jedu na MR-vyšetření,výsledek prý bude až první nebo 2 týden v dubnu.A to už bych musela pak asi dát výpověď s 2-měsíční lhůtou,....že?Nebo i pak můžu dát výpověď s okamžitou platností?? stejně mě bude vyplácet OSSZ. Do konce března=můžu dát výpověď o zrušení PP,s okamžitou platností,pak už 2-měsíč.výpovědní lhůtou. Dokud zaměstnavatel nedodá papír od nemocenské a papíry 2x na peníze(od lékařky),tak nedostanu zaplacenou nemocenskou od ledna doposud. Je proto možné z mé strany okamžitě zrušit PP,?......za neustálé hrubé porušování zaměstnavatelem? Děkuji za info.Hana

Dotaz poslal/a: UNIK, 08. 03. 2017 09:12

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: Obdobím splatnosti podle §141 odst. 1 zákoníku práce je následující kalendářní měsíc po vykonání práce, za kterou mzda náleží, tj. období splatnosti mzdy za leden končí poslední den v únoru. Teprve nevyplatí-li zaměstnavatel mzdu nebo její část do 15 dnů od tohoto data, může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. Prvním dnem, kdy lze okamžitě skončit pracovní poměr pro nevyplacení lednové mzdy, je tedy 16. březen. Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 13. 03. 2017 14:24

minimální mzda MiloG

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli se na mně a pár přátel vztahuje MiloG, jsem zaměstnání u české firmy jako řidiči (MKD), a práci nám dává Nizozemský dispečink,vykládky zboží máme ve Francii a nakládky v Rakousku, a tranzitně jezdíme přes Německo,Belgii a Lucembursko. A jak by jsme měli případně postupovat aby nám firma začala tuto minimální mzdu vyplácet, děkuji za odpověď a s pozdravem Knejfl Jiří.

Dotaz poslal/a: Jiří Knejfl, 11. 03. 2017 11:33

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: Od 1. 1. 2015 platí na území SRN plošná minimální mzda, která se vztahuje na všechny, tj. i mobilní zaměstnance tuzemských i zahraničních firem, a to včetně kabotáže. Zákon o minimální mzdě (MiLoG) stanovuje, kromě hodinové mzdy přinejmenším 8,84 €, rovněž povinnost hlášení pracovní činnosti a její dokumentaci. Od 1. 1. 2017 platí v Rakousku dodržování směrnice o vysílání pracovníků pro všechny zaměstnance včetně řidičů nákladní a autobusové dopravy (nevztahuje se na tranzit). Minimální mzda ve výši 8,27 €, k této částce však náleží zaměstnanci další příplatky dle rakouského předpisu. Dále je nutno dodržovat další sociální pravidla, které se týkají pracovní doby a odpočinku stanovené rakouským právním předpisem. Od 1. 7. 2016 platí ve Francii dodržování směrnice o vysílání pracovníků pro všechny zaměstnance včetně řidičů nákladní a autobusové dopravy. Minimální mzda ve výši 9,76 €, k této částce však náleží zaměstnanci další příplatky dle francouzského předpisu. Každý se státu má svá specifika ohledně dokumentů potřebných při případné kontrole, kdy při jejich absenci hrozí zaměstnavateli velmi vysoká pokuta Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 13. 03. 2017 14:11

Havarijní pojištění

Dobrý den, prosím o radu. Ve své práci používám soukromé vozidlo, na které musím mít sjednáno havarijní pojištění. Je nějaká možnost, aby mi toto havarijní pojištění zaměstnavatel zaplatil? Například jako prokázaný nutný vedlejší výdaj. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Grubice

Dotaz poslal/a: Grubice, 09. 03. 2017 09:09

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: Pokud Vás zaměstnavatel nutí mít vozidlo havarijně pojištěné, ačkoliv byste ho vy sám pojistit nenechal, lze to dle našeho názoru považovat za účelně vynaložený výdaj, ve smyslu § 164 ZP, který stanoví, že Zaměstnanci přísluší náhrada nutných vedlejších výdajů, které mu vzniknou v přímé souvislosti s pracovní cestou, a to ve výši, kterou zaměstnavateli prokáže. Nemůže-li zaměstnanec výši výdajů prokázat, přísluší mu náhrada odpovídající ceně věcí a služeb obvyklé v době a místě konání pracovní cesty. Náhrada jízdních výdajů se potom řídí § 157 ZP, který stanoví, že (2) Použije-li zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy jiný dopravní prostředek, včetně silničního motorového vozidla, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, přísluší mu náhrada jízdních výdajů ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek. (3) Použije-li zaměstnanec na žádost zaměstnavatele silniční motorové vozidlo, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, přísluší mu za každý 1 km jízdy základní náhrada a náhrada výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu. Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 13. 03. 2017 13:56

DPP

Dobrý den, uzavžel jsem s bezp. agenturou DPP. V lednu jsem normálně pracoval dle rozpisu služeb. V únoru jsem žádnou službu nedostal. Na dotaz co bude, mi řekli, že budou přebírat do ostrahy nový objek a tam že mně zařadí. Ale dosud se nic nestalo. Můj dotaz: mám nárok nebo mohu požadovat náhradu ( a kolik) jako na př. když v továrně nemají práci, jsou dělníci doma za 60% mzdy. A co dál. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Vrtal, 09. 03. 2017 09:09

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: Dle ustanovení § 13 odst. 3 zákoníku práce má zaměstnanec v pracovním poměru právo na přidělování práce v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, s výjimkou kratší pracovní doby (§ 80) nebo konta pracovní doby (§ 86 a 87), jakož i na rozvržení pracovní doby před zahájením práce, není-li v zákoníku práce dále stanoveno jinak. Tomu odpovídá povinnost zaměstnavatele přidělovat zaměstnanci práci, jak to vyjadřuje ustanovení § 38 odst. 1 písm. a) zákoníku práce. Pokud tuto svoji povinnost zaměstnavatel neplní, je dána překážka v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu ustanovení § 207 a následujících zákoníku práce a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu.Stejná povinnost neplyne zaměstnavateli vůči zaměstnancům činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dle ustanovení § 74 odst. 2 zákoníku práce není zaměstnavatel povinen v těchto dohodách rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu. Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 13. 03. 2017 13:48

ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den.již dva roky pracuji ve firmě.Vše bylo v pořádku,nikdy na mě nebyly stížnosti.Až ted 1.3. na mě a mou kolegyni byla zákazníkem podána stížnost a zaměstnavatel se rozhodl,že nám za to vezme peníze,dal nám základní mzdu a oběma nám neprodlouží smlouvu která nám končí v dubnu.Já bych v zaměstnání chtěla pokračovat.Nedali nám to písemně,pouze to oznámili naši nadřízené a ta nám to přetlumočila.Chci se zeptat jestli to po nich mohu požadovat písemně tak jako oni chtěli písemné vyjádření ode mne k té stížnosti.Což jsem učinila.A zdali mi musí uvést důvody k neprodloužení pracovní smlouvy když bych dále chtěla pokračovat v tomto zaměstnání.Děkuji za odpověd.Katka.

Dotaz poslal/a: Katulina, 06. 03. 2017 12:58

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: K neprodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou není žádné vysvětlení nutné. Nárok na písemné vyjádření ke snížení mzdy samozřejmě nemáte, ale určitě doporučujeme jej zkusit vyžádat. Neuvádíte, jak máte ve vnitřních směrnicích, nebo pracovní smlouvě definována kritéria pro nenárokovou část mzdy, proto se nelze vyjádřit konkrétněji. Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 06. 03. 2017 13:33

"Neplatná" pracovní smlouva

Dobrý den,včera jsem zjistila, že od 1.1.2017 pracuji na smlouvu na dobu určitou 1 rok(prodloužení loňské,která byla na 3 měsíce),ale na smlouvě není razítko a podpis zaměstnavatele(vedoucí byla nemocná a pak se na to zapomnělo).Minulý týden jsem upozornila účetní na to,že nám nejsou propláceny některé nároky a včera mně bylo řečeno,že dostávám výpověď(tak se zjistila nepodepsaná smlouva)-když jsem se ohradila,bylo mně řečeno,že mohu zůstat,ale pouze na DPČ. Nevím,jestli jsem zaměstnaná,jestli mně můžou dát výpověď na neplatnou smlouvu,nebo musím podepsat DPČ zpětně od 1.1.2017 a být ráda,že mám práci.Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Podolska, 03. 03. 2017 08:04

Dobrý den, děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující: Na základě § 65 odst. 2 ZP se ve Vašem případě jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou se všemi souvisejícími důsledky. Dle zákona tedy platí, že pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací (nedošlo k platnému uzavření nové smlouvy na dobu určitou), platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme. Lefensor, s.r.o. Your reliable partner E-mail: info@lefensor.eu Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 06. 03. 2017 11:40

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hypoteční úvěr, Hodnocení bonity (kredibility), Teorie očekávání, nadstandardy, andrej babiš, leoš heger, korupce, pavel pafko, konec pojištění, deštné pralesy, 330/2001 Sb., zástava nemovitosti, nabytí, asijský trh, rozhodčí doložka, exotické akcie, lyžování, AIB

5J58944, 8B02149, 1T73242, 1B02705, 4C79271

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK