Poradna - Studenti a daně

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

FAQ - všechny FAQ ze sekce

Přerušené studium

Dobrý den, ráda bych se zeptala na placení daní v případě, že jsem s brigádou začínala jako ne-student. V mezidobí mezi státnicemi a přijímačkami, kdy jsem nebyla student, jsem nastoupila na brigádu na DPP se mzdou do 10 000 Kč a smlouvou končící v prosinci. Nyní, na konci září, jsem se znovu stala studentkou. Četla jsem, že studenti mají podepsat jakýsi růžový papír, který má daně vyřešit. Nicméně mi z toho plynou otázky celkem dvě - co dělat s těmi dvěma měsíci, co jsem ještě studentka nebyla? A za druhé, může si jeden z rodičů na mě stále uplatňovat slevu? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení zálohy na daň

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné nějak zažádat o vrácení zálohy na daň, kterou jsem jako student odváděl v roce 2017 (pracoval jsem na DPP s výdělkem přes 10 tisíc). A pokud ano, jaký je nejjednodušší postup?

Celý příspěvek a Odpověd

Vrácení daní

Dobrý den, V roce 2017 jsem úspěšně odmaturoval, a od 1. listopadu 2017 jsem zaměstaný. Dozvěděl jsem se, že si mohu podat daňové přiznání, a daně za 2 odpracované měsíce se mi vrátí. Je to ale trochu komplikovanější.. od ledna do června jsem měl podepsanou brigádnickou DPČ a můj měsíční příjem nikdy nepřesáhl 2500- měl jsem podepsané prohlášení. O prázdninách jsem měl jinou "brigádu", kde jsem měl podepsané DPP a můj měsíční příjem byl kolem 9000 a měl jsem také podepsané prohlášení-jako student jsem opět nic nedanil, poté jsem byl září říjen na pracáku. Od 1. listopadu tedy pracuji a na daních jsem odvedl něco kolem 6000 s příjmem 25000 hrubého. A můj dotaz tedy zní.. Jelikož jsem neuplatnil prohlášení o slevě na dani pouze v měsících září a říjen, budu mít nárok na vrácení celých 6000 nebo pouze 4140 za "neuvyužité" 2 měsíce na pracáku ? Netuším totiž, zda se za měsíc, kdy jsem to prohlášení podepsal, odečítá automaticky celá sleva na dani, nebo pouze taková částka, kterou jsem díky prohlášení získal. Snad jsem uvedl vše podstatné. Děkuji za jakoukoliv odpověd, Kryštof.

Celý příspěvek a Odpověd

Daňové přiznání DPČ i DPP

Dobrý den, jsem studentkou VŠ - navazující kombinované studium, a pracuji ve dvou pracích. První práce je na DPP, kde můj výdělek nedosahuje hranice 10 000 Kč a výdělek dostávám snížení o daň, druhá práce je na DPČ, kde vydělávám průměrně 10 000 Kč, a zde mám podepsané růžové prohlášení. Otázky zní - Mám při kombinovaném studiu u DPČ nárok na slevu na studenta? Mám u DPP nárok na vrácení daně, v případě přiznání? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Zmatek II

Dobré odpoledne, mám ještě jeden dotaz ... když jsem měla souběh zaměstnání (brigáda a volební komise) ale na brigádě jsem žádnou zálohu na daň neodváděla, mám požádat o vyúčtování pouze městský úřad, nebo i zaměstnavatele, i když byl to bylo nulové? Děkuji moc

Celý příspěvek a Odpověd

Zmatek

Zdravím :) Celý rok 2017 jsem byla studentkou. V září jsem si jednorázově přivydělala brigádou (přes agenturu, podepsala jsem "růžové prohlášení") s odměnou asi 700 korun. od října jsem začala pracovat (na DPP) pro jednu firmu, kde jsem rovněž podepsala "růžové prohlášení" (výdělek do 6000). v říjnu jsem kromě toho "seděla" u volební komise. Co mám teď dělat? :D vyžádat si od každého z těchto zaměstnavatelů potvrzení o příjmech a sama podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Daňové přiznání 2017

Dobrý den, jsem student VŠ. V roce 2017 jsem měl postupně dvě zaměstnání. První:leden-duben přímo u zaměstnavatele (podepsáno růžové prohlášení poplatníka")Druhé:květen-prosinec prostřednictvím agentury (opět podepsáno "Prohlášení poplatníka. Jiné příjmy jsem neměl. Jakým způsobem se v tomto případě provádí roční zúčtování daní?Jaké jsou mé povinnosti? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z peněžního daru od nadace

Dobrý den, jsem studentkou doktorského studia a mám obdržet peněžní dar od jedné nejmenované nadace, který mě má podpořit při psaní disertační práce. Chtěla bych se zeptat, zda se mě týká daň z příjmu (našla jsem, že darovací daň byla zrušena). Jde o částku 30 000. Zdanitelné příjmy jinak nemám, pobírám doktorské stipendium. Byla bych Vám velmi vděčná za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stipendium od budoucího zaměstnavatele

Syn studuje střední odbornou školu. Poslední 2 ročníky dostává po dobu 10 školních měsíců stipendium od budoucího zaměstnavatele, kde má uzavřenou smlouvu s tím, že po ukončení k němu nastoupí do pracovního poměru. K tomu má během roku nepravidelně dvě brigády, jednu o prázdninách u téhož zaměstnavatele a druhou u dalšího. Budu mu dělat daňové přiznání, mám potvrzení o příjmu ze závislé činnosti od budoucího zaměstnavatele, který mu zde sečetl příjem ze stipendia a z letní brigády jako celkové příjmy, a dále potvrzení o DPP z druhé brigády. Je příjem stipendia správně započítán mezi zdanitelné příjmy a podléhá u studenta dani z příjmu nebo má být na potvrzení vyčíslen samostatně a nezdaňuje se? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Student, souběh více DPČ

Dobrý den, jsem student, a za rok 2017 jsem pracoval celkově ve 3 zaměstnáních na Dohodu o pracovní činnosti. Z toho 2 byly agentury. U prvního zaměstnavatele jsem byl zaměstnán od března do konce května, a příjmy jsem měl pouze za měsíce březen a duben. U druhého zaměstnavatele jsem byl zaměstnán od dubna do listopadu, z čehož jsem měl příjmy pouze za duben. U třetího, nynějšího zaměstnavatele pracuji od dubna doteď a příjmy mám za duben a každý další měsíc. Daňové prohlášení mám podepsané na březen, duben a květen u prvního zaměstnavatele, od června u třetího zaměstnavatele. Chtěl bych se zeptat, jestli mám povinnost podávat daňové přiznání. Děkuji moc.

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/7

Předchozí

1

Partneři sekce

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z vás.
Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.