LEX Ukrajina II

Ve středu 15. června 2022 schválil Senát novelu zákonů souhrnně označovaných jako tzv. Lex Ukrajina. Novela nyní čeká na podpis prezidenta republiky.

Novela zpřísňuje poskytování humanitárních dávek běžencům z Ukrajiny, upravuje řízení o udělení dočasné ochrany a vládě umožňuje i mimo nouzový stav regulovat podání žádostí o pobytové oprávnění ruských a běloruských občanů.

Některá opatření zavedená Lex Ukrajina II:

  • Podporu 5000 korun na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku dostávají uprchlíci za měsíc, v němž získali vízum k ochraně. Mohou ji pobírat ještě dalších pět měsíců, pokud prokážou, že dávku potřebují.
  • Dle novely zákona už dávku nebudou pobírat ukrajinští běženci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky.
  • Zdravotní pojištění bude stát hradit uprchlíkům vyjma dětí a seniorů nejvýše 150 dnů.
  • Novela zamezí, aby dočasnou ochranu získali také občané ze zemí Evropské unie – tedy i běženci, kteří mají kromě ukrajinského například navíc maďarské občanství.
  • Lhůta na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu bude prodloužena na 60 dní. V případě hlášení změny pobytu v ČR tak musí běženci učinit do tři dnů.
  • Žadatelé o dočasnou ochranu, kteří nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem, budou muset nově prokázat zajištění ubytování.
  • Občané Ruska a Běloruska si na zastupitelských úřadech ČR nebudou moci podat žádosti o česká pobytová oprávnění – dříve podané žádosti budou zamítány. Vláda bude moci nařízením stanovit i výjimky např. u osob, jejichž pobyt bude v zájmu ČR, u rodinných příslušníků občanů ČR a EU či cizinců, kteří už na území České republiky pobývají.

V případě dotazů se prosím obraťte na autory článku nebo tým EY, se kterým pravidelně spolupracujete.

Autoři:

Jan Lachmann
Miriam Orságová


Zdroj:    EY
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.