Ministr financí přezkoumá rozhodnutí o prominutí DPH z energií

Ministr financí na základě podnětu konkrétního daňového poplatníka vydal rozhodnutí o nařízení přezkoumání (viz tisková zpráva) rozhodnutí Aleny Schillerové o prominutí DPH u dodávek energií v listopadu a prosinci 2021[1]. Po předběžném posouzení ministr financí dospěl k závěru, že toto říjnové rozhodnutí je nezákonné, neboť postrádá řádné odůvodnění mimořádné situace a posouzení souladu s právem EU.

Výsledkem přezkumu může být rozhodnutí o zrušení prominutí pro jeho nezákonnost. V takovém případě bude zajímavá především účinnost rozhodnutí. Při zpětné účinnosti (ex tunc) bude sporné, zda stát může po dodavatelích, kteří v dobré víře neuplatnili DPH, dodatečně požadovat zaplacení daně. Podobně bude sporné, zda dodavatelé mohou požadovat dodatečné zaplacení DPH od svých odběratelů. Lze také očekávat požadavky na náhradu škody od státu spojenou s přenastavením systémů. Samotné zahájení přezkumného řízení nemá žádný vliv na práva a povinnosti plátců DPH dotčených generálním pardonem.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte.

Autor:
Stanislav Kryl
 

Zdroj:    EY
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.