Zavedení pásem pro paušální daň

V rámci návrhu zákona, o němž jsme Vás informovali ZDE, usiluje MFČR o zvýšení limitu příjmů pro režim paušální daně. Zároveň se mají zavést tři pásma paušální daně s různou výší měsíčních odvodů.

  • První pásmo se má týkat OSVČ s ročním příjmem do 1 milionu korun bez ohledu na typ samostatné činnosti. Paušální daň bude přibližně 6 500 Kč měsíčně.
    • Dále budou moci v prvním pásmu fungovat poplatníci s příjmy až do 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů, a poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů.
  • Druhé pásmo má být určeno pro OSVČ s příjmem do 1,5 milionu Kč bez ohledu na typ činnosti. Paušální daň by měla představovat přibližně 16 000 Kč měsíčně.
    • Druhé pásmo bude rovněž určeno pro podnikatele, kteří měli příjem do 2 milionu Kč, ale zároveň 75 % představují příjmy, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů.
  • Třetí pásmo je pak pro podnikatele s příjmem do 2 milionu Kč bez ohledu na typ činnosti. Ti by měli měsíčně odvádět přibližně 26 000 Kč.
    • I nadále platí, že paušální režim nebudou moci využít poplatníci, kteří jsou plátci DPH. S ohledem na navrhované zvýšení limitu obratu pro povinnou registraci plátce DPH z jednoho na dva miliony Kč však MFČR považuje za vhodné zvýšit adekvátně i hranici příjmů pro paušální režim.

Pro přehlednost uvádíme indikativní tabulku měsíčních odvodů v jednotlivých pásmech.

 

Celková paušální záloha

Daň z příjmů

Pojistné na důchodové pojištění

Pojistné na veřejné zdravotní pojištění

I. pásmo

5 994 Kč

100 Kč

3 267 Kč

2 627 Kč

II. pásmo

16 000 Kč

4 963 Kč

7 446 Kč

3 591 Kč

III. pásmo

26 000 Kč

9 320 Kč

11 388 Kč

5 292 Kč

 

Vývoj novely budeme dále monitorovat. V případě dotazů se obraťte na autora článku nebo tým EY, se kterým spolupracujete.

Autor:

Adam Linek


Zdroj:    EY
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.