Větší flexibilita pro členské státy EU při aplikaci sazeb DPH

Ministři financí členských zemí EU se na prosincovém jednání Rady Ecofin dohodli na aktualizaci pravidel pro uplatňování sazeb DPH na zboží a služby:

  • Seznam zboží a služeb, na které mohou členské státy uplatňovat snížené sazby DPH, se rozšíří o další produkty, které slouží k ochraně veřejného zdraví, jsou prospěšné pro životní prostředí či podporují digitální transformaci;
  • Do roku 2030 budou členské státy naopak povinny zrušit možnost uplatnění snížené sazby DPH na zboží a služby, které jsou považovány za škodlivé pro životní prostředí;
  • Individuální výjimky pro určité zboží a služby, které jsou z historických důvodů v platnosti v některých členských státech, budou umožněny všem zemím;
  • Členské státy budou moci zavést další sníženou sazbu v rozmezí 0 % až 5 %, případně osvobození od DPH pro zboží a služby pokrývající základní potřeby.

Více informací o nadcházejících změnách naleznete ZDE. Nyní musí změny odsouhlasit Evropský Parlament a pak je budou moci jednotlivé země implementovat do své národní právní úpravy.

V případě dotazů se, prosím, neváhejte obrátit na autory článku nebo EY daňový tým, se kterým pravidelně spolupracujete.

Autorky:

Jevgenija Bajzíková

Veronika Hacmacová


Zdroj:    EY
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.