Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fed spolu se zvýšením sazeb upravil výhled růstu americké ekonomiky a naznačuje další dvě zvýšení

Fed včera spolu se zvýšením sazeb upravil výhled růstu americké ekonomiky a naznačuje ještě dvě zvýšení federal funds rate v roce 2018.
Sazby by se tak v letech následujících měly přibližovat blízko k úrovním rovnovážné úrokové sazby dělící expanzivní měnovou politiku od restriktivní.

Zdroj: AgnosticPreachersKid via Wiki Commons


Zvýšení úrokových sazeb a zlepšení odhadu podmínek v americké ekonomice


Americká centrální banka včera v souladu s očekáváním trhu zvedla cílové pásmo pro mezibankovní sazbu federal funds rate z 1,50 % - 1,75 % na 1,75 % - 2,00 %.
Fed navíc jasně signalizoval další zvyšování sazeb na horizontu tohoto roku, když zástupci centrální banky vyhodnocují stav americké ekonomiky v pozitivním duchu.
Zmiňovali zejména akcelerující růst a rapidní tvorbu nových pracovních míst.
Fed včera zvýšil svůj odhad růstu amerického HDP o 0,1 procentního bodu na 2,8 %.
Odhady růstu pro roky 2019 (2,4 %) a 2020 (2,0 %) zůstali nezměněny.
Fedem sledovaná inflace v podob jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) by podle nového forecastu Fedu měla v roce 2018 dosáhnout růstu o 2,1 % (květnový odhad byl o 20 bazických bodů nižší). Snížený pak byl ze strany americké centrální banky odhad míry nezaměstnanosti, která by podle nové prognózy měla v tomto roce dosáhnout 3,6 % (v květnu bylo odhadováno 3,8 %). V letech následujících by se míra nezaměstnanosti měla dostat na 3,5 %.


Odhady jednotlivých makroekonomických veličin ze strany členů FOMC Fedu; Zdroj: Fed


 V roce 2018 se očekávají další dvě zvýšení


Fed včera přistoupil v součtu k sedmému zvýšení cílového pásma pro federal funds rate od doby, kdy začal úrokové sazby zvedat.
Forecast zveřejněný americkou centrální bankou navíc ukazuje na další dvě zvýšení úrokových sazeb v roce 2018 (dosud Fed zvýšil sazby dvakrát) následované třemi zvýšeními v roce 2019.
Tím by se tak Fed dostával již k úrovním svých odhadů rovnovážné úrokové sazby.
Pro rok 2020 tak odhad Fedu ukazuje sazby na úrovni 3,4 %, přičemž odhad přirozené úrokové míry má Fed podle členů FOMC na 2,9 % (reálná úroková sazba 0,9 % + inflační cíl 2 %). Některé odhady, jako například hojně citovaný odhad od T.
Laubacha a J.
Williamse, vidí odhad nominální úrokové sazby konzistentní s reálnou rovnovážnou a inflací na cíli ještě níže.
U výše zmiňovaných se jedná o úrovně kolem 2 %.


Projekce členů FOMC pro federal funds rate; Zdroj: The Financial Times


Sazby by se měly dostávat na úroveň rovnovážné


Centrální banka očekává, že další graduální zvyšování cílového pásma pro federal funds rate bude konzistentní s udržitelnou expanzí ekonomické aktivity, silnými podmínkami na trhu práce a inflací blízko 2% cíle ve střednědobém horizontu,“ zní v prohlášení nejsledovanější centrální banky světa.
Ta vyhodnotila rizika stávající prognózy jako symetrická.
Fed navíc upustil ve svém prohlášení od věty, že úrokové sazby zůstanou delší dobu pod úrovněmi, které byly uvažovány za normál v předchozích dekádách.


Členka Rady guvernérů L.
Brainardová a prezident sanfranciského Fedu jednotně hovořili o potřebě rychlejšího růstu sazeb nad úroveň rovnovážné úrokové sazby, aby nedocházelo k přehřívání ekonomiky.
Navíc upozornili na fakt, že oba dva předchozí hospodářské cykly nekončily fázi expanze vysokým růstem spotřebitelských cen, jako spíše nestabilitou na finančních trzích.


Fed v prohlášení orpoti květnu změnil několik věcí.
Nejzajímavější je asi vypuštění věty o tom, že sazby zůstanou delší dobu pod předchozím normálem; Zdroj: The Financial Times


Setkání s novináři na každém zasedání FOMC


Současný předseda Rady guvernérů již při svém nástupu avizoval, že vyvine snahu o ještě lepší komunikaci ze strany Fedu.
Včera americká centrální banka oznámila, že bude pořádat setkání s novináři po každém zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) s platností od začátku roku 2019.
Dosud bylo setkání s novináři na čtyřech z osmi zasedání.


 


Zdroj: Fed, The Financial Times


 František Mašek, Fio banka, a.s.


František Mašek, Fio banka, a.s.


Zdroj:    FIO
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK