V průběhu života může člověk onemocnět řadou závažných onemocnění. Nastane-li taková situace, často přichází ruku v ruce výpadek příjmů a zároveň také potřeba financování léčby. Je proto velmi důležité mít nastavené kvalitní pojištění závažných onemocnění. Na trhu existuje nepřeberné množství řešení a je často velmi složité se v podmínkách pojišťoven zorientovat. Velmi zjednodušeně vám může pomoci, pokud se zaměříte na porovnání podmínek pojistného plnění u tří statisticky nejčastějších onemocnění. Těmi jsou v Čechách dlouhodobě rakovina, mozková mrtvice a srdeční infarkt.
V případě rakoviny hovoří statistiky neúprosně. V průběhu svého života onemocní rakovinou každý třetí Čech. Přitom v pojištění pro případ rakoviny existují velké rozdíly. „Můžete se setkat s přístupem, kdy je krytí rakoviny rozděleno do více stupňů a prezentováno tak, že kryje i méně závažná stádia rakoviny, za která poskytuje alespoň částečné plnění. Proti takovému přístupu nelze nic namítnout, ale jen do té doby, než zjistíte, že za stejně definovaný rozsah onemocnění vyplácí jiná pojišťovna okamžitě 100 procent sjednané pojistné částky“, říká Marcela Pekárková, produktová manažerka pojišťovny YOUPLUS.
Mozková mrtvice v Česku postihne ročně zhruba 30 000 lidí, čímž se bohužel řadíme k zemím s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění v Evropě. Kvalitní pojistná ochrana u této diagnózy, která může klientovi významně pomoci v následné rekonvalescenci či rehabilitaci, je proto velmi důležitá.
Třetí z velmi frekventovaných diagnóz je srdeční infarkt. V roce 2018 bylo v Česku kvůli akutnímu infarktu myokardu hospitalizováno přes 22 300 pacientů. „Některé pojišťovny omezují plnění pouze na infarkt, který zasahuje skrz celou srdeční stěnu. Druhý typ infarktu, který postihuje pouze některé vrstvy srdce, neplní vůbec, případně pouze částečně. Je proto dobré hledat pojišťovny, které toto dělení nezohledňují a za diagnózu akutního infarktu myokardu plní 100 procent sjednané pojistné částky“, vysvětluje Marcela Pekárková.
Opakované (násobné) plnění
Také je rozumné ověřit si, zda pojišťovna umožňuje opakované plnění. Není totiž vůbec nereálné, že člověk bude během svého života bojovat s více závažnými onemocněními. Existují observační studie, které říkají, že lidé s vyšším rizikem vzniku srdečního onemocnění mají i větší pravděpodobnost vzniku jakéhokoliv typu rakoviny. Velmi častou komplikací, která postihuje více než 50 procent pacientů s rakovinou, je dysfunkce ledvin. Jenom z výše uvedeného je zřejmé, že jeden klient může čelit rakovině, kardiovaskulárnímu onemocnění a problémy s vnitřními orgány. Pojištění, které mu poskytne plnění třikrát, mu tedy může významně pomoci s financováním léčby a pokrytím životních nákladů.
Zdroj: YOUPLUS
Doba přežití
Pro některé klienty může být poněkud nepříjemným překvapením, když pojišťovna vyžaduje tzv. dobu přežití. Jinými slovy stanoví, jak dlouho musí klient po stanovení diagnózy přežít, aby vyplatila pojistné plnění. Období se liší, někdy je vyžadováno 14 dní, nejčastěji 30 dní, některé pojišťovny už tuto podmínku ze svých tarifů odstranily a neodsouvají vyplacení plnění.
Závěr
Při volbě pojištění závažných onemocnění vždy hledejte odpovědi na otázky:
- Jak jsou definována nejčastější onemocnění? Není nutné mít lékařské vzdělání, zkuste alespoň tipy uvedené výše-
- Skončí pojištění po první události nebo může pokračovat dál a poskytnout mi ochranu i pro další situace?
- Vyžaduje pojišťovna dobu přežití?
A pak si tyto parametry, které popisují „výkon“ pojištění, dejte do relace s cenou, za kterou je vám krytí nabízené.
„Když jsme modelovali naše Rizikové životní pojištění „4U“, snažili jsme se nastavit jeho parametry tak, aby v něm klient našel to nejlepší řešení, které trh nabízí. Pevně věříme, že se nám to povedlo“, doplňuje Marcela Pekárková.
Sdílejte článek, než ho smažem