Když to nejde bez pomoci

Michal Korejs | rubrika: Komentář | 11. 9. 2019
S věkem výrazně roste i riziko ztráty soběstačnosti. Pečující rodiny přitom většinu nákladů hradí ze svého.
Když to nejde bez pomoci

Každý dobrý finanční poradce ví, jak dokáže invalidita ze dne na den otřást rodinným rozpočtem. Na pojistném trhu se stala klíčovým rizikem a stejně tak i zásadním kritériem kvality pojistných produktů. Méně už se ale hovoří o problémech lidí, kteří soběstačnost neztratili po úraze či nemoci, ale přišli o ni s postupujícím věkem.

Vedle důchodového pojištění existuje v sociálním systému podpora občanů, kteří ztratí nikoli pouze pracovní, ale doslova jakoukoli fyzickou či mentální schopnost. Podle množství pozbytých základních schopností, jako jsou chůze nebo řeč, rozeznáváme ztrátu soběstačnosti rozdělenou do čtyř kategorií, za něž náleží takto postiženým občanům příspěvek na péči 1. až 4. stupně. Za ten se pak vyplácí účelové dávky ve výši 880 až 19 200 korun měsíčně.

Pravděpodobnost vzniku invalidity a ztráty soběstačnosti pro muže ve věku 15–80

Jak je vidět z grafu, pravděpodobnost ztráty soběstačnosti se zvyšuje s věkem. Zatímco v ekonomicky aktivním období je riziko ztráty soběstačnosti relativně malé, později je téměř nesouměřitelné s incidencí invalidity. Na těchto datech je patrné, o jak zásadní problém pro občany ve starobním věku jde.

Stát nezaplatí vše

Je nasnadě, že kvůli stárnutí silných ročníků, které budou odcházet do penze za zhruba 15 až 20 let, problém způsobí i zátěž pro veřejné finance.

Michal Korejs

Michal Korejs

Ředitel útvaru produkt a likvidace v pojišťovně Aegon

Už teď je při ztrátě soběstačnosti nutné zajišťovat řádnou péči až ze dvou třetin z vlastních peněz. Stále převládá rodinný model péče, kdy se zhruba ve třech případech ze čtyř o potřebnou osobu stará vlastní rodina. Jen méně než pětina těchto občanů využívá pobytových zařízení.

Je zřejmé, že klíčovou roli při financování péče bude hrát i nadále rodina, doplňkovou roli stát, místní samospráva a vlastní zabezpečení formou pojištění nebo spoření.

Při předpokládaném demografickém vývoji, narůstajícím deficitu veřejných financí a také chybějící politické shodě na podobě penzijní reformy není otázkou, zda se riziko ztráty soběstačnosti na pojistném trhu ujme, ale kdy k tomu dojde. Chcete-li se o problematice dozvědět víc, doporučuji navštívit webové stránky www.pece.cz.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kooperativa má v akci dvojnásobné plnění při invaliditě

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Kooperativa má v akci dvojnásobné plnění při invaliditě

Pojišťovna Kooperativa nabídne od začátku dubna do konce června zvýhodněné životní pojištění. U sjednaného rizika pojištění invalidity zdvojnásobí po celou dobu trvání smlouvy plnění... celý článek

Dvacet nejlepších finančních produktů. Hlasujte, kdo vyhraje

8. 3. 2021 | redakce Peníze.CZ

Dvacet nejlepších finančních produktů. Hlasujte, kdo vyhraje

Finálové kolo hlasování o Cenu veřejnosti Zlaté koruny odstartovalo. I vy můžete vybírat z dvaceti nejoblíbenějších finančních produktů, které se probojovaly do užšího výběru. Hlasování... celý článek

Věděli jsme, co je budoucnost. Ale netušili, jak rychle přijde

2. 3. 2021 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Věděli jsme, co je budoucnost. Ale netušili, jak rychle přijde

Rozhovor s Filipem Bartošem, šéfem distribuce a marketingu pojišťovny Youplus, za kterou stojí švýcarský kapitál a zajišťovna Hannover Re.

Největší pojišťovny v Česku. Nový žebříček

4. 2. 2021 | Petr Kučera

Největší pojišťovny v Česku. Nový žebříček

Trh pojištění v Česku loni stoupl meziročně o 3,6 %, celkový předpis smluvního pojistného dosáhl 141,21 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které podle své metodiky spočítala... celý článek

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

31. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

Silvestrovský výběr z kuriózních hlášení klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Uniqa a ERV Evropská pojišťovna, od ostatních jsme na konec přidali i to nejlepší z předchozích... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.