Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Limity na poplatky u lékaře fungují. Pojišťovny vracejí peníze.

| rubrika: Co se děje | 17. 9. 2009 | 6 komentářů
Limity na poplatky u lékaře fungují. Pojišťovny vracejí peníze.
Tisíce nemocných včetně dětí se již přehouply přes ochranný limit, který je chrání před nadměrnými výdaji za zdravotní péči a léky. Několik lidí dostalo zpět částky v rozpětí 10 až 21 tisíc korun. Peníze zpět mohou dostat i ti, za které hradil poplatky kraj.

Dubnové změkčení podmínek pro vracení regulačních poplatků za zdravotní péči a léky a zavedení dvou ochranných limitů ve výši 5 a 2,5 tisíce korun (u dětí a seniorů nad 65 let) chrání nyní před nadměrnými výdaji mnohem více pacientů než loni. V letošním prvním pololetí se přes ochrannou hranici přehouply již tisíce lidí. Zatímco minulý rok, kdy platil jeden pětitisícový ochranný limit pro všechny, se přes něj v pololetí dostalo jen pár stovek těžce nemocných pacientů.

Anketa

Máte přehled, kolik jste letos zaplatili na poplatcích a doplatcích

„Ke konci letošního 1. pololetí se nad ochranný limit dostalo 12 591 pojištěnců, což je u VZP zhruba 17krát více než v loňském 1. pololetí,“ potvrzuje Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která je největší v zemi. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) hlásí překročení ochranných limitů v 1. pololetí u 2166 pojištěnců, což je o 2004 klientů více než v loňském 1. pololetí. Nejčastěji překračují ochrannou hranici onkologičtí pacienti, lidé trpící sklerózou, celiakií (alergií na lepek), děti s alergií nebo pacienti trpící psychiatrickými onemocněními. Peníze klientům zatím nemusela vracet v 1. pololetí jedině nejmladší pojišťovna Média, která začala fungovat letos v březnu.

Mnoho chronických a těžce nemocných, včetně rodin s vážně nemocnými dětmi, tak letos ušetří. Za zdravotní péči a léky nebudou muset vydat stovky až tisíce korun ze své kapsy jako vloni. Jestliže roční ochranný limit přesáhnou, dál sice poplatky a doplatky hradí, peníze nad limit jim ale pojišťovny vrátí. A to i těm pacientům, za které je v lékárnách hradil kraj. „Jestliže pojištěnec překročí částku 5000, nebo 2500 korun, pojišťovna je povinna mu přeplatek vrátit. Nejsme schopni rozlišit, zda některým klientům přispěl na poplatky kraj," potvrzuje Jiří Rod.

Počty lidí, které limit do konce roku ochrání, začnou nyní podle odhadů zdravotních pojišťoven razantně přibývat. „Ke konci září limit nejspíš překročí 35 tisíc klientů a do konce roku zhruba 100 tisíc lidí,“ potvrzuje Jiří Rod, mluvčí VZP. „Předpokládáme, že do konce září ochrání limit kolem čtyř tisíc našich klientů a do konce roku pomůže celkem asi devíti tisícům pojištěncům,“ říká Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Pojišťovny hlásí, že některým klientům vracejí i poměrně značné částky. Tři nejvyšší vrácené částky se pohybovaly v rozmezí 10 až 14 tisíc korun,“ přibližuje Kadečková. Všeobecná zdravotní pojišťovna vracela jednomu pojištěnci téměř 21 tisíc korun. „Ke konci 1. pololetí klienti platili na poplatcích nebo doplatcích započitatelných do limitu v průměru 364 koruny na pojištěnce,“ poznamenává mluvčí VZP, která má přes 6,4 milionů klientů.

Všechny platby za regulační poplatky a doplatky na léky, které musí lidé hradit ze svého, se však do limitu nezapočítávají. Mezi ně patří například devadesátikorunové poplatky za ošetření na pohotovosti, či šedesátikorunový poplatek za hospitalizaci nebo pobyt v léčebně. U léků předepsaných na recept se započítává většinou jen doplatek, který odpovídá nejlevnějšímu léčivému přípravku se stejně účinnou látkou. Seniorům nad 65 let se ale od letošního dubna započítávají do ochranného limitu i doplatky za doplňky stravy na podpůrnou léčbu.

Každý pojištěnec má právo požádat pojišťovnu jednou za rok o bezplatné zaslání výpisu svého osobního účtua zkontrolovat si, kolik stála jeho zdravotní péče včetně zaplacených poplatků a doplatků. Podle pojišťoven je o zaslání výpisů rostoucí zájem a každoročně se o něj hlásí tisíce lidí. „Optimální je požádat o výpis na jaře, kdy už je ukončeno vyúčtování předchozího roku,“ doporučuje Jiří Rod z VZP.

Zdravotní pojišťovny jako třeba Média nebo Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, umožňují klientům nahlížet do osobních účtů prakticky kdykoliv prostřednictvím internetu. „Pokud klient zjistí nějaké nesrovnalosti, například neoprávněné účtování výkonů zdravotním zařízením, měl by se obrátit na svoji pobočku zdravotní pojišťovny a nejlépe písemně požádat o revizi reklamovaných nesrovnalostí,“ doporučuje Jiří Rod.

Jaké máte zkušenosti s ochranným limitem na zdravotnické poplatky? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 9. 2009 23:35, Anton

V rámci onemocnění diabetes melitus mám postižený periferní nervový systém. Což se projevuje mimo jiné dvojitým viděním. Neurolog mi doporučil lék "Thioctacid 600 HR" který není hrazen ze zdravotního pojištění. Jenom náklady na tenhle lék mě měsíčně vycházejí na 469,- Kč. Když připočítám léky na srdíčko plus náklady na diabetes tak si kladu otázku, proč jsem celý život platil zdravotní pojištení? Hledal jsem náhradní řešení ale nenašel. Navíc se to ani nezapočítává do limitů 5000,-Kč Takže takhle to ve skutečnosti funguje, slušné slovo na to nelze nalézt a jako důchodce nemám finance nazbyt.
A pokud by autorka článku měla zájem tak ji můžu poskytnout odpověď ( blábol) ministerstva zdravotníctví na můj problém.

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

9. 8. 2014 | 0:15 | Milan

Dá se někde zjistit seznam nejlevnějších léků? Když se nezapočítávají doplatky celé, tak je to trochu problematické si něco zkontrolovat. Děkuji více

30. 1. 2012 | 16:15

To jste na tom ještě dobře, právě jsem za Thioctacid zaplatil Kč 838,-- za jedno balení. více

27. 9. 2009 | 23:35 | Anton

V rámci onemocnění diabetes melitus mám postižený periferní nervový systém. Což se projevuje mimo jiné dvojitým viděním. Neurolog mi doporučil lék "Thioctacid 600 HR" který není hrazen ze zdravotního pojištění. Jenom náklady...více

18. 9. 2009 | 8:05 | Anonym

Děkujeme zaměstnancům marketingového oddělení pojišťovny Metal-aliance za hodnotný PR příspěvek. více

17. 9. 2009 | 16:54 | Luboš

Systém poplatků vč. ochranného limitu je chybný.V žádné zemi Evropy neplatí důchodci stejně jako pracující. Všude mají úlevy, většinou platí 50% proti pracujícím.(Německo, Rakousko) V Anglii důchodci neplatí nic. Strana,...více

Oblíbená témata

pojišťovny

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK