Za den hospitalizace se od ledna platí 60 korun. Lidé, kteří přijdou mezi 7. až 17. hodinou na vyšetření do nemocničních ambulancí uhradí 30 korun a v pohotovostních hodinách 90 korun. Jak se budou peníze vybírat, řešily nemocnice již od podzimu. Novinkou budou platby poukázkami a úhrada v platebních automatech. Vyplývá to z průzkumu, které provedl portál Peníze.cz v nemocnicích ve všech krajích Česka.
"Nepovažujeme za správné ani efektivní, aby lékaři a sestry kromě zdravotní péče fungovali ještě jako pokladní.
Máme připraven systém poukázek, které si pacient zakoupí předem, a to kdekoliv v areálu nemocnice, na specializovaných místech, ale například i u firem provozujících občerstvení a další služby v areálu," říká Jiří Ropek, ekonomický náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové. V Domažlické nemocnici, Karvinské hornické nemocnici a ve Fakultních nemocnicích Olomouc, Plzeň a Královské Vinohrady v Praze budou mít platební automaty. "Naše automaty se dají přirovnat k platebním stojanům pro úhradu parkovného," vysvětluje mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková
"Platbu v automatu prokáže pacient stvrzenkou," přibližuje Egon Havrlant, mluvčí olomoucké fakultní nemocnice. "Naši
pacienti si v automatu koupí přenositelné poukázky, s neomezenou platností a pokud poukázky nepoužijí, neponičené je budou moci kdykoliv naší nemocnici vrátit a my jim vrátíme peníze," popisuje Renata Jenšíková, mluvčí plzeňské fakultní nemocnice. V některých nemocnicích, jako například v Karvinské hornické,
budou kupóny platit jen šest měsíců. Vždy ale půjde o ceninu s ochrannými prvky, aby se poukázka nemohla beztrestně zneužívat.
A jak se bude platit v hotovosti? Zdravotnická zařízení, která jsme oslovili, řeší hotovostní platby vždy individuálně, podle toho, jak je nemocniční areál rozsáhlý. Lékaři a sestry budou ale peníze od pacientů vybírat v ambulancích a na odděleních jen výjimečně. Zpravidla se bude platit v pokladnách, informačních centrech nebo ve vrátnicích.
Při propuštění z nemocnice má pacient na výběr: buď zaplatit hotově hned a nebo převodem peněz na účet nemocnice. "Pro bezhotovostní platby lidem vystavíme fakturu, nebo od sestry dostanou na vyžádání složenku," přibližuje Jana Jelínková, mluvčí Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Za celý měsíc hospitalizace se platí vždy ke konci měsíce, jinak nejpozději do osmi dnů po propuštění. První nástupní a poslední propouštěcí den se počítá jako jeden.
Odhadnout předem platební kázeň pacientů si většina nemocnic netroufá. "To vše ukáže praxe," konstatují shodně manažerka Karvinské hornické nemocnice Anna Sekaninová a náměstek ředitele Lužické nemocnice a polikliniky Petr Urban. "Ošetřit samozřejmě musíme každého," poznamenává Egon Havrlant, mluvčí olomoucké fakultní nemocnice. "
Dlužníky budeme upomínat, teprve následně sáhneme k důraznějším prostředkům. Nařízení exekuce je až posledním nejkrajnějším prostředkem, ke kterému se uchylovat zatím nehodláme. Soudní náklady mohou celou záležitost pro dlužníka nepříjemně prodražit," říká Jiří Ropek z FN Hradec Králové. Využít exekutory zvažuje například vedení Orlickoústecké nemocnice, v Olomouci chtějí případné neplatiče upomínat prostřednictvím advokátní kanceláře. "Předpokládáme, že většina pacientů bude ukázněná," dodává s optimismem Alena Vyrutová z Domažlické nemocnici. Nicméně i zde jsou
na neplatiče připraveni.
Každý, kdo se do nemocniční ambulance dostane v rozmezí mezi 17.00 a 7.00 hodinou ranní musí počítat s tím, že za ošetření zaplatí 90 korun. S posunem stanovené pohotovostní služby totiž ve většině nemocnic nepočítají. Jen někde, jako například ve Fakultní nemocnici Hradci Králové, Motol či Plzni nechávají na lékařích, aby vyšli pacientům vstříc a při mimořádném návalu, kdy se čekání na ošetření protáhne, účtovali nižší třicetikorunový poplatek.
Sdílejte článek, než ho smažem