Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Toto je hospoda. S nikotinovou žvýkací gumou vstup zakázán!

Nekuřácké hospody přibývaly i bez zákona. Valnou část těch zarytě kuřáckých beztak odstřelí evidence tržeb. Protikuřácké paragrafy tak jsou jen demonstrací síly. Nejlíp to prokazuje zákaz elektronických „cigaret“.

Vláda schválila návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Až zákon projde oběma komorami Parlamentu – a to nejspíš projde, i kdyby senátor Kubera na protest kouřil i ušima, přistane na stole zapáleného tabakisty Miloše Zemana. Ani ten mu ale nehodlá stát v cestě. A pak to přijde: popelnice na sklo plné popelníků z hospod.

Ušetříme

Ministr zdravotnictví, který návrh zákona předkládal, samozřejmě mluví o penězích. O těch se musí dneska mluvit v první řadě, zákony, které neušetří nebo nevydělají, nejsou moc v kurzu. Tenhle zákon patří do kategorie těch šetřivých: „Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," říká ministr Němeček. Jak to někdo dokázal spočítat, nechci vědět. Zejména nechci vědět, jak se vyčísluje vztah mezi spotřebou cigár a zdravotními dopady užívání nelegálních drog. To by mi asi praskla hlava.

Mimochodem: kdyby se skutečně dařilo snižovat spotřebu tabákových výrobků, propad by byl jistě nižší. Další nařízené zdražování přijde nejpozději v lednu.

S čísly je to v tomhle oboru vůbec složité:

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada.

Tomáš Tyl: 10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze

Kniha je určena nejen těm, kteří chtějí spáchat finanční sebevraždu, ale především těm, kteří se jí chtějí účinně vyhnout a kterým může pomoci, poradit nebo je jen pobavit. Čerpat z ní však mohou i profesionálové v oblasti osobních financí.

Trh funguje...

V novinách jsme si tenhle zvykli ho označovat jako protikuřácký. A zejména kuřáci ho tak chápou: nikoli zákon proti tabakismu, nikoli zákon proti kouření, ale zákon proti kuřákům. Mnozí to berou jako osobní újmu a útok na svá práva. A mají samozřejmě pravdu.

Dlužno ovšem podotknout, že zákon se zdaleka neomezuje jen na omezování kuřáků, značný prostor je v něm věnovaný alkoholu, obecně se dotkne ještě dalších návykových látek. Cukr, káva, čokoláda v něm zatím nejsou. To přijde.

Při omezování práv kuřáků se velmi často argumentuje tím, že řada z nich je zvyklá omezovat práva jiných lidí a považuje to za samozřejmost. Je to neoddiskutovatelný fakt. Který by ale neměl být příčinou k tomu, aby se omezovala práva všech kuřáků a podnikatelů v pohostinství.

Odpůrci zákona se odvolávají na právo každého podnikatele zařídit si podnik po svém a právo každého spotřebitele otočit se v kterémkoli podniku ve dveřích a rozmluvit jeho návštěvu všem známým a nakonec i neznámým, když ho to bude bavit. Mají samozřejmě pravdu.

Odpůrce kouření by pak mělo těšit, že čím dál víc podnikatelů využívá svého práva zařídit si podnik nekuřácký. Přibývá jich rychle. Stejně jako podniků, kde si nechali postavit ventilaci tak účinnou, že z nich nesmrdíte.

A mezi kuřáky přibývá těch, kteří si automaticky nezapalují tam, kde to pro ně dřív bylo běžné, minimálně se zeptají nebo jdou rovnu o pár metrů dál.

Za dobré slovo knížku

Minulý čtvrtek jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o zdaňování ekologické elektřiny. A o tom, že když chcete, můžete si nakoupit elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. Zato kdybyste chtěli elektřinu výhradně z jádra, nikdo vám ji na trhu není schopný nabídnout.

Oceňujeme fantazii, se kterou jste financům vytvářeli návrhy na nové daně – daň z otevřeného okna, daň ze zavřeného okna, daň ze vzduchu, z hlíny, z vyměšování, z deště, ze zeleniny vypěstované na vlastní zahrádce. Ale knížku si přesto tentokrát necháme na příště.

… ale musíte si říct, co chcete

Viděno z tohoto úhlu možná stačilo počkat, až trh zvítězí a nemoderní kuřáci budou vytlačeni do několika posledních smradlavých bašt.

Jistě, jde to pomalu. Ve velkých městech je tenhle posun viditelnější, v menších sídlech je tempo nižší. Ale jistě by ho šlo zvýšit i bez zákona. Podle průzkumů chtějí nekuřácké hospody tři čtvrtiny národa. Zdá se tedy, že to tyhle tři čtvrtiny umějí říct leda průzkumníkům, v hostinci se stydí. U barů, náleven a výčepů bude stoprocentně jejich slovo vážit míň než slovo kuřákovo, neřesti totiž nechodí samy a kuřáctvo jistě takovému podniku dává vydělat víc a soustavněji, v hospodách, které mají podstatné nebo hlavní příjmy z jídla, to ale vůbec neplatí.

Když nikotin, tak všechen!

Samozřejmě – jsou místa, kde by si dobrovolný ústup od kouření nedokázal představit ani ostřílený scifista. Jenže se dá počítat s tím, že valná část jich padne kvůli jinému předpisu, na kterém se dnes vláda nakonec shodla. Totiž kvůli zákonu o elektronické evidenci tržeb.

Aspoň to tak nějak naznačovali někteří hostinští:

V tomto světle se protikuřácké tažení zdá být spíš demonstrací síly. Zvláště pěkně to dokládá skutečnost, že spolu s kuřáky, kteří otravují vzduch nekuřákům, dostali ťafku taky inhalátoři, „kuřáci“ elektronických cigaret. Ani ti si totiž nebudou smět v hospodě potáhnout. O tom, jestli a jak poškozují vlastní zdraví, se zatím moc neví – každopádně ale nikomu druhému nekazí vzduch a neohrožují ho na zdraví a na životě. Ale cumlají cosi v puse, šups na ně zákaz. Osobně mám za to, že v zákon by potřeboval doplnit o zákaz žvýkat v hostinci nikotinovou žvýkačku nebo do něj vstupovat s nikotinovou náplastí. Abychom to měli úplné.

Co si o tom myslíte vy? Potřebovali nekuřáci takové zastání proti kuřákům? Nebo jde spíš o to, aby se z veřejného zdravotního pojištění míň platilo na látání jejich cév a prořezávání plic? Nebo je to prostě taková ta standardní buzerace, aby se něco dělo? Napište nám do diskuze. A nechte na sebe mejl, ať vám můžeme napsat, že jste to řekli fakt dobře a že bychom vám za to rádi poslali knížku od nakladatelství Grada. A možná by bylo dobré hned zkraje říct, jestli sami čadíte.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+23
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

29. 10. 2015 19:16 | Petr Broda

Cigarety nekouřím více než 23 let. Kouřím dýmky občas si dám doutník. U dýmek je to to tak jedna max dvě týdně u doutníků tak 10 ročně někdy méně. Protikuřácký zákon je ptákovina. Diktovat někomu jak má podnikat je dle mého názoru nehorázná hloupost. Plně souhlasím s článkem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

9. 6. 2015 22:52

Tak si to po sobě přečti, velkoměšťáku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KAREL 09. 06. 2015 10:04)

9. 6. 2015 10:04 | KAREL

Typickej maloměšták, jenom vyrypovat, ví kulový a hloupě kafrá.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 09. 06. 2015 09:01)

9. 6. 2015 9:01

Ještě aby ses ofrňoval.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KAREL 08. 06. 2015 23:06)

8. 6. 2015 23:06 | KAREL

Ty meleš, musím obsloužit každýho, i koho bych na ulici nepozdravil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 08. 06. 2015 22:53)

8. 6. 2015 22:53

Nikdo ti nebrání nikoho obsluhovat. Meleš nesmysly.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KAREL 08. 06. 2015 02:16)

8. 6. 2015 2:16 | KAREL

Na hlavu je postavené, že mně chce nějaký nekuřák zákonem nařídit koho můžu ve svým kšeftě obsloužit. Skončí to tak, že budem muset jíst jenom to co bude povolené, pít jenom to co bude dovolené, SEX JENOM S OCHRANOU MOHL BY SE Z TOHO NARODIT KUŘÁK, tak tak nějak vypadá svoboda. Kdo na řadu přijde po kuřácích, vidím to na řidiče jejich auta ciklistům taky nevoní a taky je ohrožují. UŽ SE TĚŠÍM
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 07. 06. 2015 21:38)

7. 6. 2015 21:38

A to je přesně ono. Vás nezajímá zákon. A ještě se tím oháníte. Tak co je tu vlastně na hlavu postavené?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KAREL 06. 06. 2015 00:56)

7. 6. 2015 18:13 | Martin P.

...jo...a umim si představit, že do podniku kuřáckého nesmí mladiství... ...čili diskotéka buď nekuřácká nebo od 18 let... ...to samé hospoda...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martin P. 07. 06. 2015 17:48)

7. 6. 2015 17:48 | Martin P.

...v každé době se najdou lidi, který s oblibou kontrolují životy druhých ať ve svém nebo cizím zájmu... ...není těžké vymyslet hafo zástupných důvodů a otupit úsudek těch, kterých se to týká... ...individuální svoboda, k níž kouření patří se rozhodně nelíbí určitým typům mocných a po moci toužících...
...jako bývalý kuřák, bývalý žívnostník se smyslem pro zdravou životosprávu, ale také milovník individuální svobody jsem pro zákaz kouření všude tam, kde je jasná kompetence státu nebo města toto regulovat...čili prostranství, místa, budovy a zařízení, jejichž majitelem, správcem či zřizovatelem je stát... ...úřady, zastávky, dětská hřiště, pěší zóny... ...rozhodně nikoliv soukromé podniky... ...kord v době, kdy sami a dobrovolně nekuřácké podniky vznikají ... ...za užitečné považuji označení, samolepku, aby bylo hned jasno...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

6. 6. 2015 0:56 | KAREL

mně ten zákon nezajímá, zajímá mně 80% mých zákazníků. Je to moje hospoda, můj majetek, tak to chci mít, cigára mi voní nevím proč by mi to mněl někdo zakázat. Pravidla byla daná když jsem otevřel hospodu, od té doby každý rok ty pravidla mění a je to čím dál tím víc postavený na hlavu. NORMÁLNÍ JE STARAT SE O SVÝ A NESRAT SE DO JINÝCH.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel Marz 05. 06. 2015 12:11)

5. 6. 2015 21:54 | jezevec

tak řekněte narovinu - jestli se smí v kuřárně, zřízené jako kuřárna, jíst a pít. o nic jiného se diskuse nevede.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KM 05. 06. 2015 12:16)

5. 6. 2015 19:42 | Vik

V Jihoafrické republice to také začalo tím, že zakázali vstup do restaurací černochům... NENÍ TO NIC JINÉHO NEŽ RASISMUS, kterému se v těžkých dobách báječně daří (viz např. Německo v minulém století) a schytat to může kdokoli, černoch, Žid, kuřák, ne-muslim... Jde jen o to odvrátit hněv nespokojených směrem na nevinné (aby nepátrali po pravých původcích svého srabu). Kdo má nízké IQ a vysokou manipulovatelnost, ten se nechá snadno naštvat a poštvat proti komukoli - Židům, kuřákům ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

5. 6. 2015 19:23 | Vik

Demagogicky překrucujete význam slov. Pokud je účel zařízení pouze konzumace jídel a nápojů, je to JÍDELNA. Termín "restaurace" je širší a zahrnuje celou řadu příjemných aktivit od kouření přes konzumaci jídel a nápojů (včetně návykových látek jako je alkohol, otupující alkaloidy z chmele[nealko-pivo], kofein, sůl [ano, ta vám poškozuje srdce a cévy téměř jako nikotin]) až po např. kulečník.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KM 04. 06. 2015 23:31)

5. 6. 2015 12:16 | KM

Já jsem tím chtěl říct to, že schovávat hospodu za ceduli "kuřárna" je jen ubohá česká vychcanost a demagogie. Přesně ve stylu našeho drahého pana prezidenta.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Nezbedný bakalář Pička 04. 06. 2015 23:45)

Zobrazit všech 46 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK