Domácí porody: ODS natrhla hráz vlastním principům, Šichtařová statistice

Při obhajobě „přirozených“ porodů není zapotřebí překrucovat statistiky. Stačí ODS připomenout její vlastní argumenty proti regulacím nebo to, že mlčela u rušení porodnic.
Domácí porody: ODS natrhla hráz vlastním principům, Šichtařová statistice

Podobně jako se alkoholici ráno napravují tím, co je večer rozbilo, ODS láká ztracené liberální voliče na to, čím je odehnala: na další omezení. Poslanec Bohuslav Svoboda navrhl postavit mimo zákon de facto všechny domácí porody, de iure jen ty bez účasti lékaře s chirurgickým vybavením. Populární ekonomka Markéta Šichtařová ho za to utřela prohlášením, že „přirozený, nemedicínský porod, bez ohledu na místo jeho uskutečnění, je nepatrně statisticky výhodnější pro zdraví matky i dítěte.“ Její článek si vysloužil čtyři tisíce lajků, částečně proto, že Svobodův návrh skutečně je střelený, částečně proto, že Šichtařová rádobyodborně (ekonomka přece musí číslům rozumět!) obhajuje nebezpečnou pověru, že vám doktoři spíš ublíží, než pomůžou. Důkaz jí pro to ale chybí.

NESPOLÉHEJTE NA NÁHODU!

Čím později si sjednáte životní pojištění, tím více zaplatíte. V tom lepším případě…

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Moudrodilkovská demagogie: co statistiky říkají doopravdy

První signál lajdácké nebo dokonce úmyslně zkreslující práce se statistikami a studiemi bývá, že autor nebo autorka neodkazuje na zdroje svých informací. Zatímco „studii kanadských zdravotníků a lékařů z roku 2009 z provincie Britská Kolumbie“ jde dohledat, „poslední dostupná metaanalýza z Cochranovy databáze na téma přirozených (domácích) porodů z roku 2008“ už ne. Analýza vydaná v roce 2008 a upravená v roce 2009 srovnává jen výsledky péče porodních asistentek a péči lékařů, ale výslovně zmiňuje, že žádná zahrnutá studie nepopisuje jediný domácí porod (s. 16). Jiná analýza z Cochranovy databáze z roku 2012 skutečně zmiňuje i studii zkoumající domácí porody, ale na bezvýznamném vzorku jedenácti žen.

Z kanadské studie i obou metaanalýz skutečně vychází, že pokud důkladně vyšetřená zdravá žena rodí pod dohledem vzdělané porodní asistentky důkladně vyšetřené zdravé dítě, komplikací bývá méně než u kontrolní skupiny rozené lékařem. A to dokonce v případech, kdy ženy s asistentkou rodily mimo porodnici.

Šichtařová z toho všeobecně vyvozuje, že je „statisticky doloženo, že medicínský, tedy ‚pokrokový‘ porod, vede k většímu množství poranění a srovnatelné perinatální úmrtnosti než porod přirozený, tedy ‚nepokrokový‘.“

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Druhý signál šejdířství: když někdo vidí jasnou příčinnou souvislost tam, kde žádná být nemusí. Statistiky totiž nijak nedokazují, že medicínský porod přímo vede k většímu množství poranění. Může to být i naopak: kdo rodí snáz, rodí doma, kdo hůř, rodí v nemocnici.

Zmíněná kanadská studie dostala do kolíbky jedno důležité, i když přirozené, pochopitelné a omluvitelné zkreslení: není randomizovaná. Účastnice si místo porodu nevybraly losem, ale podle vlastních preferencí. To, že si ženy samy rozhodly, kde budou rodit, pak pochopitelně ovlivňuje výsledky. Můžeme předpokládat, že porodnici častěji volily ty prvorodičky, které měly v rodině těžké porody, a ty druhorodičky, které už zažily komplikace s prvním dítětem. A také že do ní asi častěji šly ženy vystrašené, nesebevědomé a neurotické, které rodí hůř, a pak hlavně ty s přístupem „nějak to ze mě vytáhněte“. Naopak můžeme předpokládat, že domácí prostředí zvolily spíš ty ženy, které měly důvod čekat, že porodí „za hrnek kafe“, a které měly aktivnější, „vědomější“ přístup ke svému tělu a mateřství, a tedy rodící ve větší pohodě a snáz. Jasnou hranici mezi příčinami a následky vidí jen Šichtařová, protože ji vidět chce.

Jak lhát se statistikou

„Jeden lékařský časopis poukázal s velkými obavami na zvýšený výskyt rakoviny u lidí, kteří pijí mléko. Ukázalo se, že se rakovina vyskytuje stále častěji v Nové Anglii, v Minnesotě, ve Winsconsinu a ve Švýcarsku, kde se vyrábí a konzumuje mnoho mléka, zatímco na Cejlonu, kde je mléko vzácné, zůstává výskyt rakoviny řídký.“

Recenze českého překladu klasického dílka Darella Huffa Jak lhát se statistikou

Metaanalýza z let 2008–2009 zmiňuje jedenáct randomizovaných studií, ale přesto Šichtařovou nijak nepodporuje. Za prvé, analýza výslovně uvádí, že ani jedna ze studií nezkoumá domácí porody. Popisují jen rozdíly mezi porody, které v porodních domech a porodnicích vedly asistentky, a těmi, které vedli lékaři. Za druhé, jen v části experimentů musely ženy potvrdit účast před tím, než si vylosovaly způsob porodu, s čímž navíc souhlasila maximálně pětina oslovených rodiček (s. 12). To je další zkreslení, kvůli kterému prostě nemůžeme říct, že by medicínský porod vedl k většímu množství poranění než nepokrokový. Aspoň ne z těchto statistik.

Metanalýza z roku 2012 zmiňuje jedinou studii srovnávající dvě náhodně určené skupiny žen: šest jich rodilo doma, pět v porodnici. Autoři metaanalýzy sami uvádějí, že bychom pro jasné závěry potřebovali vzorky stovek, nebo ještě lépe tisíců rodiček. Ale shánějte účastnice, které na takovou loterii kývnou.

Ještě připomeňme, že kanadská data jsou deset až čtrnáct let stará a zmíněný ojedinělý randomizovaný pokus se uskutečnil v roce 1996. Medicína se ale vyvíjí, a dá se předjímat, že pod tlakem podobných studií a doporučení se za víc než dekádu „zpřirozeněly“ i porody v porodnicích: ve zmíněné Kanadě například od roku 1997 do roku 2008 ubylo nástřihů hráze o 60 procent.

Ačkoliv o sobě Šichtařová tvrdí, že podporuje „jedinou věc: svobodné šíření informací“, místo samotných informací šíří jen svůj názor na ně. Straší ženy porodnicemi a doktory. Bez důkazů haní práci všech porodníků, i těch, kteří se snaží dělat svou práci dobře, šetrně, citlivě. Takhle nepřesvědčují ekonomky, takhle přesvědčují moudrodilky. Šichtařová tím škodí rodičkám nadvakrát. Jednak jim zatajuje informace potřebné pro zodpovědné rozhodnutí, jako že 13 procent kanadských prvorodiček, které si naplánovaly porod doma, nakonec rodilo císařským řezem. Jednak obří popularita jejího článku v důležité debatě znevažuje všechny, pro které klystýr není forma pozdravu.

Anketa

Co si myslíte o domácích porodech?

ODS si nevidí do zákazů

Šichtařová tímhle nešťastným, kontraproduktivním způsobem bohužel hájí zrovna přesvědčení, které je ohromně sympatické a které paradoxně kdysi měla ODS aspoň naoko za své. Tedy že nejlepší rozhodnutí dělávají ti, kteří mají svou kůži ve hře, v tomto případě matky. A že stát by takové lidi měl v jejich volbách podporovat, ne s nimi bojovat. Zákaz domácích porodů znamená přesun části rodiček do porodnic, ale zároveň části do šedé zóny, už bez „oficiálních“ asistentek a s důvodem rozmyslet si přivolání sanitky, když přijdou komplikace. Právě proto si myslím, že je návrh střelený, přestože bych nikdy nikomu domácí porod nedoporučil: na rozdíl od Šichtařové si totiž myslím, že nebezpečný je.

Svoboda jako navrhovatel zákona musí co nejpřesvědčivěji vyložit, jak moc jsou domácí porody zdravých matek pod dohledem vzdělaných asistentek časté, jak jsou nebezpečné, a co nejlíp uklidnit nás, kteří se bojíme, že totální zákaz přinese víc tragédií než současný stav. Což ostatně samotná ODS chce skoro pokaždé, když v opozici protestuje proti regulacím, které navrhuje ČSSD. A že Svoboda podle Echo24 posílá ženy rodit do porodních domů, to je trochu chucpe: v Česku totiž nefungují, ačkoliv jim mohl dát zelenou třeba už ministr za ODS Tomáš Julínek, ale neudělal to.

Z čísel samozřejmě kvůli té proklaté randomizaci nemusíme nikdy přesně a definitivně dozvědět, jak velké riziko porod s asistentkou přináší. Dávají ale tušit, že masakry neviňátek, kterými se zaklínají odpůrci asistentek, se spíš nedějí, než dějí. Navíc si na riziko porodů bez lékaře a na argument i kdyby jen jediným zachráněným dětským životem mohla ODS vzpomenout dřív. Třeba když její koaliční kolegové rušili porodnice.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 9. 2014 7:24

souhlasím krom "veškerých nákladů". Aby to bylo spravedlivé, měli by se odečíst náklady, které by stejně byli když by to bylo v porodnici (což se obávám, že by bylo problematické určit).
Nebo prostě každá rodička nechť dostane cenu průměrného porodu na ruku a rozhodne se jestli si peníze nechá (a případný zásah bude platit přímo), nebo je před porodem dá porodnici.
Nejsem příznivec domácích porodů, ale nejsme v diktatuře. Zákazy a povinnosti jsou kontraproduktivní.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 9. 2014 14:00, JB

Proč se pořád řeší podobné kraviny, jako jsou domácí porody. Žijeme snad v diktatuře? Ať si každý svéprávný jedinec jde svou cestou zvolí si způsob porodu, který mu vyhovuje. Ale pokud doma něco neklapne a bude nutné zavolat záchranku, ať taky zaplatí veškeré náklady spojené se zásahem.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nehoda. Blízká osoba v kómatu. Přístup úřadů ochromí i vás

16. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Nehoda. Blízká osoba v kómatu. Přístup úřadů ochromí i vás

Petrova manželka přijížděla k domovu z vedlejšího města. V autě vezla dva malé syny. Dodnes se neobjasnilo proč, náhle vjela do protisměru. Vůz se čelně srazil s kamionem. V Petrově... celý článek

OECD radí Česku: Zkraťte mateřskou na jeden rok!

17. 4. 2014 | Petra Dlouhá | 65 komentářů

OECD radí Česku: Zkraťte mateřskou na jeden rok!

Zkraťte mateřskou na rok a ušetřené peníze využijte na nové jesle a školky. To doporučila Česku Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Rozhýbe to ekonomiku i kariéru matek,... celý článek

Horší infekce, nebo injekce? Co stojí očkování

14. 5. 2013 | Jitka Šorfová | 9 komentářů

Horší infekce, nebo injekce? Co stojí očkování

Hlavní je prevence, slýcháme často od oborníků na zdravotní problematiku. Mezi preventivní vymoženosti moderního zdravotnictví patří očkování proti infekčním chorobám. Posouvá vývoj... celý článek

Naši nejdražší: Když čápi neplní plán. Co stojí umělé oplodnění

26. 3. 2013 | Jitka Šorfová | 28 komentářů

Naši nejdražší: Když čápi neplní plán. Co stojí umělé oplodnění

Neplodnost už není tabu. Asi i proto, že párů, které mají problémy s početím, stále přibývá. Opakovaný neúspěch může zničit i do té doby bezproblémový vztah. Asistovaná reprodukce prověří... celý článek

Naši nejdražší: Kojit se vyplatí. Doslova

24. 1. 2013 | Jitka Šorfová | 4 komentáře

Naši nejdražší: Kojit se vyplatí. Doslova

Téma na první pohled jen pro ženy se může významně dotknout rodinného rozpočtu, a tak třeba přitáhne i mužskou část čtenářů. Kojení je opravdu levná možnost – ale jak moc vlastně levná? celý článek

Partners Financial Services