Řešení krize zdravotnictví: zodpovědným tisícovka na ruku. Co si o tom myslíte?

Využijete každou příležitost trochu si přivydělat? Příští rok se vám možná naskytne jedinečný melouch pro celou rodinu. Popis práce: péče o vlastní zdraví. Odměna: tisícovka na hlavu. Vyplácená cash. Co si o tom myslíte?
Řešení krize zdravotnictví: zodpovědným tisícovka na ruku. Co si o tom myslíte?

Skóre českých zdravotních pojišťoven je poměrně neradostné. Když se na podzim zveřejnila čísla za rok 2011, jednoho zamrazilo, i když do astronomické zimy bylo ještě daleko: ukázalo se, že jsou v astronomickém propadu a že beznadějně plavou v červených číslech. Výdaje veřejného zdravotního pojištění přesáhly jeho příjmy o víc než pět miliard. Poprvé od roku 2008 v minusu skončily všechny pojišťovny. Leckdo proto začal bít na poplach, aby ministr zdravotnictví Heger začal konat a reformovat, jinak že to už prý není možné. A ministr se do toho skutečně pustil. My jsme si pro dnešní Co si o tom myslíte? vybrali jedno zajímavé opatření, které se chystá už na příští rok.

Jste zdraví jako řípa? Anebo jste zodpovědný chronicky nemocný? Staráte se o sebe i o kasu své zdravotní pojišťovny s péčí řádného hospodáře – rozumějte: dbáte na prevenci, abyste jednou zdravotní pojišťovně ušetřili peníze za léčbu? Příští rok si za to možná konečně vysloužíte odměnu: vyplácenou cash.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

J. Dušek, J. Sedláček. Daňová evidence podnikatelů 2013

Praktické informace o vedení daňové evidence. Součástí komplexní příklad vedení daňově evidence včetně přípravy a vzorové vyplnění nového daňového přiznání. 

Jiří Dušek. Daně z příjmů 2013

Přehledy, daňové a účetní tabulky. Názorné a přehledné vysvětlení nejpoužívanějších paragrafů zákona o daních z příjmů k 1. 1. 2013. 

Řeči se vedou a voda teče. Pokud ovšem nehovoří peníze

Novela zákona o zdravotních pojišťovnách totiž umožní, aby pojišťovny vyplácely pojištěncům peníze na ruku. Dosud mohly přispívat pouze na konkrétní aktivity či pomůcky (typu přilby na kolo).

Horní limit nového bonusu bude tisícovka na hlavu ročně. Což pro takovou čtyřčlennou rodinu znamená slušné čtyři tisíce navíc.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Dosáhne na něj ovšem jen skutečně zodpovědný pacient, který vyhoví předem stanoveným podmínkám – čili absolvuje kolečko po všech preventivních prohlídkách a kontrolách, které se jeho věkové skupině doporučují. A taky poslušně půjde k doktorovi, kam ho pojišťovna pošle přednostně. Přesnou podobu „preventivního programu“ si už určí každá pojišťovna sama. Ministr Heger zkrátka ví, jak motivovat pacienty. Kde dalekosáhlé řečnění, strašení a doporučování nepomáhá, tam je třeba nasadit do boje peníze.

Kdo na to má?

Je tu ale jedno „ale“: aby směla pojišťovna odměny vyplácet, bude nejdřív muset vyrovnaně hospodařit a mít na účtu rezervu na „klasickou péči“ – což vypadá jednodušší, než to v praxi je. Aktuálně by totiž Všeobecná zdravotní pojišťovna a Vojenská pojišťovna této podmínce nedostály. Připomínáme, že ve vozovně první jmenované parkuje přes šedesát procent pojištěnců – dost možná i právě vy.

Zatím vůbec radši příliš nejásejte: novela totiž nejprve musí projít parlamentem, pak se vaše zdravotní pojišťovna musí rozhodnout, zda bude tuto možnost využívat, bude si muset určit výši odměn (novela stanovuje pouze strop), vybrat kterých pojištěnců se dotkne (klidně to můžou být jen kardiaci nebo třeba diabetici) a  nakonec: vymezit si svůj preventivní program. K tisícikoruně v kapse je tedy zatím daleko.

Přesto nás zajímá, co si o chystané novince myslíte. Motivovala by vás vidina tisícovky v kapse k důkladnější péči o své zdraví? Nebo byste radši tu přilbu na kolo? Dbáte na prevenci i beztak? A jak to vidíte z pohledu zdravotnictví? Je tisícovka za prevenci prkotina, která nic moc nezmění? Nebo se na to konečně jde od lesa – a začíná se řešit pravá příčina plýtvání v našem zdravotnictví, tedy: že své choroby a nemoci neřešíme včas a nesnažíme se jim předcházet? Své postřehy pište do diskuze. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou od Grady.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o navrhovaném poplatku za odvod srážkové vody do kanalizace, který jsme (a vlastně nejen my) překřtili na daň z deště

Knížku si vysloužil zemitý, leč vtipný příspěvek pod nickem hanick. Navrhoval zavést daň z prdu – a našel i dobrý důvod, totiž zatěžování atmosféry rodné planety metanem, jinak známým skleníkovým plynem. Bohužel nemůžeme s hanickem probrat ani konstrukci náprdelního počitadla pšouků, ani podmínky veřejné zakázky na jeho výrobu pro kompletní populaci, ba ani předání knížky od nakladatelství Grada – protože nám prostě nenechal kontakt.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

29. 1. 2016 12:07 | George Slusher

Sie benötigen eine Finanzierung?

Wir vergeben Darlehen. Bewerben Sie sich jetzt. Senden Sie uns u.a. Details
zurück und Sie erhalten in Kürze Antwort

Vorname:

Familienname:
Geschlecht:
Land:
Telefonnummer:
benötigter Darlehensbetrag:
Gewünschte Laufzeit:

Mit freundlichen GrüßenGeorge Slusher
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2013 19:23 | Rebave

Mám výhrady k tomu, že se nedržíte vyhlášeného tématu. Začalo se u okurek a skončilo u jablek. Článek byl o něčem jiném, než o Vašem nekonečném sporu na těchto stránkách. Nechcete se sejít na pivo a vyříkat si to osobně (pánové Mahas a Fredy)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 3. 2013 16:25 | Slávka

Nápad s tisícovkou považuji za neskutečně hloupý.Pokud by člověku,který v dvouletém intervalu absolvuje všechny preventivní prohlídky byla garantována po další dva roky bezplatná ambulantní léčba a zrušeny poplatky za recept,dalo by se to pokládat za přínosné a a motivující. Jinak příspěvky na bazény,masáže ap.,pokud nejsou přimo součástí léčebného procesu,považuji za plýtvání.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 3. 2013 9:37

Vy jste opravdu lékař, který skládal Hippokratovu přísahu?
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 3. 2013 8:54 | Mahas

heslovite - nestiham

1. platy - s hyenismem a vydiranim bezte vite kam, doktori chteji pomerove to same, jako je to v soukrome sfere, pokud to nebude, budou pokracovat jevy, ktere jsem vyjmenoval vyse a to si piste , ze budou. Navic - ten pozadavek je nejen zcela legitimni, ale byl jiz jednou schvalen a potvrzen podpisem. BTW CR ty platy doktoru vpohode muze utahnout, ale to by nesmela davat smesny 7,58% HDP do rozpoctu a nesmela by byt platba zdravotniho pojisteni OSVC na 50% toho, co odvadi zamestnanci. Tohle ministr slyset nechce.
2. placeni atestaci - blud, plati jen pro USA a to jeste ne vsude, v Evrope nikoliv, alespon o tom nevim, v CR ten lekar uz "plati" svymi nizkymi prijmy do atestace, takze chtit po nem, aby to platil pak podruhe, tomu ja rikam svinstvo, soudci ten 3x nasobek platu maji dokonce v zakone a ted se budou soudit o dorovnani u Ustavniho soudcu
3. najdete mi jedinou vetu, kde jsem byt jen naznacil, ze je holisticky pristup sarlatanstvim. Nebo ze bych byl nepristupny te myslence, to je -bohuzel - ciste a jen vase projekce. Akupunktura je uznava metodika i v alopaticke medicine, CLK ji uznava, ale pojistovny ji odmitaji hradit. To same pro bylinky, etikoterapii ( pokud to nenavlecete na psychiatrii/pschologocike vysetreni a lecbu ). Ja se jen ptam, kdo to bude skolit, za kolik a v jakem rozsahu a to nejdulezitejsi, kdo to bude vsechno platit. Jako nadstavbova atestace, pro zacatek vyborny napad, jako kolecky v ramci nekterych oboru, dle meho nesmysl, kdyz ani tu lecbu pak nemuzete vykazata pojistovne.
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 3. 2013 7:57 | Fredy

Sleduji, že se spíše bráníte novým pohledům na zdravotnictví, ale to je asi normální. Vše nejde najednou lámat přes koleno. Nejsem lékař, tudíž mi promiňte že nepoužívám odborné výrazy, ale hodnotím vše laickým pohledem.

Asi se nějak motáme v kruhu. Vy celostní medicínu neustále odkláníte k léčitelům, čínské medicíně až skoro k šarlatánství, ale tak tomu přece není. Z pohledu celostní medicíny je drtivá většina nemocí a psychických potíží spíše systémovou poruchou celého organismu. Také příčin bývá několik a pro opravdové a trvalé uzdravení je nutné vždy tyto faktory brát v úvahu a systémově je léčit. Zatímco naše současná medicína řeší onemocnění často jen na úrovni odstranění projevů a následků nemoci, tak ta celostní by měla řešit nemoci ze zdrojů jejich příčin a ve vzájemném propojení, tedy somato-psychického komplexu.

Důležité je tam ta komplexnost. Když má někdo zlámanou nohu, tak to asi není třeba řešit složitě, komplexně, tedy celostně. Pokud se nejedná o komplikovaný případ, spojený ještě s něčím dalším. Ale v případě civilizačních onemocnění (bolesti zad, hlavy ...) tak těch příčin může být mnoho. Nejjednodušeji se to řeší pomocí analgetik. A to je právě ta chyba. Jistě, pacient je spokojený (on potřebuje hlavně aby už to přestalo bolet), ale co příčina? Ale což prášků je dost a takový pacient živí nejen lékaře, ale hlavně farmaceutické giganty. A výsledkem je to, že se pacient dostal do uzavřeného kolotoče, ze kterého není úniku. Posléze začne mít zažívací potíže (chemické "jedy" dělají své), tak dostane další prášky a pak další a najednou z toho má deprese, tak přidáme ještě antidepresiva a pak si může pomalu vyhlížet typ rakve .....

Osobně považuji celostní medicínu, jako obor, který by se měl postupně dostat do tzv. velké medicíny. Jde o to, že když se lidé cítí nemocní, mají objektivní potíže, a přesto u nich vyšetření neprokážou žádnou konkrétní nemoc, tak by neskončili u psychiatra, jako je tomu často dnes, ale u lékaře, který by jim dokázal komplexně poradit. Ale je pravda, že toto mohou dělat jen ti, kteří o to mají především zájem, ale také jsou znalí problematiky z různých oborů. Kdo by to chtěl považovat "jen" za dobrý kšeft, tak ať o tom ani neuvažuje.

Co se týče platů lékařů a srovnávat je například s Německem, je trochu zcestné. Žijeme totiž tady, v ČR a tady jsou jiné možnosti a jiná životní úroveň. To samé si mohou přát učitelé, policisté, úředníci ..... prostě každý by si přál mít plat vyšší, jako mají tam, kde je vyšší životní úroveň, ale i vyšší náklady. Proto se nedivte, že mnozí lidé a není jich málo, považují snahy lékařů na 3 násobek průměrného platu, za hyenismus a vydírání.

A ještě k tom u placení atestací. Vy jste asi nepochopil to, že na západě si lékaři platí nejen atestace, ale kompletní vzdělání a berou to tak, jako samozřejmost. Později se jim tyto náklady vrátí. A tak by tomu mělo být i u nás.

Děkuji Vám za zajímavou výměnu názorů a přeji aby se Vám dařilo.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 3. 2013 2:30 | Mahas

Zacnu od konce . To je prave ten omyl - jednak jsem vam uvedl cisla, ta tak trochu tu vasi heuristiku umi hezky potlacit ( dojmologie - vas pribuzny ma trojnasobek, tak vsichni ostatni ho maji taky a tudiz je vsechno OK - sorry, ale proste to tak neni ). Ti lide proste realne porad odchazeji, akce Dekujeme-odchazime a jeji vysledky ( prislib 3x prumerneho platu pro plne kvalifikovaneho doktora kolem 36-40 let je OK v porovnani se zahranicim ) to na chvili zbrzdily. Jenze v realu to tak neni a Heger se k plneni memoranda nechce znat. To, ze vas znamy ma 3x, proste neznamena, ze ho ma kazdy ten prumerne vzdelany lekar s ukoncenym vzdelanim a dostatecnou praxi. A to bylo prislibeno, podepsano. I sam Heger uznava, ze to tak do konce roku 2013 proste nebude. Takze - v realu - diky tomu, ze to tak neni, ti lekari stale odchazeji, vas "pocit" a "povedomi" na tom vubec nic nemeni, stejna jako na procentualni zastoupeni zen-absoluventek a moje vysvetleni - dle meho - stale plati. Porad to neni obor, ktery se vyplati... aspon zatim...

Mam kamarada, co dela v Hamburku zastupce primare na ortopedicke klinice. Jeho plat je 10000 Euro mesicne bez sluzeb, to je i na Nemce hodne. Ale proste se k nemu dopracoval. Prumerny nemecky doktor ma doopravdy se sluzbami tech 8500-9000 Euro mesicne , vyssi sarze a soukromnici maji samozrejme vice...

No a k te celostni/psychosomaticke/holis tickemedicine/etikoterapii. Ja vubec nerozporuji vliv psychiky na zdravi lidi. Prave naopak. Ale jeji prukaznost v ramci evidence-based-medicine je horsi. Uz jen klasicke rehabilitaci se vycita, ze spoustu veci stanovuje jen na zaklade "vjemu" - no bodejd by taky ne, kdyz pracuje nejen se strukturalnimi, ale predevsim funkcnimi zmenami v organismu, ktere se v case meni. Presto nebo prave proto se treba rehabilitace stava takovou relativni legalni popelkou v ramci oboru soucasne alopaticke mediciny, a prave proto se ona sama snazi co nejvice veci "zmerit". ne vzdy to jde, ale diky modernim technologiim je toho stale vice a vice. Presto pojistovna proste nektere veci odmita nasmlouvat, protoze "nebyla prokazana jejich ucinnost na klinicky overenych studiich ". Psychiatrie je na tom jeste hure, protoze diagnozu stanovujete typicky na zaklade anamnezy a souboru priznaku, ktere bud spadaji nebo nespadaji do nejakeho vzorce, ale jen velmi obtizne si to overujete - laboratorne, zobrazovacimi metodikami, ale treba i funkcnimi testy, ktere jsou standardizovane. Ale i psychiatrie se cim dal vice posouva k prukaznosti biochemickych zmen v mozku, uz to neni ten drive znamy soubor anamnestickych dat - co v detstvi, prvni sexualni zazitek, katarze atd. atd.

Psychosomaticka medicina je v tomto jeste "nad tim". A prave tou "mechanistickou neprukaznosti sve vlastni efektivity" se dostava na uroven akupunktury, cinske mediciny, bylinkarstvi, coz je povazovano alopatickymi lekari za medicinu tzv. alternativni, nevedeckou, ne evidence-based a je tezke prokazat jeji ucinnost. A o tu jde pojistovnam, aby to fungovalo "statisticky", zprumerovane, ackoliv pacienti zprumerovani proste nejsou. Cimz vubec nerozporuji, ze by nefungovala - at uz akupunktura, tak cinska medicina prave umi velmi dobre pracovat s ranymi stadii onemocneni, kdy priznaky jsou minimalni a nedoslo jeste k ireverzibilnim strukturalnim zmenam, tudiz si "telo umi pomoci samo" - jen mu dat tu moznost, cas. Bohuzel, ne vzdy to jde v tech vyssich stadiich, kdy uz jsou jasne zmeny strukturalni / ale i tam pomuze vyladeni imunity v hojeni velice velmi /.

Uz chapete, proc ji povazuji za neco mimo soucasny standardni ramec? Pojistovny na to nemaji kolonky, az se - statisticky cili evidence-based - presvedci, ze to funguje a ti lide, po lecbe napr. etikoterapii, prestanou "konzumovat" dalsi slozky systemu ( prasky, fyzikalni terapii, "masaze" - napr. u rehabilitace chronickych bolesti zad, ktere jsou primarne vyvovalny stresem, coz je nepopiratelne moje klinicka zkusenost, jenze to neni evidence-based ), tak to pojistovny budou ochotne platit. Zatim s tim maji problem nejen ortopedi, rehabilitacni lekari, ci psychiatri, ale i rada pacientu, protoze oni chteji "ty masaze" a odmitaji si priznat, ze jejich problem je razu psychosomatickeho a bez vyreseni te psychiky jde vzdy "temi masazemi" jen o docasnou ulevu. Uz chapete ten rozdil?

A porad neznam odpoved na otazku, kdo tohle vsechno proskoleni zaplati? Skoleni, peci o ty lidi psychoterapii, koordinaci te lecbe holistickym terapeutem. Pojistovny to - snad jen zatim - nebudou, protoze na to neni kod, ony zatim v efekt neveri, zamestnavatele to nebudou, nebo aspon se budou zdrahat, pridat do kolecka te skupine lekaru, kterou jsem zminoval, dva nebo tri roky praxe v predatestacni priprave ( kdy ho platim ja, ale pracuje/skoli se jinde ) - to taky nevidim realne a lekari v priprave na atestaci na to nemaji...viz me predchozi prispevky...

Idealne si to vyzada tlak zdola, tedy od pacientu, kterym dojde, ze problem je razu psycho-somatickeho a budou pozadovat od lekare znalosti a metody, ktere umi s obojim ( je to ve skutecnosti porad jen jedno telo a jeho hormonalni a chemicke vazby, to jen nase mozky si to rozdeluji, protoze si to sami sobe snazime ulehcit ). Ale - aspon zpocatku - to rozhodne bude muset byt pacient, kdo tohle bude platit. Aspon ja to tak vidim...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2013 22:05 | Fredy

Připadá mi, že každý píšeme o něčem jiném. Já netvrdím, že nechcete celostní medicínu, ale považujete ji za něco jiného, alternativního a uvažujete jak bude placena. Tedy spíše, že by asi měla být zdarma. Ale já píší o celostní medicíně, jako součást komplexní péče, tedy hrazené ze stejného zdroje, jako jakékoliv jiná péče. V podstatě jde jen o jakýsi další obor, který, na rozdíl od jednotlivých specializací, sleduje pacienta komplexně a najednou. Nikoliv že běhá od jednoho k druhému (současný stav) a jako rozhodčí mu to píská praktický lékař. Samozřejmě že součástí toho je i psychologie a psychiatrie, neboli pohled na člověčí duši. A asi sám víte, že příčiny mnohých nemocí jsou psychického původu, jako stres, beznaděj, zoufalství, obavy, přecitlivělost, vztek, nenávist ..... a z toho pramenící různé zdravotní problémy.

Tak že závěrem, nic neoddělovat, nevymezovat, ale přijmout celostní medicínu, jako součást komplexní péče o člověka. Divil byste se, kolik lidí po něčem takové volá.

Co se týče platů lékařů, tak ti dobří na tom až tak špatně nejsou. Ten z naší rodiny, pokud se nepletu, tak má přibližně trojnásobek průměrné mzdy. A u těch v zahraničí to nevím, ale vzhledem k tomu, že mají již větší praxi, tak asi více. Co ale vím, že našich lékařů ven až tak moc neutíká. A není to jen o neznalosti jazyků.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2013 21:04 | Mahas

ach jo, nevim jestli se nevyjadruji presne. Ja nemam nic proti holistickemu principu mediciny, opakuji, ze Hnizdila a spol si vazim, ale proste - dle meho - nelze lekarum v priprave na atestaci dat dalsi dva az tri roky praxe navic v tomto oboru. Ja jsem jen polozil naprosto legitimni otazky ohledne plateb. Porad si stojim za tim, ze i holisticka ci alternativni medicina chce na pacientovi vydelat, jen to dela jinak. Melo by byt na pacientovi, kam pujde. Coz lze pri platbach cash nebo pokladenskem systemu, kde primarne rozhoduje pacient. Ony by se toho zdravotni pojistovny chytly, kdyz by se samy presvedcily, ze lecba holistickou metodou stoji v konecnem dusledku mene. Pevne tomu verim. Jen neverim v ty "ciste" ideje, neverim, ze vsem jde jen o blaho pacienta. O to jim jde taky nebo by aspon melo jit, ale jde jim - mimo jine a naprosto logicky - i o to , aby se tim mohli zivit a pokud mozno dobre zivit... V tom se alopaticky lekar od holistickeho lekare/lecitele nelisi ani o pid, a kdo tvrdi, ze lisi, tak jednoduse lze :-)

Poznamka o vzdelavani, ekonomii atd, atd... Neco jineho je sebevzdelavani, ktere si clovek mnohdy plati sam a vybira si na to dovolenou / aspon muj konkretni priklad / a neco zcela jineho je statem narizena, regulovana a povinna praxe a kurz !!! To je zatraceny rozdil... zeptejte se svych pribuznych - lekaru, kolik casu stravili obcas na hloupych kurzech, seminarich, ktere jim nic nedaly, ktere potrebovali prave a jen pro tu carku, jako splneny ukol. Nedelam si naprosto iluze, ze by holisticka medicina, kdyby se "zestatnila" sla jinym smerem. Poradani kurzu a skoleni je dnes velice vynosny byznys a je jedno, jestli se to tyka tvz alopaticke ci zapadni mediciny ci alternativni nebo holisticke. A ze jsem jich absoluvoval, v obou taborech. MUDr. Hnizdil si taky uctuje ( logicky ) za praxi u nej v ordinaci tusim 500 kc za den. Chapu, ze to nikdo nebude delat jen z lasky k bliznimu, ale proste to nekdo zaplatit musi a garantuji vam, ze lekari v priprave na atestaci si financne rozhodce nevyskakuji, a zamestnavatele si je stale zavazuji tzv "stabilizacnimi smlouvami", ktere pro ty lekare rozhodne vyhodne nejsou...

Takze si , prosim, znova prectete to, co jsem napsal. Nepsal jsem , ze jsem proti holistickemu principu ( zadna holisticka, ci celostni medicina neexistuje, exsituje jen snaha se na vec koukat co nejkomplexneji, coz je zcela nepochybne spravny smer ), jen me zajima, kdo to bude platit...

Ohledne vtazeni pacienta, mate pravdu, ale jen castecne, pacienti rozhoduji nohama, vybiraji si lekare podle jejich povesti. Takze nekteri lekari jsou pretizeni, jini zdaleka tak vytizeni nejsou... Navic si nemuzou urcovat sve ceny, maji danou cenu vykonu, ktere se roky nemeni, ktera je mnohdy neadekvatni ( jednim nebo druhym smerem ) a krome poctu vykonu to nemaji jak ovlivnit. Rozhoduje pojistovna, v CR prevazne VZP, ostatni se jen pridaji. Ale porad to neni tak, ze by pacient svymi penezmi hlasoval... On totiz nema pod kontrolou, co vsechno u lekare bude "konzumovat"... ale ze to jde , to ukazuji zubari. Jiz znacna cast, zatim prevazne ve vetsich mestech, dela jen mensi cast ( ci zadne ) vykonu "na pojistovnu" a nabizi pacientum mnoho zpoplatnenych sluzeb . Maji je v ceniku, daji vam vybrat, vite to predem, za co budete platit, byva vice variant . Ale stoji to rozhodne vice nez " na pojistovnu" . A pacient se rozhoduje umerne svym potrebam a penezence. I lekar si muze dovolit pak lehce odmitnout lidi, kteri neposlouchaji jeho doporuceni, protoze vi, ze prijdou jini, kteri ho budou respektovat.

Proste , dulezite je narovnat vztah lekar - pacient , kde pojistovna je jen prostrednikem a ne vladcem , jednomu sebere ( ve forme zdravotni dane ) a na nic se ho nepta a druhemu naridi a jak je videt nyni z jednani pojistoven i MZ CR, tak se zrizovatelu taky na nic nepta... tak to funguje dnes...

Ohledne pristupu k pacientovi. Vite, lekar alopaticke mediciny je v zapadnich zemich ( ty muzu srovnavat ) pomerne velmi dobre zaplaceny job. V CR to tak, pres rev medii a kasparka jmenem Heger, rozhodne neni. Takze neni ani konkurecni tlak, protoze lekaru je - pri soucasnem nastaveni systemu - tak nejak nedostatek, hlavne tech kvalifikovanych. Pocet zen abosluventek lekarskych fakult procentualne roste, bylo to za rok 2010 69% !!, byvalo to 50%. Ze by ti kluci hloupli? Ale kdeze... Podle me vlastni interpretace to znamena jedine - mladi , chytri a pracoviti muzi si umi spocitat, ze penize se daji vydelat mnohem snadneji a drive v jinych oborech a tak bud na medicinu vubec nejdou , nebo to absoluvuji a konci v zahranici ( rocne odejde do zahranici zhruba tretina az polovina - vetsinou castecne nebo plne kvalifikovanych ( atestovanych ) lekaru - poctu absoluventu mediciny v danem rocniku. Lekarsky stav tedy starne, neni prirozena obnova. Takze vychovavame lekare pro celou Evropu, USA, Kanadu, SAE, a dalsi popularni destinace. A proc ti lide odchazeji? No to je jasne, protoze jim dany bordylek vadi, jsou spatne zaplaceni, pretizeni a jeste s nimi reditelstvi mava jako s otroky. Byli by hloupi, kdyby v CR zustali...

Takze az bude lekar zaplacen tak, aby to vytvorilo zajem o ten obor, tak velmi rychle vznikne pretlak na trhu prace a lekari se proste budou muset zacit chovat vstricneji, protoze budou snadno v systemu nahraditelni. Dnes na te vratnici, kde pry cekaji zastupy - podle bachorek reditelu nemocnic - zadne zastupy necekaji....
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2013 21:04 | Mahas

ach jo, nevim jestli se nevyjadruji presne. Ja nemam nic proti holistickemu principu mediciny, opakuji, ze Hnizdila a spol si vazim, ale proste - dle meho - nelze lekarum v priprave na atestaci dat dalsi dva az tri roky praxe navic v tomto oboru. Ja jsem jen polozil naprosto legitimni otazky ohledne plateb. Porad si stojim za tim, ze i holisticka ci alternativni medicina chce na pacientovi vydelat, jen to dela jinak. Melo by byt na pacientovi, kam pujde. Coz lze pri platbach cash nebo pokladenskem systemu, kde primarne rozhoduje pacient. Ony by se toho zdravotni pojistovny chytly, kdyz by se samy presvedcily, ze lecba holistickou metodou stoji v konecnem dusledku mene. Pevne tomu verim. Jen neverim v ty "ciste" ideje, neverim, ze vsem jde jen o blaho pacienta. O to jim jde taky nebo by aspon melo jit, ale jde jim - mimo jine a naprosto logicky - i o to , aby se tim mohli zivit a pokud mozno dobre zivit... V tom se alopaticky lekar od holistickeho lekare/lecitele nelisi ani o pid, a kdo tvrdi, ze lisi, tak jednoduse lze :-)

Poznamka o vzdelavani, ekonomii atd, atd... Neco jineho je sebevzdelavani, ktere si clovek mnohdy plati sam a vybira si na to dovolenou / aspon muj konkretni priklad / a neco zcela jineho je statem narizena, regulovana a povinna praxe a kurz !!! To je zatraceny rozdil... zeptejte se svych pribuznych - lekaru, kolik casu stravili obcas na hloupych kurzech, seminarich, ktere jim nic nedaly, ktere potrebovali prave a jen pro tu carku, jako splneny ukol. Nedelam si naprosto iluze, ze by holisticka medicina, kdyby se "zestatnila" sla jinym smerem. Poradani kurzu a skoleni je dnes velice vynosny byznys a je jedno, jestli se to tyka tvz alopaticke ci zapadni mediciny ci alternativni nebo holisticke. A ze jsem jich absoluvoval, v obou taborech. MUDr. Hnizdil si taky uctuje ( logicky ) za praxi u nej v ordinaci tusim 500 kc za den. Chapu, ze to nikdo nebude delat jen z lasky k bliznimu, ale proste to nekdo zaplatit musi a garantuji vam, ze lekari v priprave na atestaci si financne rozhodce nevyskakuji, a zamestnavatele si je stale zavazuji tzv "stabilizacnimi smlouvami", ktere pro ty lekare rozhodne vyhodne nejsou...

Takze si , prosim, znova prectete to, co jsem napsal. Nepsal jsem , ze jsem proti holistickemu principu ( zadna holisticka, ci celostni medicina neexistuje, exsituje jen snaha se na vec koukat co nejkomplexneji, coz je zcela nepochybne spravny smer ), jen me zajima, kdo to bude platit...

Ohledne vtazeni pacienta, mate pravdu, ale jen castecne, pacienti rozhoduji nohama, vybiraji si lekare podle jejich povesti. Takze nekteri lekari jsou pretizeni, jini zdaleka tak vytizeni nejsou... Navic si nemuzou urcovat sve ceny, maji danou cenu vykonu, ktere se roky nemeni, ktera je mnohdy neadekvatni ( jednim nebo druhym smerem ) a krome poctu vykonu to nemaji jak ovlivnit. Rozhoduje pojistovna, v CR prevazne VZP, ostatni se jen pridaji. Ale porad to neni tak, ze by pacient svymi penezmi hlasoval... On totiz nema pod kontrolou, co vsechno u lekare bude "konzumovat"... ale ze to jde , to ukazuji zubari. Jiz znacna cast, zatim prevazne ve vetsich mestech, dela jen mensi cast ( ci zadne ) vykonu "na pojistovnu" a nabizi pacientum mnoho zpoplatnenych sluzeb . Maji je v ceniku, daji vam vybrat, vite to predem, za co budete platit, byva vice variant . Ale stoji to rozhodne vice nez " na pojistovnu" . A pacient se rozhoduje umerne svym potrebam a penezence. I lekar si muze dovolit pak lehce odmitnout lidi, kteri neposlouchaji jeho doporuceni, protoze vi, ze prijdou jini, kteri ho budou respektovat.

Proste , dulezite je narovnat vztah lekar - pacient , kde pojistovna je jen prostrednikem a ne vladcem , jednomu sebere ( ve forme zdravotni dane ) a na nic se ho nepta a druhemu naridi a jak je videt nyni z jednani pojistoven i MZ CR, tak se zrizovatelu taky na nic nepta... tak to funguje dnes...

Ohledne pristupu k pacientovi. Vite, lekar alopaticke mediciny je v zapadnich zemich ( ty muzu srovnavat ) pomerne velmi dobre zaplaceny job. V CR to tak, pres rev medii a kasparka jmenem Heger, rozhodne neni. Takze neni ani konkurecni tlak, protoze lekaru je - pri soucasnem nastaveni systemu - tak nejak nedostatek, hlavne tech kvalifikovanych. Pocet zen abosluventek lekarskych fakult procentualne roste, bylo to za rok 2010 69% !!, byvalo to 50%. Ze by ti kluci hloupli? Ale kdeze... Podle me vlastni interpretace to znamena jedine - mladi , chytri a pracoviti muzi si umi spocitat, ze penize se daji vydelat mnohem snadneji a drive v jinych oborech a tak bud na medicinu vubec nejdou , nebo to absoluvuji a konci v zahranici ( rocne odejde do zahranici zhruba tretina az polovina - vetsinou castecne nebo plne kvalifikovanych ( atestovanych ) lekaru - poctu absoluventu mediciny v danem rocniku. Lekarsky stav tedy starne, neni prirozena obnova. Takze vychovavame lekare pro celou Evropu, USA, Kanadu, SAE, a dalsi popularni destinace. A proc ti lide odchazeji? No to je jasne, protoze jim dany bordylek vadi, jsou spatne zaplaceni, pretizeni a jeste s nimi reditelstvi mava jako s otroky. Byli by hloupi, kdyby v CR zustali...

Takze az bude lekar zaplacen tak, aby to vytvorilo zajem o ten obor, tak velmi rychle vznikne pretlak na trhu prace a lekari se proste budou muset zacit chovat vstricneji, protoze budou snadno v systemu nahraditelni. Dnes na te vratnici, kde pry cekaji zastupy - podle bachorek reditelu nemocnic - zadne zastupy necekaji....
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2013 18:10

Fredy,naprosto s Váma souhlasím........
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2013 15:35 | D

Prevence je stejně občas k ničemu. Test na okultní krvácení negativní a za 2 měsíce zjištěn, až při potížích, nádor tlustého střeva. Preventivní prohlídky jsou dělány povrchně a mají tak význam nanejvýš u prohlídek chrupu a ani tam se občas nepodaří odhalit skrytý kaz včas.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 2. 2013 14:50 | Rebave

Myslím si, že je to hloupý návrh. Buďto budou podmínky pro splnění tak nepřijatelné pro nás pacienty nebo to budou vyhozené peníze. Troufám si tvrdit, že v dnešní době stále přibývá lidí, kteří o své zdraví pečují (zdravěji jíme, více se hýbeme), neboť dnes si minimálně 50 % populace umí spočítat, že zdraví není zadarmo. A stále se toto číslo zvyšuje. A ty, co na to nedbají, žádných 1000 Kč nedonutí změnit životní styl. Spíše bych uvažovala o zvýšeném příspěvku do systému kuřáky, alkoholiky a narkomany. Lze to nastavit i tak, že pokud se budou dobrovolně léčit, přirážka ke ZP nebude požadována. Normální je nekouřit, nerozumně nepít a neužívat jiné návykové látky. Proč má silný kuřák nárok na opakované léčení v lázních v prodlouženém termínu, kdy mezi procedurami s klidem kouří na veřejnosti před okny lékařů a astmatik, alergik, který se poctivě léčí, má preventivní prohlídky a hýbe se, nárok nemá, protože díky sportu a kompenzaci léky, je jeho kapacita plic normální. To je z mé vlastní zkušenosti. Takže já s tou výplatou na ruku nesouhlasím. Je dosti těžkých nemocí, kde by se tyto peníze daly upotřebit.
Zdravím všechny zodpovědné.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 2. 2013 14:48 | Fredy

Jste patrně lékař, tudíž mě obzvlášť překvapuje Vaše negace celostní medicíny. Možná si ji stále představujete jako alternativu, nebo konkurenční systém, ale tak to přece není. Celostní medicína a tak je tomu třeba v USA, ale i jinde, je součástí celkového zdravotního systému. Samozřejmě nejen v těch případech, kdy jednotlivé léčebné postupy selhávají, ale i jako prevence.

A co se týče vzdělávání, to se na mne nezlobte, je přitažené za vlasy. Když jsem, jako ekonom, potřeboval například znát daňové systémy a předpisy zemí EU, ale i mimo, neboť bez toho bych se neobešel, tak jsem také nebrečel kdo že mi to zaplatí. A nebyly to malé peníze. Vzdělání je přece věc každého z nás a ne nějakého systému. Chápu, že tady bylo vždy vše zadarmo, proto to pokroucené myšlení.

Co se týče celostní medicíny, tak znám nejen pana Hnízdila, ale mnohé další. Dokonce i praktické lékaře, kteří toto s kolegy jiných oborů, zatím spíše dobrovolně, praktikují. A mají úspěch, který se ovšem nikde nepublikuje. Přednější jsou nátlakové akce "děkujeme, už zase odcházíme" apod. A pacient? Jo, jako rukojmí dobrý ....

Možná jsem trochu více kritický, ale zažil jsem lepší systémy, tak mohu srovnávat. Třeba ten, kde je pojištění dobrovolné a skutečná konkurence zdravotních pojišťoven. To je o svobodném rozhodování každého jednotlivce. Samozřejmě ani toto není ideální. Je mnoho takových, kteří si platí jen základní pojištění a pak si, v případě nemoci, či úrazu, zbytek doplácí. Velká část si platí kvalitní pojištění, ale je i mnoho takových (a není to jen dáno výší příjmů), kteří si neplatí nic. Tací pak využívají/zneužívají toho, že pohotovost je zdarma.

Ideální model neexistuje nikde ve světě. Naše zdravotnictví je na dosti vysoké úrovni, co se vybavení a odbornosti týče. Ale chybí mu jednak lepší přístup k pacientům (což se už také mnohde lepší) a pak ta komplexnost. A tu by mohla nahradit právě celostní medicína.

Když se bavím s nějakým lékařem (v širší rodině máme hned tři, jeden zde a dva v zahraničí) a dostaneme se na krizi a jak to řešit, tak vždy radím začít od pacienta. Co on potřebuje, co mu vadí, či naopak vyhovuje, jak on by si to představoval. Všechny zdravotní reformy dělali vesměs lékaři, ale nikdy se neptali toho, pro koho to je, či komu mají sloužit.

Říká se, že péče o vlastní zdraví se zlepší až tehdy, když za něj budeme muset platit. Nejhorší hrob našeho systému je, že se tváří, jako bezplatné a přitom stojí neskutečné miliardy. Lze toto nějak vyřešit?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2013 14:40 | panpepee

Myslím si, že je to dobrý nápad. Spousta lidí se o své zdraví vůbec nezajímá a nyní je k tomu budou motivovat peníze. Když rodinný rozpočet dostane 4OOOKč, není to částka k zahození. Každého asi už někdy napadlo, jestli to má všecko uvnitř v těle v pohodě a je zdravý. Teď si zajde s rodinkou na pár prohlídek a budou mít jasno všichni. Navíc se nebudou budou více klidní, když budou vědět, že nejen oni ale i jejich nejbližší jsou v pořádku. No a za ty 4 litry si můžou udělat nějaký pěkný výlet!!!
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 22 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Novinky ve zdravotnictví: míň lůžek, orgány „z dovozu“, léčebné konopí… Co přijde dál?

11. 2. 2013 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Novinky ve zdravotnictví: míň lůžek, orgány „z dovozu“, léčebné konopí… Co přijde dál?

Zdraví si za peníze nekoupíš… Ale bez peněz tě nikdo nebude uzdravovat. A právě proto vám Peníze.cz přinášejí přehled novinek, které nás v oblasti zdravotnictví čekají. Ministr Heger... celý článek

Povolební novinky: podraží poplatky ve zdravotnictví? Co si o tom myslíte?

18. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Povolební novinky: podraží poplatky ve zdravotnictví? Co si o tom myslíte?

Když vám volič vypráší kožich, musíte se trochu kát a rituálně z něj vytahat pár vší. A tak bude Kalousek pečovat o důchodce, z Drábka je obětní beránek, Nečas ustupuje s DPH. Zato... celý článek

Ano prohibici! Co si o tom myslíte?

20. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Ano prohibici! Co si o tom myslíte?

Lid zlobí se převelice, že zavládla prohibice. Občan křičí, že se mu to příčí. Pijanům nervy povolují: co si to politici dovolují? Inu – jenom to, co musí: snížit, ač vás to dusí, snížit... celý článek

Pojištění nadstandardů brzy v Česku. Půjde o miliardy?

16. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Pojištění nadstandardů brzy v Česku. Půjde o miliardy?

Od začátku ledna si můžete připlácet za první nadstandardy. Ruku v ruce s nimi brzy půjde nabídka nového soukromého pojištění. Pojišťovny už si brousí zuby. Může jít o miliardy. Přečtěte... celý článek

Za lepší sádru si od ledna můžete připlatit, za lepšího doktora oficiálně pořád ne

20. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Za lepší sádru si od ledna můžete připlatit, za lepšího doktora oficiálně pořád ne

Nadstandardy ve zdravotnictví začnou platit od ledna. A konečně se ví, jak budou vypadat. Pokud v rámci bujarého silvestrovského veselí uklouznete na ledu a zlomíte si ruku, budete... celý článek

Partners Financial Services