První zdravotní pojišťovna přispěje na psychoterapii

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 12. 2020 15:42 | 1 komentář
První zdravotní pojišťovna přispěje na psychoterapii

Zdroj: Shutterstock

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začíná nabízet proplacení psychoterapeutických služeb. Pojištěncům tak uhradí až deset lekcí u vybraných specialistů.

Pilotní projekt s názvem Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory připravila státní VZP spolu s ministerstvem zdravotnictví a Radou vlády pro duševní zdraví. Reaguje na to, že podle studie Národního ústavu duševního zdraví stoupl v době současné epidemie výskyt duševních onemocnění z 20 % na 33 %. 

Do projektu se zapojilo 210 terapeutů z různých krajů, kteří garantovali kapacitu až pro 20 nových pacientů s maximální cenou za hodinové sezení 700 Kč. Seznam těchto odborníků je na webu pojišťovny.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Příspěvek může získat klient VZP starší 18 let. Vybere si terapeuta ze seznamu a prostřednictvím e-mailové adresy opatrujse@vzp.cz zažádá pojišťovnu o přidělení finančních prostředků. Pokud se na něj dostane, absolvuje u vybraného terapeuta vstupní konzultaci, která rozhodne, zda budou v sezeních pokračovat.

Pokud ano, hradí si klient hodiny u terapeuta nejprve sám a následně je vyúčtuje VZP. Maximálně si lze takto nechat proplatit deset sezení. Ta mohou proběhnout prezenčně nebo online formou.

Pilotní projekt se uskuteční v období od 7. prosince 2020 do 31. května 2021, nebo do vyčerpání přidělených peněz. Poté ho čeká vyhodnocení.

„Doufáme, že tímto příspěvkem pomůžeme klientům, kteří se v současné době potýkají s psychickými obtížemi a váhají, zda navštívit psychoterapeuta. Návštěva u těchto odborníků bývá finančně náročnější,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

Duškov upozorňuje, že odkládání pomoci v této oblasti může vyústit až v chronické obtíže. Je tedy důležité, aby lidé pečovali o své psychické zdraví a své problémy řešili včas.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Změny v preventivních prohlídkách. Na co máte nově nárok

7. 4. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Změny v preventivních prohlídkách. Na co máte nově nárok

Vyhláška č. 70/2012 Sb., která stanoví obsah a frekvenci preventivních prohlídek u lékaře, se od 24. února mírně změnila. Upozornil na to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Milan... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Zdravotní pojišťovna přispěje na vyšetření u psychologa

8. 3. 2021 | Petr Kučera

Zdravotní pojišťovna přispěje na vyšetření u psychologa

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR od letošního roku nově přispívá svým pojištěncům na vyšetření u psychologa, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Limit pro... celý článek

Minimální záloha na zdravotní pojištění OSVČ se zvyšuje

26. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Minimální záloha na zdravotní pojištění OSVČ se zvyšuje

Už za leden musí podnikatelé zaplatit vyšší minimální zálohu na zdravotní pojištění. Rostou také odvody pro takzvané osoby bez zdanitelných příjmů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.