První zdravotní pojišťovna přispěje na psychoterapii

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 12. 2020 | 1 komentář
První zdravotní pojišťovna přispěje na psychoterapii

Zdroj: Shutterstock

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začíná nabízet proplacení psychoterapeutických služeb. Pojištěncům tak uhradí až deset lekcí u vybraných specialistů.

Pilotní projekt s názvem Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory připravila státní VZP spolu s ministerstvem zdravotnictví a Radou vlády pro duševní zdraví. Reaguje na to, že podle studie Národního ústavu duševního zdraví stoupl v době současné epidemie výskyt duševních onemocnění z 20 % na 33 %. 

Do projektu se zapojilo 210 terapeutů z různých krajů, kteří garantovali kapacitu až pro 20 nových pacientů s maximální cenou za hodinové sezení 700 Kč. Seznam těchto odborníků je na webu pojišťovny.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Příspěvek může získat klient VZP starší 18 let. Vybere si terapeuta ze seznamu a prostřednictvím e-mailové adresy opatrujse@vzp.cz zažádá pojišťovnu o přidělení finančních prostředků. Pokud se na něj dostane, absolvuje u vybraného terapeuta vstupní konzultaci, která rozhodne, zda budou v sezeních pokračovat.

Pokud ano, hradí si klient hodiny u terapeuta nejprve sám a následně je vyúčtuje VZP. Maximálně si lze takto nechat proplatit deset sezení. Ta mohou proběhnout prezenčně nebo online formou.

Pilotní projekt se uskuteční v období od 7. prosince 2020 do 31. května 2021, nebo do vyčerpání přidělených peněz. Poté ho čeká vyhodnocení.

„Doufáme, že tímto příspěvkem pomůžeme klientům, kteří se v současné době potýkají s psychickými obtížemi a váhají, zda navštívit psychoterapeuta. Návštěva u těchto odborníků bývá finančně náročnější,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

Duškov upozorňuje, že odkládání pomoci v této oblasti může vyústit až v chronické obtíže. Je tedy důležité, aby lidé pečovali o své psychické zdraví a své problémy řešili včas.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

9. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

3. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) osloví v následujících dnech své klienty starší 65 let, kteří dosud nebyli očkováni proti covidu. Největší zdravotní pojišťovna jim nabídne poukaz... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.