Změny v proplácení brýlí. Na co teď přispěje zdravotní pojišťovna

pk | rubrika: Aktuality | 5. 8. 2019 | 25 komentářů

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zrušila od 1. srpna příspěvek na nové brýle pro lidi nad 15 let věku. Konkrétně končí úhrada brýlových obrub a běžných brýlových čoček pro korekci oční vady menší než 10 dioptrií (sférických a tórických čoček a plastových sférických čoček).

Na brýlové obruby přispěje zdravotní pojišťovna dětem do pěti let až na tři kusy za rok, dětem od šesti do 14 let na jeden kus ročně.

„Kontaktní čočky měkké budou hrazeny v případě oční vady nad 10 dioptrií, u dioptrického rozdílu mezi pravým a levým okem tři dioptrie a více,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

„Nově naopak budou dětem hrazeny tvrzené silikátové brýlové čočky: sférické dětem do pěti let včetně (jeden pár za rok), tórické pak dětem do pěti let včetně (tři páry za rok) a dětem od 6 do 14 let včetně (jeden pár za rok),“ dodává Sršeň.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Na lentikulární čočky (pro vysoké hodnoty dioptrií) přispěje pojišťovna lidem s oční vadou nad 10 dioptrií. U dětí do pěti let věku včetně půjde o tři páry za rok, od 6 do 14 let pak jeden pár za rok, nad 15 let (tedy i dospělým pojištěncům) uhradí jeden pár za tři roky.

Plastové brýlové čočky budou při oční vadě nad tři dioptrie hrazeny dětem do pěti let včetně (sférické tři páry za rok, tórické dva páry za rok) a dětem do 14 let jeden pár za rok. Lidem nad 15 let přispěje pojišťovna jen na brýlové čočky plastové tórické při vadě nad 10 dioptrií (jeden pár za tři roky).

„Prizmatické čočky budou hrazeny obdobně jako dosud pro korekci diplopie (dvojitého vidění) či strabismu (šilhání), a to tři páry za rok u dětí do pěti let včetně, jeden pár za rok dětem od pěti do 14 let a jeden pár za tři roky pojištěncům od 15 let,“ upřesňuje Sršeň.

Na bifokální čočky dostanou příspěvek pojištěnci do 17 let včetně, pokud mají sníženou možnost výměny brýlí, strabismus či afakii (stav, kdy v oku chybí čočka v důsledku úrazu, operace a podobně).

Vysokoindexové čočky (vytenčené) mohou být hrazeny jen se souhlasem revizního lékaře, a to u pojištěnců s krátkozrakostí nad 10 dioptrií či poruchami centrálního zorného pole.

Podrobnosti stanoví příloha č. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění, která uvádí i limity pro příspěvky. Například na brýlové obruby je limit 300,15 Kč (261 Kč bez DPH) za kus. „Zbývající částku do plné ceny si musí pojištěnec zaplatit, stejně jako dřív,“ připomíná mluvčí.

Přehled dalších změn, které novela přináší, najdete na webu ministerstva zdravotnictví.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-84
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 8. 2019 16:54, jenicek

zlatý komunisti. léky a léčení zdarma, zdravé zuby a oči. na co dnes platíte zdravotní pojištění?

+217
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 8. 2019 15:52, Kuba1

Mám 12 dioptrií,za jednu čočku dám 6500Kč + 3000Kč rámečky,které nejsou nic moc..a to ještě dostanu 300Kč ?!!

-27
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

9. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

3. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) osloví v následujících dnech své klienty starší 65 let, kteří dosud nebyli očkováni proti covidu. Největší zdravotní pojišťovna jim nabídne poukaz... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.