Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak obstát na pracovišti aneb umění slovní sebeobrany

| rubrika: Tip na knihu | 29. 12. 2008 | 1 komentář
Jak obstát na pracovišti aneb umění slovní sebeobrany
Udržet si pracovní pozici a hájit kultivovaně své zájmy nedokáže každý. Zvládat v každodenním pracovním shonu nejrůznější situace s přehledem, může naučit publikace Umění slovní sebeobrany.

Mít ve firmě pověst šedé ustrašené myšky nebo vtipálka, který se snaží všechno zlehčovat, nemusí být příjemné. Zpravidla to má i další následky. Třeba tehdy, pokud má firma propouštět. Nebo když má vedení rozhodnout, kdo dostane prémie a kdo ne. Ti, kdo v každodenním pracovním shonu neumějí správně reagovat, většinou dopadají hůře než ostatní. Pohotoví lidé jsou vždy ve výhodě.

Vylepšit si ve firmě prestiž, naučit se zvládat každodenní pracovní situace, umět mírnit konflikty a neférové útoky, nemusí být pro někoho snadné. Dobrým pomocníkem může být knižní novinka nakladatelství Grada nazvaná Umění slovní sebeobrany. Její autor, Matthias Nöllke, v ní popisuje stovku nejlepších tipů, jak si osvojit potřebné triky a postupy a stát se v práci suverénním a úspěšným pracovníkem. Naučí čtenáře i celou škálu univerzálních frází, které mohou agresivní komunikaci zmírnit nebo útočníka odrazit.

Slovní sebeobrana v praxi

Jak použít univerzální frázi

Marek potká na chodbě v práci Michala, který se ptá: „Můžeš mi vysvětlit, proč vlastně pořád nosíš tak hrozný kravaty? Marek ani na sekundu neváhá: „Jsi můj velký vzor.“

„Počet univerzálních frází je nekonečný. Bez problémů si jich můžete zapamatovat třeba deset nebo dvanáct, abyste je v případě potřeby mohli použít. Rozhodující je, aby univerzální fráze seděla,“ říká autor publikace Umění slovní sebeobrany Matthias Nöllke.

Porazte útočníka jeho vlastními zbraněmi

Na jednom večírku si britský ministerský předseda Winston Churchill od jisté lady Astor vyslechl: „Kdybyste byl mým manželem, dala bych vám do čaje jed.“ Churchill odpověděl: „Kdybych byl vaším manželem, vypil bych ho.“

„Pokud se k vám někdo nechová slušně, nenechte se vtlačit do role bezmocné oběti. Snažte se zůstat věcní a klidní. Pouze tak budete vyzařovat sebejistotu a působit suverénně,“ radí hned na začátku Matthias Nöllke. V jednotlivých kapitolách přináší autor nejrůznější situace, do kterých se člověk v práci dostává. Každou rozehrává jako scénku, ve které se snaží čtenáře postupně navést, jak správně v dané situaci reagovat.

„Obecně zvládáte vše lépe, pokud s lidmi kolem sebe vycházíte dobře a chováte se k nim s respektem. Touto cestou vyjdete i s lidmi, kteří vám osobně nejsou moc příjemní. Na tom byste ani neměli nic měnit. Ale proti lidem, kteří se neumějí ve vztazích chovat, byste se měli umět bránit. Slovní sebeobranou naloženou v peprné marinádě jízlivosti. Neboť jsou situace, ve kterých se zdvořilostí nevystačíte,“ poznamenává autor.

Matthias Nöllke popisuje, v čem i sebevědomí lidé často chybují a směruje postupně k návodům, jak odpovědět na nepřiměřenou kritiku, jak zůstat suverénní i při návalu vzteku a jakými gesty, postojem, mimikou a intonací hlasu se dá útok odrazit. Přidává i velmi dobré postřehy, kdy si může člověk při jednání s nadřízeným ublížit a kdy je naopak nezbytné se ozvat, aby se útoky nestupňovaly.

„Formulujte svůj pohled vždy jasně, stručně a sebevědomě. Nebojte se námitek. Jen na svém pohledu trvejte,“ říká jeden ze stovky tipů, kterou čtivá příručka nabízí. Každý tip je podrobně rozebraný, aby čtenář pochopil, proč je užitečné jednat právě takto. V knížce se dá najít i výborný recept na to, jak reagovat na podsouvání názorů a proč je důležité umět rozpoznat, co se skrývá za jízlivou kritikou.

Název: Umění slovní sebeobrany - 100 nejlepších tipů
Autor: Matthias Nöllke
Počet stran: 192
Cena: 249,- Kč
Nakladatelství: Grada

Samostatnou kapitolu věnuje autor vztahu mezi muži a ženami. „Paleta výroků sahá od veselého škádlení přes nejrůznější vtipy až po hrubé urážky – a vy, ať jste žena či muž, na ně musíte reagovat,“ píše se v úvodu kapitoly. Na dalších stránkách se dají získat cenné postřehy jak trumfovat při poznámkách, které jdou na nervy a jak používat šarm a účinné zbraně v momentě, kdy na pracovišti zavládne dusno.

„Ve stadiu vzteku se musí dotyčný nejdříve vyzuřit. Pokud mu odpovídáte, tak vždy stručně, věcně a bez emocí. Nezačínejte se omlouvat nebo zdůvodňovat své chování. Jen byste si vyčerpali argumenty, které budete ještě potřebovat později,“ radí autor v kapitole, jak zůstat suverénní při návalu vzteku. Zároveň rozebírá situace, kdy je vhodnější mlčet, použít řeč svého těla a vztek otupit diplomacií. Jasně pojmenovává i případy, kdy má člověk právo požadovat omluvu.

„Posměšným úšklebkům můžete čelit tím, že je vezmete doslova. Pokud vás však někdo zesměšňuje a pohrdá vámi před ostatními, je tento způsob obrany nedostatečný,“ píše autor příručky. Osobním útokům, které se na pracovišti dějí, doporučuje autor čelit a dává návod, jaké formulace použít, aby byly co nejúčinnější a útočník neměl šanci dál ponižovat.

Pokud musíte používat slovní sebeobranu v přítomnosti ostatních, je to specifický případ. Vaše odpovědi nesměřují pouze k protivníkovi, ale musíte přesvědčit a získat na svou stranu i publikum,“ upozorňuje závěrečná kapitola úspěšné knížky Umění slovní sebeobrany, která je cenným rádcem pro všechny, kdo se chtějí naučit hájit své zájmy a získat přitom sympatie svého okolí.

Jak se bráníte hulvátům na pracovišti? Podělte se o zkušenosti.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+19
Ano
Ne

Diskuze

15. 10. 2014 | 10:31 | Pavla

Článek se mi líbil Situace šité jak na míru Sama jsem několikrát nevěděla jak odpovědět Člověk se cítil někdy doslova v klestich více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK