Kolibřík CSR je sociální podnik, který spolupracuje již druhou dekádu s korporátními společnostmi. Klientům přináší nejen kvalitní služby v oblastech outsourcingu, ale také výrazné provozní úspory a možnost čerpat náhradní plnění podle zákona o zaměstnanosti. Zaměřuje se na digitalizaci, administrativu, zákaznický servis a také na IT testing.
Vstup do světa IT testování
Kolibřík se věnuje manuálnímu i automatizovanému testingu IT systémů, které nabízí formou outsourcingu firmám, včetně velkých bankovních institucí. První takovou spolupráci navázal se svým dlouholetým klientem, bankou ČSOB. V týmu, který vybudoval, aktuálně působí sedm testerů s hendikepem, kteří již otestovali desítky aplikací – a to v prostředí s vysokými nároky na výkon, bezpečnost i uživatelskou přívětivost.
Vedle technických dovedností klade Kolibřík důraz i na kontext, ve kterém služby poskytuje. Zaměstnancům nabízí přístup založený na individuální péči, klientům navyšuj firemní kulturu o CSR a ESG aktivity.
„IT testování nám umožňuje ukázat, že lidé se zdravotním postižením mají schopnosti, které mohou uplatnit i v náročném technologickém prostředí. Náš tým sedmi testerů se postupně posunul od manuálního testování k automatizaci, školí se v moderních postupech a pracují na projektech, které odpovídají přísným standardům bankovního sektoru,“ popisuje Věra Hošková, výkonná ředitelka Kolibříka CSR.
Od klikání k automatizaci
Projekt je spolufinancován Evropskou unií a Kolibříku umožnil vybudovat vlastní technické zázemí, přístup ke školením, nástrojům i certifikacím. Testeři absolvují pravidelný rozvoj svých dovedností ve spolupráci se společností ENGETO, kde získávají certifikáty a cenné dovednosti v oblasti testovacích nástrojů, analýz a automatizace.
„Náš tým pracuje na projektech s reálným dopadem. Nejde jen o klikání v testovacím prostředí – testujeme aplikace, které denně používají statisíce uživatelů, testujeme také platební brány i odolnost vůči kybernetickým hrozbám. Naši kolegové pracují s moderními nástroji a spolupracují přímo s vývojáři na straně klienta,“ doplňuje Pavol Kudjak, vedoucí IT testovacího týmu.
Jak konkrétně testování probíhá, popisuje David Zika, který po vážném úraze našel uplatnění v týmu testerů s hendikepem. „Ze začátku je tam spousta chyb, a ne všechno funguje, jak by mělo. Proto nastupují testeři jako já, kteří tu aplikaci proklikávají a zkoumají, kde nějaké problémy jsou. A když nějaké najdou, tak se spojí s vývojáři a oni to opraví. Pak to znovu otestuji, jestli už to je v pořádku a dám zelenou nebo červenou, jestli ano, nebo ne,“ říká.
Propojení technologií a sociální hodnoty
Zkušenost Kolibříka ukazuje, že zapojení lidí se zdravotním postižením do IT projektů může fungovat jak z hlediska kvality výstupů, tak z hlediska provozní efektivity.
Outsourcing testování přináší firmám úsporu nákladů a odborně vedené týmy, zaměstnancům naopak smysluplnou práci a možnost se odborně rozvíjet. Model, který propojuje technologie s rovnými příležitostmi, tak je inspirací i pro další organizace hledající nové cesty k úspoře i společenské odpovědnosti.
Projekt Rozšíření služeb SP Kolibřík o automatizační IT testing, reg. č.: CZ.03.02.01/00/22_024/0001394 je spolufinancován Evropskou unií.
Sdílejte článek, než ho smažem