Limit, od kterého se platí sociální a zdravotní pojištění u dohod o provedení práce (DPP), od roku 2025 stoupne na 11 500 korun ze současných 10 000 korun měsíčně. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou dnes schválili poslanci.
Dosud se sociální a zdravotní pojištění u dohod o provedení práce neplatí do hranice 10 tisíc korun. Tedy: pokud si pracovník vydělá u jednoho zaměstnavatele nejméně 10 tisíc korun za měsíc, z výdělku se odvádí povinné pojistné. Když má víc smluv u stejného zaměstnavatele, výdělky se sčítají.
Od roku 2025 nebude toto minimum v zákoně určeno pevnou částkou, ale jako čtvrtina úředně stanovené průměrné mzdy pro daný rok, zaokrouhlená na celé pětistovky směrem dolů. Limit se tak v dalších letech může zvyšovat automaticky, nebude k tomu pokaždé potřeba změna zákona. Pro rok 2025 dělá čtvrtina průměrné mzdy 11 639 Kč, po zaokrouhlení na pětistovky dolů tedy 11 500 Kč.
Příjmy do limitu se budou moct dál danit patnáctiprocentní srážkovou daní z příjmů, když zaměstnanec u zaměstnavatele nepodepíše prohlášení k dani – lidově zvaný růžový formulář.
U druhého typu zaměstnávání mimo pracovní poměr, tedy u dohod o pracovní činnosti (DPČ), se limit pro placení odvodů od roku 2025 zvyšuje na 4500 Kč z dosavadních 4000 Kč. V tomto případě limit roste automaticky už podle dosavadních pravidel (odvíjí se od limitu pro účast na nemocenském pojištění, což je desetina průměrné mzdy).
Další novinkou měl být takzvaný režim oznámené dohody. Dohody o provedení práce měly být od ledna fakticky dvojího druhu: oznámená dohoda měla být finančně výhodnější (každý člověk mohl mít jen jednu), zatímco všechny ostatní dohody, které by uzavřel, už by byly nevýhodnější. Cílem bylo zamezit takzvanému řetězení dohod a obcházení limitů.
Už od letošního července musí zaměstnavatelé hlásit všechny uzavřené dohody o provedení práce (tedy i ty, ze kterých se nedovádí pojistné) České správě sociálního zabezpečení. První data však ukázala, že důvod, proč ministerstvo práce chtělo zpřísnit pravidla a zavést režim oznámených dohod, vlastně neexistuje: řetězení dohod o provedení práce a vyhýbání se platbám povinných pojištění je zanedbatelné.
„Z předběžných dat za první dva měsíce lze usuzovat, že nová právní úprava by objem mzdového plnění bez plateb pojistného výrazně nezměnila,“ připustilo nakonec ministerstvo. A připravilo naopak návrh, který původně schválenou novinku (oznámené dohody od ledna 2025) ruší ještě dříve, než začala platit.
Novela má účinná od ledna 2025, teď ji ještě musí potvrdit senátoři a podepsat prezident.
Změny v zaměstnávání dohodářů probíhají postupně už od loňska. Měly přiblížit dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti klasické pracovní smlouvě. Už od října 2023 mají dohodáři právo na takzvané překážky v práci (a náhradu mzdy), na neplacené volno nebo možnost mít nebo si tvořit rozvrh pracovní doby. Od ledna 2024 mají takzvaní dohodáři nově také nárok na dovolenou.
Sdílejte článek, než ho smažem