Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rovné příležitosti jako konkurenční výhoda

Rovné příležitosti jako konkurenční výhoda
Proč se rovné příležitosti vyplatí? Mnohé studie ukazují, že firmy, které nediskriminují a poskytují rovné příležitosti ženám a mužům, podporují politiku sladění osobního a pracovního života nebo vytvářejí rozmanité pracovní týmy, disponují konkurenční výhodou.

Americká společnost Catalyst, která se mimo jiné věnuje tématu „ženy v řídících pozicích“ představila výsledky výzkumu, který sledoval, zda souvisí komerční úspěch firmy právě s počtem žen v jejím vedení. Ukázalo se, že skupina firem s nejvyšším zastoupením žen v top managementu vykazovala lepší finanční výkonnost než skupina firem s nižším poměrem žen v řídících pozicích. Celkový výnos akcií byl u první zmíněné skupiny o 34 procent vyšší než u firem, kde byly počty žen ve vedení nejnižší.

Výzkum v žádném případě netvrdí, že existuje přímá úměra mezi ženami v řídících pozicích a ziskovostí firem. Ukazuje ale, že firmy, které mají více žen v řídících pozicích, dokáží aktivněji řešit slaďování osobního a pracovního života. Získávají tím rovněž motivované zaměstnance, jejich produktivita roste a v neposlední řadě přitahují i více zákazníků a zákaznic.

Jak jsem již zmínila ve svém předchozím sloupku Diskriminace není abstraktní, ale reálná životní situace, ženy reprezentují málo využívaný potenciál dovedností. V současnosti mezi absolvujícími vysokých škol ženy převažují, ale tento fakt se zatím neodráží ani v jejich platovém ohodnocení ani v pozici na trhu práce. Mnoho firem stále raději zaměstná muže s horší kvalifikací, nežli ženu, u které předpokládá větší zatížení péčí o rodinu. Existují už ale případové studie, které dokazují, že náklady na opatření umožňující (nejen) ženám slaďovat osobní a pracovní život jsou menší než zisk, který ve formě úspor a zvýšené produktivity práce přinesou. Systematické sledování konceptu rovných příležitostí ve firmě tak ve svém důsledku přináší lepší využití lidského kapitálu, vede k vyšší ziskovosti organizace a dává jí náskok před konkurencí.

Německá organizace Audit und Beruf se dlouhodobě věnuje výzkumu, jakým způsobem mohou k zisku firmy přispět její vlastní zařízení péče o děti. Formou případových studií představuje konkrétní společnosti, které nabízejí péči o děti v nutných případech, tedy když normální hlídání selže. Z šetření vyplývá, že náklady, které firmy do těchto zařízení vložily, jsou nižší než výdaje spojené s absencí zaměstnaných, kteří by jinak nepřišli do práce, protože by museli zůstat doma s dítětem.

Ve firemním prostředí jsou základním měřítkem náklady a zisky. Porovnejme touto optikou výsledky výzkumů, které jsou realizovány u nás i v zahraničí: Zaměstnanci a zaměstnankyně, kteří mohou efektivně slaďovat osobní a pracovní život, jsou méně stresovaní a nemocní. Umožňuje-li zaměstnavatel práci z domova, zaměstnaní méně využívají například takzvaného institutu ošetřování člen a rodiny (OČR). Mohou totiž pracovat, i když jsou jejich rodinní příslušníci nemocní.

Možnosti pro sladění osobního a pracovního života a nediskriminace také podstatně více přispívají k udržení loajality zaměstnaných. Naopak nežádoucí fluktuace pracovníků s sebou zbytečně přináší další zvýšené náklady na nábor a zaškolení. Vhodně zvolená a organizačně zvládnutá podpora rodičům tedy sice pro firmy znamená investici, z dlouhodobého hlediska však může přinést výrazné úspory. Diskriminující zaměstnavatel naopak riskuje soudní řízení nebo stížnosti k institucím dohlížejícím na uplatňování rovných šancí.

Prosazování konceptu rovných příležitosti ve firmě rovněž zlepšuje její image. V současnosti, když máme tolik rozdílných produktů, se řada zákazníků a zákaznic rozhoduje i podle toho, jak je jim která značka sympatická. Naopak organizace, které jsou známé diskriminačními postupy vůči svým zaměstnaným, mohou snadněji ztratit důvěru investorů, akcionářů, personálu i zákaznictva.

Společnostem v České republice se zdá investice do rovných příležitostí příliš vysoká, zajímá je krátkodobý zisk. Zbývá jen doufat, že se tento trend jednou změní a společnosti se zaměří více na dlouhodobý zisk a prestiž.

Autorka je odbornice v oblasti rovných příležitostí žen a mužů z o.p.s. Gender Studies

Jaké máte zkušenosti se zaměstnavateli, kteří částečně umožňují zaměstnancům práci z domova či třeba zakládají firemní školky? Znáte takové firmy? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

22. 7. 2008 | 23:48 | jezevec

Pořád stejná písnička. Zaměstnávání žen na zkrácené úvazky je velice lukrativní, pro zaměstnavatele to nese menší výdaje, zaměstnankyně jsou nadstandardně loayální, zaměstnavatelé získají výrazné úspory, zvýší jejich image,...více

22. 7. 2008 | 15:05 | bredy.jinak.cz

Myslím si, že umožnit ženám poloviční úvazek během toho, co se starají o děti je celkem potřebná věc. Stat se snaží vyjít vstříct, například tím, že žena má nárok na rodičovský příspěvek navzdory tomu, že je zaměstnaná, postačí,...více

22. 7. 2008 | 12:19 | Babajda

Pracovala jsem v telekomunikacich a kdyz jsem po materske pozadala o polovicni uvazek, tak byla ma pozice zrusena a nabidnuto odstupne. Musim rict, ze vzhledem k preplnenosti materskych skolek, bych si nesmirne vazila firmy,...více

22. 7. 2008 | 11:17 | Arne

Mojí kamarádce zaměstnavatel umožňuje u dvou dětí práci na částečný úvazek a případně i vzdáleně z domova a nemůže si to vynachválit. Potíž je v tom, že takových firem je málo a jiné ženy s dětmi mají problém nalézt práci...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK