Plzeňský kraj. Kde se čepují řízné inovace

PR článek | rubrika: FINEXPO | 6. 9. 2021
Když se řekne Plzeňský kraj, většina lidí si okamžitě vybaví chuť nejlepšího piva na světě, krásnou šumavskou krajinu a plzeňskou Škodovku. Na úspěšnou průmyslovou historii dnes v kraji navazují a soustředí se na rozvoj výzkumu a inovací.
Plzeňský kraj. Kde se čepují řízné inovace

Zdroj: Plzeňský kraj

Komerční spolupráce

Podpora výzkumu a vývoje je jednou z možností, jak reagovat na nepříznivý demografický vývoj a být atraktivním krajem pro mladé rodiny, studenty, firmy i investory. Sázka na nové technologie se zvlášť v současné nejisté době vyplatí víc než kdy dřív.

V Plzni postupují systematicky podle Regionální inovační strategie Plzeňského kraje (RIS3 strategie), aktualizované v polovině roku 2020. Cílem je posílit na regionální úrovni význam výzkumu, vývoje a inovací pro ekonomickou konkurenceschopnost a zajistit efektivnější využívání veřejných zdrojů. Charakteristiky vývoje Plzeňského kraje a změny v průmyslu, zaměstnanosti a vzdělávání, vyvolané například digitalizací a robotikou, jsou silným argumentem pro změnu dosavadního přístupu k podpoře ekonomického rozvoje regionu.

Ve strategii byla formulována vize výzkumu, vývoje a inovací v Plzeňském kraji do roku 2035 a definovány hlavní oblasti nutné změny:

  • Lidské zdroje pro výzkum, vývoj a inovace – zajištění dostatku a kvality lidského kapitálu
  • Prostředí pro výzkum, vývoj a inovace – především rozvoj vztahů a infrastruktury
  • Kapacity – rozvoj kapacit výzkumných pracovišť a jejich využití pro praxi
  • Inovace – rozvoj inovačních aktivit v různých sektorech
  • Marketing – posilování značky kraje skrz výzkum, vývoj a inovace

V čem je kraj špička

V rámci strategie byla rovněž vymezena takzvaná inteligentní specializace Plzeňského kraje, tedy oblasti, které jsou dnes na špičkové mezinárodní úrovni. Koncept inteligentní specializace se v poslední době uplatňuje v rámci strategií ekonomického rozvoje v řadě regionů EU. Specializace předpokládá především kvalitní identifikaci perspektivních oborů, ve kterých má region předpoklady vyniknout a které mohou představovat významný faktor jeho budoucí ekonomické konkurenceschopnosti. V přípravné fázi inteligentní specializace v Plzeňském kraji, která byla zaměřena na identifikaci oborů inteligentní specializace kraje, byl kromě analýzy dat důsledně uplatňován proces podnikatelského objevování nových příležitostí (tzv. entrepreneurial discovery process – EDP). Výsledkem je vymezení čtyř oborových priorit neboli domén. Těmi jsou:

  • Nové materiály
  • Inteligentní výrobní systémy
  • Chytrá mobilita
  • Biomedicína a technika ve zdravotnictví

Pro každou z oborových priorit je v Plzeňském kraji vytvořena oborová inovační platforma, ve které jsou zapojeni zástupci podnikové, výzkumné a veřejné sféry, kteří společně hledají další konkrétní možnosti spolupráce a rozvoje dané domény.

Svou činnost tak zahájily oborové inovační platformy Chytrá mobilita, Inteligentní výrobní systémy, Nové materiály a Biomedicína a technika ve zdravotnictví, jejichž vznik iniciovala loňská konference Inteligentní specializace regionu. Cílem konference bylo nalezení oborů a technologických směrů, které mohou při vzájemné spolupráci výzkumných institucí a firem nejvíc přispět ke konkurenceschopnosti Plzeňského kraje. Ve čtvrtek 21. října se chystá její další ročník, který současný stav vyhodnotí a vytyčí další cestu.

Informace nejen o strategii jsou dostupné na webu www.inovujtevpk.cz a na LinkedIn profilu Smart Pilsen Region či na FB profilu GetSmart.

Realizováno v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje II, reg. č.: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016623.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 64 komentářů

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející... celý článek

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

20. 10. 2021 | Dominik Stroukal

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

Inflace jen tak nezpomalí a úrokové sazby České národní sazby dál porostou. To nahrává alternativnímu financování. Je nejlepší čas se v něm alespoň trochu zorientovat. Může se vám to... celý článek

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

19. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a komu se to vyplatí? Máme kalkulačku.

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

19. 10. 2021 | Jitka Šorfová

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den museli najet na krizové řízení, aby minimalizovali ztráty v době lockdownů. Kam se teď posunout... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.