V Česku pracuje bez povolení až čtvrt milionu cizinců

V Česku pracuje bez povolení až čtvrt milionu cizinců
České firmy zaměstnávají načerno podle odhadů až čtvrt milionu cizinců. V celé Evropské unii se toto číslo pohybuje kolem osmi milionů. Česko proto chce po vzoru dalších sedmnácti zemí EU udělat z nelegálního zaměstnávání trestný čin.

V Česku pracují bez patřičného povolení, a tedy nelegálně tisíce lidí. Přesný počet nikdo nezná. „Můžeme pouze odhadovat, že je to asi čtvrt milionu osob především z Ukrajiny a dalších zemí bývalého Sovětského svazu,“ prohlásil minulý týden u kulatého stolu Hospodářské komory (HK) ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Z hlediska vyplácených sociálních dávek, ale i daňových úniků a úniků na odvodech na zdravotní a sociální pojištění stát přichází ročně řádově o miliardy korun,“ dodal. Podle jeho slov jsou nynější pravidla na potírání nelegálního zaměstnávání nedostatečná: kontroloři úřadů práce nemají dostatečné pravomoce a mohou zaměstnavatele postihnout pouze pokutou maximálně do výše 50 000 korun. Ani hloubkové kontroly na pracovišti mnoho nezmohou. „Vychytralí zaměstnavatelé si vedou dvojí účetní knihy, v jedné je vše v pořádku. Druhou, kde mají „černé dělníky“ před kontrolou samozřejmě ukryjí,“ doplnil místopředseda HK František Holec.

Jak chce EU bojovat proti práci načerno

  • zjednodušit legislativní podmínky pro zaměstnávání cizinců.
  • odradit zákazníky od najímání ilegálních pracovníků zavedením snížené sazby DPH na údržbové a renovační práce v oblasti bydlení
  • zavést průkaz s číslem sociálního pojištění, který by byl periodicky zasílán všem pracovníkům. Kartu by dostali pouze ti pracovníci, za které jejich zaměstnavatel zaplatil sociální pojištění a zálohy na daň.
  • zpřísnit kontroly tzv. pseudoživnostníků, kteří na základě tlaku zprostředkovatelských agentur, importují levnou pracovní sílu převážně z východní Evropy.
  • zahájit rozsáhlou informační kampaň zaměřenou na širokou veřejnost, aby si lidé uvědomovali rizika a negativní dopady neohlášené práce.

Zvláště napjatá je situace ve stavebnictví. "Tam se dělníci zaměstnávají nelegálně z několika důvodů: vhodných pracovníků je nedostatek, pro cizince firmy potřebují pracovní povolení,  za zaměstnance musí firmy platit vysoké odvody na sociální pojištění.  Velmi často chce klient po staviteli, aby provedl práci a nevykázal ji, čímž se vyhne placení daně z přidané hodnoty. Černá práce dále vzniká v případech, kdy pracovníci, kteří jsou řádně zaměstnáni ve stavební společnosti, vykonávají ve volném čase a o víkendech práci pro třetí osobu, která je vyplácí ilegálním způsobem. Vytváří se zde paralelní ekonomika, která snižuje objem dostupné práce pro řemeslníky a malé a střední podniky v sektoru stavebnictví a tím vážně poškozuje zaměstnanost obecně,“ vysvětluje situaci v „nejrizikovějším oboru“ šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

O účinných nástrojích proti nelegálnímu zaměstnávání se ve vládních kruzích zatím jen diskutuje. Zainteresovaní ministři – spravedlnosti, vnitra a sociálních věcí vyčkávají na přepracování nového trestního zákoníku, ve kterém by se měla objevit definice nového trestného činu nelegálního zaměstnávání a jeho skutkové podstaty.

„V tuto chvíli je naprosto předčasné mluvit o konkrétních trestních sazbách. V každém případě by se ale jednalo o trestný čin, záznam v trestním rejstříku a finanční sankce, které by při opakovaném prokázaném nelegálním zaměstnávání mělo například u firmy likvidační charakter,“ tvrdí Nečas. Doufá, že nová pravidla hry by měla vstoupit v platnost ještě v letos.

Nezodpovězenou otázkou zůstává, kdo by byl z práce na černo obviněn, zda zaměstnanec, či zaměstnavatel. To je neřešitelný problém i pro předsedu sociálního výboru parlamentu Poslanecké sněmovny Zdeňka Škromacha. „Nemyslím si, že navrhovaná opatření jsou realizovatelná,“ uvedl. Nabídl proto jiný nástroj pro zamezení nelegálního zaměstnávání: „Pobočky úřadů práce při zastupitelstvích České republiky v inkriminovaných zemích, které by se staraly o zájemce o práci v Česku, by jistě mohly v mnohém pomoci,“ tvrdí. Na otázku, jak konkrétně, zatím odpověď nezná.

Ilegální zaměstnávání netrápí pouze Česko. Podle odhadů Evropské komise z loňského prosince pracuje v celé Evropské unii nelegálně 4,5 až 8 milionů lidí. Každý rok toto číslo naroste o 350 až 500 000 lidí. Ilegálové vytvoří produkci v hodnotě 7 až 16 procent unijního HDP.

Nejvíce se ilegální zaměstnávání rozmáhá ve stavebnictví, zemědělství, domácích pracech, úklidu, stravování. A to navzdory faktu, že práce načerno je trestná už v sedmnácti zemích Evropské unie a někde za ní hrozí zaměstnavateli vězení.

„Dosavadní zkušenosti ukazují, že tyto sankce nedosáhly požadovaného cíle. Jestliže členské státy zavedou podobné postihy a budou je účinně uplatňovat, přestane být jednotný vnitřní trh narušován nekalou soutěží zaměstnavatelů nelegálních přistěhovalců. V EU v současné době existuje 22 milionů řádně založených podniků. Kontroly jejich zaměstnanců jsou velice vzácné – v loňském roce se týkaly pouze 2 procent podniků. Riziko odhalení je téměř nulové,“ přiznává slabost existujícího systému místopředseda Evropské komise Franco Frattini, který odpovídá za oblast spravedlnosti, svobody a bezpečnosti.

Co si o nelegálním zaměstnávání cizinců myslíte?

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 2. 2008 9:54, Milena

Bohužel, máte pravdu v tom, že úřady práce jsou bezmocné. Pracuji tam a máme přehled, které firmy zaměstnávají dělníky na černo. Když tam pošleme kontrolu, je údajně všechno v pořádku. Jednou jsme upozornili i policii, ale ta s tím nechtěla mít nic společného, protože se o žádnou trestnou činnost nejednalo. A daňové úniky asi taky nikoho nezajímají.

+31
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 8. 2012 9:21

Pavle, podle jazyka jste sám Ukrajinský nelegál. Zdá se, že vás na Ruzyni nechtěli :ú

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Práce na černo se netrestá

14. 5. 2007 | Milan K. Osvaag | 1 komentář

Práce na černo se netrestá

Nezaměstnaní, kteří pracují na černo, se nemusí bát ani pokut, ani ztráty sociálních dávek. Zůstat oficiálně nezaměstnaný a přesto si vydělávat prací, se prostě v Česku vyplatí. Lidem... celý článek

Lze vymýtit práci načerno?

22. 3. 2007 | Milan K. Osvaag | 2 komentáře

Lze vymýtit práci načerno?

Mnohem přísnější kontroly lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, i zaměstnavatelů, pomáhají zvyšovat cenu práce v místech, kde je největší nezaměstnanost. Práce načerno je... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.