V Česku pracují bez patřičného povolení, a tedy nelegálně tisíce lidí. Přesný počet nikdo nezná. „Můžeme pouze odhadovat, že je to asi čtvrt milionu osob především z Ukrajiny a dalších zemí bývalého Sovětského svazu,“ prohlásil minulý týden u kulatého stolu Hospodářské komory (HK) ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Z hlediska vyplácených sociálních dávek, ale i daňových úniků a úniků na odvodech na zdravotní a sociální pojištění stát přichází ročně řádově o miliardy korun,“ dodal. Podle jeho slov jsou nynější pravidla na potírání nelegálního zaměstnávání nedostatečná: kontroloři úřadů práce nemají dostatečné pravomoce a mohou zaměstnavatele postihnout pouze pokutou maximálně do výše 50 000 korun. Ani hloubkové kontroly na pracovišti mnoho nezmohou. „Vychytralí zaměstnavatelé si vedou dvojí účetní knihy, v jedné je vše v pořádku. Druhou, kde mají „černé dělníky“ před kontrolou samozřejmě ukryjí,“ doplnil místopředseda HK František Holec.
Zvláště napjatá je situace ve stavebnictví. "Tam se dělníci zaměstnávají nelegálně z několika důvodů: vhodných pracovníků je nedostatek, pro cizince firmy potřebují pracovní povolení, za zaměstnance musí firmy platit vysoké odvody na sociální pojištění. Velmi často chce klient po staviteli, aby provedl práci a nevykázal ji, čímž se vyhne placení daně z přidané hodnoty. Černá práce dále vzniká v případech, kdy pracovníci, kteří jsou řádně zaměstnáni ve stavební společnosti, vykonávají ve volném čase a o víkendech práci pro třetí osobu, která je vyplácí ilegálním způsobem. Vytváří se zde paralelní ekonomika, která snižuje objem dostupné práce pro řemeslníky a malé a střední podniky v sektoru stavebnictví a tím vážně poškozuje zaměstnanost obecně,“ vysvětluje situaci v „nejrizikovějším oboru“ šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.
O účinných nástrojích proti nelegálnímu zaměstnávání se ve vládních kruzích zatím jen diskutuje. Zainteresovaní ministři – spravedlnosti, vnitra a sociálních věcí vyčkávají na přepracování nového trestního zákoníku, ve kterém by se měla objevit definice nového trestného činu nelegálního zaměstnávání a jeho skutkové podstaty.
„V tuto chvíli je naprosto předčasné mluvit o konkrétních trestních sazbách. V každém případě by se ale jednalo o trestný čin, záznam v trestním rejstříku a finanční sankce, které by při opakovaném prokázaném nelegálním zaměstnávání mělo například u firmy likvidační charakter,“ tvrdí Nečas. Doufá, že nová pravidla hry by měla vstoupit v platnost ještě v letos.
Nezodpovězenou otázkou zůstává, kdo by byl z práce na černo obviněn, zda zaměstnanec, či zaměstnavatel. To je neřešitelný problém i pro předsedu sociálního výboru parlamentu Poslanecké sněmovny Zdeňka Škromacha. „Nemyslím si, že navrhovaná opatření jsou realizovatelná,“ uvedl. Nabídl proto jiný nástroj pro zamezení nelegálního zaměstnávání: „Pobočky úřadů práce při zastupitelstvích České republiky v inkriminovaných zemích, které by se staraly o zájemce o práci v Česku, by jistě mohly v mnohém pomoci,“ tvrdí. Na otázku, jak konkrétně, zatím odpověď nezná.
Ilegální zaměstnávání netrápí pouze Česko. Podle odhadů Evropské komise z loňského prosince pracuje v celé Evropské unii nelegálně 4,5 až 8 milionů lidí. Každý rok toto číslo naroste o 350 až 500 000 lidí. Ilegálové vytvoří produkci v hodnotě 7 až 16 procent unijního HDP.
Nejvíce se ilegální zaměstnávání rozmáhá ve stavebnictví, zemědělství, domácích pracech, úklidu, stravování. A to navzdory faktu, že práce načerno je trestná už v sedmnácti zemích Evropské unie a někde za ní hrozí zaměstnavateli vězení.
„Dosavadní zkušenosti ukazují, že tyto sankce nedosáhly požadovaného cíle. Jestliže členské státy zavedou podobné postihy a budou je účinně uplatňovat, přestane být jednotný vnitřní trh narušován nekalou soutěží zaměstnavatelů nelegálních přistěhovalců. V EU v současné době existuje 22 milionů řádně založených podniků. Kontroly jejich zaměstnanců jsou velice vzácné – v loňském roce se týkaly pouze 2 procent podniků. Riziko odhalení je téměř nulové,“ přiznává slabost existujícího systému místopředseda Evropské komise Franco Frattini, který odpovídá za oblast spravedlnosti, svobody a bezpečnosti.
Co si o nelegálním zaměstnávání cizinců myslíte?
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 2. 2008 9:54, Milena
Bohužel, máte pravdu v tom, že úřady práce jsou bezmocné. Pracuji tam a máme přehled, které firmy zaměstnávají dělníky na černo. Když tam pošleme kontrolu, je údajně všechno v pořádku. Jednou jsme upozornili i policii, ale ta s tím nechtěla mít nic společného, protože se o žádnou trestnou činnost nejednalo. A daňové úniky asi taky nikoho nezajímají.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 8. 2012 9:21
Pavle, podle jazyka jste sám Ukrajinský nelegál. Zdá se, že vás na Ruzyni nechtěli :ú
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.