Pomoc dostanou i dohodáři, až 31 tisíc pro ně schválila vláda

| rubrika: Aktuality | 29. 6. 2020 17:00 | 1 komentář

Zdroj: Shutterstock

Pomoci od státu by se nakonec měli dočkat i lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP), pokud si platili sociální pojištění. Návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), na kterém se v minulém týdnu dohodla se zástupci Pirátů, dnes schválila vláda.

Dohodáři, kteří kvůli koronavirové pandemii nemohli pracovat, mají dostat za období od 12. března do 8. června 350 korun za den. Maximální výše kompenzačního bonusu u jednotlivce tak může dosáhnout částky 31 150 Kč.

O bonus budou moci lidé začít žádat poté, co návrh projde Parlamentem. Schillerová chce projednávání urychlit, sněmovna by podle ní návrh měla schvalovat už v prvním čtení. S rychlým schválením zřejmě nebude problém. Podpořit by ji měli opoziční poslanci v čele s Piráty, kteří pomoc pro dohodáře opakovaně navrhovali.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Nárok na kompenzaci budou mít ti dohodáři, kteří byli alespoň čtyři měsíce v období posledního půl roku před nouzovým stavem (konkrétně od října 2019 do konce března 2020) účastni nemocenského pojištění jako zaměstnanec. Nemocenské pojištění je součástí sociálního pojištění.

„Smyslem této vstupní podmínky je přiznat nárok na kompenzační bonus pouze těm osobám, pro které byla tato činnost významným zdrojem obživy ještě před vypuknutím krizové epidemiologické situace, přičemž o tento zdroj v důsledku této situace přišly, nebo jim byl omezen,“ uvádí ministerstvo financí v důvodové zprávě k předložené změně zákona.

Podpora je určena jen pro ty dohodáře, kterým koronavirová krize znemožnila nebo omezila práci. Počítají se přitom překážky jak u samotného člověka tak i na straně jeho zaměstnavatele.

Kompenzaci dostanou jen ti dohodáři, kteří nemají ještě jiný zaměstnanecký poměr, ze kterého se odvádí nemocenské pojištění. Například i zaměstnanecká smlouva na zkrácený úvazek tak čerpání bonusu pro dohodáře vylučuje.

„Cílovou skupinou jsou tedy pouze osoby, pro které výdělek z dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti představuje hlavní zdroj příjmů ze závislé činnosti (není ovšem vyloučeno, aby vedle toho měly příjmy z podnikání),“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě.

Výjimku z tohoto pravidla mají dostat pouze pěstouni a dobrovolní pracovníci pečovatelské služby.

Naopak, kdo zároveň vedle dohody má ještě příjem jako OSVČ, může o bonus nově žádat a dostane 500 korun, což je výše kompenzačního bonusu pro OSVČ. OSVČ s dohodou dosud na kompenzační bonus pro OSVČ, který již funguje delší dobu, nedosáhly.

Na základě dat České správy sociálního zabezpečení ministerstvo financí odhaduje, že dohodu, ze které se platí pojištění a žádný další příjem ze zaměstnání, má přes 116 tisíc lidí. Pokud by požádali všichni, znamenalo by to dopad do veřejných rozpočtů ve výši zhruba 3,6 miliardy korun. Ministerstvo financí očekává, že zažádá více jak polovina lidí a státní pokladnu to vyjde na zhruba dvě miliardy korun.

Nemocenské pojištění se platí, pokud měsíční výdělek v případě dohod o provedení práce je alespoň 10 000 Kč a v případě dohod o pracovní činnosti alespoň 3000 Kč.

Na dohodu často pracují samoživitelé, důchodci nebo studenti. Obvyklý postup, kdy opoziční návrh nejdřív odmítne, aby se jím pak pochlubila jako vlastním, u nich vláda použila už na konci dubna. Původně neměli nárok ani na ošetřovné, i s ním nakonec vláda souhlasila.

Na pirátský návrh teď Schillerová přistoupila výměnou za jejich slib, že nebudou bránit zrychlenému projednání státního rozpočtu.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.