Pomoc dostanou i dohodáři. Schillerová otočila

| rubrika: Aktuality | 23. 6. 2020 07:30 | 5 komentářů

Zdroj: Shutterstock, Gabriel Pleska

Pomoci od státu by se nakonec měli dočkat i lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP), pokud si platili sociální pojištění. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání se zástupci Pirátů.

„V pondělí půjdu na vládu s návrhem finanční pomoci pro lidi pracující na dohodu, kteří kvůli pandemii pracovat nemohli. Příspěvek ve výši cca 350 korun jim bude vyplácen zpětně za období 12. března až 8. června. Budu usilovat o to, aby sněmovna tento návrh schvalovala už v prvním čtení,“ uvedla Schillerová.

S rychlým schválením zřejmě nebude mít problém. Podpořit by ji měli opoziční poslanci v čele s Piráty, kteří pomoc pro dohodáře opakovaně navrhovali v březnu, dubnu i květnu. Pokaždé to byli právě provládní poslanci ANO, ČSSD a komunistů, kdo takovou pomoc blokovali. Mnohokrát ji odmítla i sama Schillerová.

Při maximálním využití by tak lidé pracující na dohodu měli dostat v součtu až 31 tisíc korun. Podpora má směřovat z programu Pětadvacítka, tedy formou takzvaného kompenzačního bonusu. Příjem žádostí začne až během července po schválení vládou a Parlamentem.

Na dohodu často pracují samoživitelé, důchodci nebo studenti. Obvyklý postup, kdy opoziční návrh nejdřív odmítne, aby se jím pak pochlubila jako vlastním, u nich vláda použila už na konci dubna. Původně neměli nárok ani na ošetřovné, i s ním nakonec vláda souhlasila. 

Na pirátský návrh teď Schillerová přistoupila výměnou za jejich slib, že nebudou bránit zrychlenému projednání státního rozpočtu. Neznamená to, že by Piráti přímo podpořili zvýšení deficitu na rekordních 500 miliard korun.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.