Nový Antivirus: Na záchranu pracovních míst dostanou firmy víc peněz

| rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 18:40

Kurzarbeit na český způsob dostal definitivní podmínky. Na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je na dnešním jednání schválila vláda. Chce tak pomoci udržet pracovní místa ve firmách, které nemohou naplno fungovat kvůli nařízením vlády nebo kvůli souvisejícím potížím.

Firmy mohou v programu s názvem Antivirus žádat o kompenzace za dobu od začátku nouzového stavu (12. března) do konce dubna. Pokud by se nouzový stav prodloužil, natáhne se zřejmě i tento program. Příjem žádostí odstartuje v pondělí 6. dubna, kdy ministerstvo práce spustí speciální aplikaci. Podle Maláčové se bude všechno vyřizovat online. O proplacení mezd budou firmy moct žádat ihned, jak je vyplatí.

Program se může týkat až 280 tisíc firem, upřesnila Maláčová. Podmínkou je, že zaměstnavatel musí dodržovat zákoník práce a zaměstnanec nesmí být ve výpovědi. Podrobné podmínky jsou na webu ministerstva. Vláda počítá s tím, že jen za březen pošle přes Antivirus zhruba 11 miliard korun. 

Stát bude zaměstnavatelům v rámci programu Antivirus plně proplácet náklady na nařízenou karanténu. Lidé v takovém případě mají nárok na 60 procent svého průměrného výdělku. Podle standardních pravidel by jim prvních 14 dnů měl proplácet zaměstnavatel formou náhrady mzdy.

Firmy, které lidem nemohou přidělovat práci, protože musely zavřít z rozhodnutí vlády, dostanou od státu příspěvek ve výši 80 procent vyplacené náhrady mzdy. Zaměstnavatel tedy v tomto případě doplácí jen zbývajících 20 procent. Lidé mají v těchto případech nárok na plnou mzdu.

Maximálně stát v tomto případě firmám přispěje 39 tisíc korun na zaměstnance, a to včetně odvodů.  Výše kompenzací je odvozena od průměrné superhrubé mzdy včetně povinných odvodů (48 400 Kč). Původní návrh počítal s maximální výší podpory na úrovni necelých 25 tisíc korun. Zástupci zaměstnavatelů to kritizovali, ale chtěli ještě štědřejší podporu, než jakou stát nakonec dá.

U zaměstnavatelů, kteří přeruší provoz například kvůli chybějícím zakázkám, kvůli chybějícím dodávkám materiálu nebo kvůli ubývajícím zaměstnancům a nikoli přímo z nařízení vlády, bude maximální podpora dělat 29 tisíc korun a stát jim zaplatí maximálně 60 procent vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů.

Vláda také chystá takzvaný motivační bonus pro firmy, které navzdory současné krizi dál fungují i přes pokles obratu a neomezují mzdy. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka by mohlo jít o příspěvek ve výši 20 procent mzdových nákladů. Návrh má vláda schvalovat na svém jednání v pondělí 6. dubna.

Zástupci zaměstnavatelů jako Hospodářská komora, Asociace malých a středních podnikatelů nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují v posledních dnech vládu za to, že podmínky pro podporu firmám nenastavila dříve. Řada firem se totiž ohledně výpovědí musela rozhodnout do konce měsíce, definitivní rozhodnutí přitom vláda oznámila až 31. března večer.

Hospodářská komora včera na základě šetření mezi 1400 podniky upozornila, že zaměstnance kvůli vládním krokům propustilo už sedm procent zaměstnavatelů. Propouštění zvažuje víc než čtvrtina všech zaměstnavatelů. Kritická je hlavně situace v cestovním ruchu. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR bylo už v březnu více než 75 procent hotelů a restaurací rozhodnuto propustit až 30 procent svých zaměstnanců. Dalšímu výraznému propouštění by mohly zabránit právě lepší podmínky v programu Antivirus.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.